print header

תמונות הטבע הטובות ביותר של השנה!

המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, הציג את תחרות צלם הטבע הטוב ביותר זה השנה ה-48. התחרות שנערכה בחסות veolia environnment, התאגיד הבינלאומי הגדול ביותר בעולם העוסק באיכות הסביבה, משכה אלפי משתתפים מרחבי העולם. 100 תמונות נבחרות מתוך כלל המשתתפים, זוכות להיות מוצגות בתערוכה במוזיאון היוקרתי בלונדון בימים אלה. הבאנו לפניכם כמה מהתמונות הנבחרות של השנה ואת הסיפור העומד מאחוריהן.
 

The Duel – Sergey Gorshkov, Russia

הדו קרב, סרגיי גורשקוב, רוסיה

ציון לשבח. בשלהי חודש מאי, כרבע מיליון אווזי שלג מגיעים מצפון אמריקה כדי לקנן באי וורנגל אשר בצפון רוסיה. זוהי מושבת הרבייה הגדולה ביותר בעולם של אווזי שלג. הצלם סרגיי גורשקוב בילה חודשיים על האי המרוחק וצילם את הדרמות המתגלות שם. שועלים ארקטיים מנצלים את שפע הביצים ואוספים ביצים עודפות לימים קשים יותר. אך אווז שלג הוא יריב ראוי לשועל, אשר נסמך על זריזות ועורמה כדי לגנוב ביצים. "הקרב היה די שווה", ציין סרגיי "וראיתי שועל חוטף ביצה רק בכמה מקרים, למרות נסיונות מרובים". עוד הוא הוסיף על רשמיו, "לאווזים הייתה חסרה תחושת אחווה קהילתית ואף פעם לא הגיבו כששועל הטריד זוג שקינן קרוב אליהם".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Lion by Lightning – Hannes Lochner, South Africa

אריה ליד ברק, האנס לוכנר, דרום אפריקה

הגיע לגמר. הזכר הצעיר הזה נראה מאושר וחסר דאגה מהרעמים והברקים שהכו בשמי מדבר קלהארי בדרום יבשת אפריקה. האנס לוכנר, שביצע צילומי לילה בחלק הדרום אפריקאי של שמורת קגלאגאדי, נתקל בו מתמתח לצד הג'יפ. "הוא הרים את ראשו כדי לצפות בי כמה פעמים, אך הוא לא התעניין בי או בדרמות שהתחוללו מאחוריו". האנס עבד מהר ותפס את האריה כשברקע שמי הלילה המוארים על ידי ברק עוצמתי. "מיד אחרי שצילמתי את התמונה הזו, היו עוד כמה ברקים ואז הכל חזר להיות דומם וחשוך", הוסיף האנס.

תמונות השנה 2012
 

 

 

Pasque perfection – Daniel Eggert, Germany

שלמות פולסטילית, דניאל אגרט, גרמניה

הגיע לגמר. מאז שהתאהב בפרחי פולסטילה, בין פרחי האביב הראשונים, רצה דניאל אגרט לצלמם מכוסים במעטה כפור. עתה, הגיע זמנן של הפולסטילות שוב. הוא כבר זיהה אזור צמחיה ליד ביתו בו גדלו הפרחים, בשולי מכתש נורדלינגר אשר בבוואריה, גרמניה. אז ברגע שנחזה שחר קפוא וקר אך מואר, דניאל יצא לגבעה. "מצאתי את הפרח האידיאלי לצילום, אך לא היה לי זמן רב, כיוון שידעתי שברגע שתעלה השמש, הקרח ימס במהירות". הוא צילם את התמונה הזו בדיוק כשהשמש שטפה את הגבעה באור כתום נהדר. "אני אוהב את הצבעים והניגוד בין הרקע החם לקרח הקר".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Sizing up – Klaus Tamm, Germany

בודקים אחד השני, קלאוס טאם, גרמניה

ציון לשבח. גללי שממיות מפוזרים במרפסת השמשית בדירת הנופש של קלאוס ליד Etang-Sale-les-Hauts באי הצרפתי רוניון, משכו חרקים מוזרים למראה. היו אלה זבובי נרייד ארוכי רגליים. קלאוס התארגן עם המצלמה שלו לצפות באינטראקציה שלהם. "כל כמה זמן, זוג זכרים לקחו הפסקה מהאכילה ויצאו למעין קרב ריקוד בו הם הסתחררו זה סביב זה. הם סיימו במתיחה מירבית של 1.5 ס"מ והחלו לדחוף באיברי פיהם, כתפיהם והרגליים הקדמיות, עד שאחד השיג יתרון, לפני שעף או הלך להזדווג עם נקבה סמוכה. כל כך התרשמתי מההרמוניה שבקרב הריקוד, שישבתי לצלם אותם במשך כמה שעות".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Light show – Sandra Bartocha, Germany

