maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

באמונת חכמים - דרכים בעקבות החוכמה

מאת: הרב נח וינברג

באדיבות www.aish.co.il
אתר עם חכמת חיים

 החוכמה, היא שמניעה את גלגלי העולם קדימה. אל תעצור, צעד תמיד בעקבות החוכמה.

יש המון מה ללמוד על החיים. אולי תוכל ללמוד הרבה בעצמך מניסיונך האישי, אבל זה יהיה אווילי ובלתי יעיל.

אם אתה באמת רוצה לרכוש חוכמה, לא תוכל לחכות עד שתפגוש בה באופן מקרי. עליך לצאת ולחפש אותה באופן מעשי. יותר חוכמה משמעותה יותר חיים, יותר הנאה ויותר משמעות. החוכמה היא הערך הנעלה ביותר, כפי שאמר שלמה המלך: "אם תחפשנה ככסף וכמטמונים תבקשנה, אז תבין..."

משום מה, אנשים נוטים לחשוב, שאין מה ללמוד מחוץ לכותלי האוניברסיטה. אנחנו שואלים את עצמנו: "מה כבר יודע האדם הממוצע ברחוב?" זוהי תפישה הרסנית, משום שהיא מונעת מאיתנו ללמוד מאינספור רסיסי החוכמה הפזורים מסביבנו. העובדה הפשוטה, שאדם שורד מיום ליום ומצליח להתגבר על מהמורות השגרה, מורה על כך, שהוא ליקט עצות רבות ערך לגבי החיים.

האם פגשת אי פעם באדם שמתלהב מכל מילה שאומרים לו, לא משנה עם מי הוא משוחח? אילו חיים עשירים יש לו! הוא כולל בתוכו אינספור פיסות חוכמה, מאנשים רבים ושונים כל-כך. כמו שאומרים חז"ל: "איזהו חכם? הלומד מכל אדם."

מאידך, קבלת הדרכה מהאנשים הלא נכונים, עלולה להיות הרסנית. כמה בדיקות ובחינות אתה עורך לפני שאתה משקיע את כספך בידיים זרות, האם לא כדאי להיות זהיר הרבה יותר, לפני שאתה מקבל עצה כיצד להשקיע את כל חייך?

רבים הם אנשי החוכמה שסובבים בעולם. למד מהם.

בדוק בזהירות כל פיסת חוכמה

לקחת את החוכמה ברצינות, משמעותה להבין כיצד כל פיסת חוכמה משפיעה על חייך. אנשים מצפים בטעות לאירועים בסדר גודל של רעידת אדמה, אשר ייגרמו לשינוי המיוחל בחייהם – כל דבר אחר נתפס בעיניהם כדבר שיגרתי ומובן מאליו.

אתה לא צריך לחכות לאותו גילוי מדהים, אשר בגללו תשנה את חייך מקצה לקצה. גם אוסף של פיסות חוכמה קטנות יותר ופחות מרעישות, עשויות להביא לצמיחה מופלאה. בכל פעם בה אתה שומע דבר איזה חוכמה, חשוב עליו, נסה לעמוד על העקרונות שעליהם הוא מבוסס.

כך גם תנהג כשתשמע דבר חוכמה שאינו נשמע לך הגיוני. אל תנפנף אותו הצידה כל כך מהר. אולי ישנו מסר עמוק יותר שלא הבנת? אל תקבל הכול בצורה עיוורת, נהג בכבוד ובדוק מה היה המקור לאותה 'חוכמה' – אם מדובר באדם בעל ניסיון חיים, אז סביר להניח שישנה אמת בדבריו.

בנוסף, כשאתה שומע דבר חוכמה שנשמע לך הגיוני, אל תסתפק רק בו. המשך לחפש עוד!

מצא את מקור החוכמה

הצעד הראשון בדרך להשגת החוכמה, היא ההחלטה, שהדבר אותו אתה מחפש בחיים הוא האמת, ושלא תתפשר על שום דבר פחות מזה. כעת, תוכל להתחיל לחפש אותה.

התחל את התהליך בתרגיל פשוט. שאל את עצמך: מה הייתי רוצה לדעת אילו הייתי מוצא אדם חכם באמת? ערוך רשימה של שאלות העוסקות במשמעות החיים, וכן בכל סוג של בעיות אישיות עמן אתה מתמודד. עכשיו, התחל לחפש אנשים אשר יכולים לספק לך תשובות.

בדיוק כפי שישנם מומחים ברפואה, ישנם מומחים בחוכמת החיים. השאלה היא: מי הם? איפה אפשר למצוא אנשים כאלה? בעוד שיש שפע של אנשים "משכילים", אנשים "חכמים" קשה מאוד למצוא.

אנשי החוכמה אינם פסבדו-פילוסופים, או פילוסופים בגרוש – הם הדבר האמיתי. הם עוסקים בסוגיות עמוקות כגון: מטרת החיים והפוטנציאל האנושי להתעלות. הם מעורים באופן תמידי בלימוד החוכמה והם חיים במציאות של לימודיהם.

היה צרכן נבון

ככל שחשוב ללמוד חוכמה, חשוב גם לנהוג בזהירות.

נניח שאתה נמצא בארץ זרה, ללא מכרים או משפחה, ואתה נעשה חולה. אתה תחפש בזהירות רבה את הרופא הטוב ביותר, שבידיו הוכחות אמינות להצלחותיו. הבריאות הגופנית שלך בסכנה! באותה מידה עלינו להיות זהירים בבחירת האדם, אשר בידיו נפקיד את בריאותנו הרגשית והרוחנית.

קיימות תפיסות רבות שמסתובבות בעולם, כשלכל אדם נקודת התבוננות שונה. כל אמונה, חברה או דת גורסות, שהאמת בידיהן – קפיטליסטים וקומוניסטים, ימניים ושמאלנים, יהודים, נוצרים ומוסלמים. אנשים שגדלים עם אידיאולוגיה מסוימת, מקבלים לרוב את הדברים שעליהם חונכו. אם כן, מי צודק? איך ניתן למצוא את האמת?

לא תמיד ניתן להגיע למסקנה באופן מיידי, כך שעליך לבדוק ולהעריך מה ששמעת או קראת. אבן הבוחן המרכזית היא, האם התפיסה המוסרית בה הם מאמינים, הצליחה לבנות חברה טובה יותר? אם לא, חפש סולם ערכים אחר, גם כשמשמעות הדברים תהיה שבירת ערכים עליהם גדלת.

מבחן לקמוס

איך תוכל לשפוט אם החכם מציע לך חוכמה אמיתית, או נוסחאות ריקות מתוכן? הנה מספר שיטות בדוקות, שיעזרו לך לגלות אם תוכל לסמוך על אדם זה או לא.

    א) בדוק אותו אל מול כמה מושגים שהנך בטוח בהם. נניח שאתה משוכנע, שההגדרה של אושר היא "לשמוח במה שיש לך". עכשיו, שאל את המורה המיועד שלך מה צריך האדם לעשות על מנת להיות מאושר. אם הוא עונה: "מדיטציה" – מה שלא עונה על השאלה שלך – שאל אותו מהי ההגדרה שלו לאושר. אם הוא אינו מסוגל להסביר מהו אושר בצורה ברורה ומספקת, סימן שהוא אינו החכם אותו אתה מחפש.

    ב) בדוק אם התשובות אותן הוא מספק מעשירות את חייך ואת חייהם של האחרים. שאל אנשים אחרים לגבי ניסיונם המתמשך.

    ג) בדוק אם המורה שלך חי על פי אותם ערכי מוסר לגביהם הוא מטיף.

    ד) האם המורה שלך מוכן לשמוע דעות מנוגדות, או שהוא פשוט מאביס אותך בדעותיו האישיות (שטיפת מוח...)? מורה טוב מקנה לתלמידיו מרחב לדיון ולויכוח, ומדריך אותם כיצד לפתח את חוש הביקורת העצמי שלהם.

אחת השיטות המיוחדות למערכת החינוך היהודי, היא שמידי פעם הרבנים "מלמדים" בכוונה מהלך שגוי מבחינה לוגית, על מנת לחדד את ערנותם של תלמידיהם. הם רוצים לבדוק, האם התלמידים מקבלים כל דבר שנאמר להם מבלי לחשוב, או שהם מקשיבים באוזן בוחנת.

ידע מול אמונה

איך אדם יודע אם מערכת אידיאולוגית מבוססת על עובדות מוצקות, או על אמונה בלבד?

ראשית, הבה נבחן את מושג האמונה. מהי אמונה? המילון מגדיר אמונה כ"הרגשת לב" או כ"קבלה ללא הוכחה". מהו ידע? "אמת, רעיונות או עקרונות, שמתקבלים תוך בדיקת העובדות".

אמונה היא לרוב תוצר של שאיפות. האם אי פעם קיבלת עצה בבורסה כיצד לשלש את השקעותיך בתוך חודש? קשה לבטל הצעה כזאת משום שכולנו חולמים לעשות כסף מהיר. אנשים פיקחים רבים, בעלי היגיון בריא, נפלו קרבן לרעיונות כאלה, משום שבמקום לעצור ולנתח את העובדות, העדיפו להאמין ברגשותיהם.

ידע, אם כן, מבוסס על עובדות. כולנו יודעים שישנו מקום שנקרא סין, משום שעל מוצרים רבים שברשותנו כתוב: "תוצרת סין". יש כל כך הרבה עובדות שמוכיחות את קיומה של סין, שאנו מאמינים בכך, אף על פי שרובנו מעולם לא ביקרנו שם.

במילים אחרות, ראִיה היא רק דרך אחת להגיע לידיעה. ישנן דרכים רבות אחרות לאסוף עובדות והוכחות, ולהגיע למסקנה.

איזה מבין שני המושגים נתפש בעיניך כבסיס האמונה היהודית? אמונה או ידע?

היהדות מלמדת, שהבסיס להכרה היהודית שלנו חייב להיות ידע ולא אמונה! הדיבר הראשון מעשרת הדברות הוא "אנוכי ה' אלוקיך..." (שמות כ, ב) ופרשו חז"ל: "תדעו ותאמינו שיש לעולם אלו-ה." ובמקום אחר (דברים ד, לט) כתוב: "וידעת היום, והשיבות אל לבבך, כי ה' הוא האלוקים."

הציווי הראשוני הוא לדעת ורק אחר כך גם להאמין. אמונה סתמית, הנחה או תקווה למציאותו של הא-ל, מבלי ידיעה מוקדמת, אינה הדרך היהודית!

זוהי דרך הגיונית לחיות. נניח שהיית לוקח את המכונית שלך לתיקון. לאחר שעה אתה חוזר והמכונאי אומר שעליך להחליף קרבוראטור בעלות של 1,000 ₪ (לא כולל עבודה). אתה קצת חורג מהטבע שלך ושואל: "איך הגעת למסקנה הזאת?" והוא עונה: "פשוט מאוד – הפעלתי את המנוע, הנחתי ידיים על הפגוש, ויש לי הרגשה שאתה צריך להחליף קרבוראטור."

אף אדם שפוי לא יבזבז 1,000₪ בגלל מכונאי ש"יש לו הרגשה" שזה מה שצריך לעשות. אנחנו מעוניינים בעובדות, זוהי הדרך השפויה היחידה להגיע להחלטות. האין זה מתבקש מאליו, שתשתמש בראש שלך, על מנת להגיע להחלטות החשובות באמת בחיים?

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות: הקשב לחכמים, אבל, אל תקבל את דבריהם בעיוורון. היה ביקורתי. אם אתה מבחין בסתירות – שאל. יחד עם זאת, תן לחכם הזדמנות הוגנת לענות. התייחס בכובד ראש לדבריו, גם כאשר הם מנוגדים לתפיסותיך הקודמות. ברר מה שאינך מבין ואז חייה על פי החוכמה שלמדת.

מקור ניסתר – ההורים שלך

אנחנו מניחים, שאנשים אשר אינם מוכרים כמלומדים, או כאנשי עסקים, אינם חכמים. אך האמת היא, שכל מי שצבר ניסיון חיים, מכיל בתוכו מאגר חוכמה עשיר.

קח את ההורים שלך לדוגמא. גם אם הם לא מסוגלים ללמד אותך מחשבים, הם יודעים הרבה מאוד על החיים. אופנה וטכנולוגיה הם דברים שמשתנים כל הזמן, אולם ההיבטים העמוקים יותר של החיים אינם משתנים לעולם – מה יוצר חיי נישואין מוצלחים? איך ניתן לגדל ילדים מאושרים, ולהקנות להם ערכי מוסר ומידות טובות? באילו מקצועות כדאי לאדם להשקיע את חייו, ובאילו לא? אילו מטרות חשובות, ואילו מטופשות? על מה כדאי לבזבז זמן וכסף?

אתה עלול להיות מופתע כשתגלה כמה הרבה יודעים ההורים שלך, על נושאים עמם אתה מתמודד ברגע זה. כפי שאמר מארק טווין: "למדתי ארבע שנים באוניברסיטה, וכשחזרתי, הופתעתי לגלות כמה הרבה למד אבא שלי בזמן שהייתי שם!"

לא רק שתרכוש חוכמה מהשאלות שתשאל את הוריך, אלא גם תזכה בקשר נצחי עם הוריך. קשר שתעריך גם שנים ארוכות לאחר שהם יעזבו את העולם.

חכמת האלוקים וחז"ל

ביהדות לא קיים מושג של מנהיג שאינו יכול לטעות לעולם. כל אדם עלול לטעות. רק האלוקים אינו שוגה לעולם.

מה הרקורד שמציג לנו האלוקים? הוא הבטיח להוציא אותנו ממצריים, ועשה זאת. הוא הבטיח שלאומה היהודית יהיה קיום נצחי, וקיים. הוא הבטיח להחזיר אותנו אל ארץ ישראל, ועשה זאת. אם האלוקים מבטיח משהו, אנחנו יכולים לסמוך על כך ב- 100%.

חלק בלתי נפרד מהתפישה היהודית הוא, שהאלוקים מפקיד את מסריו בידיהם של החכמים. חכמי התלמוד היו ברמה שונה לחלוטין מכל מה שאנו מסוגלים לדמיין היום. הם היו אנשים קדושים, ששמרו על קשר מתמיד עם הספירות הרוחניות.

התורה רוצה שנחשוב. משמעות הדבר היא: האמן בחכמים, אבל אל תכניס את המוח שלך להקפאה עמוקה. אף על פי שגם חכמי התורה עלולים לשגות, הם בכל זאת המקור הטוב ביותר לאמת, שניתן להשיג היום. הם מבינים את עולמו של האלוקים. למד מה שהם אומרים.

אמונת חכמים – הדרך העשרים וארבע לחוכמה

    שנא את הבורות וצא לחפש את החוכמה.

    כולם לומדים מן הניסיון. שאל את עצמך: "איזה דבר, שעשוי להיות משמעותי עבורי, האדם הזה יודע על החיים?"

    הערכת החוכמה משמעותה, התייחסות רצינית והשקעת מאמץ אמיתי על מנת להשיגה.

    לפני שאתה יודע משהו, עליך לדעת לשם מה אתה חי. אנשים חכמים יודעים – הקשב להם.

    אם אתה יהודי, יהיה זה הגיוני עבורך לבדוק את היהדות כמקור לחוכמה.

    הקשבה לאנשים חכמים היא תרגיל טוב בהאזנה לאלוקים.


 
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו