print header

17 תמונות חלל מדהימות

לא חסרים דברים מדהימים פה על כדור הארץ שהמראה שלהם יפתיע אותנו, אך העצמים שניתן לחזות בהם בחלל החיצון לא דומים לשום דבר שניתן לצפות לו בסביבתנו המידית. בשנת 2018 צפוי לצאת מהאטמוספרה טלסקופ החלל ג'יימס וב, שכונה על ידי רבים כ"טלסקופ החלל של הדור הבא" ונחשב ליורשו של טלסקופ המפורסם "האבל". הוא יאפשר לנו לצפות בכוכבים מרוחקים מאוד מכדור הארץ שפזורים ברחבי היקום, כולל הכוכבים הראשונים שאי פעם נוצרו ותצורת הגלקסיות הראשונות. עד שהוא יספק לנו תמונות שלא שיערנו שנראה לעולם, אתם מוזמנים ליהנות מכמה מהמראות המפתיעים והמרתקים ביותר שנתפסו בעדשת המצלמה של טלסקופ החלל האבל, שעבר בעצמו שדרוגים רבים ושונים לאורך השנים.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
 

1. כוכב שבתאי בצבעים טבעיים

תמונות מטלסקופ החלל האבל
טלסקופ החלל האבל סיפק תמונות רבות של שבתאי לאורך השנים בצבעים שונים, אך התמונה הזו מספקת את הגרסה המדויקת ביותר לצבעו האמתי של הכוכב השני בגודלו במערכת השמש. אם תשימו לב תוכלו לראות נקודה שחורה קטנה במרכזו של הכוכב – זהו הצל שמטיל עליו הירח שלו, אנקלדוס.

2. גלקסיית הסומבררו

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זוהי הגלקסיה הפוטוגנית ביותר שנתפסה בעדשת המצלמה של טלסקופ החלל האבל. במרכזה יש מקור אור חזק מאוד שסביבו נעים נתיבי אבק עצומים. ניתן לראות אותה בקלות דרך טלסקופ רגיל, שכן מרכזה בוהק בעוצמה שחזקה פי 800 מיליארד מזו של השמש שלנו. הגלקסיה כולה היא בגודל 50,000 שנות אור, ונמצאת במרחק של כ-30 מיליון שנות אור מכדור הארץ.

3. ערפילית הבועה

תמונות מטלסקופ החלל האבל
ערפילית הבועה נמצאת במרחק 8,000 שנות אור מאתנו, שבמונחים של חלל זה לא הרבה בכלל. התמונה המרהיבה הזו שלה צולמה על ידי טלסקופ החלל האבל ביום שבו חגגו לו 26 שנים בחלל.

4. שתי גלקסיות שמתאחדות לאחת

תמונות מטלסקופ החלל האבל
במרחק 300 מיליון שנות אור מאתנו מתנגשות להן שתי גלקסיות שקיבלו את הכינוי "העכברים", בשל הזנבות הארוכים שהן משאירות מאחוריהן בדרכן להפוך לגלקסיה אחת ענקית. 

5. גלקסיית הראשן

תמונות מטלסקופ החלל האבל
הגלקסיה הזו לא מזכירה כלל גלקסיות אחרות שמוכרות לחוקרי החלל, שכן צורתה התעוותה בגלל גלקסיה אחרת שנמצאת במרחק לא רב ממנה ואשר מושכת אותה לכיוונה. את שמה היא קיבלה בעקבות זנב הכוכבים הארוך שהשאירה אחריה, שאורכו מוערך ב-280,000 שנות אור.  
 

6.ערפילית העכביש האדום

תמונות מטלסקופ החלל האבל
הערפילית החמימה הזו מכילה את אחד הכוכבים הלוהטים ביותר שידועים לאדם, בו יש רוחות חזקות אשר יוצרות גלי אור עצומים שמגיעים לגובה של 100 מיליארד ק"מ.

7. צריח כוכבים בערפילית הנשר

תמונות מטלסקופ החלל האבל
הצריח הזה נוצר מגז קר ואבק שעולים מערפילית הנשר. אורכו הוא 9.5 שנות אור, מרחק שכפול פי 2 מזה שבין השמש לכוכב הלכת הקרוב ביותר אליה. בתוך העננה הזו נולדים בכל רגע כוכבים חדשים שמשחררים גל של אור אולטרה-סגול.

8. כוכבים נוצרים בתוך ערפילית החרוט

תמונות מטלסקופ החלל האבל
המראה הזה נראה כאילו יצא מחלום בלהות, והוא למעשה עמוד של גז ואבק שנקרא "ערפילית החרוט". בתוכו נוצרים כוכבים חדשים בכל רגע, והתמונה שלו צולמה בעזרת המצלמה החדשנית ביותר שהותקנה בטלסקופ החלל האבל. בצילום נראה רק חלק מהערפילית שמכסה מרחק של 2.5 שנות אור, אך גובהו של החרוט כולו שווה למרחק שצריך לעבור אם נטוס לירח ונחזור לכדור הארץ 23 מיליון פעמים.

9. כוכבים צעירים נוצרים בתוך עננת אבק

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זוהי אחת התמונות הדינאמיות והמפורטות ביותר של היווצרות כוכבים אשר צולמה על ידי טלסקופ החלל האבל. במרכז התמונה ניתן לראות צביר כוכבים בוהק שנקרא NGC 346. 

10. ערפילית אוריון

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זוהי התמונה החדה ביותר של ערפילית אוריון שנתפסה בעדשת המצלמה של טלסקופ החלל האבל. יותר מ-3,000 כוכבים בגדלים שונים נמצאים באזור המצולם, שבחלקם לא ניתן לחזות על ידי גלי אור שנראים לעין האנושית. חוקרי החלל טוענים שאם הערפילית הזו הייתה מוצקה יותר, המראה שלה היה מזכיר מאוד את הגרנד קניון שבארה"ב.

11. צביר כוכבים קם לתחייה

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זהו אחד מצבירי הכוכבים הצעירים המרשימים והגדולים ביותר בשביל החלב. במהלך מיליוני שנים אבק וגז התאחדו ליצירת כוכבים, והמרכז הכחול הבוהק של הצביר הזה הוא התוצאה של התהליך.

12. התמונה שצילם טלסקופ החלל האבל בחגיגות 25 השנים שלו בחלל

תמונות מטלסקופ החלל האבל
במרכז התמונה ניתן לראות צביר כוכבים אדום, שבו ניתן לחזות כך רק על ידי שילוב גלי האור הנראים לעין וגלי אור אינפרה-אדום. מלבד החלק האדום הזה, שאר התמונה צולמה על ידי עדשה שקלטה אך ורק אור שנקלט בעין האדם.

13. גלקסיות האנטנה

תמונות מטלסקופ החלל האבל
הגלקסיה הזו צולמה פעמיים נוספות על ידי טלסקופ החלל האבל – פעם אחת בשנת 1997 ופעם אחרת בשנת 2006. לאחר שעבר שדרוגים בשנת 2009, איכות התמונה שהתקבלה מהגלקסיה השתפרה פלאים, וזו התוצאה. אלו בעצם 2 גלקסיות ספירליות כמו שביל החלב שנעות אחת לתוך השנייה במשך כמה מאות מיליוני שנים. 

14. גלקסיית NGC 1275 – המפלצת המגנטית

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זו לא נראית כמו גלקסיה רגילה, ואכן המבנה שלה שברירי ביותר. החלקים האדומים שסביבה מכילים כוכבים קרים מאוד, למרות שהגז שמקיף אותם הוא בחום של 55 מיליון מעלות. הם תלויים סביב המרכז העצום בעזרת שדה מגנטי ששומר על הצורה הזו, אשר מדגים לפי חוקרי החלל את האנרגיה האדירה שחורים שחורים, להם יש שדה מגנטי חזק הרבה יותר, יכולים להעביר לסביבתם.

15. ערפילית הטרנטולה

תמונות מטלסקופ החלל האבל
זהו צילום תקריב של ערפילית הטרנטולה, שהיא שכנה קרובה יחסית של גלקסיית שביל החלב שלנו. יש בה תנאים קיצוניים במיוחד שכוללים שאריות של סופרנובה וכמה מהכוכבים הגדולים ביותר שנמצאו עד היום. זוהי הערפילית הבוהקת ביותר מסוגה ביקום.

16. אבק בין כוכבי בגלקסיית NGC 1316

תמונות מטלסקופ החלל האבל
התמונה הזו מציגה את נתיב האבק הבין כוכבי שמסתתר בתוך גלקסיית NGC 1316. הצורות שנראות בתמונה מוכיחות על פי החוקרים כי הגלקסיה הזו הייתה בעבר שתי גלקסיות נפרדות ועשירות בגזים שהתאחדו לאחת.

17. גלקסיית M106

תמונות מטלסקופ החלל האבל
התמונה הזו מכילה מראות שצולמו על ידי טלסקופ החלל האבל יחד עם תמונה שצולמה על ידי אסטרונומים חובבים בשם רוברט גנדלר וג'יי גבני. הם אלו ששילבו בין שתי הצילומים ויצרו את המראה המדהים שאתם רואים לפניכם. הגלקסיה הזו קרובה אלינו יחסית, והיא נמצאת רק במרחק של 20 מיליון שנות אור מהגלקסיה שלנו.
מקור התמונות: imgur
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.