print header

17 תמונות חלל ואסטרונומיה מדהימות

אם יש דבר בעולם הזה שיכול לגרום לנו להרגיש קטנים ולהבין שאיננו יודעים הכל, זה החלל שסובב אותנו, אשר כולל את הכוכבים והתופעות המדהימים שמרכיבים אותו. במבט אחד בשמי הלילה אנו רואים אינספור כוכבי לכת שנמצאים במרחקים בלתי נתפסים, וכולם מסתכלים עלינו בחזרה, מנצנצים ונעים בקצב האיטי שלהם. התמונות המדהימות שתראו בכתבה מגיעות מתחרות צילום האסטרונומיה השנתית של Insight ומוזיאון גרינוויץ', ואתם מוזמנים ליהנות מהיופי המדהים של היקום שלנו כפי שניתן לראות אותו רק ברגעים נדירים מאוד.

לחצו על כל תמונה לצפייה בגודל מלא

1. "עלייתם של המלאכים" של בראד גולדפיינט, ארה"ב

תמונות חלל ואסטרונומיה

אחרי מפגש מפחיד עם דוב שחור, הצלם בראד חש הקלה גדולה שהגיע ליעדו. ניתן לראות מטאור חוצה את אפלת השמים בעוד ששביל החלב מתנשא לצדו, הכול מפסגת הר רנייר (Rainier) שבוושינגטון, 4,392 מטר מעל פני הים. נקודות האור הלבנות שלאורך המסלול הסלעי שעל פני ההר הם הפנסים של המטפסים שעולים לפסגה. 

 

2. "הזוהר בפנורמה" של ג'ן ר. אולסן, נורבגיה

תמונות חלל ואסטרונומיה

הזוהר הצפוני הירוק מרקד מעל לינגנפיורד (Lyngenfjord), הפיורד הארוך ביותר בטרומס (Troms) שבנורבגיה, ומשתקף במים שמתחתיו. הצבע הנפוץ ביותר שמתקשר לזוהר הצפוני הוא הירוק שנוצר על ידי מולקולות חמצן שנשברות בשעת פגיעתן בחלקיקים הסולאריים שנמלטים מאטמוספירת השמש.

 
 

3. "C/2014 Q2 Lovejoy" של מייקל ג'אגר, אוסטריה

תמונות חלל ואסטרונומיה

כוכב השביט לאבג'וי מפליג במערכת השמש עם זוהר ירוק ומשאיר אחריו אבק כחול. לקראת סוף שנת 2014 ובתחילת שנת 2015 ניתן היה לראות בשמים את כוכב השביט באמצעות משקפת פשוטה ובמקרים מסוימים אפילו ללא שום אמצעי הגדלה. האור הכחול-ירוק שהוא מייצר נראה בבירור על פני השמים השחורים בגלל שריפת גז ממולקולות דו-אטומיות, והזנב שלו מדגיש את ההשפעה, שמתפשטת בעקבות הרוחות הסולאריות.

 

4. "השקט שלפני הסערה" של ג'ולי פלטשר, אוסטרליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

מופע אור טבעי ומרהיב של סופת ברקים מאיים מרחוק תחת שביל החלב. הצלמת צפתה בסופה מהפארק הלאומי אגם קטי-טנדה (Kati-Thanda-lake) שבדרום אוסטרליה במשך שעתיים לפני שצילמה את התמונה המופלאה הזו.

5. "ירח מלא מעל האלפים" של סטפנו דה רוסה, איטליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

המראה המופלא של הירח המלא שוקע מאחורי האלפים הצבועים באדום – תענוג למטפס שהגיע עד לשם.

 

6. "ערפילית קארינה ב-2 צבעים" של טרי רובינסון, קנדה

תמונות חלל ואסטרונומיה

הכוכב הענקי אטא קארינה (Eta Carina) זוהר על רקע מערבולות של עננים וגזים שיוצרים את ערפילית קארינה. זוהי אחת הערפיליות הגדולות ביותר שאין לה גבולות מוגדרים ואנו יכולים לראות בשמים, והיא גדולה פי 4 מערפילית אוריון (Orion) המפורסמת.

 

7."M42 Subtle V1" של פטריק גיליאנד, אנגליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

אחד האובייקטים האסטרונומיים המוכרים ביותר ביקום שלנו הוא ערפילית אוריון, והתמונה הזו מראה את גודלו העצום של הענן המולקולרי והמורכב שלה. הוורוד והכתום שבמרכז הערפילית נוצרים בעקבות נוכחותו של גז מימן לוהט.

 

8. "בליטה סולארית" של גארי פלמר, אנגליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

רצועות פלזמה לוהטת יוצאות מקצה השמש שלנו. תופעה שמתרחשת על פני אלפי קילומטרים, שהגדולה שבהן עלתה על 800,000 ק"מ - כמעט הרדיוס של השמש עצמה.

 

9. "הרשל 36: לב הלגונה" של לזלו פרנסיס, הונגריה

תמונות חלל ואסטרונומיה

כ-5,000 שנות אור מכאן נמצא הרכב הכוכבים שנקרא "ערפילית הלגונה" (Lagoon Nebula), ממש על קבוצת הכוכבים שמרכיבה את מזל קשת. למרות שהיא נמצאת במרחק שנות אור מכאן, ערפילית הלגונה היא למעשה אחת מקבוצות הכוכבים שניתן לראות בעין בלתי מזוינת כשהתנאים מאפשרים זאת, בעיקר בצפון כדור הארץ.

 

10. "IC443" של פטריק גילילנד, אנגליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

בקבוצת הכוכבים של מזל תאומים נמצא IC443, שהוא שארית של סופרנובה – כוכב שהתפוצץ לפני כ-30,000 שנה. 

 

11. "הירח ואנטלו" של מרסל גיליה, איטליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

אחר צהריים מאוחר בסאן ויטו די קדורה (San Vito di Cadore) שבאיטליה, בזמן שהירח מאיר על הר אנטלאו (Antelao).

 

12. "מוטינד" של רון אנגבו, נורבגיה

תמונות חלל ואסטרונומיה

הצלם רון אנגבו חי בנורבגיה והספיק לראות מספיק פעמים את הזוהר הצפוני, אך ב-21 בינואר, 2015, הוא חזה בגוון הצבע החזק ביותר שהניח עליו את עיניו – פיצוץ בצבע סגול וירוק. שם, מעל פסגת הר סנג'ה (Senja), החמצן מייצר את האור הירוק והחנקן את האור הסגול.

 

13. "רוזטה – NBv5" של חואן איגנסיו חימנז, ספרד

תמונות חלל ואסטרונומיה

רוחבה של ערפילית רוזטה (Rosetta) הוא 50 שנות אור והיא נמצאת בקצה קבוצת הכוכבים חד-קרן. בלב הערפילית נמצאים הכוכבים הצעירים והחמים ביותר שמחממים גם את הסביבה שמקיפה אותם ומשחררים כמויות אדירות של קרני רנטגן.

 

14. "שובל כוכבים מעל אגם גרין" של דן בר, ארה"ב

תמונות חלל ואסטרונומיה

שובל הכוכבים מאיר את שמי הלילה של אגם גרין (Green) שבקליפורניה. שובלי כוכבים מושכים אסטרו-צלמים רבים שמשתמשים בטכניקת חשיפה ארוכה כדי לתפוס אותם. בעוד שהם כביכול מייצגים את תנועת הכוכבים בשמים, הם בעצם מציגים את תנועת הסיבוב של כדור הארץ על צירו.

15. "שמי הלילה המשתקפים" של קסיאוהו זאו, סין

תמונות חלל ואסטרונומיה

צופה כוכבים נלהב נכנס לתוך שדה הכוכבים המואר בסגול בזכות השתקפותם על המים במדבר המלח סאלאר דה אויוני (Salar de Uyuni) שבבוליביה.

 

16. "הקסדה של ת'ור" של אדם בלוק, ארה"ב

תמונות חלל ואסטרונומיה

הצורה היחודית של ערפילית NGC 2359 גרמה לכך ששמה המוכר יותר הוא "הקסדה של ת'ור", בשל העובדה שהיא מזכירה את הקסדה של האל הנורדי ת'ור. הערפילית הזו נמצאת במרחק של 11,000 שנות אור מאתנו, וצורת הבועה שלה נוצרה בעקבות סחיפת חומרים למרכזה על ידי הרוחות שנושבות בכוכב שבמרכזה – כוכב וולף-ראייה (Wolf – Rayet) – ענק גזים שמומחים סבורים כי הוא לקראת של סופרנובה.

 

17. "שמי הלילה התפוצצו" של כריס ויליאמס, אנגליה

תמונות חלל ואסטרונומיה

מראה נדיר של זוהר אדום אשר נגרם על ידי פליטה של חמצן בגובה רב. הזוהר נתפס בעדשת המצלמה בעוד הוא מרקד מעל עיירת הדייגים הקטנה אייררבאקי (Eyrarbakki) שבדרום חופי איסלנד. התוצאה היא סופה גיאומגנטית ענקית שפשוט אי אפשר לתאר במילים.

 
מקור: מאיר נ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.