print header

14 תמונות זוכות פרס פוליצר והסיפורים מאחוריהן

 לצלמים יש לעיתים את היכולת המופלאה לייצר אצלנו מחשבה ולהעביר אלינו רגשות עזים, רק על ידי כך שהתמונות שלהם מצליחות לספר את הסיפור של האנשים הנמצאים אל מול המצלמה וגם מאחוריה. ברי המזל והמוכשרים שבין הצלמים העולמיים מצליחים להנציח בעדשותיהם אירועים ורגעים מעוררי השראה, מרוממי רוח, או אפילו בלתי צפויים ומהממים, לטוב ולרע. פרס פוליצר, אחד מן הפרסים האמריקאים היוקרתיים ביותר בתחום העיתונות הכתובה והמצולמת, מחלק בכל שנה מאז היווסדו ב-1917, פרס בקטגוריית הצילום לתמונות העיתונות הטובות ביותר – וחלק מאלו שזכו בפרס הזה הפכו לאייקוניות של ממש, ובצדק. אז כדי להיווכח עד כמה יכול להיות גדול כוחה של תמונה אחת שהונצחה בעדשת המצלמה, להיזכר בכמה מהאירועים הגדולים והדרמטיים של המאה ה-20 וגם בכל מיני רגעים קטנים ומדהימים שקרו לאורכה – אתם מוזמנים לצפות ב-14 תמונות שזכו בפרס פוליצר ולהכיר את תמצית הסיפור המרתק שעומד מאחוריהן.

1. "נשיקת החיים" (Kiss of Life) – רוקו מוראביטו, 1968

תמונות זוכות פרס פוליצר: עובד חברת החשמל האמריקאית מעניק לחברו הנשמה מפה לפהאפשר להסתכל על התמונה הזו ובמבט ראשון לחשוב שיש כאן איזה סצנה רומנטית בין שני גברים – אך האמת רחוקה מכך לגמרי, על אף שמו של הצילום הזה. מה שאנו רואים כאן זה הנשמה מפה לפה שמעניק אחד מאנשי חברת החשמל האמריקאית לחברו – שספג רגע לפני מכת חשמל בעוצמה של 4,160 וולט. ההנשמה הצליחה והעזרה הראשונה הזו הצילה את חייו של העובד, וגם תועדה במקרה לגמרי על ידי הצלם רוקו מוראביטו שחלף באזור בדיוק כשהאירוע התרחש – ותפס את הרגע שלאחר מכן הפך לתמונה זוכת פוליצר זכורה במיוחד. 

2. "קורטה סקוט קינג" (Coretta Scott King) – מונטה סליט ג'וניור, 1969

תמונות זוכות פרס פוליצר: קורטה סקוט קינג, אלמנתו של מרטין לותר, וביתה בהלוויתו מרטין לותר קינג נחשב עד היום לסמל לאומי בארה"ב; פעיל זכויות האדם הזה, שהנהיג את התנועה שנאבקה למען זכויות השחורים באמריקה, נרצח ב-4 באפריל 1968, ו-5 ימים לאחר מכן נערכה הלווייתו. בתמונה זוכת הפוליצר הזו אנו יכולים לראות את רעייתו של קינג, קורטה סקוט, שהייתה גם היא פעילה מובילה בתנועה לזכויות האזרח, מבכה את מות בעלה ואוספת לחיקה את ביתם המשותפת ברניס.

3. "התפרצות של אושר" (Burst of Joy) – סלבה וודר, 1974

תמונות זוכות פרס פוליצר: משפחתו של קולונל רוברט סטרים באה לברך בשובו מהשבי בווייטנאםעל פניו, התמונה הזו בהחלט משדרת "התפרצות של אושר", כפי ששמה טוען, מאחר ואנו רואים פה את חגיגות השמחה מצד משפחתו של הקולונל האמריקאי רוברט סטרים, שבדיוק שב הביתה לאחר שהיה שבוי מלחמה בכלא בצפון ווייטנאם. אך האמת היא שמסתתר מאחוריה גם סיפור קצת עצוב – מפני ש-3 ימים בלבד לפני שצולמה, קיבל הקולונל מכתב מאשתו שמודיע לו שנישואיהם הגיעו לקיצם. סטרים עצמו הודה לאחר מכן שיש לו רגשות מעורבים מאוד לגבי התמונה הזו, שנועדה לשדר תחושות תקווה והחלמה.

4. "מהומת שובתי פורד" (Ford Strikers Riot) – מילטון ברוקס, 1942

תמונות זוכות פרס פוליצר: קטטה במהלך שביתת פועלי מפעל הרכב פורד

לא ברור מיהם בדיוק הצדדים המתקוטטים בתמונה הזו, שנלקחה במהלך שביתת פועלים שהתקיימה במפעלי חברת הרכב פורד ב-1941. מה שכן ידוע הוא שהצלם, מילטון ברוקס, תפס את התמונה הזה בזריזות, כשהוא מחביא את המצלמה בכיס המעיל שלו ומתערבב בקהל כך שאיש לא ירגיש שהוא מתעד את הרגע – מכיוון שהיה מודע לכך שאם יתפסו אותו מצלם את המהומה, הרבה אנשים היו רוצים להשמיד את התמונה הזו.

5. "נמלטים למקום בטוח" (Flee to safety) – קיוצ'י סוואדה, 1966

תמונות זוכות פרס פוליצר: משפחת פליטים מנסה לברוח דרך נהרהתמונה העוצמתית, ויש שיגידו אף מצמררת הזו, צולמה בדרום וייטנאם, ונראים בה אם וילדיה שנסים על נפשם ומנסים לחצות את הנהר הגועש, על מנת לברוח מן המתקפה האמריקאית על הכפר שלהם שהתרחשה במהלך "מבצע פיראנה" כחלק ממלחמת וייטנאם. מיד לאחר שהצלם קיוצ'י סוואדה זכה בפרס בזכות התמונה הזו, הוא חיפש ואיתר את בני המשפחה המתועדים בה – והעניק להם חצי מכספי הזכייה.

6. "כמעט התנגשות בסלון האווירי" (Near Collision at Air Show) – ביל קרוץ', 1950

תמונות זוכות פרס פוליצר: שני מטוסים כמעט ומתנגשים במהלך תצוגת אווירבאחד מימי החופש שלו, נכח ביל קרוץ' בתצוגת תעופה שהייתה ידועה גם בשם סלון אווירי, שבה נכחו עוד כ-60,000 צופים. כולם נדהמו לצפות במה שהיה כמעט תאונה טרגית בלתי מתוכננת, בין מטוס דו כנפי ומטוס בואינג B29 שהשתתפו בתצוגה; השני היה אמור לטוס בנתיב העשן של הראשון, אך התקרב כמעט לכדי התנגשות הדדית – עם כי במזל גדול היא נמנעה לבסוף ונותרה לנו רק התמונה שתועדה שניות לאחריה.

7. "הצלה על גשר נהר פיט" (Rescue on Pit River Bridge) – וירג'יניה סשאו, 1954

תמונות זוכות פרס פוליצר: נהג משאית שמשאיתו עומדת להתרסק לנהר והוא מחולץעוד תיעוד זוכה של כמעט-טרגדיה שנמנעה ברגע האחרון, הוא של מבצע ההצלה שהתרחש על גשר נהר פיט. התמונה הזו מתעדת משאית שעברה במקום וכנראה איבדה שליטה, עמדה להתרסק 12 מטרים מטה אל תוך הנהר – כשהנהג שלה תלוי בין שמיים לארץ, ומחולץ לבסוף במזל, באמצעות חבל, על ידי האנשים שהיו באותה שעה באזור. וירג'ינה סשאו, שתפסה את התמונה, בדיוק נקלעה גם היא למקום כשיצאה לחופשת דיג עם בעלה והוריה – והפכה בזכות הצילום המקרי הזה לאישה הראשונה בהיסטוריה שזוכה בפרס פוליצר!

8. "הפולחן האחרון של חוסה רודריגז" (Last Rites of Jose Rodriguez) – אנדרו לופז, 1960

תמונות זוכות פרס פוליצר: איש עומד על ברכיו ליד כומר, כשמאחוריהם חיילים עם נשקיםזוהי תמונה דרמטית יותר מכפי שהיא אולי נראית; היא צולמה במהלך המהפכה הקובנית בה עלה לשלטון פידל קסטרו, בעזרתו של המהפכן הנודע צ'ה גווארה שהצטרף לצבאו. בתמונה הזו נראה חייל לשעבר בשם חוזה רודריגז, ששירת בצבא הקובני שנלחם במהפכנים, רגעים לפני שהוא מוצא להורג על ידי לוחמיו של קסטרו. בתמונה הזו אנו רואים אותו נושא את תפילתו האחרונה בפני כומר, רגע לפני שעמד מול כיתת יורים ונורה למותו.

9. "אמונה וביטחון" (Faith and Confidence) – וויליאם סי ביל, 1958

תמונות זוכות פרס פוליצר: שוטר וילד מביטים זה בזההתמונה החביבה והמשעשעת הזו נתפסה על ידי הצלם וויליאם סי ביל במהלך מצעד חגיגי ברובע הסיני (צ'יינה טאון) של וושינגטון הבירה, והיא מתארת מפגש בין קצין המשטרה מוריס קוליניין ובין הילד אלן וויבר בן השנתיים. השוטר שם לב שהזאטוט מתקרב קצת יותר מדי למיצגי הדרקונים שצעדו במצעד, והתכופף כדי להביט לו בעיניים ולזרוק לו הערה קטנה – וזה בדיוק הרגע שסי. ביל תפס. ועדת הפרס שבחרה בתצלום הזה, תיארה אותו כ"תמונה מושכת שהותירה רושם עמוק על הקוראים".

10. "אנדראה דוריה שוקעת 2" (Andrea Doria Sinking 2) – הארי טראסק, 1957

תמונות זוכות פרס פוליצר: ספינת האנדראה דוריה שוקעתהטביעה הדרמטית של אוניית הפאר האיטלקית אנדראה דוריאה התרחשה ליד האי ננטקט, בזמן שהאונייה הייתה בדרכה לניו יורק ואוניית נוסעים אחרת התנגשה בדופן שלה, במסגרת תאונה ימית נדירה. 46 אנשים נספו באסון הזה, ואת רגע השקיעה המצמרר של הספינה תיעד הארי טראסק ממטוסו הקטן שחג מעל אזור התאונה. מתוך 16 תמונות שהצליח לתפוס טראסק, זו כמובן הייתה הבחירה של שופטי ועדת הפרס.

11. "רובי יורה באוסוולד" (Ruby Shoots Oswald) – רוברט אייץ' ג'קסון, 1964

תמונות זוכות פרס פוליצר: ג'ק רובי יורה בלי הארווי אוסוולדהצלם רוברט אייץ' ג'קסון סיקר ב-1963 את אירוע העברתו של לי הארווי אוסוולד, שנאשם בהתנקשות בנשיא ארה"ב ג'ון פ. קנדי, אל בית הכלא המחוזי בדאלאס. אך כנראה שאפילו צלם העיתונות לא ציפה שהוא יתפוס במצלמתו רגע היסטורי נוסף שלא ימחה מזיכרונה של ארה"ב, כשעובר אורח בשם ג'ק רובי שלף אקדח וירה למוות באוסוולד במרתף משטרת דאלאס.

12. "השיבה הביתה" (Homecoming) – ארל באנקר, 1944

תמונות זוכות פרס פוליצר: סגן אלוף רוברט מור חוזר הביתה ממלחמת העולם השנייה ופוגש את משפחתוכדי לתפוס את התמונה הנהדרת הזו, ארל באנקר היה צריך להתאזר בסבלנות יותר מ-24 שעות ולהמתין יממה שלמה בתחנת הרכבות, עד שהרכבת שעליה נמצא סגן אלוף רוברט מור נכנסה לרציף בשובו משדות הקרב של מלחמת העולם השנייה. לאחר שהיה מרוחק ממשפחתו יותר מ-16 חודשים, התאחד הקצין הבכיר עם משפחתו, ובאנקר הנציח את הרגע המרגש בתמונה שזכתה להיכנס להיסטוריה ולזכות בפוליצר.

13. "מנוסה של פליטים על גשר הרוס בקוריאה" (Flight of Refugees Across Wrecked Bridge in Korea) – מקס דספור, 1951

תמונות זוכות פרס פוליצר: פליטים מנסים לעבור גשר מופצץ בקוריאהמקס דספור נשלח לתעד את כוחות הצבא האמריקאי בקו החזית במהלך מלחמת קוריאה. ב-4 בדצמבר 1950, כאשר הוא נהג ברכבו מסביב לפיונגיאנג, הוא הבחין בגשר מופצץ שעליו מאות פליטי מלחמה קוריאנים המנסים לעבור לעבר גדתו השנייה של נהר טאדונג. זה היה יום מאוד קר, ומקס זוכר עד היום שהוא בקושי הצליח ללחוץ על כפתור הצילום מרוב הכפור – מה שמותיר לנו רק לדמיין באימה מה עבר על אותם פליטי מלחמה שתועדו כאן.

14. "הנפת הדגל באיוו ג'ימה" (Raising The Flag on Iwo Jima) – ג'ו רוזנטל, 1945

תמונות זוכות פרס פוליצר: הנפת הדגל באייוו ג'ימה

אחת מן התמונות היותר אייקוניות של מלחמת העולם השנייה בפרט ושל המאה ה-20 בכלל זכתה בפרס פוליצר – מה שהעלה את קרנה עוד יותר. היא צולמה במהלך השלבים האחרונים של המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט, במהלך מלחמת העולם השנייה, ותיעדה את חיילי חיל הנחתים האמריקאי מניפים את דגל ארה"ב על הר סוריבאצ'י שבאי איוו ג'ימה, שנכבש מידי היפנים. בתמונה הזו מתוארת הנפת הדגל השנייה על האי, לאחר שההנפה הראשונה שהתרחשה תועדה בצילום מפורסם הרבה פחות. 

מקור התמונות: bored panda

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.