מופע אורות, סנדרה ברטושה, גרמניה

ציון מיוחד לשבח. כשהשלג החל להפשיר, ערפל סמיך החל לעטוף את היער ליד ביתה של סנדרה, בפוטסדאם, גרמניה. בעודה מדמיינת את פוטנציאל הצילום, היא תפסה את מצלמתה ויצאה היישר אל היער. המחזה היה אף יפה יותר ממה שציפתה. "שמש הערב יצרה זוהר סביב הגזעים הגבוהים והרטובים של האורנים הסקוטים", היא נזכרת, "זה היה עוצר נשימה". היא ניסתה כמה עדשות ונקודות מיקוד שונות כדי לתפוס את האפקט. לבסוף, היא החליטה על מצלמה נטולת מראה עם עדשת הטייה, המאפשרת לה לשנות את השכבות של החדות, ממקביל למאוזן, כך שהאזורים הבלתי חדים לא היו בחזית אלא מאחור ומתחת לפוקוס הראשי. היא שיחקה קצת עם הפוקוס "כדי לשמור על אור חם ושבור בחלק העליון של הפריים ואת הגזעים מתחת לחדות היחסית".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Snow hide – Owen Hearn, UK

מסתור בשלג, אואן בירן, בריטניה

הגיע לגמר. היה זה לילה מושלג שנתן לאואן בירן את היתרון. "לאחר בילוי שעות אין ספור בשכיבה בין גדרות חיות ועשב גבוה בניסיון לצלם ארנבת, לא יכולתי להאמין למזלי כשנתקלתי בארנבת הזו, רק מטרים ספורים ממני, כורעת בשלג". אואן כרע גם הוא בשלג ונע באיטיות קדימה, עד שהיה מספיק קרוב לצלם 4 פריימים. "אני בטוח שהיא חשבה שהיא מוסוות" הוסיף אואן. אתר ההתגנבות אחר הארנבת של אואן הוא חוות סבו בבדפורשייר. "אני אוהב את האתגר שבלנסות להתקרב לארנבות, שכן הן כל כך ערניות וכל כך מהירות. הן לימדו אותי המון על עבודת שטח".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Snow Pounce – Richard Peters, UK

ניתור בשלג, ריצ'רד פטרס, בריטניה

ציון לשבח. ריצ'רד פטרס ישב במכוניתו וצפה בשועל צד ממרחק, נהנה מההופעה. הוא היה בפארק ילוסטון, וואיומינג, ארה"ב והיה שלג על הקרקע. השועל האזין למכרסמים מתחת לשלג ואז ניתר למעלה כדי להסתער חזרה מטה על הטרף התמים. זה היה רחוק מכדי לצלם, אז כשהוא נעלם והופיע שוב על משטח שלג בגובה חלון המכונית, ריצ'רד הופתע מאוד. "הוא כבר היה בפוזיציית הסתערות ובקושי היה לי זמן להרים את המצלמה לפני שהוא ניתר שוב לאוויר, כמעט מחוץ לשדה הראייה שלי. הצלחתי לצלם את רצף הניתור, אבל אני הכי אוהב את התמונה המשונה הזו, שנותנת את התחושה האמיתית לגבי כמה גבוה יכולות החיות הנפלאות האלה לקפוץ".

תמונות השנה 2012
 

 

 

City gull – Eve Tucker, UK

שחף עירוני, איב טאקר, בריטניה

זוכה בגילאי 15-17. כמה מהבניינים הגבוהים ביותר בלונדון, נמצאים בדוקלנדס (מעגנים על נהר התמזה), בלב אזור העסקים והכלכלה של מזח קנרי. כשאיב טאקר הלכה לאורך המזח, ציפור תפסה את עיניה. היה זה שחף שחור ראש, כמותו יש רבים בעיר. אך זה, נח באזור מאוד מיוחד במים. איב הבינה שהיא צופה בהשתקפות הקווים הישרים של בניין המשרדים הסמוך, המתעוות במערבולות. "האפקט היה מאוד חריג - הוא נתן רקע יפה לתמונת חיי בר עירוניים". כמו כל הצלמים, איב הבחינה במה שהרוב לא רואים, אפילו כשזה ממש מולם.

