maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

בקרו בערים העתיקות ביותר ב-10 מדינות מרתקות ברחבי העולם

רבים מאיתנו אוהבים לבקר במוזיאונים או באתרים ארכאולוגיים בכדי להתרשם מקרוב מפריטי אמנות או משרידים של מבנים, מהם ניתן ללמוד על העבר ועל חייהם של האנשים שחיו בתקופות עתיקות יותר. הבילוי הזה הוא מעניין ומרתק, אך ישנם אנשים שאינם זקוקים לו שכן כל שעליהם לעשות על מנת לחזור אל העבר הוא לצאת מפתח ביתם.

תושבי הערים העתיקות בעולם שעדיין קיימות עד היום, זוכים לחוות מחדש את ההיסטוריה מדי יום כשהם הולכים בדרכים בהן הלכו אחרים לפני מאות או אלפי שנים, צועדים לאורך חומות ומבצרים ומתבוננים בפסלים המרשימים המעטרים את רחובותיהם. הרשימה המרתקת הבאה תיקח אתכם למסע אל 10 מדינות שכולנו מכירים ותאפשר לכם להכיר מקרוב את הערים העתיקות ביותר בהן.

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא,

ולחצו על שמן של הערים על מנת לראות את מיקומן במפה.

 
1. קדיס (Cádiz), ספרד
 
הערים העתיקות ביותר
J. Lauren 
העיר קדיס נוסדה בדרום-מערב ספרד בשנת 1104 לפנה"ס בידי מתיישבים פיניקים, וכיום היא נחשבת לעיר המיושבת העתיקה ביותר בכל מערב אירופה. במהלך המאה ה-18 הפך נמלה של קדיס לנמלה העיקרי של ספרד, מה שגרם לבנייה של למעלה מ-160 מגדלים מהם יכלו הסוחרים המקומיים להתבונן אל הים בזמן שהמתינו להגעתן של ספינות מסחר. הביקור בעיר הנמל הזו יאפשר גם לכם לעלות אל מגדל טאבירה, שנקרא על שם מקימו, ולהתבונן על הנוף מהמגדל הגבוה ביותר שנשתמר עד לימינו בספינות שעדיין פורקות את סחורתן בנמל מדי בוקר.
 
הערים העתיקות ביותר
Solundir
2. לוו- יאנג (Luoyang), סין
 
הערים העתיקות ביותר
takwing.kwong
לוו-יאנג, הממוקמת במחוז חנאן, הייתה עיר הבירה של סין בתקופה שבין המאה ה-8 לפנה"ס ועד המאה ה-10 לספירה. העיר קיימת עוד מאז התקופה הנאוליתית, ונחשבת לא רק לעיר העתיקה ביותר בסין אלא גם לעיר העתיקה ביותר במזרח אסיה. בשנת 493 לספירה, לאחר ששושלת ויי הצפונית הפכה אותה לבירתה, החלו נזירים לחצוב פסלי בודהה במערכת מערות לונגמן שבעיר, וכיום ניתן לצפות בה בסדרה של כמה אלפי הפסלים שנותרו מ-30,000 הפסלים שנחצבו במקור. אותם פסלים מרשימים הפכו אותה ליעד תרבותי חשוב, וזכו להיחשב לאחד מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
 
הערים העתיקות ביותר
Alex Kwo
 
3. טריר (Trier), גרמניה
 
הערים העתיקות ביותר
Palauenc05
העיר העתיקה ביותר בגרמניה נוסדה במאה ה-1 לפנה"ס, במרכזו של עמק המוזל. הרומאים הפכו אותה לבירתה של הפרובינקיה הרומית גאליה בלגיקה, והקימו בה את בית המגורים של הקיסר הרומי. בשנת 870 היא הפכה לחלק מהאימפריה הרומית הקדושה, ובהמשך ניסו לכבוש אותה גם הצרפתים והספרדים. בשנת 1871 הפכה לחלק מהאימפריה הגרמנית אך עד היום היא ידועה בזכות מספר אתרים רומיים, ביניהם מנזרים, מרחצאות, כנסיות והפורטה ניגרה - השער הרומי העתיק שנמצא בסמוך למדרחוב סימון. כמו כן, ניתן לבקר בה גם בבית קברות יהודי עתיק.
 
הערים העתיקות ביותר
Berthold Werne
4. ריפון (Ripon), אנגליה
 
הערים העתיקות ביותר
chris 論
העיר העתיקה ביותר באנגליה היא גם אחת הערים הקטנות ביותר במדינה, עם אוכלוסייה של כ-17,000 איש בלבד. ריפון הוקמה על ידי סנט וילפריד בראשית המאה ה-7 לספירה, והיא שוכנת בצפון יורקשייר, בנקודת המפגש של שלושה נהרות שונים. ביקור בריפון יאפשר לכם ליהנות ממראותיו הנפלאים של מחוז יורקשייר, שמאופיין בשדות ירוקים רחבי ידיים לצד מבנים עתיקים ורחובות משובצים אבן. אין ספק שטיול ברחובות הללו יאפשר לכם לדמיין כיצד צעדו בה רומאים, וויקינגים וסקסונים לאורך ההיסטוריה.
 
הערים העתיקות ביותר
Iain Gilmour
5. סיינט אוגוסטין (St. Augustine), פלורידה, ארצות הברית
 
הערים העתיקות ביותר
Foster & Reynolds of St. Augustine
עיר הבירה הראשונה של פלורידה, שנוסדה בשנת 1565 והייתה נתונה תחת השלטון הספרדי והבריטי, היא העיר הראשונה שייסדו אירופאים בצפון אמריקה ועודנה קיימת עד היום. העיר העתיקה שמוקפת בחומה, מלאה כיום במסעדות וחנויות מזכרות, וחביבה במיוחד על אוהבי רוחות רפאים שטוענים שזכו בה לביקוריהן של רוחותיהם של אזרחיה שמתו במהלך קרבות, מאסרים או בעקבות מחלות שונות. 
 
הערים העתיקות ביותר
I, Jonathan Zander
6. דרבנט (Derbent), רוסיה
 
הערים העתיקות ביותר
Сулим Кудусов
מועד הקמתה המדויק של העיר דרבנט, העיר הדרומית והעתיקה ברוסיה, הוא שנוי במחלוקת, אולם ניתן למצוא בה ממצאים ארכיאולוגיים מהמאה ה-4 לפנה"ס, והיא הוזכרה עוד בתקופת יוון העתיקה כאשר הייתה מאחז אסטרטגי של האימפריה הרומית. כיוון שהיא ניצבה במרכזם של מספר הרים, השליטה בה הייתה חשובה לצורך כיבוש מסלולי הגנה ושליטה על דרכי מסחר, וזו הסיבה שהחלק העתיק ביותר בערי נמצא בין שתי חומות גדולות.
 
כאשר הוכרזה רשמית כעיר בשנת 1840, זכתה לשם דרבנט, שכן פירושו בפרסית הינו "שער". בנוסף, כיוון שהייתה נכס אסטרטגי גם של האימפריה הפרסית והמונגולית, היא כוללת כמה מהמסגדים העתיקים ביותר בכל רוסיה. המצודה שלה, כמו גם החלק של העיר העתיקה, הוכרזו ב-2003 כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. 
 
הערים העתיקות ביותר
Bolshakov
7. מרסיי (Marseille), צרפת
 
הערים העתיקות ביותר
Frans Hogenberg
העיר השנייה בגודלה בצרפת נוסדה על ידי היוונים בשנת 600 לפנה"ס בשם "מסליה", ומיקומה על חוף הים התיכון הפך אותה לעיר נמל מרכזית בעלת חשיבות רבה. בסוף המאה ה-14 היא הפכה לחלק מממלכת צרפת, לה היא שייכת עד היום. כיום מדובר ביעד תיירותי ופופולארי בשל כנסיית "נוטרדאם גארדה" שנבנתה בה במאה ה-13, כמו גם בשל רחובותיה הקטנים והסמטאות הציוריות שלה. נמלה של מרסיי הוא הנמל המסחרי הגדול ביותר בצרפת כולה גם כיום, ומרבית כלכלת העיר נשענת עליו.
 
הערים העתיקות ביותר
Jddmano
8. ואראנסי (Varanasi), הודו
 
הערים העתיקות ביותר
James Prinsep
העיר שנקראה בעבר וארנס ממוקמת על הגדה המערבית של נהר הגנגס, היא אחד מהאתרים המקודשים ביותר להינדים. על פי המיתולוגיה ההינדואית העיר נוסדה על ידי האל שיווה לפני כ-5,000 שנים, למרות שבפועל קיימות עדויות על כך שיושבה "רק" לפני כ-3,000 שנים. ואראנאסי משמשת כיעד עלייה לרגל עבור רבים במדינה, ומכונה "עיר המקדשים". לצד זאת, לאור העובדה שהיא גם ביתן של כמה אוניברסיטאות לאומיות, היא ידועה גם כ"עיר הלמידה", מה שמאפשר למבקרים בה ליהנות מערבוב יוצא דופן בין מסורת לחדשנות, מודרני ועתיק.
 
ערים עתיקות זמני
Ken Wieland
9. סידני (Sydney), אוסטרליה
 
הערים העתיקות ביותר
Hall & Co
גילופי אבן שונים לצד סימנים נוספים שנתגלו באזור נמלה של סידני, מיוחסים לשבטים האבוריג'ינים שחיו באוסטרליה כבר לפני כ-40,000 שנים. העיר נוסדה רשמית בשנת 1788, עם יציאתן של משלחות מטעם הממשל הבריטי לאזור, שקראו לה "סידני" על שמו של שר הפנים הבריטי באותה התקופה. בהמשך הפכה העיר יעד למהגרים רבים בשל תקופת הבהלה לזהב באוסטרליה, מה שהוביל גם לפיתוח מהיר של מערך הנמלים והרכבות שלה, וכיום היא אחת מהערים עם אחוז המהגרים הגבוה ביותר בעולם. הביקור בסידני כולל שלל אטרקציות שניתן לצפות להן מעיר גדולה ומפותחת, ותוכלו ליהנות מסיורים במגדל התצפית שלה, להיכנס לגניה הבוטניים, לבקר בבניין האופרה ועוד מגוון פעילויות נהדרות. 
 
ערים עתיקות זמני
10. וולטרה (Voltera), ו-ברשה (Brescia), איטליה
 
הערים העתיקות ביותר
Zanner
נוכח ההיסטוריה העשירה והארוכה של איטליה קשה לשים את האצבע על העיר העתיקה ביותר בה, וקיימות מספר ערים מרתקות ששרדו עד לימינו ואי אפשר שלא לבקר בהן אם אתם מתכננים לצאת לטיול בארץ המגף.
 
וולטרה שבטוסקנה היא עיר שמוקפת בשתי חומות שנוסדה במאה ה-7 לפנה"ס, ויופייה הייחודי נשתמר עד לימינו. בראשית ימיה זכתה העיר לשם "וולטרי", וכאשר נכבשה על ידי הרומאים במאה ה-3 לפנה"ס זכתה לשמה הנוכחי. בסוף המאה ה-12 קיבלה מעמד של עיר מדינה עצמאית, אולם מאוחר יותר הפכה לבת חסות של פירנצה ולחלק מאיטליה כולה. אם תבקרו בה כיום, תוכלו ליהנות מהתיאטרון הרומאי העתיק שלה, מטיול בכיכר המרכזית, ומסיור במוזיאון אטרוקסו גוארנאצ'י, המוזיאון הציבורי הראשון באירופה. 
 
הערים העתיקות ביותר
Emanuele Cerquaglia
אם אתם מבקרים במחוז לומברדיה לעומת זאת, ייתכן שתרצו לבקר בברשה, עיר עתיקה שעל פי המיתולוגיה נוסדה על ידי הרקולס. במאה ה-4 לפנה"ס הפכה העיר לבירתו של השבט הגאלי, ובהמשך הפכה לעיר רומאית בה נבנו מקדשים, תיאטראות ומרחצאות. כיום ניתן ליהנות בה מביקור בפיאצה דלה לוג'יה, כיכר מתקופת הרנסנס, לצד כנסיות נוספות מאותה התקופה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו