print header

12 שמורות טבע יפהפיות בארץ

נכון שאין לנו את הפארקים הלאומיים הענקיים של ארצות הברית, הסוואנות הבלתי נגמרות של אפריקה או העמקים האדירים של אירופה, אבל שמורות הטבע הארצישראליות מזמנות מפגש עם חיות, צמחים, עתיקות ותופעות טבע ייחודיות. יש כאן שילוב נהדר של מדבר, יער ומים, פעמים רבות במקום אחד, ודווקא בגלל שטחה הקטן של הארץ הן נגישות ואפשר להכיר אותן בכמה שעות. 12 שמורות הטבע הבאות מוכיחות שהטבע הארצישראלי הוא סיבה מצוינת לצאת מהבית!

לחצו על שם השמורה כדי לראות את מיקומה על המפה

1. שמורת טבע נחל המערות

שמורות טבע בארץ
jacob

כאן אפשר לנסוע בזמן אל הפרהיסטוריה בזכות ביקור במערות שבהן התגורר האדם הקדמון. בכמה מהן מוצגים ממצאים שהתגלו במקום, בעזרתם ובעזרת חיזיון אורקולי תלמדו על החיים הפרהיסטוריים בסביבות הר הכרמל. עוד אפשר לראות כאן צמחייה ים-תיכונית עבותה ויפה, ונוף מרהיב על מישור חוף הכרמל. יש כאן שילוב עשיר של היסטוריה, צמחייה ונופים יפים. 

שמורות טבע בארץ
Ellen X. Silverberg

 

2. שמורת טבע יער יהודיה

שמורות טבע בארץ
Marmor10
 
66 אלף דונם של יער ונחלים הופכים את יער יהודה לאחד המקומות המומלצים לכל חובב טבע בישראל. יש כאן 5 נחלים עיקריים (יהודיה, משושים, דליות, גמלא וזוויתן) חלקם מתפצלים ליובלים רדודים וחלקם למפלים מרשימים על רקע סלעי בזלת. יש כאן גם חיי בר עשירים, משועלים ודורבנים ועד חזירי בר ועופות דורסים. נהדר ללכת כאן בין העצים והשיחים העבותים ולשמוע את פכפוך המים. 
 
שמורות טבע בארץ
Itai

3. שמורת טבע נחל עמוד

שמורות טבע בארץ
amir85

שילוב של יער יפהפה, נחל מקסים המתפצל לבריכות בין סלעים וצמחייה שופעת וגם מקומו של האדם הקדמון לא נפקד פה. שמורת נחל עמוד מתחלקת לשתיים: נחל עמוד עילי, בו תיהנו משילוב רומנטי של יער ומים מפכפכים, ונחל עמוד תחתי - בו נמצאות מערות פרהיסטוריות שבהן חי האדם הקדמון, מעיינות ומצוק בו מקננים עופות דורסים. מקום יפה כל השנה ובמיוחד באביב ובסתיו. 

שמורות טבע בארץ
מגרי יעל. מתוך אתר פיקיוויקי

 

4. שמורת טבע הר תבור

שמורות טבע בארץ
אריה טננבאום. מתוך אתר פיקיוויקי
 
הר תבור היפה ירוק כל השנה ומציע תצפית נפלאה על העמקים של הגליל התחתון. הוא התברך בצמחייה שופעת, הכוללת זני צמחים נדירים, ובעונות השונות הוא מקושט בכתמי צבע של פריחה. התבור הוא גם מקום משכנם של שפני סלע, שועלים וחיות נוספות. במקום גם שרידים ארכאולוגיים מלפני 2,000 שנה, מהתקופה הרומית והצלבנית ועד לתקופה המוסלמית. 
 
שמורות טבע בארץ
אריה טננבאום. מתוך אתר פיקיוויקי

 

5. שמורת הטבע חולות ניצנים

שמורות טבע בארץ
אלי שני Eli Shany
 
למרבה הצער חולות נודדים הם עולם הולך ונעלם, לפחות בארץ. בשמורת ניצנים תראו כאלה, לצד רכסי כורכר, חוף ים יפה ועוד. בין רכסי הדיונות נמצאים שרידים של חקלאות עתיקה ועוד תמצאו כאן חורש של עץ טרופי נדיר בארץ: שיטה מלבינה. מה שמיוחד כאן הוא מפגש בין עולם החי והצומח המדברי לעולם החי והצומח הים תיכוני, מה שמוביל ליצירת זנים חדשים. 
 
שמורות טבע בארץ
ורד נבון

 

6. פארק (גן לאומי) קומראן

שמורות טבע בארץ
SuperJew
 
מגילות ים המלח ומחבריהם, בני כת האיסיים (כנראה), מסעירים את הדמיון עד היום. שרידי היישוב העתיק והמערות שמסביב לאתר זה יחזירו אתכם אחורה בזמן לתקופת המרד הגדול ברומאים במאה הראשונה לספירה. תוכלו ללמוד עוד בעזרת המופע האורקולי שמציגים כאן. ההיסטוריה המיוחדת בשילוב הנוף המדברי הקדום הם חוויה בלתי נשכחת. 
 
שמורות טבע בארץ
Yehudit Garinkol Pikiwiki Israel

 

7. שמורת טבע נחל פרת (עין פרת)

שמורות טבע בארץ
SuperJew
 
נחל פרת השופע לכל אורך השנה עובר פה בין המצוקים ויוצר מראה נהדר המשלב בין פכפוך המים לסלעים דרמטיים. רבים באים לכאן כדי לעסוק בטיפוס, אבל גם מי שלא בעניין ייהנה מהמראות, שכוללים בין השאר גם צמחיית מים כמו גרגיר נחלים, סוף וקנה מצוי לצד בעלי חיים כמו אילניות (סוג צפרדע) ירוקות וסרטן הנחלים. בקיץ נעים לשכשך כאן במים, ובחורף לראות פריחה צבעונית. 
 
שמורות טבע בארץ
SuperJew

 

8. שמורת טבע עינות צוקים (תל פשחה)

שמורות טבע בארץ
Mboesch
 
זהו נווה המדבר הנמוך בעולם ואם זו לא סיבה מספיק טובה לבקר כאן, אז הוסיפו לכך את ברכות המים הטבעיות, המצוקים היפהפיים והנוף המרהיב. אפשר ללכת כאן בין הצמחייה המיוחדת והסלעים, לטבול ולשכשך במים, לראות אתר ארכאולוגי מתקופת בית שני וליהנות מהשלווה מכל עבר. מכאן אפשר גם לתצפת על חוף ים המלח הנסוג ולהתרשם מהשינויים שחלו בנוף בעקבות הנסיגה. 
 
שמורות טבע בארץ
udi Steinwell

 

9. שמורת הטבע מערת הנטיפים

שמורות טבע בארץ
Ricardo Tulio Gandelman

היא ידועה גם בשמות מערת אבשלום ומערת שורק, אבל כולם מכירים אותה בשם מערת הנטיפים, ואם עדיין לא הייתם בה או לא לקחתם את הילדים לראות אותה - אל תוותרו על ביקור. קשה לתאר את העולם הקסום הנגלה למבקרים. הצורות המרהיבות של הזקיפים והנטיפים מפעילות את הדמיון, והתאורה המיוחדת שהתקינו במקום מעצימה את תחושת העולם הדמיוני שעוטפת אתכם מכל עבר. 

שמורות טבע בארץ
Ricardo Tulio Gandelman

 

10. שמורת נחל שורק

Yair Aronshtam

השמורה משתרעת מעבר לשתי גדותיו של נחל שורק, והיא השמורה הגדולה בהרי יהודה. היא כוללת את מערת הנטיפים שהוזכרה לעיל, וגם את קניון נחל קטלב, שבו מצוקים, מעיינות וחורש; את מערת שמשון; את תחנת הרכבת בר גיורא הנטושה והרומנטית; את הר יעלה ועוד. יש כאן שבילים למשפחות, למיטיבי לכת ולרוכבי אופניים, כך שמטיילים בדגות כושר משתנות יכולים לטייל כאן.

GFDL

 

11. שמורת המכתש הגדול (מכתש רמון) 

שמורות טבע בארץ
Amnon Hahn

איזה כבוד - המכתש הגדול הוא תופעת טבע ייחודית בעולם, כיוון שזהו המכתש הגדול בעולם שנוצר בעקבות פעילות גיאולוגית ולא כתוצאה מפעילות געשית או פגיעה של מטאור. מה זה אומר בשורה התחתונה? נוף דרמטי ומרהיב של מדבר פראי ונקודות עניין כמו חולות צבעוניים, תצפיות נפלאות ואפילו ערוצי מים ומפלים. חובבי החיות יוכלו לצפות כאן בזוחלים, יונקים ועופות מעניינים.

שמורות טבע בארץ
Sarah Murray

12. שמורת טבע עין גדי

שמורות טבע בארץ
Hmbr

שמורת הטבע שסוגרת את הרשימה שלנו אמנם מוכרת מאוד אבל כל כך יפה שאי אפשר שלא להזכיר אותה. היא כוללת שני נחלים - נחל דוד ונחל ערוגות - וגם ארבעה מעיינות. שפע המים בשילוב המדבר שמסביב תורם לחיי בר עשירים. תמצאו כאן צמחים טרופיים לצד צמחי מדבר, וזהו מקום משכנן של חיות רבות. במקום גם אתר ארכאולוגי מרתק, אך אין ספק שגולת הכותרת כאן היא המים השוצפים והנוף המדברי הנהדר והדרמטי שמסביב.

אריה טננבאום. מתוך אתר פיקיוויקי

 

ישראל התברכה בעוד הרבה מאוד נופים נפלאים ואתרים שאי אפשר למנות ולתאר. צאו לטייל ולהכיר את הארץ ברגליים, היא הרבה יותר מגוונת ממה שאנחנו חושבים. יש לכם המלצה לאתר נוסף או שמורת טבע אחרת? שתפו אותה אתנו בתגובות!

למסלולים ואתרים נוספים ברחבי ישראל לחצו כאן

 

מקור: טלי גדליהו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו