print header

10 חיות שמלמדות אותנו לקחת לאט את הזמן

מתי בפעם האחרונה שמעתם את המילה "איטי" במובן של מחמאה? בעולמנו המהיר והתחרותי הערך של איטיות הולך ומתגמד, עד שלמרבה הצער המילה כמעט והופכת במקרים מסוימים לעלבון. אנחנו מנסים להספיק כמה שיותר, מלהטטים בין מגוון מטלות ועדיין מרגישים פעמים רבות בסוף היום שלא הספקנו כל מה שרצינו. בעולמם של בעלי החיים לעומת זאת, דברים נראים קצת אחרת. למרות שבמקרים רבים היכולת לפעול מהר נראית כמעט מחייבת לאור המלחמה התמידית על ההישרדות, חלק מבעלי החיים ששרדו עד ימינו הצליחו לעשות זאת למרות שהם גם האיטיים שבהם. כיצד ניתן להסביר זאת? בואו להכיר וללמוד מעשר החיות האיטיות ביותר, איך מורידים את הרגל מהגז והופכים את החיסרון ליתרון לא קטן.

במקום העשירי: הלודרמה מרירית - איטית אך ערמומית

חיות איטיות
Jeff Servoss

לטאות אלה מפורסמת בזכות העובדה שהזנב שלהן הוא בעל מראה דומה לזה של הראש, מה שמקשה על טורפים לדעת איזה מהצדדים לתקוף וכך מקנה להלודרמות יתרון. דבר זה הוא משמעותי מאוד, כיוון שמדובר באחד המינים הבודדים של לטאות שהוא רעיל. המראה המיוחד של ההלודרמות מאפשר להן לנוע ללא צורך בחיפוש מהיר אחר מסתור, כך שאת הזמן הפנוי שנותר להן הן יכולות להקדיש לאכילה ולשינה.

במקום התשיעי: דוב קואלה - אוכלים פחות, ישנים יותר

חיות איטיות
 rohankapur
 
חלק מכם אולי יופתע לגלות שדובי קואלה בעצם כלל אינם דובים, אלא חיות כיס המבלות את מרבית חייהן בנמנום על גבי צמרות עצים. החיות האלו יכולת לבלות 18 שעות שניה בכל יום, הודות לעובדה שביכולתן לשרוד על דיאטת עלים מזינה, כאשר את מרבית הלחות שהן זקוקות לה לשתייה הן מקבלות מעצי האקליפטוס שמעליהם הן נהנות. הרגלי השתייה הם שזיכו את הקואלות בשמן, שכן פירוש השם, קואלה, הוא "אין מים" בשפת אבוריג'ין. 
 
במקום השמיני: חרטומן אמריקאי - צייד מתוחכם
 
חיות איטיות
Alpsdake

בזמן שרוב הציפורים האחרות נעזרות במהירות שלהן כדי לצוד ולחמוק מטורפים, זה מפליא מאוד למצוא אחת מהן ברשימת בעלי החיים האיטיים ביותר. למעשה, איטיותה של ציפור זו, מזכה אותה גם בתואר הציפור האיטית ביותר בעולם. כיצד היא מצליחה לשרוד? כיוון שהחרטומן יפסיד בקרבות על מזון מול ציפורים אחרות, הוא נמנע מלהשתתף בהם מלכתחילה. במקום להתעופף אל על, מקפץ החרטומן על פני הקרקע ומאתר את הטרף שלו במחילות תחת האדמה. לאחר שזיהה את הטרף, הוא משתמש במקורו הארוך כדי להוציא ולאכול אותו. 

במקום השביעי: תחש נהרות - מוותר על מלחמות

חיות איטיות
Ahodges7

תחשי הנהרות, הידועים גם בשם "פרות ים", הם יונקים ימיים שחיים בעיקר במים רדודים באמריקה ובאפריקה, ניזונים מצמחייה שגדלה תחת פני המים כמו עשב ואצות, ויכולים להגיע למשקל של עד 59 קילוגרמים. כיוון שמדובר בבעל חיים שאינו טריטוריאלי, התחשים לא צריכים לבזבז זמן על מלחמות הישרדות בין מנהיגים או בין קבוצות ולכן גם אינם סובלים במיוחד מהאיטיות שלהם, והם נעים ממקום למקום רק לצורך חיפוש אחר מקורות מזון. אהבתם של התחשים למזון מביאה לכך שהם יכולים לצרוך תוך 24 שעות מזון השווה לכמעט עשירית ממשקלם! 

במקום השישי: צב יבשה ענק - מפלס את הדרך

חיות איטיות
russavia

זוחלים אלה חיים מעל 100 שנים, ועושים זאת במהירות של כ-7.5 סנטימטר לשנייה. צווארם הארוך מסייע להם להגיע אל עלים ושיחים נמוכים, והם מבלים את מרבית זמנם בחיפוש אחר מזון, דבר המאפשר להם להגיע למשקל ממוצע של כ-250 קילוגרמים. כמויות האוכל שצורכים הצבים גורמות לכך שהם מחפשים ללא הרף מקומות חדשים שבהם ישנם צמחים אכילים, והנתיבים שהם יוצרים בדשא ובצמחייה הגבוהה הופכים לשבילים עבור חיות אחרות.

במקום החמישי: לוריס - חזק וגמיש

חיות איטיות
Kasunhashanga

הלוריס הוא יצור פרוותי בעל עיניים בולטות וגדולות שמזכיר בצורתו קוף או למור. עם זאת, להבדיל מחבריהם הקופים הזריזים, הלוריסים נעים באיטיות מדהימה. כיוון שיכולת התנועה שלהם לא עוזרת לחיות אלה לחמוק מטורפים, מפרישים הלוריסים רעלים על מנת להרתיע את תוקפיהם. בנוסף, הם גמישים במיוחד הודות לחוליה נוספת שקיימת בעמוד השדרה שלהם ומאפשרת להם מעבר קל בין ענפי העצים, ובעלי אצבעות חזקות במיוחד המאפשרות להם לאחוז בענף מסוים פרק זמן ממושך עד אשר הסכנה חולפת.

במקום הרביעי: עצלן תלת-אצבע - נחים ומסתווים

חיות איטיות
Christian Mehlführer

בעלי החיים הבאים נושאים את שמם בגאווה. מקור שמם של העצלנים נובע מכך שהם מבלים את מרבית זמנם בישיבה במקומות קבועים על ענפי עצים, ולרוב הם אינם זזים מהר יותר מ-3 סנטימטר לשנייה. על מנת לאפשר להם להגן על עצמם מפני טורפים, פעמים רבות מתפתחות על גבי הפרווה שלהם אצות שצובעות אותה בצבעי חום או ירוק, דבר שמאפשר ליצורים האטיים האלה להסוות את עצמם בטבע ביעילות.

במקום השלישי: כוכב ים - אוכל חכם

חיות איטיות
Arpingstone

כוכבי הים יושבים במימי האוקיינוס, ועוברים מרחק מזערי של בין 0.98 ל-2.7 סנטימטר לשנייה. כיוון שכל תנועה שלהם מצריכה זחילה על פני אלפי כוסות יניקה קטנות המצויות על גבי הגחון או ה"בטן" שלהם, אי אפשר לומר שהתנועה לא גוזלת מהם משאבים רבים. כיוון שאיטיות מקשה מאוד על מציאת מזון לאכילה, יתרונם של כוכבי הים מצוי בכך שהפיות שלהם מצויים גם הם על גחונם, כך שהם יכולים לאכול את מה שמצוי תחתם בכל רגע נתון. בנוסף, מאפשרות להם כוסות היניקה אפשרות של היצמדות לעצמים וטיפוס בזווית של 90 מעלות, כך שהם יכולים לנוע כלפי מעלה במידה ויש בכך צורך.

במקום השני: חילזון - אוהב להיות בבית

חיות איטיות
 Every1blowz

חלזונות הם בעלי החיים האיטיים בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לפגוש לאורך היום אך למרבה ההפתעה הם רק במקום השני ברשימה הזו. למרות שהם יכולים לנוע רק כ-1.3 סנטימטר לשנייה, הם מתבייתים בסביבות עירוניות רבות וחוזרים למקומות בהם הם מרגישים את עצמם בטוחים. בעלי חיים אלה פיתחו מנגנון הגנה של כניסה לקונכייה שלהם לצורך נסיגה במקרים של סכנה, ובתנאי מזג אוויר יבש או קר מצופה פתח הקונכייה של החלזונות בקרום דק שעוזר להם לשמור על לחות.

במקום הראשון: סוסון ים - ממתין שהכל יגיע אליו...

חיות איטיות
Cliff

ייתכן שלא הייתם מאמינים לכך, אבל בעל החיים האיטי ביותר ברשימה הזו הוא סוסון הים הצבעוני. בזמן שהתרגלנו לראות יצורים שכאלה שוחים במהירות בסרטים המצוירים, סוסוני הים האמיתיים שוחים במהירות של כ-0.4 סנטימטרים לשנייה ואפילו פחות מכך. מבנה גופם לא מותאם לתנועה במים אלא בעיקר לייצובם ולמניעת היסחפות עם זרמי הים. כיוון שמדובר בשחיין לא מוצלח במיוחד, אוחז סוסון הים בצמחים בעזרת "זנבו" על מנת לא להיסחף עם הזרם, וניזון מתולעים ורכיכות אותם הוא מוצא על גבי הצמחים הללו לאחר שהם מגיעים אליהם בעצמם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו