print header

10 חידות מהנות שיגרמו לכם להפעיל את הראש

אנחנו נהנים מפתירת חידות בזכות סיבה עיקרית אחת; הן גורמות לנו להשתמש ביצירתיות שלנו למציאת פתרון ולחשוב מחוץ לקופסה בדרך מהנה. לכל חידה יש את החוקים שלה ולעתים מספר תשובות אפשריות, אך כל חידה טובה מאתגרת אותנו להפעיל את הראש, להתעלם מהמידע הלא משמעותי ולנסות למצוא את הרמזים וההיגיון שמסתתרים בין המילים. נסו לפתור את 10 החידות הבאות ובדקו עד כמה הראש שלכם יצירתי במציאת פתרונות, גם אם לא תצליחו לפתור אותן תוכלו ללחוץ על הצגת התשובה כדי לחדד את היכולות האלו להזדמנות אחרת ולאתגר את חבריכם הטובים. בהצלחה! 
 

1. חבית יין

מוטי ונועם מצאו במרתף של סבא שלהם חבית יין נטולת מכסה. "החבית הזו יותר ריקה ממלאה", אמר מוטי. "החבית הזו יותר מלאה מריקה", אמר נועם.
 
לנועם ולמוטי אין מכשירי מדידה – כיצד יוכלו לבדוק מי מהם צודק?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


כל מה שמוטי ונועם צריכים לעשות זה להטות את החבית בזהירות עד שהיין מגיע לשוליה. אם התחתית נראית לעין, זה סימן לכך שנועם צדק והחבית חצי ריקה. אם הנוזלים עדיין מכסים את תחתית החבית, זה סימן לכך שמוטי צדק והחבית חצי מלאה.

מרתף יין מלא בחביות

2. המשאלה

פעם היה משרת שחי עם אדונו, ואחרי 30 שנות שירות האדון חלה במחלה קשה. יום אחד קרא האדון למשרתו ואמר לו שעל השירות הארוך והמסור שהעניק לו, הוא מסכים להגשים לו משאלה אחת. האדון אמר שאין מגבלה למשאלה והיא יכולה להיות כל דבר שעולה על רוחו של המשרת. הוא נתן למשרת יום אחד לחשוב על המשאלה ושלח אותו לבית משפחתו.
 
המשרת היה מאושר ומיהר לדון עם אמו בנוגע למשאלה שיבקש. אמו הייתה עיוורת, וביקשה שהאדון יחזיר לה את מאור עיניה. 
 
המשרת דן גם עם אשתו בנוגע למשאלה, והיא התרגשה מאוד והציעה לבעלה לבקש ילד, שכן הייתה עקרה. 
 
לאחר מכן המשרת דן עם אביו, והוא פשוט רצה שבנו יבקש להיות עשיר. 
 
לאחר לילה במהלכו לא נרדם ורק חשב על המשאלה שעליו לבקש, ניגש המשרת לאדונו וביקש משאלה שהגשימה את רצונותיהם של כל שלושת בני משפחתו. 
 
מה ביקש המשרת מאדונו?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


המשרת ביקש: "אני רוצה שאמי תוכל לראות את הנכד שלה מתנדנד על נדנדה מזהב".

ילד על נדנדה

 

3. האוצר של המלך

למלך חכם היו 2 בנים. הוא רצה לוודא ששניהם לא יריבו זה עם זה על כס המלכות והירושה ברגע שילך מן העולם, שכן על פי חוקי המלוכה על הבן הבכור לזכות בכס המלכות ובכל הזהב של הממלכה בעוד שהבן השני לא זכאי לקבל דבר. עם זאת, על פי אותו החוק, רשאי המלך לתת פקודה אחת לממשיכו בתפקיד. 
 
מה הפקודה שנתן המלך לבנו הבכור על מנת שבניו לא יריבו על כס המלכות והירושה?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


המלך פקד על בנו הבכור לפצל את כל ההון ל-2 חלקים, שבאחד מהם ייכלל גם כס המלכות, ולאחר מכן לתת לבן השני לבחור איזה חלק הוא רוצה לקחת לעצמו.

כלי שחמט עם כתר של מלך

4. הנסיכה ושלוש הקופסאות

פעם הייתה נסיכה יפהפייה שאביה רצה לחתן אותה עם האיש החכם ביותר בממלכה. כדי לבחון את חוכמתם של מחזריה, המלך הציב תמונה של בתו בתוך אחת מבין שלוש קופסאות, שאותה יצטרך לגלות המחזר מניסיון ראשון.
 
קופסה אחת הייתה עשויה מזהב, ועליה נכתב: "התמונה של הנסיכה נמצאת בתוך הקופסה הזו".
 
הקופסה השנייה הייתה עשויה מכסף, ועליה נכתב: "התמונה של הנסיכה לא נמצאת בתוך הקופסה הזו".
 
הקופסה השלישית הייתה עשויה מארד, ועליה נכתב: "התמונה של הנסיכה לא נמצאת בתוך קופסת הזהב".
 
המלך אמר לכל מחזר שהגיע להיבחן, "רק אחד מבין שלושת המשפטים האלה נכון".
 
באיזו קופסה נמצאת התמונה של הנסיכה?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


התמונה של הנסיכה נמצאת בקופסת הכסף. אם התמונה הייתה בקופסת הזהב, 2 משפטים היו נכונים (המשפטים שעל קופסת הזהב וקופסת הכסף). גם במקרה בו התמונה הייתה בקופסת הארד, 2 משפטים היו נכונים (המשפטים שעל קופסת הארד וקופסת הכסף).

קופסה מכסף

5. הבת החכמה

לפני שנים רבות היה אדם זקן ועשיר מאוד שגסס במיטתו. הוא רצה להשאיר את כל הונו לשלושת ילדיו, אך פחד שהם לא נבונים מספיק כדי לשמור עליו כמו שצריך ולכן ערך להם מבחן קטן. 
 
האיש הכריז שהונו יעבור לידי הילד שישיר לו כמות שירים ששווה בדיוק למחצית מהזמן שנותר לו לחיות.
 
הבן הבכור אמר שהוא לא יכול לעשות זאת, משום שהוא אינו יודע כמה ימים נותרו לאביו לחיות. גם אחיו, הבן הצעיר ביותר, אמר את אותו הדבר.
הבת האמצעית לעומת זאת, חשבה על דרך לעשות זאת וזכתה בירושה.
 
מה הייתה הדרך של הבת לשיר לאביה כמות שירים ששווה למחצית מימיו הנותרים?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


הבת שרה לאביה פעם ביומיים עד ליום מותו.

אישה עם גיטרה

6. נשות הוורדים

פעם היה מכשף רשע שחטף 3 נשים מבתיהן במהלך הלילה והפך אותן לשיחי ורדים זהים לחלוטין, אותם שתל בגינתו. אחת מהנשים התחננה למכשף שייתן לה לראות את בעלה וילדיה בפעם האחרונה, ולמרבה הפתעתה הוא הסכים לבקשתה. המכשף החזיר את האישה לביתה, שם היא סיפרה לבעלה על גורלה, ולפנות בוקר חזר כדי לקחת אותה שוב לגינתו.
 
בעלה לא הסכים להיכנע למכשף הרשע ועקב אחריו כדי להציל את האישה מידיו. הוא הגיע בבוקר לביתו של המכשף, התגנב לגינתו וחיפש אחריה. למרבה הצער, כיוון שכל השיחים היו זהים, לא הצליח הבעל להבחין בין אשתו לבין שאר שיחי הוורדים וחשב שנכשל במשימה. האיש כמעט ועזב את המקום בצער, אך לפתע הבין בדיוק כיצד יוכל לדעת מי היא אשתו, וברגע שעקר את השיח שלה משורשיה, היא חזרה להיות אישה.
 
כיצד ידע הבעל איזה שיח הוא אשתו?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


כיוון שהמכשף הפך את האישה לשיח ורדים בשעות הבוקר, לאחר הביקור אצל בעלה, כשהבעל הבחין בכך שיש רק שיח אחד שעליו אין טל, הוא הבין שזו היא אשתו.

ורד

7. לשבור את מחסום הקול

לאורך ההיסטוריה מספר רב של אנשים שבר את מחסום הקול בעזרת מטוס או מכונית מהירה, אך האם יכול להיות שזה קרה גם לפני מאות שנים על גב סוס?

 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


התשובה היא כן! רוכבי סוסים היו לעתים משתמשים בשוט כדי להצליף בסוס. בזמן ההצלפה השוט נע במהירות שגבוהה יותר ממהירות הקול, ולכן הוא יוצר את צליל ה"פיצוץ" שאנו מכירים. זהו בעצם בום על-קולי קטן.

עגלה רתומה לסוס ועליה איש עם שוט בידיו

8. הופעה "מסוכנת" 

אלי ואשתו יצאו להופעה בפאב קטן. הם הזמינו אוכל וצפו במופע, ולפתע במהלכו אלי התחיל לאבד שליטה על גופו; שרירי הבטן שלו החלו להתכווץ, החזה שלו התרומם למעלה, אוויר נסחט מריאותיו, הלב שלו פעם בקצב מהיר ולחץ הדם שלו עלה. עם זאת, אף אחד לא קרא לרופא ואפילו לא ניסה להגיש עזרה.
 
למה כולם התעלמו מהסימנים של אלי?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


אלי ואשתו היו במופע סטנד-אפ! התסמינים שתוארו הם אלו של אדם שצוחק מכל הלב.

איש ואישה צוחקים מכל הלב

9. פרצוף מלוכלך

שני אנשי מקצוע עלו לגג של בית כדי לתקן את הרעפים שעליו. לפתע הם נפלו לתוך הארובה ומצאו את עצמם בתוך האח. פניו של אחד מהם היו שחורות לחלוטין ופניו של האחר נותרו נקיות. מבלי לומר מילה, האיש עם הפנים הנקיות הלך לשטוף את פניו ואילו זה שפניו היו מלוכלכות חזר מיד לעבוד. 
 
מדוע הם פעלו ההיפך ממה שניתן היה לצפות?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


כאשר השניים הסתכלו אחד על השני, האיש שפניו היו נקיות ראה את פניו המלוכלכות של חברו ושיער שגם פניו מלוכלכות, לכן הלך לשטוף אותן. חברו לעומת זאת, ראה פנים נקיות וחשב שגם הפנים שלו לא התלכלכו, ולכן חזר לעבוד.

ידיים מניחות אריח על גג

10. ביקורת ממשלתית בבית הספר

נציג ממשרד החינוך הגיע באחד הימים לבית ספר יסודי כדי לערוך ביקורת. מטרתו הייתה לגלות עד כמה התלמידים בקיאים בחומר שהם לומדים. כל המורים ידעו על הביקורת והתכוננו אליה בהתאם.
 
הנציג נכנס לאחת הכיתות ונדהם לנוכח מה שראה; בכל פעם שהמורה שאל שאלה כל התלמידים ידעו מיד את התשובה והרימו ידיים. המורה תמיד נתן למישהו אחר לענות, ובכל פעם התשובה הייתה נכונה.
 
בהתחשב בעובדה שהמורה לא חשף את התשובות בפני הילדים לפני השיעור, מה כן עשה המורה כדי לדאוג שהנציג יעניק לו ביקורת חיובית?
 

לא יודעים? להצגת התשובה לחצו כאן


לפני השיעור המורה הורה לכל התלמידים להרים את הידיים כשהוא שואל שאלה, ללא קשר לעובדה אם הם יודעים את התשובה או לא. עם זאת, הוא הוסיף שמי שיודע את התשובה ירים את יד ימין, בעוד שמי שאינו יודע את התשובה ירים את יד שמאל. בהתאם לשיטה זו, נבחר בכל פעם התלמיד שיענה על השאלה. 

צלליות של ידיים באוויר

מקור התמונות: Schwiki , Ed Schipul , Tasarimdevi
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.