print header

דברים שחשוב לדעת לפני הטיסה הבאה לחו"ל

 
ההתרגשות לקראת הטיסה לחו"ל מתחילה אצל רבים מאיתנו בעמדת הבידוק הביטחוני בשדה התעופה, כאשר משוגרת אלינו השאלה המוכרת: "ארזתם לבד?". האריזה היא חלק משמעותי בהכנה לקראת טיולים ונסיעות, ואנחנו תמיד מנסים לוודא שלא שכחנו דבר. עם זאת, כדי שחופשה תעבור בצורה הטובה והמהנה ביותר, חשוב להקפיד ולזכור לא רק מה לקחת, אלא גם כמה, איך ובעיקר מה להשאיר בבית. הסעיפים הבאים יעזרו לכם להימנע עד כמה שניתן מבעיות בשדה התעופה, ויענו לכם על שאלות נפוצות בנוגע למשקל עודף, טיסות מעבר ("קונקשן"), טיסות עם תינוקות ובעלי חיים ועוד. כל אלה יסייעו לכם לטוס בנוחות, בבטיחות וברוגע. טיסה נעימה! 
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 

כמה מזוודות מותר לקחת, ובאיזה משקל?

אף על פי שכמות המזוודות, משקלן וגודלן משתנה מחברה לחברה (ולכן כדאי לוודא טרם הזמנת כרטיס הטיסה מה מדיניות הכבודה של החברה עמה אתם טסים), קיימות כמה קטגוריות שכדאי להכיר. ייתכן שאלה אף ישפיעו על החברה או על סוג הכרטיס אותו תרצו לרכוש. 
 
טיסות צ'רטר ושכר
 
המדיניות בטיסות צ'רטר ובטיסות שכר היא לאפשר לכל נוסע (למעט תינוקות) לטוס עם תיק יד אחד ומזוודה אחת. משקל תיק היד במחלקת התיירים נע בין 5 ל-8 קילוגרמים, ומשקלה המותר של מזוודה נע בין 15 ל-23 קילוגרמים. נוסעים במחלקות משודרגות מסוג מחלקת עסקים או מחלקה ראשונה זכאים לקחת עמם מזוודות במשקל רב יותר, בתוספת של כ-10 קילוגרמים למזוודה. אם אתם טסים עם מחשב נייד שימו לב שבחלק גדול מהחברות תיק מחשב נייד עשוי להיחשב בתור תיק יד, לכן כדאי לאחסן מחשב נייד בתוך תיק הגב שלכם ולא בתיק נפרד.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 
 
טיסות מוזלות ("לואו-קוסט") 
 
טיסות מוזלות הפכו לאחרונה לפופולאריות בארץ, כאשר חברות ישראליות ובינלאומיות החלו להציע כרטיסים למגוון יעדים בחו"ל במחירים מיוחדים. התעריף המוזל קשור למספר תחומים, ביניהם היעד, שעות ההמראה והנחיתה, הגשת מזון וכמובן גם המזוודות. חשוב לדעת שבטיסות אלה הכבודה אינה נכללת במחיר הכרטיס, כך שאם אתם טסים בטיסת לואו-קוסט אתם רשאים לקחת אתכם תיק יד אחד לנוסע בלבד. במידה ואתם מעוניינים לצרף מזוודה, תוכלו לעשות זאת באמצעות תשלום מול חברת הנסיעות, באתר האינטרנט של החברה ולעיתים גם בשדה התעופה בדלפק הצ'ק אין עצמו.
 
שימו לב שחברות רבות נוטות לייקר את עלות הוספת המזוודה בשדה התעופה, לפעמים אפילו עד פי שניים מהמחיר על הזמנה מראש, כך שאם יש באפשרותכם לשלם על המזוודות מראש מומלץ מאוד לעשות זאת. במקרה ותשלמו עבור מזוודה, אולם תגיעו עם כבודת יד בלבד, לא תוכלו לקבל החזר. בנוסף, שימו לב שהמחירים לטיסה עם מזוודה הם לכיוון אחד, כך שיש להקפיד ולהוסיף את עלות המזוודה למחיר הכרטיס שלכם לשני הכיוונים. עלות הוספת מזוודה משתנה בין חברות שונות, ומתחילה בדרך כלל מ-30 דולרים לכל כיוון. אם אתם מתכננים נסיעת סוף שבוע שכוללת קניות, ייתכן שתעדיפו לטוס עם כבודת יד, לרכוש מזוודה בארץ היעד שלכם ולשלם עליה רק עבור הטיסה חזרה ארצה.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 
 
חריגות במשקל
 
כחלק מתהליך הצ'ק אין, נשקלות כל המזוודות לפני איסופן למטוס. במידה וחרגתם מהמשקל המותר תצטרכו לשלם קנס, שמחירו משתנה בין החברות. לרוב הוא מתחיל מ-30 דולרים אך הוא יכול לטפס גם לכמה מאות דולרים. אם אתם מודעים לחריגה במשקל מראש, בין אם אתם טסים בטיסה רגילה או מוזלת, רצוי ליצור קשר עם החברה או עם סוכנות הנסיעות שלכם טרם ההגעה לשדה, כיוון שבחלק מהמקרים תוכלו לקבל הנחה על הקנס.
 
מה מותר ומה אסור להעלות לטיסה
 
נוזלים ותרופות
 
המדיניות לגבי העלאת נוזלים, כדוגמת בקבוק מים, לטיסות למדינות האיחוד האירופי וארצות הברית, היא לאפשר זאת כל עוד מדובר בבקבוק בנפח של עד ליטר שארוז בשקית אטומה. תרופות ומוצרים הכרחיים לטיסה כמו מזון לתינוקות ניתן לאחסן בתיק הגב, אולם עליכם להציג אותם בזמן הבדיקה הביטחונית בשדה ולקחת אתכם אישור רפואי לגביהם. באשר לטיסות ארצה, חלק ממדינות האיחוד מאשרות להעלות אך ורק נוזלים שנרכשו בחנויות ה"דיוטי פרי". באשר לתרופות ומוצרים נוספים, יש לקבל עבורם אישור מיוחד במהלך הבידוק הביטחוני בשדה. 
 
בשמים ומוצרי טואלטיקה
 
תכשירים כמו בשמים, משחות שיניים, קרם ידיים, ג'ל רחצה, ספריי לשיער וכדומה, מותרים לנשיאה בכבודת היד בחלק משדות התעופה ואסורים באחרים. על מנת להימנע ממצב בו עליכם להיפרד מחפץ יקר שרכשתם ודאו מראש מול חברת התעופה לגבי המדיניות העדכנית. תוכלו לעשאת זאת גם בדלפקי הצ'ק אין טרם מסירת המזוודה. במקרה של אי וודאות, כדאי מאוד לאחסן חפצים אלו במזוודה מראש על מנת להימנע מעיכובים מיותרים.  
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 
 
חפצים חדים
 
חל איסור מוחלט על עלייה למטוס עם חפצים חדים כדוגמת מספריים קטנות, פצירה, אולר וכדומה, כך שנוסע עם אחד מהפריטים הללו ייאלץ לאחסן אותם במזוודה טרם ביצוע הצ'ק אין או להשאיר אותם בשדה במידה והם נתגלו בבידוק המטען האישי.
 
"מזכרות" מהמילואים
 
הסעיף הבא אמנם מוכר לכולנו, אבל מדי שנה ממשיכים להיעצר ישראלים במדינות שונות ברחבי העולם רק בגלל תרמילי נשק או חפצים צבאיים נוספים שנותרו ונשכחו בתיק הגב שלהם מהמילואים. אם ילדיכם טסים לחו"ל עם תיק ששימש אותם בצבא, או אם אתם נוסעים עם תיק מהמילואים או עם תיק ששאלתם מהשכנים, בדקו מספר פעמים שלא נותר בתיק דבר מפעילות צבאית או פריט שעלול להזכיר נשק. חלק מכוחות השיטור והביטחון בשדות תעופה בעולם מגלים חשדנות רבה כלפי הנושא, ומעכבים ישראלים שבין חפציהם נמצאו מזכרות צבאיות.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 

טיסות מעבר ("קונקשן")

אם אתם טסים בטיסות מעבר, כלומר עוצרים בתחנת ביניים בדרך ליעד שלכם, ודאו בעמדת הצ'ק אין לאן מוטסות המזוודות שלכם. עבור עצירות ביניים קצרות, יורידו בדרך כלל את המזוודות שלכם מהמטוס ויעבירו אותן ישירות אל המטוס הבא מבלי שתצטרכו לאסוף אותן. במקרה כזה, על התג שיוצמד למזוודה שלכם אמור להופיע שם היעד הסופי. אם מדובר בעצירה ארוכה יותר, תאספו את המזוודות מהמסועים בתחנת הביניים ותצטרכו לבצע שוב צ'ק אין מסודר ולמסור אותן בדלפקים שבשדה התעופה.
 

נוסעים הטסים עם תינוק

אם אתם טסים עם תינוק כדאי מאוד להתייעץ עם סוכנות הנסיעות שלכם טרם הזמנת הכרטיס, כיוון שחברות שונות הן בעלות מדיניות שונה בכל הנוגע לתנאי הטיסה של תינוקות ולציוד הנלווה שאותו ניתן לקחת. בחלק מהמטוסים ישנם מושבים מיוחדים עם עריסות לתינוק, דבר שכדאי לשקול בייחוד בטיסות ארוכות ולהזמין אותו מראש כיוון שמספר המקומות הללו מוגבל. חשוב לציין שגם אם התינוק יושב בפועל בעריסה או בסל-קל למשך כל הטיסה, יש לשלם על כרטיס עבורו כיוון שאמצעי הישיבה מותקן על גבי כיסא נוסע רגיל.
 
אם אתם מעוניינים לטוס עם עגלת תינוק, בחלק גדול מהטיסות הרגילות ובכמה מהטיסות המוזלות תוכלו לשלוח עגלות מתקפלות כמטען יחד עם המזוודה שלכם ללא עלות. לאחר שתעדכנו לגבי הנושא בדלפק הצ'ק אין, ודאו אם תוכלו לקחת את העגלה עד לפתח המטוס ולמסור אותה לצוות טרם העלייה. חשוב לציין שכיוון שהעגלות יעברו ויאוחסנו יחד עם מזוודות כבדות, כדאי לדאוג לאריזתן עד כמה שאפשר לפני העלייה למטוס על מנת להימנע מחבלות או פגיעות שעשויות להיגרם להן. בעת העלייה למטוס, נוסעים עם תינוק יועלו לרוב ראשונים טרם ההמראה, ובעת הנחיתה יתבקשו להמתין על מנת שניתן יהיה למסור להם את העגלה חזרה כבר ביציאה מהמטוס.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
Tzuhsun Hsu

נוסעים בעלי מוגבלויות בתנועה

נוסעים המתניידים באמצעות כיסא גלגלים יכולים לעדכן על כך את צוות המטוס בעמדת הצ'ק אין בשדה התעופה. רובן המכריע של הטיסות הסדירות ורוב הטיסות המוזלות יאפשרו לנוסעים אלו לשלוח את הכיסא לבטן המטוס יחד עם המזוודה ללא עלות נוספת. 
 

הטסת בעלי חיים

לנוסעים המעוניינים להטיס את חיות המחמד שלהם, מומלץ לבחור את חברת התעופה בהתאם למדיניות ולמחירים שמתאימים להם. למרות שחלק גדול מהחברות מאפשרות הטסת חיות מחמד, קיימות מגבלות הקשורות לסוגם ולגודלם, כמו גם לתנאים בהם ניתן להטיס אותם. כמו כן, קיימים גם שינויים בין החברות הנוגעים לגובה התשלום. כמה מהחברות יאפשרו להטיס בעלי חיים קטנים (במשקל שלא יעלה בדרך כלל על 8 קילוגרמים) בתוך כלוב נשיאה שיונח תחת מושב הנוסע, אולם בחברות אחרות ואפילו בחלק מהיעדים, כמו למשל אנגליה או אוסטרליה, הטסת בעלי חיים תתאפשר אך ורק בבטן המטוס, ללא קשר לגודלן. עלות הטסת בעל חיים תתחיל לרוב ממאה דולרים, והיא משתנה בהתאם למשקל בעל החיים ותנאי חברת התעופה. כמו כן, טרם הטיסה יש לדאוג לתעודות חיסון ואישורי כניסה מהרשויות ביעד המוצא. שאלות נוספות אודות הטסה של בעלי חיים ואישורים, ניתן להפנות אל יחידות השירות הוטרינרי במשרד החקלאות.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
Bill Abbott

אובדן או נזק למזוודה

אם המזוודה שלכם הופיעה על המסוע כשהיא קרועה, בלויה או שבורה, דעו שבאפשרותכם לקבל עבורה פיצוי. אם אתם מבחינים בבלאי שנגרם כתוצאה מהטיפול בה בעת העלאתה למטוס או הורדתה ממנו, פנו מיד אל דלפק המידע בשדה התעופה ומלאו טופס תלונה. במקרים רבים תתבקשו להעביר את המזוודה לחברה, לאחר שתרוקנו אותה מתכולתה בבית כמובן, ובהתאם למדיניות החברה ייתכן שהיא תשתתף בהוצאות התיקון, תתקן אותה בעצמה או אפילו תפצה אתכם במזוודה חדשה. פנייה לאחר שעזבתם את השדה עם המזוודה, תסורב במרבית המקרים.
 
גם במקרה של אובדן המזוודה, יש לפנות מיידית אל הדלפק בשדה ולספק את כל הפרטים אודות הטיסה. במקרים בהם המזוודה עוכבה או הועברה בטעות אל יעד אחר, תוכלו לקבל אותה עד הבית ברגע שתאותר. במקרים של מזוודות שלא נמצאו תוכלו לזכות בפיצוי עבור המזוודה, אולם תתקשו יותר בקבלת תשלום עבור ערך תכולתה. כדי להימנע ממקרים שכאלה, רצוי מאוד לשלם עבור ביטוח תכולה טרם הנסיעה לחו"ל, שיאפשר לקבל פיצוי על חלק מהחפצים.
 
חשוב לדעת לפני טיסה
 

קשר עם ישראל במקרים דחופים

נופש בחו"ל עשוי להיות גם פוטנציאל למגוון אי נעימויות כמו גניבת מזוודה, אובדן דרכון, צורך בטיפול רפואי או נזק כתוצאה משוד או אירוע פלילי. בכל מקרה של בעיה שאתם מתקשים לפתור בחו"ל, באפשרותכם לפנות לנציגות ישראלית הקיימת במרבית מדינות העולם. אתר השירות הקונסולרי של משרד החוץ מאפשר לכם לברר את פרטי שגרירות ישראל במדינה אליה אתם נוסעים, כך שכדאי לשמור את הפרטים הללו טרם היציאה לחופשה על מנת שתוכלו להשיג את השגרירות בקלות בכל מצב.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו