print header

הארמון הפלאי הזה נבנה בלי כסף בזכות חלומו של איש אחד...

"הארמון האידיאלי" - יצירת אמנות של איש פשוט אחד

בעיירה אוטריב שבחבל אקיטן בדרום-מזרח צרפת עומד לו ארמון ייחודי שאין דומה לו בכל העולם. הוא נראה עתיק וקדום, אך הוא בן קצת יותר ממאה שנה בלבד; הוא מרשים ועשוי מלאכת מחשבת, אך מעולם לא שימש כמשכן. זהו "הארמון האידיאלי", ביטוי לתשוקה ושיגעון לדבר של אדם אחד - פרדיננד שֶׁבָאל. מי שמגיע למקום מבין שמדובר בתוצאה של כישרון ומסירות יוצאי דופן כבר ברגע הראשון שבו נופלות עיניו על הארמון. חושבים שבמדובר בשעשוע של אדריכל או בתחביב יקר של בן עשירים משועמם? לא ולא - תכף תבינו שהסיפור של המקום הזה הוא אחר לגמרי. 

הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
 

פרדיננד שבאל לא היה אדריכל או איש עשיר בעל תחביב - רחוק מכך. הוא נולד למשפחת איכרים ענייה, וכבר בגיל 18 התייתם מהוריו. ההשכלה שלו הסתכמה בשש שנות לימוד בביה"ס (עד גיל 12) ואחר כך בעבודה בחקלאות וכשוליית אופים. בגיל 31 הוא החל לעבוד כדוור באוטריב ואת יצירת חייו, "הארמון האידיאלי" (והמבנים הנלווים לו), בנה ללא עזרה במשך 33 שנים בעזרת כשרונו, חריצותו וכוחו בלבד. היו אלה חיים כפולים מוזרים ביותר: במשך היום דוור, ובלילה - לאור מנורת שמן - אמן ואומן. 

הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
 

המקור לעבודה המרהיבה הזאת הוא חלום. שבאל חלם אותו בהיותו נער, ובחלומו הוא בונה מבנה מוזר דמוי טירה או ארמון. הוא לא סיפר על כך לאיש, אבל 15 שנים אחר כך, בעודו הולך במסלולו הרגיל לחלוקת מכתבים, נתקלה רגלו באבן משונה שריתקה אותו - והחלום התעורר לחיים. מאותו רגע החל שבאל (שהיה אז בן 43) לאסוף אבנים מיוחדות שמצא בדרך ,תחילה בתיק, ואחר כך כבר במריצה, ובלילות בנה בהן את הארמון, אבן אחר אבן. הוא החל ב-1879 והניח את האבן האחרונה ב-1912. לימים סיפר: "אמרתי לעצמי: כיוון שהטבע מוכן לעשות את עבודת הפיסול, אעשה אני את עבודה הבנייה והאדריכלות". 

הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
 
 

כאמור, שבאל בנה את הארמון ללא כל לימודים או הכשרה רשמית, אחרי שעות עבודתו כדוור. המיקום היה קרוב הביתה: גינת הירק שלו. את השראתו קיבל מהטבע ומתצלומים, ואת השאר השלים דמיונו הפורה. "הארמון האידיאלי" מציג דמויות אמיתיות לצד מדומיינות: חיות מסוגים שונים, ענקים, יצורים מיתולוגיים ועוד. יש כאן גם השראה מהמיתולוגיה ההודית ומתרבויות אירופיות אחרות, התבוננות מקרוב מגלה שפע של פרטים שמתגלים מן האבן.  

הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
Renaud Camus

היום המקום הוא אתר תיירות וגם מקום המשמש השראה לאמנים, המוזמנים לכאן בכל שנה כדי ליצור עבודות. במשך השנה נערכים כאן קונצרטים לקהל הרחב ובו מופיעים מוסיקאים בז'אנרים שונים, כשמאחורי הבמה מואר הארמון בתאורה צבעונית המעניקה לו מראה סוריאליסטי עוד יותר מהרגיל. 

הארמון האידיאלי
 
 
הארמון האידיאלי
 

"המוזיאון האידיאלי" הוא אטרקציה המושכת אליה יותר מ-150 אלף איש בשנה. המבקרים מגיעים ומתפעלים לא רק מהמבנה היפהפה, שקשה להאמין שנעשה על ידי אדם אחד ובמשך יותר משלושה עשורים, אלא גם מהמוזוליאום - מבנה קבורה ששבאל בנה לעצמו בבית הקברות המקומי. החוק הצרפתי אסר עליו להיקבר במתחם הארמון, כפי שקיווה, ולכן הקים לעצמו את מקום מנוחתו האחרון - כמובן באותה טכניקה של "הארמון האידיאלי". הוא נפטר כשנה לאחר סיום הארמון, כך שהספיק להשלים את מפעל חייו. 

הארמון האידיאלי

 
הארמון האידיאלי
 

"הארמון האידאלי" של שבאל הוא יותר מיצירה מרשימה מבחינה טכנית וחזותית - הוא התגלמות של הגשמת חלום (במקרה זה, במשמעות המילולית והסמלית כאחת). הדבקות במטרה, אורך הרוח ועבודת הכפיים של שבאל מרשימים ומפעימים גם ממרחק השנים. הדוור העני וחסר ההשכלה השאיר אחריו מונומנט המבטא לא רק יופי, אלא גם ובעיקר את ניצחונה של רוח האדם.

רוצים לבקר בארמון? למידע נוסף לחצו כאן.

מקור: נ. צחורי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו