print header

בחירות 2013 - עיקרי המצע של המפלגות

עוד כשבועיים יתקיימו הבחירות הכלליות לכנסת ה-19, אך האווירה הכללית די מבלבלת. בזמן שהמפלגות עסוקות בלהכפיש, לקטול ולהילחם אחת בשנייה, נדמה שמעט מאוד ידוע על מה שהן בעצמן מציעות לבוחרים. 

בתוך מלחמת הכוחות ומלחמת הקולות החלטנו לרכז את עיקרי המצע של המפלגות הגדולות - אלה שסיכוייהן לעבור את אחוז החסימה גבוה. כך אולי תוכלו לגבש עמדה ברורה למי נכון לכם להצביע. 

עיקרי המצע מובאים לפניכם בדגש על 5 היבטים: דת ומדינה / שלום ובטחון / חינוך / מדיניות רווחה / שירות צבאי ואזרחי. לחצו על סמל המפלגה כדי לקרוא את עיקרי המצע.
 

יהדות התורה ש"ס כולנו חברים
עוצמה לישראל   הבית היהודיאיחוד לאומי הליכוד ביתנו
יש עתיד קדימה התנועה
העבודה ארץ חדשה חד"ש
מרץ רע"מ-תע"ל בל"ד
עלה ירוק עם שלם הירוקים

איך תדעו למי להצביע? לחצו כאן וענו על שאלון!

 

מפלגות חרדיות

יהדות התורה

יהדות התורה
יו"ר המפלגה: יעקב ליצמן

יהדות התורה מורכבת משתי מפלגות: 'הסתדרות אגודת ישראל בארץ ישראל' (התנועה החסידית) ו'אגודת החרדים - דגל התורה' (התנועה הליטאית).

נקודות עיקריות מתוך המצע של יהדות התורה:

דת ומדינה
מפלגת "יהדות התורה" מתחייבת לפתור את כל השאלות שיעלו יום יום על הפרק בחיי כלל ישראל,
ברוח התורה והמסורת. השאיפה של המפלגה היא לאחד את עם ישראל בארץ, תחת שלטון התורה ולהשליט את התורה על החיים הרוחניים, הכלכליים והמדיניים בארץ ישראל.

שלום ובטחון
הקו המנחה את המפלגה היא האמונה שארץ ישראל ניתנה לעם ישראל על ידי הקב"ה ושייכת לו. יחד עם זאת, חברי המפלגה מצהירים כי הם נאמנים לצורך בשלום אמיתי ולהפסקת שפיכות הדמים. המפלגה תדרוש לקדם יוזמות מדיניות ועשיית כל מאמץ לקביעת הסדרי שלום עם המדינות השכנות, תוך קיום יחסי ידידות עם כל העמים והמדינות.

חינוך
מפלגת "יהדות התורה" מאמינה כי החינוך היהודי במדינת ישראל, לכל שלביו ומערכותיו, חייב להיות מבוסס על הקניית האמונה באלוהי ישראל ובתורתו. חינוך זה יוענק לכל ילדי ישראל, ללא יוצא מן הכלל, מתוך הכרה ובטחון כי האמונה בה' וקיום מצוותיו, הם הגורם המלכד והמאחד את כל שבטי ישראל לעם אחד בארץ.

מדיניות רווחה
"יהדות התורה" תפעל לשנות ולבטל את החוקים הפוגעים בטוהר המשפחה היהודית, תפעל למען הגדלת התמיכה במשפחות ברוכות ילדים ועקרות בית, ולמען זכויות האישה היהודית העוזרת לפרנסת משפחתה. המפלגה תדרוש פתרון למצוקת הדיור של הציבור החרדי ותפעל לשינוי יסודי של מדיניות השיכון והדיור, במטרה לאפשר לזוגות צעירים להשיג דירה מתאימה בתנאים נוחים. "יהדות התורה" תפעל לחידוש הצמיחה הכלכלית ולחזקה, להסבת עובדי ממשלה לעובדי ייצור כדי להגדיל את הצמיחה, להקטנת מעורבות ממשלתית וחיזוק המגזר הפרטי, כמו גם להרחבת שירותי סעד ורווחה, העלאת תקציבים והגדלת מענקים ותמיכה למשפחות ברוכות ילדים.

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של יהדות התורה - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -


ש"ס

ש"ס
בראשות: אלי ישי, אריה דרעי, אריאל אטיאס

מפלגה דתית-ספרדית המבססת את יסודותיה ועקרונותיה על ספר התנ"ך, שולחן ערוך ועל הנהגותיו והנחיותיו של 'גדול הדור הגאון' הרב עובדיה יוסף שליט"א.

נקודות עיקריות מתוך המצע של ש"ס:

דת ומדינה
תנועת ש"ס מאמינה בקיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, המושתתת על ערכי הדמוקרטיה שנקבעו על פי תורת ישראל. המפלגה רואה את מוסדות הלאום ומוסדות הדת כאחד, ומאמינה כי הם צריכים לפעול יחד על פי רוח התורה היהודית. למרות שהתנועה נרתמת לשמור על צביונה היהודי של ישראל, היא רואה את חובתה של המדינה לספק גם את צורכי הדת של בני דתות אחרות החיים במדינה. ש"ס שואפת לקבץ את כל נידחי ישראל מכל הגלויות כדי לבנות בית יהודי במדינה יהודית גדולה וחזקה בכל שטחי ארץ ישראל.

שלום ובטחון
תנועת ש"ס מבקשת ושואפת לחיות בשלום ובבטחון עם מדינות ערב השכנות, אך לא תהיה מוכנה לקבל הסדר המבוסס על תכתיבים של מדינות אחרות, או על סיכון עתידו של עם ישראל על אדמת המדינה. ירושלים אינה נושא למיקוח או לחלוקה.

חינוך
ש"ס רואה את החינוך וההשכלה בראש סדר העדיפויות הלאומי ותפעל לחיזוק החינוך התורני והנחלתו לכלל ילדי ישראל, בכל זרמי החינוך, תוך הקצאה שוויונית של התקציבים לחינוך בין כל הזרמים, בפריפריה ובמרכז. ש"ס תפעל להקטנת מספר התלמידים בכיתות, לשיפור מעמדם של המורים והעלאת שכרם,
הבטחת משאבים מלאים לשילובם של ילדים עם צרכים מיוחדים במסגרות חינוך רגילות, ולחקיקת חוק חינוך חינם מגיל הגן ועד לסיום הלימודים התיכוניים והישיבתיים.

מדיניות רווחה
ש"ס דוגלת בחלוקה צודקת של ההון, המשאבים הלאומיים וההזדמנויות העסקיות בין מגזרים שונים באוכלוסיה, בשיקום קצבאות ילדים וצמצום מעגל העוני. כמו-כן, היא תומכת בתיקון חוק פנסיה חובה, שיבטיח חיים בכבוד לפורשים ממעגל העבודה. ש"ס תפעל להגדלת ההשקעות בתשתיות לאומיות כמנוף להנעת גלגלי המשק ולהעלאת הצמיחה הכלכלית, כמו גם להגדלת התמריצים במיסוי למשתכרים משכורות נמוכות מהשכר הממוצע במשק, לכלל אזורי הארץ. התנועה תפעל ליישום והכרה בהוצאות של אמהות עובדות למעונות יום ולעזרה בבית לצורכי מס, כמו גם לצמצום משמעותי של היקף העובדים הזרים. ש"ס תפעל לחקיקת 'סל שרותי רווחה חובה', אשר יבטיח אספקת סל שירותים בסיסי לכל ילד, זקן, נכה ומשפחה הלוקה בתפקודה. תנועת ש"ס תפעל לקידום מסלולי סיוע בדיור ופתרונות דיור הוגנים, לכלל אזרחי ישראל בדגש על אוכלוסיות חלשות בישראל, מחוסרי דירה, משפחות החיות בצפיפות, זוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים.

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של מפלגת ש"ס - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

כולנו חברים

כולנו חברים - נ נח
יו"ר המפלגה: שרון קנאפו

מפלגת חסידים ברסלביים הפועלת ברוח המוטו "נ נח נחמ נחמן נחמן מאומן". המפלגה מגדירה עצמה כא-סקטוריאלית הפועלת לטובת עם ישראל כולו, בארץ ובתפוצות, ולרווחת כל אזרחי המדינה. מטרתה: "להביא דעת לכנסת" ממקור החוכמה של רבי נחמן מברסלב.

נקודות עיקריות מתוך המצע של כולנו חברים:

דת ומדינה
"כולנו חברים" מצהירה כי היא נגד כפייה מכל סוג שהוא, ובעד כבוד הדדי.

שלום ובטחון
מפלגת "כולנו חברים" מאמינה שאפשר לנצח את ארגוני הטרור ואף חובה לעשות זאת ושלא ניתן לעבור לסדר היום כשיש ירי טילים על ישראל. יחד עם זאת, חברי המפלגה מאמינים
שמדינת ישראל צריכה להשקיע משאבים רבים בכדי לזהות פלסטינים שאין בכוונתם לפגוע בישראל ולהגן עליהם. "אנו מאמינים שהשלום בישראל (שמחה ואחדות) הוא נשק ההרתעה היעיל ביותר של ישראל, שבסופו של דבר יוביל גם לשלום עולמי".

חינוך
"כולנו חברים" מאמינה שמדינת ישראל צריכה לחנך לאזרחות טובה ולהכרת חוקי המדינה, לקדם חינוך ייעודי וליזום לימודי נהיגה במסגרת התיכון כחלק מחינוך חובה. חברי המפלגה יפעלו למציאת
פתרונות יצירתיים לטיפול בילדים עם בעיות קשב וריכוז, ולצמצום, עד כדי ביטול, השימוש בריטלין במערכת החינוך.

מדיניות רווחה
"כולנו חברים" שואפת להגיע למצב של "מדינת רווחה". היא תומכת במשק חופשי ותחרותי ובביטול הריכוזיות. עוד היא מאמינה כי חלוקת התקציבים צריכה להיות שוויונית והוגנת ולא באמצעות קבוצות לחץ.
המפלגה מאמינה כי יש לחזק ולקדם מדינה הומנית על ידי דיור בר השגה, סבסוד התחבורה הציבורית וקידומה, סבסוד דוכני מזון במקומות ציבוריים (ודרישה למחירים נמוכים במקומות אלה כתנאי למתן רישיון) וקיום מצוות הכנסת אורחים במקומות ציבוריים וממשלתיים. "על אף התנגדותנו המוחלטת לתרבות הסמים, אנו סבורים שדווקא לגליזציה של הסמים הקלים תצמצם את התופעה, וכן תימנע הברחה של סמים מגורמים עוינים ושימוש בחומרים מסוכנים".

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של מפלגת כולנו חברים - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

מפלגות ימין

עוצמה לישראל

עוצמה לישראל
יו"ר המפלגה: אריה אלדד

מפלגת ימין שהוקמה על ידי שני ח"כים שפרשו מסיעת האיחוד הלאומי: פרופ' אריה אלדד וד"ר מיכאל בן-ארי. המוטו של המפלגה "בלי חובות אין זכויות".

נקודות עיקריות מתוך המצע של עוצמה לישראל:

דת ומדינה
מפלגת "עוצמה לישראל" מצהירה שזכותו של העם היהודי על ארץ ישראל אינה ניתנת לערעור, ותובעת את החלת החוק והמשפט הישראלי על כל שטחי הארץ, מהירדן ועד הים התיכון.

שלום ובטחון
"עוצמה לישראל" שוללת מכל וכל הקמת ישות מדינית או פוליטית נוספת לצד מדינת ישראל ממערב לירדן. בנוסף, היא תפעל לביטול הסכמי אוסלו, כמו גם לפירוק "מנגנוני הביטחון" של משטרת אש"ף (אותם היא מכנה במצעה: "צבא המחבלים"). חברי המפלגה יפעלו למימוש הריבונות היהודית בהר הבית וזכות תפילה ליהודים בהר, כמו גם להמשך גאולת אדמת ארץ ישראל כולה ולשימורה למען הדורות הבאים.

חינוך
"עוצמה לישראל" תפעל לכך שילדי ישראל ירכשו ידע מעמיק בתולדות העם היהודי לדורותיו, כבר מגיל צעיר. המפלגה תעודד השקעת משאבים לחיזוק והעמקת הזהות היהודית בקרב בני הנוער בישראל, למניעת התבוללות. 

מדיניות רווחה
"עוצמה לישראל" תפעל לביטול המע"מ על רכישת דירה ראשונה, כמו גם תפעל להקמת רשות עצמאית במשרד השיכון שתוביל פרויקטים של "פינוי בינוי" לצורך שיקום שכונות ברחבי הארץ (שאף יקבלו עדיפות עליונה בהליכי התכנון והבנייה). המפלגה תפעל להוזלת מחירי הקרקעות לבנייה בפריפריה, כולל סבסוד פיתוח הקרקע, במקביל ליצירת מקורות תעסוקה בסמוך לשכונות העתידות לקום. בנוסף, היא תפעל להגברת התחרות ההוגנת במשק, ביטול מונופולים, הגבלת שליטה צולבת של בעלי הון מעטים וצמצום הפערים במשק ובחברה. המפלגה תפעל לעידוד ענפי החקלאות השונים, קידומם ופיתוחם, כמו גם תעניק תמריצים ייחודיים למכוני מחקר, מדע ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות שיספקו אופק אקדמי ומחקרי. המפלגה תפעל לשיפור המערכת הרפואית על ידי הרחבת סל שירותי הבריאות, עיגון תוספת שנתית קבועה של 2% לעדכון הסל, על פי השינויים באוכלוסיה ובטכנולוגיות הרפואיות ועיגון בחקיקה של הזכות לבחור רופא, מטפל או מנתח, גם ברפואה הציבורית. דגש מיוחד יינתן לחיזוקן והעצמתן של השכבות החלשות, כגון קשישים, משפחות חד הוריות, משפחות עם צרכים מיוחדים, נכים וגמלאים.

שירות צבאי ואזרחי
"עוצמה לישראל" תפעל בנחישות לכך שכל המשרתים ביחידות קרביות ותומכי הלחימה יזכו עם שחרורם משירות סדיר בצה"ל, במימון מלא של שכר הלימוד במוסדות אקדמאיים, או לימודי מקצוע מלאים. בנוסף, המפלגה תפעל להצעת קרקעות לבנייה בפריפריה לחיילים משוחררים.

לקריאת המצע המלא של עוצמה לישראל - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

 


איחוד לאומי  הבית היהודי

הבית היהודי - האיחוד הלאומי
יו"ר מפלגת הבית היהודי: נפתלי בנט
יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי: אורי אריאל

המפלגה מורכבת מאיחוד שתי רשימות: 'הבית היהודי - מפד"ל החדשה' ו'האיחוד הלאומי'. חברי שתי הרשימות מגדירים את משימת העל שלהם: "להחזיר את הרוח היהודית-ציונית השורשית למדינת ישראל ולעם ישראל".

נקודות עיקריות מתוך המצע של הבית היהודי-האיחוד הלאומי:

דת ומדינה
רשימת "הבית היהודי-האיחוד הלאומי" מאמינה כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, כאשר צביונה צריך להיקבע בהידברות בין כלל הציבור על בסיס התנ"ך ומוסר הנביאים. לטענת חברי הרשימות, יש להימנע מחקיקה דתית ומחקיקה חילונית כופה. חברי הרשימות יפעלו לחיזוק הצביון היהודי של המדינה ויילחמו נגד כל מי שפועל להפיכת ישראל ל”מדינת כל אזרחיה”. עם זאת, הם יתמכו במתן זכויות מלאות למיעוטים במדינה, ובכללם המיעוט הערבי.

שלום ובטחון
חברי הרשימה המשותפת מתנגדים לכל סוג של מדינה פלסטינית ממערב לירדן.

חינוך
"הבית היהודי-האיחוד הלאומי" תפעל לחיזוק הזהות היהודית-ציונית בקרב כלל ילדי המדינה ולהדגשת ערכים של אהבת הזולת, אהבת העם והארץ. חברי הרשימות סבורים כי המשימה הדחופה ביותר היא להקים יחידה לחינוך יהודי-ציוני בבתי ספר הממלכתיים במדינת ישראל.

מדיניות רווחה
חברי "הבית היהודי-האיחוד הלאומי" יפעלו לקידום שוויון הזדמנויות על מנת לתת הזדמנות ראויה לכל צעיר וצעירה בישראל. מהלך זה יושג בעיקר על ידי שיפור דרמטי במערכת החינוך, חיזוק התחרותיות במשק, שבירת המונופולים והורדת המיסים של שכבות הביניים בישראל. "מדינת ישראל חייבת להעניק רשת בטחון של חיים בכבוד לאלו, ורק לאלו, שאינם מסוגלים לקיים את עצמם"

שירות צבאי ואזרחי
המפלגה רואה בלימוד תורה ערך יסודי ואינטרס חיוני של מדינת ישראל. יחד עם זאת, היא מודעת לכך שיש רבבות צעירים שאינם לומדים תורה, אך נהנים מפטור בלתי מוצדק משירות. המפלגה שמה לעצמה למטרה לפעול לשילוב החרדים במעגל העבודה והשירות, בצורה הדרגתית תוך הפעלת תמריצים בעניין.

לקריאת המצע המלא של הבית היהודי-האיחוד הלאומי - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

הליכוד ביתנו
הליכוד ביתנו
יו"ר מפלגת הליכוד: בנימין נתניהו
יו"ר מפלגת ישראל ביתנו: אביגדור ליברמן

רשימה משותפת לשתי מפלגות ימין ישראליות: 'הליכוד' בראשות ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו ו"ישראל ביתנו' בראשות אביגדור ליברמן. המפלגה המשותפת נוצרה לקראת הבחירות לכנסת ה-19, ברוח הסיסמה "ראש ממשלה חזק, ישראל חזקה".

נכון לתאריך ה-15.1.2013, מפלגת הליכוד-ביתנו טרם פירסמה מצע רשמי.
הנתונים יתעדכנו עם פרסום עקרונות המפלגה.

לאתר הרשמי של מפלגת הליכוד - לחצו כאן!
לאתר הרשמי של מפלגת ישראל ביתנו - לחצו כאן!

 

 - לחזרה לראש העמוד -


מפלגות מרכז

יש עתיד
יש עתיד
יו"ר המפלגה: יאיר לפיד

מפלגת מרכז חדשה שהוקמה לקראת הבחירות לכנסת ה-19 המתמקדת בקידום מודלים חדשים בתחום החינוך, הדיור, החלוקה השווה בנטל והצמיחה הכלכלית. חברי המפלגה מאמינים בסולידריות חברתית ובעקרון האומר ש"כל ישראל ערבים זה לזה."

נקודות עיקריות מתוך המצע של יש עתיד:

דת ומדינה
"יש עתיד" תפעל על מנת להגיש הצעת חוקה שתסדיר את היחסים הטעונים בין קבוצות האוכלוסיה השונות במדינת ישראל.

שלום ובטחון
"יש עתיד" מאמינה שישראל נוסדה כמדינת הלאום של העם היהודי ועליה להישאר מדינה שבה יש רוב יהודי, עם גבולות ברי הגנה. יחד עם זאת, חברי המפלגה מאמינים כי יש לחתור לחזרה אל שולחן המו"מ מתוך כוונה להגיע לשלום עם הפלסטינים, על פי העקרון של "שתי מדינות לשני עמים", שבמסגרתו יישארו גושי הישובים הגדולים (אריאל, גוש עציון, מעלה אדומים) בתחומי מדינת ישראל.

חינוך
מפלגת "יש עתיד" מאמינה שהחינוך הוא הבסיס האמיתי לחברה מתוקנת ותפקידה של המדינה לדאוג לחינוך שיוויוני, איכותי וראוי לכל הילדים בישראל. חברי המפלגה מאמינים שיש להכריז על "עשור של חינוך" ולנקוט בשורת צעדים לשיפור החינוך בישראל ולהקטנת הפערים הקיימים, תוך העלאת האוטונומיה של המורים והמנהלים וצמצום הבירוקרטיה של משרד החינוך.
    

מדיניות רווחה
"יש עתיד" תפעל לקידום תוכנית דיור שבמסגרתה ייבנו במהלך 10 השנים הקרובות 150,000 דירות להשכרה ב-10 ערים מרכזיות בישראל. פרוייקט זה ימומן בכספים המוסדיים ויבנה על קרקע ממשלתית שתינתן בעלות אפס ותישאר בבעלות המדינה. מטרת הפרוייקט היא לאפשר מגורים בשכירות לצעירים ולזוגות צעירים ב-35% מתחת לשכר הדירה הממוצע בשוק, מה שיוריד באופן דרמטי את מחירי הדירות לקנייה בערים ויאפשר הטבות לאוכלוסיות מועדפות, שיוגדרו בחוק, כדוגמת: שוטרים ומורים, אנשי מערכת הביטחון, כבאים, אחיות ועובדים סוציאליים. מפלגת "יש עתיד" תפעל לשינוי מבני ותקציבי של מערכת הבריאות כדי לטפל במחסור של כוח אדם, שיפור תנאי העסקה, הגדלת כמות מיטות האשפוז, כמו גם גישור הפערים הגאוגרפיים והמקצועיים בין הפריפריה למרכז. המפלגה
תפעל לכך שכל אזרח בישראל יקבל ממערכת החינוך "ארגז כלים" שיאפשר לו להפוך לאזרח יצרני ויעיל שישתלב בשוק העבודה הישראלי.

שירות צבאי ואזרחי
"יש עתיד" תפעל לקידום
מהפכת השירות האזרחי בישראל, שתעודד ותתגמל גיוס לצבא ותאפשר פתרון של גיוס אזרחי לאוכלוסיות כל המגזרים. המפלגת מציעה מודל שירות חדש ושיוויוני שיחליף את "חוק טל" ומטרתו לשנות מן היסוד את תפיסת הסולידריות והערבות ההדדית של החברה הישראלית. בבסיסו - כל האזרחים משרתים את המדינה ומקבלים זכויות.

לקריאת המצע המלא של מפלגת יש עתיד - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

קדימה
קדימה
יו"ר המפלגה: שאול מופז

מפלגת מרכז המגדירה את עצמה כ"סיירת החיילים של העם". המפלגה, בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, ממתגת עצמה כמפלגת מלח הארץ.

נקודות עיקריות מתוך המצע של קדימה:

דת ומדינה
"קדימה" רואה את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ותבטיח חופש דת ומצפון לכל אזרחי ותושבי המדינה, ברוח מגילת העצמאות, כאשר העיקרון המנחה הינו "איש באמונתו יחיה".

שלום ובטחון
"קדימה" מאמינה כי הסדרת הסכסוך עם הפלסטינים הינו אינטרס ישראלי מובהק וכי גבולות של שלום הינם מרכיב קריטי בבניית החוסן הלאומי של המדינה. "קדימה" סבורה כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הינו בר פתרון ותוביל מהלכים להשגת שלום.

חינוך
מפלגת "קדימה" מאמינה שעל מדינת ישראל להעמיד את החינוך בראש סדר העדיפויות באמצעות תוכנית עבודה ארוכת טווח ורחבת היקף, הכוללת שלל פעולות וכלים ביצועיים, ביניהם: השקעה בחינוך לגיל הרך, הקמת 'קבינט חינוך' שיפעל לקידום רפורמות רב שנתיות, יצירת תוכנית ליבה אחידה ומשותפת לכולם, שיפור מעמד המורה, ביטול חטיבות הביניים, סיוע כספי לצעירים מעוטי יכולת, המעוניינים לרכוש השכלה גבוהה.

מדיניות רווחה
"קדימה" תפעל לקידום רפורמה מקיפה בתחום השוויון בנטל בישראל ולצדק חברתי,
תוך מתן ביטוי לחברה מלוכדת ומשגשגת כלכלית שבה כל אזרחיה, ללא הבדלי דת, גזע והשתייכות דתית, ישאו בנטל ויהנו מהזדמנות הוגנת ושוויונית בכל תחומי החיים. "קדימה" תפעל לקידום שינויים במדיניות המיסוי, הגברת אכיפה להבטחת זכויות עובדים והבטחת עתידם הפנסיוני, קידום דיור בר השגה, קידום תחבורה ציבורית והקטנת נטל יוקר המחיה.
המפלגה תפעל לשפר את רווחת אזרחי המדינה ותסייע לאוכלוסיות מוחלשות לצאת ממעגל העוני ולהשתלב בשוק העבודה.

שירות צבאי ואזרחי
החזון של "קדימה" הוא להנהיג חובת שירות לכל. המפלגה תפעל לקדם שינוי ערכי ותפיסתי שיוביל למערכת שוויונית של נשיאה בנטל. השינוי ייעשה בהדרגה, תוך התאמת המנגנונים  לצורכי צה"ל ולמסגרות הממלכתיות והציבוריות השונות הלוקחות חלק בתהליך. עיקרי התוכנית מבוססים על הרחבת מסלולי שירות צבאיים ואזרחיים ומסגרות תגמול למשרתים השונים, תוך
הקפדה על כבודם ותרבותם של המגזרים השונים.

לקריאת המצע המלא של מפלגת קדימה - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

התנועה
התנועה
יו"ר המפלגה: ציפי לבני

"התנועה" היא מפלגת מרכז ש"מציבה אלטרנטיבה רעיונית ואמיתית לממשלת נתניהו, וחורטת על דגלה את קידום המו"מ המדיני, קידום הערכים הדמוקרטיים, ומדגישה את הקשר ההדוק שבין הנושא המדיני לנושא החברתי-כלכלי".

נקודות עיקריות מתוך המצע של התנועה:

דת ומדינה
"התנועה" תפעל לחקיקת חוקה שתקבע את הערכים החוקתיים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

שלום ובטחון
על פי "התנועה", היעד המדיני המרכזי הוא ביסוס מדינת ישראל, הן כבית הלאומי של העם היהודי והן כמדינה דמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, החיה בשלום וביטחון עם כל שכניה. חברי "התנועה" מאמינים כי יש צורך לשמר רוב יהודי בין אזרחי המדינה ומאמינים בעקרון של "שתי מדינות לשני עמים", גם במחיר ויתור על חלקים מארץ ישראל. כמו-כן, הם מאמינים כי יש לפעול במטרה להגיע להסדר המסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך שמירה על האינטרסים הלאומיים והבטחוניים של מדינת ישראל, ולנהל משא ומתן אך ורק עם הממשלה הפלסטינית שמכירה בקיומה של מדינת ישראל ולא עם ארגוני הטרור המתנגדים לה.

חינוך
מפלגת "התנועה" מגדירה את חובתה "לחיזוק ועידוד ההון האנושי בהוראה, ליצירת שוויון הזדמנויות אמיתי ומקיף לכלל תלמידי ישראל, להחלת לימודי ליבה על מערכות החינוך, לפיתוח ההשכלה הגבוהה, לחיזוק החינוך המקצועי ככלי לשגשוג, להיפוך הפירמידה בגיל הרך, וליצירת נורמות חדשות בשקיפות, בהתנהלות ובמתן שירותים לתלמיד". אי לכך, היא תפעל ליצירת אחידות לימודית בין כל שכבות האוכלוסייה, תדאג לצמצום הפערים בין החברה היהודית והערבית, תיזום הקמת מועצה ציבורית עליונה לחינוך ותפעל לעדכון, שכלול והתאמת תוכניות הלימוד הנוכחיות במטרה להצעיד את החינוך בישראל קדימה.

מדיניות רווחה
"התנועה" מאמינה כי כלכלת ישראל צריכה להמשיך ולהתבסס בעיקרה על עקרונות 'השוק החופשי' כמפתח לצמיחת המשק הישראלי. עם זאת, היא מאמינה כי יש לאזן את עקרון זה באמצעות מנגנוני פיקוח ורגולציה שימנעו פגיעה חלקית או כוללת ברווחה של שכבות המשק. "התנועה" מאמינה כי יש צורך מיידי בשינוי סדרי העדיפויות של תקציב המדינה על מנת לאפשר משאבים נדרשים ליצירת צדק חברתי, שגשוג וצמיחה. היא תפעל לפיתוח הפריפריה, לחיזוק מעמד הביניים, לעידוד שיפור מערך הדיור הקיים ויצירת הזדמנויות לדיור בר השגה, להקלת נטל המס במגוון דרכים, ביניהן: הקלות מס לעסקים קטנים, קביעת מע"מ דיפרנציאלי למוצרים, העלאת המס השולי על שכר בכירים ועוד. "התנועה" שמה לעצמה מטרה "למנוע, באופן מקיף וגורף, מצב שבו איש, אישה או ילד רעבים ללחם" ורואה זאת כחובתה "לדאוג שכל אזרח בישראל יוכל לעבוד, להשתכר למחייתו, ליהנות מרמת חיים סבירה ולהיות מוגן על ידי רשת ביטחון במקרה של אסון, זיקנה, מחלה או פיטורין". היא רואה את נושא הבריאות כמשימה לאומית ותפעל לתיקון מנגנון סל הבריאות, הפחתת סעיף ההשתתפות העצמית לנזקקים, מתן תמריצים לסגל רפואי, חיזוק רגולציה ופיקוח על קופות חולים ובתי חולים, כמו גם חיזוק הרפואה המונעת.

שירות צבאי ואזרחי
"התנועה" רואה את עיקרון השוויון בנטל כערך מרכזי והכרחי לעתיד הבטחוני והכלכלי של מדינת ישראל וקובעת כי "חובת השירות למדינה חייבת על כל אזרח ישראלי, ללא הבדל דת גזע ומין". "התנועה" תפעל לחוקק חוק לפיו כל אזרח ישראלי בגיל 18 יהיה מחויב לשרת את המדינה - בין אם בצה"ל ובין אם בשירות אזרחי או לאומי, תוך יצירת מסגרות המתאימות לשלל המגזרים, מבלי לפגוע באורח חייהם. "התנועה" תפעל ליצירת סנקציות למשתמטים ותגמול למשרתים.

לקריאת המצע המלא של מפלגת התנועה - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -


מפלגות שמאל

העבודה
העבודה
יו"ר המפלגה: שלי יחימוביץ'

מפלגת שמאל-מרכז ישראלית שמגדירה את עצמה כסוציאל-דמוקרטית. היא רואה את המדינה כאחראית לבטחונם ולרווחתם של כלל אזרחי ישראל ברוח מגילת העצמאות.

נקודות עיקריות מתוך המצע של העבודה:

דת ומדינה
מפלגת "העבודה" רואה בעקרונות שלטון החוק, הפרדת הרשויות ועצמאות מערכת המשפט את אבני היסוד של הדמוקרטיה הישראלית ותפעל לכינונה של חוקה בישראל. היא תפעל על מנת שמדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית, תממש ערכים של שוויון, חירות וערבות הדדית באופן אשר יבוא לידי ביטוי, בין היתר, בעקרונות הבאים: הבטחת חופש דת ומצפון לכל האזרחים, קידום נישואין וגירושין אזרחיים, יצירת בתי עלמין אזרחיים והנגשתם לכלל האזרחים, תוך מתן אפשרות לטקסים דתיים שונים לנקברים.

שלום ובטחון
על יסוד הכרה בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, מפלגת "העבודה" תפעל לכינונו של הסכם שלום יציב בין ישראל והרשות הפלסטינית. המפלגה תחתור לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולחתימה על הסכם שיתבסס, בין היתר, על מתווה קלינטון, לפיו - שתי מדינות לאום דמוקרטיות לשני העמים, אשר תחיינה בשלום זו לצד זו. בין שתי המדינות ייכונו יחסי שלום ושיתוף פעולה.

חינוך
"העבודה" רואה בחינוך זכות יסוד חברתית ומרכיב מרכזי בשירותים החברתיים אותם מחויבת המדינה לספק לאזרחיה, ועל כן היא תפעל לשקם את החינוך הציבורי ולחזקו אל מול מגמות ההפרטה והמסחור. כפועל יוצא, מפלגת "העבודה" תפעל להגדלת התקציבים הציבוריים, כמו גם להפחתה הדרגתית של תשלומי הורים עבור חינוך ילדיהם, תוך הצבת יעד לביטולם. המפלגה תפעל לקדם חקיקה של חוק חינוך חינם לגיל הרך מגיל שלושה חודשים. במקביל, היא תפעל לקידום מעמד המורה, לשמירה על החופש האקדמי ועל האוטונומיה של מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.

מדיניות רווחה
"העבודה" מציבה בראש סדר המדיניות הכלכלית-חברתית, יעד עיקרי לצמצום משמעותי ומובהק של אי-השוויון בישראל. המפלגה תפעל לקידום יעד זה, בין היתר על ידי חקיקת חוקי יסוד לזכויות חברתיות, הפעלת רפורמה
מקיפה להנגשת שירותי בריאות, חינוך, דיור, רווחה, תחבורה וביטחון אישי, ולהבטחת רשת ביטחון סוציאלי לכלל האזרחים על ידי המדינה. המפלגה תפעל להתאמת תקציב המדינה לצורכי החברה הישראלית, שיקום השירותים הציבוריים, שינוי מדיניות המיסוי, הפסקת ההפרטה, שיקום וחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, הקטנת שיעור האבטלה והורדה משמעותית של יוקר המחייה.

שירות צבאי ואזרחי
מפלגת "העבודה" דוגלת בקידום ערך התרומה למדינה באמצעות שירות צבאי או אזרחי, בקרב כלל שכבות החברה הישראלית. היא תפעל להחלפת הסדר "תורתו אמונתו" בהסדר אלטרנטיבי ברוח "מתווה בן גוריון", לפיו יינתן פטור למכסה מוגבלת של בני ישיבה בלבד, והיתר יחויבו בשירות מלא - צבאי או אזרחי. מפלגת העבודה תפעל לשילוב האוכלוסייה החרדית בכל מערכות הכלכלה והחברה בישראל.

לקריאת המצע המלא של מפלגת העבודה - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

ארץ חדשה
ארץ חדשה
יו"ר המפלגה: אלדד יניב

מפלגה ישראלית חדשה ששמה לעצמה מטרה להילחם בשחיתות, להיאבק לשקיפות, לשבור את השיטה ולהפיל את שלטון ההון.

נקודות עיקריות מתוך המצע של ארץ חדשה:

דת ומדינה
מפלגת "ארץ חדשה" מאמינה כי כל אדם זכאי לחופש דת ולחופש מהדת, וקוראת להפרדה בין דת ומדינה. חברי המפלגה תומכים בנישואים אזרחיים, בנישואים רפורמיים, קונסרבטיביים וחד מיניים, שיזכו להכרה ותקציב מלא כמו אלה שמקבלים הנישואים הרבניים. בנוסף, הם יפעלו כך ש
כל גיור יוכר כגיור הולם, ובלבד שאותו אדם יישבע אמונים ליהדות ולמדינת היהודים. בנוסף, הם יפעלו כך שהרבנים הראשיים ייבחרו מכל הזרמים, כולל רבות נשים. חברי המפלגה מאמינים כי המיעוט הערבי זכאי לערים משלו, שייבנו כחלק מתוכנית המתאר של המדינה, תוך השקעה מאסיבית בתשתיות, חינוך ובריאות. לטענת חברי המפלגה "אזרח מרוצה הוא אזרח נאמן" והם קוראים להשוות את זכויות האזרחים הערביים לזכויות האזרחים היהודים. "כשכולם אזרחים שווים, המדינה מאוחדת וחזקה יותר".

שלום ובטחון
"ארץ חדשה" מאמינה כי ממשלת ישראל צריכה לעשות הכל על מנת להשיג הסדר מדיני עם כל שכנותיה, ובראשן עם העם הפלסטיני. עד שהסדר מדיני יושג, "ארץ חדשה" קוראת לממשלת ישראל להחליט את גבולות הקבע שלה. מה שלא בין גבולותיה, יפונה מיד, תוך החלת חוק פינוי-פיצוי נדיב במיוחד לתושבים. "במקום ישובים שיפורקו וייבנו מחדש בנגב ובגליל, יתפרש הצבא".

חינוך
מפלגת "ארץ חדשה" תומכת בהגדרת סל תלמיד אחיד לילדי ירוחם ולילדי תל אביב. כל ילד ישראלי, החל מגיל שנה ועד סיום התואר השלישי, יהיה זכאי לחינוך חינם. כולל רכישת ציוד וספרי לימוד על חשבון המדינה. "אחרי תואר ראשון, המדינה לא מתקצבת כלום. לא ישיבות, לא כנסיות ולא מסגדים". חברי המפלגה מדגישים כי כל מוסד חינוך מתוקצב, יחויב ללמד לימודי ליבה ו
יחויב בתוכנית משותפת להורים, מורים ותלמידים למיגור האלימות, הכוללת התנסויות יומיומיות ביוגה ובמדיטציה. מערכת החינוך תדגיש את האזרחיות, הסובלנות, הרב תרבותיות, המוסר והערכים ההומניים; תקבל בברכה ילדי עובדים זרים חוקיים ותקדם מורים מהמגזר הערבי. בנוסף, יחקק חוק יום לימודים ארוך, החל מהגן ועד כיתה י"ב, לפיו: הגנים ובתי הספר היסודיים ייפתחו מ-7 בבוקר ועד 7 בערב עם 2 ארוחות חמות, חוגים ועזרה בהכנת שיעורים, כדי לסייע למשפחות קשות-יום ולאימהות ולאבות עובדים.

מדיניות רווחה
מפלגת "ארץ חדשה" מאמינה כי יש לשקם את מערכת הבריאות ולשפר את תנאי התעסוקה של כוח האדם. עוד היא קוראת לאחד את שלושת תשלומי ביטוח הבריאות לתשלום אחד פרוגרסיבי ושווה לכל נפש וקוראת להרחבת סל הבריאות. חברי המפלגה יפעלו להקצאת
קרקעות ותקציבים למטרת בניית דיור ציבורי מחד ודיור בר-השגה מאידך, להקמת מנגנון  לפיקוח על שכר הדירה ומחירי הדיור בכלל. בנוסף, חברי המפלגה יפעלו להחלפת שכר המינימום בשכר קיום שיועלה ל-8,000 שקל, תוך הפעלת אכיפה משמעותית נגד מפירי חוקי עבודה. הם קוראים להנהגת סל מוצרי מזון, בריאות וחינוך בפיקוח וללא מיסים עקיפים, להגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות באופן משמעותי ולהוספת מדרגות מס. בנוסף, הם קוראים להגביל את יכולתם של אנשי האוצר ובנק ישראל לעבוד בחברות פרטיות לפחות 5 שנים מפרישתם. "ארץ חדשה" תילחם בריכוזיות; תטפל בפירמידות, במונופולים ובקרטלים של המשק הישראלי; תרסן את מדיניות האשראי של הבנקים על ידי קביעת יחס מינוף סביר לכל אשראי ותדאג לחלוקה צודקת יותר של משאבי המדינה (גז, מינרלים מים המלח וכו').

שירות צבאי ואזרחי
"ארץ חדשה" תפעל להכנסת רפורמה חדשה לפיה,
תקציב מערכת הביטחון יקוצץ ב-20% וצבא ההגנה לישראל יחולק בין יחידות העילית "הקרביות", לבין צבא רגיל, מקצועי ושכיר. הצבא העילי יקבל עדיפות לבחור את מי לגייס, לאן ולכמה זמן, בהסכמה של המגוייסים, כאשר כל חייל "קרבי" ביחידות העילית, יזכה בשכר משמעותי, וזאת בתנאי שיחתום לתקופה של לא פחות מ-5 שנים. בצבא הרגיל יזכו המשרתים בשכר הממוצע במשק, כפוף למהות התפקיד. החיילים ביחידות העילית יזכו בתום השירות לעמוד בראש התור למשכנתא ולהטבות מס מיוחדות ומשמעותיות לכל החיים. כמו כן, גם שירות מילואים יזכה בהטבה כלכלית הולמת. עיקר הקיצוץ יהיה ממהפכה בגיל הפרישה ובפנסיות הבלתי שוויוניות.

לקריאת המצע המלא של מפלגת ארץ חדשה -לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -


חד"ש

חד"ש - החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון
יו"ר המפלגה: מוחמד ברכה

חד"ש היא מפלגת שמאל המגדירה את עצמה כיהודית-ערבית. המטרה של מקימיה "לאחד את מירב שוחרי השלום, השוויון, הדמוקרטיה וזכויות העובדים, יהודים וערבים, כדי להציג חלופה פוליטית למדיניות הכיבוש והניצול".

נקודות עיקריות מתוך המצע של חד"ש:

דת ומדינה
חד"ש תפעל להכרה באוכלוסיה הערבית-פלסטינית בישראל כמיעוט לאומי שיזכה לשוויון זכויות לאומי ואזרחי. חד"ש תפעל לקידום חוקה דמוקרטית שתגן על זכויות האדם והאזרח היסודיות, על הזכויות החברתיות, על אופייה החילוני של המדינה ועל שוויון אזרחיה; תוך חקיקה ואכיפה של חוקים האוסרים אפליה, הסתה לטרנספר, הסתה גזענית והסתה על רקע עדתי, אתני, מגדרי או בשל נטייה מינית.

שלום ובטחון
חד"ש מאמינה בנסיגה מכל השטחים הכבושים והקמת מדינה פלסטינית לצידה של ישראל.

חינוך
חד"ש תפעל להבטחת חינוך חינם, הלכה למעשה, בכל המסגרות החינוכיות-לימודיות ממעונות היום ועד לאוניברסיטה, כמו גם חקיקת חוק זכויות הילד.

מדיניות רווחה
חד"ש תפעל
להגדלת קצבאות הילדים ב-40%, ולקביעת שכר מינימום בגובה של 60% מהשכר הממוצע במשק והעלאתו המיידית ל-5,000 שקל לחודש. המפלגה תפעל לבטל את
כל ההפרטות של חברות ממשלתיות, משאבי טבע, בנקים ושירותים ציבוריים ועירוניים שנעשו עד כה, כמו גם של כל התכניות העתידיות להפרטה של חברות ממשלתיות, שירותים ציבוריים ובתי חולים. חד"ש תפעל לקידום תוכנית דיור חברתי שתיתן מענה הולם לצורכי הדיור של השכבות השונות, ותכלול מגוון של פתרונות דיור.

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של מפלגת חד"ש - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

מרץ
מרצ
יו"ר המפלגה: זהבה גלאון

מפלגת שמאל המחוייבת לקידום "זכויות אדם ואזרח, מדיניות כלכלית סוציאל-דמוקרטית, התנגדות נחרצת להמשך הכיבוש ומתינות מדינית".

נקודות עיקריות מתוך המצע של מרצ:

דת ומדינה
במצעה רשום: "מרצ רואה במורשת ישראל ובמשפט העברי מקור השראה ליצירה ולהווי, אך לא מקור של סמכות או נורמה מחייבת במדינה דמוקרטית..." על כן, המפלגה תפעל כדי להפריד בין דת ומדינה ולחוקק חוקי יסוד, בראשם 'חופש דת' שיבטיח את זכותם של כל אזרחי המדינה ותושביה לחיות את חייהם על פי מנהגיהם, השקפתם, תרבותם ואמונתם.

שלום ובטחון
"מרצ" תומכת בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 תוך חילופי שטחים ביחס של 1:1, בחלוקת הריבונות בירושלים כך שתהיה בירתן של שתי מדינות – ישראל ופלסטין, ובפתרון בעיית הפליטים בתוך המדינה הפלסטינית שתקום.

חינוך
"מרצ" רואה במערכת החינוך את המשאב החשוב ביותר לכינונה של חברה דמוקרטית, שוויונית ומצליחה ותפעל לקידום חינוך חינם, שוויוני וערכי, עבור כל ילדי ישראל. בין יעדיה,
הפסקת גביית תשלומי הורים במערכת החינוך הציבורי וסבסוד לימודים מלא לכל ילד בישראל מגיל שלושה חודשים ועד לסיום בית הספר התיכון. "מרצ" תפעל להכנסת חינוך להכשרה כללית רחבה, למעורבות בחברה ופעילות דמוקרטית, לחינוך פיננסי, חינוך ליזמות, חינוך להתנדבות בקהילה וללקיחת אחריות בנושאים גלובליים. עוד תפעל "מרצ" לשילוב תלמידים עם מוגבלות בחינוך הכללי, בהתאם לרצון הוריהם, ותקצוב סל שילוב השייך לילד (ולא למסגרת אליה הוא משתייך) באופן דיפרנציאלי לפי רמת תפקוד. בנוסף, המפלגה תפעל לקביעת מדדים נוספים לבחינות בתי הספר, הקטנת מספר התלמידים בכיתה, עידוד חדשנות חינוכית והצעדת מערכת החינוך לקראת שילוב טכנולוגיות שיאפשרו לכל תלמיד ללמוד בשעות גמישות ובמקומות שונים.

מדיניות רווחה
"מרצ" מבקשת ליצור מדינת רווחה עם שירותים חברתיים רחבים, רגולציה ופיקוח אפקטיביים. היא דורשת חיזוק עבודה מאורגנת והגדלת כוח העובדים, אל מול הפחתת כוחם והשפעתם של בעלי ההון. "מרצ" מאמינה במדיניות מקרו-כלכלית שמטרתה העיקרית והמוצהרת היא יצירת חברה שוויונית. המפלגה תפעל לשינוי במדיניות המיסים, מה שיפחית את אי השוויון במשק. עוד היא תפעל לקידום מהפכה בשוק העבודה.

שירות צבאי ואזרחי
"מרצ" תומכת בעיקרון השוויון ולפיכך תציע חוק שירות ממלכתי שוויוני, צבאי או אזרחי, שיאפשר לכל אזרח לשרת על פי מצפונו ואמונתו.

לקריאת המצע המלא של מפלגת מרצ - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

מפלגות ערביות

רע"מ-תע"ל

רע"מ-תע"ל
יו"ר מפלגת רע"מ: איברהים צרצור
יו"ר מפלגת תע"ל: אחמד טיבי

רע"מ-תע"ל היא רשימה משותפת של שתי מפלגות ערביות: 'רע"מ' (רשימה ערבית מאוחדת) ו'תע"ל' (תנועה ערבית להתחדשות). חברי המפלגה רואים את עצמם כפעילי התנועה הערבית לשינוי.

נקודות עיקריות מתוך המצע של רע"מ-תע"ל:

דת ומדינה
מפלגת רע"מ-תע"ל תפעל לשנות את המצב האזרחי והמשפטי לטובת האזרחים הערבים בישראל, להכיר בהם כמיעוט לאומי ולצמצם את הפער באמצעות מדיניות אפליה מתקנת בכל תחומי החיים, וזאת כדי להגיע למצב של שוויון תחת הסיסמה "השתתפות אזרחית מלאה".

שלום ובטחון
חברי מפלגת רע"מ-תע"ל
תומכים בעיקרון של דו קיום יהודי-ערבי בארץ, המבוסס על כבוד הדדי והכרה בזכויות פוליטיות ואזרחיות למיעוט הערבי. הם תומכים בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ובהקמת מדינה פלסטינית עצמאית שירושלים היא בירתה, לצד מדינת ישראל, ולפי גבולות 1967. המפלגה תומכת בנסיגה מלאה מרמת הגולן לפי גבולות 1967 וחתימה על הסכם שלום עם סוריה במסגרת שלום אזורי כולל, ותפעל למציאת פתרון לבעיית הפליטים הפלסטינים בהתאם להחלטות האו"ם.

חינוך
מפלגת רע"מ-תע"ל תפעל להקמת מערכת חינוך ערבית במסגרת משרד החינוך שתשקף ותייצג את המציאות, הזהות וההיסטוריה של העם הערבי והפלסטיני בישראל.

מדיניות רווחה
רע"מ-תע"ל תפעל לליברלזיציה של ה'ווקף' האיסלמי, לעידוד חדשנות ומצוינות בקהילה הערבית, לביטול מס רכוש והכרה בכפרים הערביים הבלתי מוכרים, לשיפור תשתיות ולמלחמה בתאונות הדרכים, לשיפור איכות הסביבה בארץ ובמגזר הערבי בפרט, ולמציאת פתרונות לבעיות ההתיישבות הערבית בנגב.

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של רע"מ-תע"ל - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

בל"ד

בל"ד
יו"ר המפלגה: ג'מאל זחאלקה

הברית הלאומית הדמוקרטית - בל"ד, היא מפלגה ערבית הדוגלת בהפיכת ישראל ל"מדינת כל אזרחיה", בשאיפה להשיג פתרון לשאלה הפלסטינית הכולל את הזכויות ההיסטוריות של העם הפלסטיני.

נקודות עיקריות מתוך המצע של בל"ד:

דת ומדינה
בל"ד מדגישה את הצורך בשמירת הזהות הלאומית של החברה הערבית בתוך ישראל ואת הצורך בארגונה של חברה זו במסגרות פטריוטיות ודמוקרטיות. היא תפעל להכרת המיעוט הערבי כמיעוט לאומי ולהשגת שוויון זכויות מלא, הן מבחינה חוקתית ופוליטית, והן מבחינה חברתית וכלכלית.

שלום ובטחון
בל"ד קוראת למימוש ההחלטות הבינלאומיות באשר לשאלה הפלסטינית ותפעל לגיוס כל הכוחות האפשריים בקרב האזרחים הערבים, הפלסטינים והכוחות הדמוקרטיים מול מה שהיא מכנה, מדיניות הכיבוש של ישראל. בל"ד דורשת להכיר בערבים בישראל כמיעוט לאומי, בעל זכויות לאומיות קולקטיביות ושיוויון מלא כפי שקובע החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם הרלוונטיות, ובפרט ההכרזה בדבר זכויות המיעוטים שניתנה ב-1992.

חינוך
בל"ד תפעל לטובת שינוי תוכניות לימוד מקצוע האזרחות בבתי הספר היהודיים והכנת תוכניות לימוד שאינן מציירות את הערבי כאויב ונחות מהאזרח היהודי, ושלא מתעלמות מההיסטוריה של הפלסטינים בארץ זו, לצד הדגשת תוכניות שמחזקות את התרבות הפוליטית-אזרחית. בל"ד תפעל לקדם חוקים עצמיים המאפשרים אוטונומיה בתחום בחינוך, התרבות והתקשורת של העם הערבי ולהקמת אוניברסיטה ערבית. בל"ד דורשת
יישום מלא של שוויון בתחום החינוך מבחינת רמת צוותי הלימוד, המכשור, הספריות והתקציבים.

מדיניות רווחה
בל"ד תומכת בהקמת מוסדות וולונטאריים במכלול תחומי החיים החברתיים, הכלכליים, הדתיים, המקצועיים והבריאותיים, במטרה לפתח הון חברתי-ערבי. עוד היא מאמינה כי יש להקים גוף תכנוני ערבי שיפעל בהתאם לסוג הדרישות מהמדינה וסוג היוזמות הדרושות מהחברה, במסגרת אוטונומית. בל"ד תפעל להעלאת אחוז ההשתתפות בשווקי העבודה בקרב המיעוט הערבי, ובפרט בקרב הנשים הערביות, כמו גם להורדת אחוזי האבטלה בכפרים ובערים הערביות. היא קוראת להרחבת שטחי השיפוט בכפרים הערבים, להורדת מחירי הקרקע באזורי התעשייה, לפיתוח הכבישים שמובילים אל האדמות החקלאיות, גיוון היבולים החקלאיים הערביים והכנסת טכנולוגיות מתקדמות לחקלאות הערבית. בל"ד תפעל למען השגת שוויון מלא וחלוקה צודקת והוגנת של המשאבים הציבוריים והטבעיים וביטול כל צורות האפליה והקיפוח נגד האזרחים הערבים. היא תילחם במדיניות הקיצוצים בתקציבי השירותים החברתיים והבריאותיים, תתמוך במדיניות מס צודקת, חקיקת חוק שכר מינימום בשווי של 1000 דולר לחודש, הרחבת סל הבריאות וסיפוק שירותי בריאות גם בכפרים הלא מוכרים. 

שירות צבאי ואזרחי
בל"ד מתנגדת לכפיית השירות הצבאי על הערבים-הדרוזים ומתנגדת לנסיונות כפיית השירות האזרחי על האזרחים הערבים ודוחה את המלצות "ועדת עברי".

לקריאת המצע המלא של מפלגת בל"ד - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

מפלגות חברתיות

עלה ירוק
עלה ירוק-המפלגה הליברלית

יו"ר המפלגה: ירון לרמן

עלה ירוק היא מפלגה ליברלית א-סקטוריאלית ששמה כמטרה ליישם רפורמות ליברליות בממשלת ישראל, שיגדילו את כוחו של האזרח. העקרון המנחה אותה הוא "חיה ותן לחיות".

נקודות עיקריות מתוך המצע של עלה ירוק-המפלגה הליברלית:

דת ומדינה
מפלגת "עלה ירוק-הרשימה הליברלית" מאמינה כי יש להפריד את מוסדות הדת מהמדינה. לטענתה, מעורבות הממשלה במוסדות הדת גרמה לכפייה פסולה, לאפליית רווקים ורווקות לעומת זוגות נשואים, לאיסור על תחבורה ציבורית בשבת, לבזבוז כספי מיסים, להכפפת הדת למוסדות המדינה ולרגשות איבה מיותרים בין חילוניים ודתיים. המפלגה תומכת בנישואים אזרחיים ובביטול רישום הנישואים וסגירת משרד הדתות.

שלום ובטחון
"מפלגת עלה ירוק-הרשימה הליברלית" תפעל להבאתו של כל הסכם שלום למשאל עם, מתוך אמונה בכך ששאלות גורליות ומכריעות חייבות להיות מיושבות בדרך של דמוקרטיה ישירה. המפלגה תתמוך בפעולות הגנה על אזרחי ישראל מתוך הכרה בכך שחובתה הבסיסית ביותר של המדינה היא הגנה על אזרחיה מפני תוקפנות חיצונית.

חינוך
"עלה ירוק-הרשימה הליברלית" מאמינה במתן בחירה בחינוך. לתפיסתה, חינוך שמנוהל במסגרת קהילתית יהיה קשוב יותר לצורכי כל תלמיד והוריו, וזאת בהשוואה למערכת חינוך ריכוזית המנוהלת על ידי משרד החינוך. המפלגה תומכת ברפורמה מבנית מהותית במערכת החינוך שתעניק לקהילות ולמוסדות חינוך אוטונומיה לנהל את עצמם.

מדיניות רווחה
"עלה ירוק-הרשימה הליברלית" תפעל כדי להוזיל את מחירי הדיור, להחזיר את הקרקעות לעם ולפשט את הליכי הבנייה. חברי המפלגה ילחמו בריכוזיות, באבטלה וביוקר המחייה ויפעלו כדי לשחרר את המשק מחוקים המדכאים יזמות ומונעים כניסת מתחרים. בנוסף, הם יפעלו להפחתה אחראית של נטל המס, לצד ייעול והפחתת הוצאות הממשלה. חברי המפלגה מאמינים כי המלחמה בסמים לא הביאה להפחתת צריכת הסמים אלא ליצירת תעשיית הברחות שמהווה את ליבת הפשע בישראל. לתפיסתם, יש לפעול למען מדיניות אי הפללה ("דה-קרימינליזציה") של סמי הקנאביס, ובטווח הארוך יותר, למען לגליזציה שלהם. המפלגה מאמינה כי פרטיות היא חלק בלתי נפרד מחברה חופשית ותתנגד לכל ניסיון ממשלתי לרגל אחרי תעבורת האינטרנט של אזרחים ישראלים, כמו גם להקים מאגר ביומטרי. לדעת חברי המפלגה יש לשחרר את שוק העבודה ולבסס אותו על חוזים ולא על תקנות ואיסורים. לטענת חברי המפלגה, שוק עבודה גמיש יקל על השכבות החלשות להשתלב במעגל התעסוקה.

שירות צבאי ואזרחי
המפלגה דוגלת בקיצור משך השירות וחסכון במשאבי הצבא, הפיכת מסלולים מסויימים למסלולי התנדבות במתכונת מקצועית (כששכר הוגן בצידם), ומתן פטור על פי שיקולי הצבא כדי למנוע גיוסים מיותרים.
כל חייל שיגויס יזכה לתגמול הוגן בהתאם לתפקידו.

לקריאת המצע של עלה ירוק המפלגה הליברלית - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -


עם שלם

עם שלם
יו"ר המפלגה: חיים אמסלם

תנועת "עם שלם" שמה למטרה להביא לאחדות וקירוב לבבות בעם ישראל על ידי חזרה ליהדות מתונה וחתירה לצדק חברתי.

נקודות עיקריות מתוך המצע של עם שלם:

דת ומדינה
מפלגת "עם שלם" דוגלת בהפרדת הדת מהפוליטיקה והחזרת הרבנות לידיים ידידותיות ומקרבות.

שלום ובטחון
אין התייחסות מפורשת במצע.

חינוך
"עם שלם" תפעל לשלב תורה עם פרנסה והשכלה גבוהה לכלל שכבות הציבור. כמו כן, היא תפעל לחיזוק ותמיכה מכובדת בלומדי תורה מובחרים, בדרישה כי לימודי התורה שלהם ייחשבו כשירות למדינה.

מדיניות רווחה
"עם שלם" תנהל מאבק נחוש ואפקטיבי בכל קיפוח ואפליה במדינת ישראל ותפעל לקידום אוכלוסיות חלשות ולצמצום הפערים החברתיים במדינה.

שירות צבאי ואזרחי
"עם שלם" מאמינה בנשיאה משותפת של הנטל הלאומי "תוך הנחלת השקפתם האוהדת של רבותינו למדינה ולשירות בצה"ל".
המפלגה תומכת בהרחבת המסגרות הקיימות בצה"ל, כך שיתאימו לשומרי מצוות.

לקריאת המצע המלא של מפלגת עם שלם - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -


הירוקים

הירוקים
יו"ר המפלגה: עמיר מלצר

"הירוקים" היא מפלגה חברתית ששמה לעצמה מטרה להעלות את נושא איכות החיים ואיכות הסביבה למקום גבוה יותר בסדר העדיפויות של המדינה. בבחירות הנוכחיות שינתה את שמה ל"הירוקים והצעירים לעתיד ירוק בישראל".

נקודות עיקריות מתוך המצע של הירוקים:

דת ומדינה
מפלגת "הירוקים" מאמינה בחופש אזרחי ובזכותו של כל אדם לבחור את אורח חייו ללא חריגה מעקרון השוויון. היא תפעל לקדם
הליך של כינון חוקה לישראל, תילחם על זכותו של כל אדם לנהל את חייו באופן חופשי ללא התערבות ממסדית (כל עוד אינו פוגע בזולתו או בסביבה), ותיאבק בכל אפליה על רקע מין, גיל, סטטוס, מוצא לאומי, אתני או העדפה תרבותית.

שלום ובטחון
"הירוקים" תקדם את תהליך השלום עם המדינות השכנות, העולם הערבי כולו ושאר מדינות העולם בדרך של שלום ואחווה. "כולנו חיים על אותה האדמה ולחופי אותם ימים. השלום יביא לשגשוג ענפי התיירות ולפיתוח קשרי סחר ותרבות עם המרחב סביבנו".

מדיניות רווחה
מפלגת "הירוקים" תפעל למען שגשוג כלכלי בישראל שיקיף את כל מגזרי האוכלוסייה. היא תפעל להפחתת נטל המס הכבד על האזרח הישראלי ותפנה את משאבי המשק לטובת תעשיות נקיות, חקלאות נקיה, שירותי תיירות וענפים התורמים לאיכות חיי האזרח.

חינוך
מפלגת "הירוקים" מאמינה כי כבוד בין אדם לאדם ושמירת הארץ הם אחד, ועל מערכת החינוך לטפח חברה שכזו. חברי המפלגה מאמינים בגישה רב-תרבותית המכבדת את הפרט, אך שומרת על נכסי הכלל. הם יוצאים נגד אלימות ברחוב הישראלי, נגד אלימות בתוך המשפחה, נגד אלימות כלפי ילדים ונגד אלימות כלפי בעלי-חיים.

שירות צבאי ואזרחי
אין התייחסות מפורשת.

לקריאת המצע המלא של מפלגת הירוקים - לחצו כאן!

 - לחזרה לראש העמוד -

 

איך תדעו למי להצביע? לחצו כאן וענו על שאלון!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.