print header

עובדות היסטוריות שהתגלו כשקריות

לאורך השנים נוספו לעובדות ההיסטוריות השונות סיפורים, תוספות וקישוטים שלפעמים פשוט אינם נכונים. בחלק מהמקרים מדובר באמונה מקומית שהפכה לכלל עולמית, בחלק מהמקרים מדובר בטעות נפוצה ובחלק מדובר בשקר גס. בכתבה הבאה תוכלו לגלות גם אתם את האמת מאחורי 15 מיתוסים היסטוריים לא נכונים הנחשבים לידע בסיסי.

1. מי צייר את מיקי מאוס?
אתם בטח חושבים שאתם יודעים את התשובה, וולט דיסני, לא? האמת היא שאתם כנראה טועים. וולט דיסני היה החזון והמימון מאחורי אולפני דיסני, אך הכשרון שהוליד את דמות העכבר המפורסם בעולם הוא אב אייוורקס, שנקרא גם "האנימטור הזריז בהוליווד". את הסרטון הראשון של מיקי מאוס יצא אייוורקס בשבועיים בלבד, כלומר, הוא צייר 700 ציורים ביום!
 
היסטוריה

 

2. התפוח שנפל
אחד מסיפורי המדע המוכרים ביותר בעולם הוא על אייזיק ניוטון, שישב מתחת לעץ תפוחים ותפוח שנפל על ראשו גרם לו להבין איך עובד כוח המשיכה. הסיפור הזה הוא כמעט נכון. התפוח אמנם נפל, אך לא רק הוא ולא על ניוטון. המדען המפורסם צפה בפירות רבים שנשרו מעצים, ותהה מדוע הם תמיד נופלים במאונך לאדמה. התוצאה של תהיות אלה היא תאוריית כוח המשיכה של ניוטון.
 
היסטוריה

 

 
3. מי גילה את אוסטרליה?
אחד ממגלי הארצות הפורים והנודעים ביותר, קפטן ג'יימס קוק, קיבל את הקרדיט על גילוי אוסטרליה בשנת 1770. אך האמת היא שהחוקרים ההולנדים אבל טסמן ודירק הארטוג ביקרו באוסטרליה שנים רבות לפני קפטן קוק. למעשה, ילידי אוסטרליה, האבוריג'ינים, בעצמם הגיעו לאוסטרליה ממזרח אסיה, ולכן הם הראשונים שגילו את היבשת הרחוקה.
 
היסטוריה

 

4. האוזן של ואן גוך
אחד הציירים המפורסמים ביותר בעולם הוא וינסנט ואן גוך, שיצירות שלו נמכרות במליוני דולרים. למרבית הצער, במהלך חייו ואן גוך מכר ציור אחד בלבד וחי כעני מרוד. האגדה מספרת כי הצייר חתך את אוזנו כדי לשלוח לבחורה אחריה חיזר. האמת היא שואן גוך לא חתך את כל אוזנו, רק את תנוך האוזן, ולא כדי לשלוח לאהובה רחוקה, אלא בעקבות ויכוח עם ידידו הקרוב, הצייר פול גוגן.
 
היסטוריה

 

5. כמה גבוה היה נפוליאון?
כולם יודעים שנפוליאון היה נמוך במיוחד, ואפילו תסביך הנחיתות הפסיכולוגי נקרא בעבר "תסביך נפוליאון" בעקבות ידיעה זו. למען האמת, גובהו של נפוליאון בונפרטה היה ממוצע למדי. האמונה כי הוא נמוך הגיעה מהכינוי שהוצמד לו - 'הרב"ט הקטן', שהיה כינוי חיבה, ותיאר את קרבתו של המצביא הדגול לחייליו הפשוטים ביותר. אויביו האנגלים של נפוליאון לקחו את הכינוי, הפכו אותו למושא לעג וכך יצרו את הדעה הרווחת לגבי גובהו.
 
היסטוריה

 

6. מגלן שט מסביב לעולם
פרדיננד מגלן הוא מגלה ארצות המפורסם בכך שהיה הראשון שהקיף את העולם בספינה. מצד שני, ידוע גם שמגלן נהרג בפיליפינים. שתי העובדות סותרות אחת את השנייה, לא? האמת היא שמגלן באמת נהרג בקרב ימי באיי הפיליפינים, והעוזר שלו, חואן סבסטיאן אלקאנו, הוא שסיים את המסע מסביב לעולם.
 
היסטוריה

 

 
7. נירון, רומא והכינור
אחד הסיפורים המוכרים על שחיתותם של קיסרי האימפריה הרומית, מספר כי בשנת 74 לספירה הקיסר נירון, שנחשב למשוגע ונהנתן, הבעיר את העיר רומא בלהבות וצפה בעיר הבוערת תוך שהוא מנגן בכינור. הבעיה הראשונה עם הסיפור הזה היא שהכינור הומצא רק 1,500 שנים מאוחר יותר. הבעיה השנייה היא שגם אם נירון ניגן על כלי אחר, הוא עשה זאת בביתו המפואר שהיה במרחק 30 קילומטרים מרומא, כך שהוא לא יכול היה לצפות בלהבות ובטח שלא להבעיר בעצמו את האש.
 
היסטוריה

 

8. מי כתב את המלט?
"להיות או לא להיות?" הוא אחד הציטוטים המפורסמים ביותר בתיאטרון, וכולנו יודעים להגיד כי וויליאם שייקספיר כתב את המחזה בו מופיע הציטוט. המחזאי האנגלי אמנם כתב את הציטוט המסויים, אך מחקר חדש גילה כי הוא אינו הכותב המקורי של רוב המחזות שלו. רוב עבודותיו של שייקספיר עובדו מסיפורים ואגדות ישנים. כך למשל, המלט מבוסס על אגדה סקנדינבית.
 
היסטוריה

 

9. יום העצמאות של ארצות הברית
אחת התופעות הנפוצות ביותר הנגרמות עקב האמריקניזציה של העולם היא שכולנו יודעים מתי חל יום העצמאות האמריקאי, ב-4 ביולי, נכון? לא נכון! הכרזת העצמאות האמריקאית אמנם נחתמה ב-4 ביולי 1776, אך מלחמת העצמאות שלה נמשכה עוד 7 שנים מאוחר יותר. ארצות הברית קיבלה את עצמאותה האמיתית רק ב-3 בספטמבר, 1783.
 
היסטוריה

 

10. מי המציא את הנורה החשמלית?
תומס אדיסון הוא אחד הממציאים הפורים ביותר שחיו אי פעם ותחת שמו רשומים 1,093 פטנטים שונים. עובדה ידועה פחות היא שרוב ההמצאות הרשומות על שמו הומצאו על ידי עובדים במעבדות המחקר שלו. ההמצאה המפורסמת ביותר הרשומה על שמו של אדיסון היא ללא ספק הנורה החשמלית, אך המצאה גאונית זו לא הומצאה אפילו במעבדה שלו. כמה עשורים לפני "המצאת הנורה" של אדיסון, נורת החשמל הומצאה על ידי המדען המפרי דייוי, אך זו יכלה להאיר רק 12 שעות ברציפות. כל שעובדי המעבדה של אדיסון עשו היה למצוא את החומר המתאים שיוכל ללהוט במשך זמן רב יותר, הוא חוט הטונגסטן בו אנו משתמשים עד היום.
 
היסטוריה

11. קולומבוס הוכיח שהעולם אינו שטוח
האמונה הרווחת היא כי אנשי העולם האמינו שהעולם הוא שטוח, עד המאה-16, אז כריסטופר קולומבוס ניסה להוכיח כי העולם הוא עגול אך הגיע לאמריקה בטעות. האמת היא שכבר במאה הרביעית לספירה בני האדם ידעו כי העולם הוא עגול, וגם לאחר מסעותיו, קולומבוס היה בטוח שלעולם בכלל צורת אגס.
 
היסטוריה

 

12. גנדי שיחרר את הודו
מהטמה גנדי נחשב לאיש שהנהיג את הודו לפעול בשיטת ההתנגדות הלא אלימה, וכך זכה בעצמאותה של הודו. האמת היא שהקונגרס הלאומי של הודו (דומה לקונגרס היהודי בבאזל), הוקם כבר ב1885, כשגנדי היה בן 16 בלבד. הודו הייתה מקבלת את עצמאותה בכל מקרה, גם אם הייתה הולכת בדרכו של יריבו הפוליטי של גנדי, סובחאש צ'אנדרה בוסה.
 
היסטוריה

 

13. מתי ישו נולד?
גם מי שאינו נוצרי יודע לענות על שאלה זו, ישו נולד בחג המולד, ב-25 לדצמבר. האמת היא שהברית החדשה לא מציינת כלל את זמן הולדתו של ישו. חג המולד נחגג, כך סוברים חוקרים, באותו התאריך בו נחגג בעבר חג פגאני, המציין את לידתו של אל השמש. גם תרבויות שלא מכירות את לוח השנה הנוצרי חגגו את מולד האלים שלהן בתאריך זה, כיוון שבתאריך זה השמש יורדת לנקודה הנמוכה ביותר בשמים ומתחילה לעלות בחזרה. הכנסייה הקתולית האמינה כי על ידי שימוש במועד אותו מכירים כבר עובדי האלילים, יהיה להם קל יותר לעבור ולחגוג את החגים הנוצריים.
 
היסטוריה

 

14. מי היה הנשיא הראשון של ארצות הברית?
בירתה של ארצות הברית נקראת על שמו של הנשיא הראשון, וושינגטון. האמת היא שג'ורג' וושינגטון לא היה הנשיא הראשון של ארצות הברית, אלא הנשיא הראשון שנבחר בה בבחירות דמוקרטיות. לפני כהונתו של וושינגטון, כיהנו עוד 14 נשיאים שונים, כראשי הקונגרס הקונטיננטלי, הוא הרשות המחוקקת של המושבות הראשונות ושל ארצות הברית הצעירה.
 
היסטוריה

 

15. איזה פרי אכלו אדם וחווה?
האמונה הרווחת היא כי חווה פיתתה את אדם באמצעות תפוח מעץ הדעת, אך למעשה לא מופיע בסיפור הבריאה התנ"כי ולו אזכור אחד לתפוח. הפרי האסור מוזכר בשם "פרי עץ הדעת", והשיוך לתפוחים נולד כנראה בעקבות ציורים מימי הביניים המתארים את הפרי כתפוח. חוקרים מאמינים כי האמנים השתמשו בתפוח, כיוון שהפרי האדום והבשל מתקשר לתאווה בתרבויות רבות, ולכן תואר כפרי עץ הדעת.
 
היסטוריה

 

מקור: יורם אולדפין
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו