print header

15 תמונות נוסטלגיות נפלאות של העיר תל אביב

 בעזרת סדרת התמונות הבאה אתם יכולים לעשות מעשה קסמים מדהים; "להיפגש" עם תושבי תל אביב בימים הראשונים של מדינת ישראל (ואף לפני כן) ולראות כיצד החיים שלהם נראו. מדובר בחלק מהאוסף המדהים של הצלם ואיש הנוסטלגיה שי רג'ואן, שמנהל את קבוצת הפייסבוק White City Tel Aviv ומפרסם בה עבודות מארכיונים היסטוריים שונים ואפילו צילומים נדירים שהוא עצמו אסף לאורך השנים. אז במה אנחנו יכולים להיווכח כשאנו מתבוננים אל העבר? באופן לא מפתיע, שהרבה דברים השתנו בעיר הזו לאורך השנים: מבנים נהרסו, רחובות שודרגו וגם האנשים עצמם לבושים ומתנהלים באופן שהיום כבר כמעט ולא רואים. אך מצד שני, יש גם כמה דברים שעדיין לא השתנו, כמו האהבה של תושבי העיר לבילויים והבעיות שתוקפות אותם בכל חורף מחדש... 
 
1. בשל הצפות בדרך שלמה פינת רחוב אבולעפיה, אנשים חוצים את הכביש בעזרת עגלת הובלה; שנת 1974. צילום: ישראל סאן בע"מ. מתוך ארכיון הרווארד.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: בשל הצפות בדרך שלמה פינת רחוב אבולעפיה, אנשים חוצים את הכביש בעזרת עגלת הובלה; שנת 1974.
2. מוכר תירס חם לצד המתרחצים והמבקרים בשפת הים; שנת 1948. צילום: זוטלן קלוגר, ארכיון המדינה.תמונות נוסטלגיות של תל אביב: מוכר תירס חם לצד המתרחצים והמבקרים בשפת הים; שנת 1948.
3. נוסעים עולים לאוטובוס קומותיים בכיכר מוגרבי, מימינו נראה עמוד עם שעון עליו מולבש פנס רחוב. השעון והפנס היו נקודת המפגש של הצעירים באותם ימים, בשנת 1941. מאוסף התצלומים של שי רג'ואן.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: נוסעים עולים לאוטובוס קומותיים בכיכר מוגרבי, מימינו נראה עמוד עם שעון עליו מולבש פנס רחוב. השעון והפנס היו נקודת המפגש של הצעירים באותם ימים, בשנת 1941.
4. כיכר המושבות, מרכז התחבורה הראשי של תל אביב בטרם הוקמה התחנה המרכזית הישנה. מאזור זה יצאו האוטובוסים לירושלים, חיפה ולמושבות נוספות בארץ. ממול ניתן לראות את רחוב החשמל ו"בית ריגר" עם הפרסומות לשמן "יצהר" וצמיגי ״דונלופ״; שנת 1946. צילום: זולטן קלוגר, לע״מ.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: כיכר המושבות, מרכז התחבורה הראשי של תל אביב בטרם הוקמה התחנה המרכזית הישנה. מאזור זה יצאו האוטובוסים לירושלים, חיפה ולמושבות נוספות בארץ. ממול ניתן לראות את רחוב החשמל ו"בית ריגר" עם הפרסומות לשמן "יצהר" וצמיגי ״דונלופ״; שנת 1946.
5. תצלום צבוע דיגיטלית של חלוצות הארץ לוקחות חלק בסלילת רחוב הכרמל (לימים רחוב המלך ג'ורג'); שנת 1933. מתוך ארכיון אוניברסיטת חיפה.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: תצלום צבוע דיגיטלית של חלוצות הארץ לוקחות חלק בסלילת רחוב הכרמל (לימים רחוב המלך ג'ורג'); שנת 1933.
6. שוק לוינסקי ודוכני הרוכלים, ארבע שנים לפני שהפכו לבעלי חנויות בבניין חדש בן קומותיים שהוקם לכבודם ברחוב לוינסקי 39 פינת רחוב השוק; שנת 1960. צילום מתוך יומני כרמל/ארכיון הסרטים הישראלי.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: שוק לוינסקי ודוכני הרוכלים, ארבע שנים לפני שהפכו לבעלי חנויות בבניין חדש בן קומותיים שהוקם לכבודם ברחוב לוינסקי 39 פינת רחוב השוק; שנת 1960.
7. מדרגות הכורכר שמובילות אל בריכת השחייה הלימודית "הדסה", לפני הריסתה לטובת בניית בניין העירייה החדש; שנת 1961. תצלום מתוך יומני כרמל/ארכיון הסרטים הישראלי.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: מדרגות הכורכר שמובילות אל בריכת השחייה הלימודית "הדסה", לפני הריסתה לטובת בניית בניין העירייה החדש; שנת 1961.
8. מתכוננים לחג בין הדוכנים של שוק ארבעת המינים ברחבת בית הכנסת הגדול, פינת הרחובות אלנבי והר סיני; שנת 1949. צלם לא ידוע, ארכיון הרווארד.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: מתכוננים לחג בין הדוכנים של שוק ארבעת המינים ברחבת בית הכנסת הגדול, פינת הרחובות אלנבי והר סיני; שנת 1949.
9. תצלום צבוע דיגיטלית של הגימנסיה העברית "הרצליה" ברגעיה האחרונים. ב-23/07/1959 החלה הריסת הבניין שהיה לסמלה של תל אביב הקטנה. בתצלום וידאו נדיר מתוך "יומני כרמל", נראית חזית הגימנסיה בעיצומן של עבודות ההריסה, כשיצירות האומנות הענקיות במבנה הכניסה כבר אינן. התצלום מתוך יומני כרמל / ארכיון הסרטים הישראלי.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: תצלום צבוע דיגיטלית של הגימנסיה העברית "הרצליה" ברגעיה האחרונים. ב-23/07/1959.
10. נערים ממלאים שקי חול בשדרות בן ציון בתל אביב במלחמת יום הכיפורים; אוקטובר 1973.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: נערים ממלאים שקי חול בשדרות בן ציון בתל אביב במלחמת יום הכיפורים; אוקטובר 1973.

11. שדרות רוטשילד - ילדים מתרעננים במזרקה שבכיכר המייסדים; שנת 1964. צילום: Willem Van De Poll.

תמונות נוסטלגיות של תל אביב: שדרות רוטשילד - ילדים מתרעננים במזרקה שבכיכר המייסדים; שנת 1964.
12. הפיצריה הראשונה של תל אביב שנפתחה בשנת 1957 ברחוב דיזנגוף 89, על ידי היזם והמסעדן אלכס שור. את חזיתה פיאר שלט ניאון גדול ומבהיק, והמוני אדם נהרו למקום והמתינו בסבלנות למשולש לוהט; שנת 1960. צילום: נתן דונביץ'. באדיבות "הארץ".
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: הפיצריה הראשונה של תל אביב שנפתחה בשנת 1957 ברחוב דיזנגוף 89; שנת 1960.
13. שבת בכיכר צינה דיזנגוף - אבות מטיילים עם ילדיהם בעגלות; שנת 1948. צילום: זולטן קלוגר, ארכיון המדינה.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: שבת בכיכר צינה דיזנגוף - אבות מטיילים עם ילדיהם בעגלות; שנת 1948
14. עולים בדרגנוע ויורדים במדרגות המובילות למעבר תת קרקעי ברחוב אלנבי (כיכר מגן דוד); שנת 1971. צילום מאוסף התצלומים של שי רג׳ואן.
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: עולים בדרגנוע ויורדים במדרגות המובילות למעבר תת קרקעי ברחוב אלנבי (כיכר מגן דוד); שנת 1971.
15. קאנטרי קאלב גלילות שהוקם בשנת 1966 ובבריכתו התקיימו משחקי המכביה בקפיצה למים. האמיצים ביותר היו קופצים מ-10 מטרים... צילום: משה פרידן, לע"מ
תמונות נוסטלגיות של תל אביב: קאנטרי קאלב גלילות שהוקם בשנת 1966 ובבריכתו התקיימו משחקי המכביה בקפיצה למים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.