תמונות השנה 2012
 

 

 

Ice matters – Anna Henly, UK

הקרח משנה, אנה הנלי, בריטניה

זוכה בקטגוריית יחסי אדם - סביבה. אנה הנלי הייתה על סירה בסוואלברד - ארכיפלג בחצי הדרך מנורבגיה לקוטב הצפוני - כשהיא ראתה את דוב הקוטב הזה ב-4 לפנות בוקר. היה זה אוקטובר והדוב הילך על גושי קרח מרוסקים, לא סגור על עצמו, לא ממש בטוח היכן להניח את כובד משקלו. היא השתמשה בעדשת עין הדג שלה כדי לגרום לחיה העצומה להיראות זעירה וליצור את הרושם של "הטורף העליון, בחלק העליון של כדור הארץ, כשעולם הקרח שלו מתפרק". הסימבוליות, כמובן, היא שדובי קוטב נסמכים כמעט בבלעדיות על סביבה ימית קפואה להישרדותם ושנה אחרי שנה, הטמפרטורות העולות מצמצמות את שכבות הקרח ואת הזמן שניתן לדובים לצוד יונקים ימיים. מדענים טוענים שהמסת הקרחונים תהפוך בקרוב לבעיה רצינית עבור האנושות, כמו גם עבור דובי הקוטב, לא רק בגלל מפלס הים העולה, אלא גם בגלל שטמפרטורת הים העולה, משפיעה על מזג האוויר, זרמי הים וריכוזי הדגים.

תמונות השנה 2012
 

 

 

Practice run  - Gregoire Bouguereau, France

אימון ריצה, גרגויר בוגריו, צרפת

זוכה בקטגוריית התנהגות: יונקים. כשנקבת ברדלס צדה (אך לא הרגה) עופר של צבי תומסון והמתינה לגוריה שיצטרפו אליה, גרגויר בוגריו ניחש מה עומד להתרחש. הוא בילה כמעט עשור בלימוד וצילום של ברדלסים בשמורת סרנגטי בטנזניה וידע שהתנהגות הברדלס פירושה אחד: שיעור ציד עומד להתחיל. "הנקבה זזה הצידה והותירה את העופר שוכב על הקרקע ליד גוריה. בתחילה, הגורים לא הבחינו בכך. אך כשהוא נאבק להתרומם על רגליו, אינסטינקט הטרף הטבעי שלהם הופעל", אומר גרגויר. "מבטו של כל אחד מהגורים ננעל על העופר שניסה לברוח לחופשי. השיעור חזר על עצמו מספר פעמים, כשהגורים מתעלמים מהעופר כשהוא שכוב על הקרקע ותופסים אותו בכל פעם שהוא מנסה להימלט. תרגיל זה מאפשר לגורים לתרגל מרדפים כהכנה לזמן בו הם יצטרכו לעשות זאת באמת".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Warning night light - Larry Lynch, USA

אורות אזהרת לילה, לארי לינץ', ארה"ב

זוכה בקטגוריית דיוקני חיות. ערב אחד, בעת שהילך על גדת נהר מיאקה בשמורה אשר בסרסוטה, פלורידה, ארה"ב, נתקל לארי לינץ' בקבוצת אליגטורים. "הייתה זו עונת היובש והם זללו דגים שנלכדו בבריכות שנותרו ממי הנהר שמפלסו ירד. אליגטור אחד גדול, אכל בבירור מלוא השובע. הוא לא מיהר לשום מקום", אמר לארי. "אז סידרתי את החצובה והמצלמה שלי כ-7 מטרים לפניו והתפקסתי על עיניו". מיד לאחר השקיעה, לארי כיוון את הפלאש לרמה הנמוכה ביותר, כדי לתת ממש מעט אור, בדיוק מספיק כדי לתפוס את ההשתקפות בעיני האליגטור. כמו לחתולים, לאליגטורים יש שכבה מחזירת אור בחלק האחורי של עיניהם - מבנה שמחזיר את האור בחזרה אל התאים הפוטורצפטורים, כדי לנצל תאורה חלשה עד כמה שניתן. צבע ההשתקפות משתנה ממין למין. אצל אליגטורים, העין בוהקת באדום - דרך אחת טובה לאתר אליגטורים בלילה חשוך. ככל שהמרחק בין העיניים גדול יותר, הזוחל גדול יותר, במקרה הזה, גדול מאוד.

תמונות השנה 2012
 

 

 

Dog days - Kim Wolhuter, South Africa

ימי כלב, קים וולהאטר, דרום אפריקה

זוכה בפרס חיות בסכנת הכחדה. קים וולהאטר צילם זאבים טלואים אפריקאיים בשמורת מלינגווה בזימבבואה מעל 4 שנים. הוא הכיר להקה אחת בצורה אינטימית. "נדדתי איתם, ברגל, בתוך הלהקה עצמה, רצתי איתם בזמן שהם צדו. זו זכות וזה נתן לי תובנות עמוקות על החיים שלהם". קים גם היה עד ממקור ראשון לאיומים הרבים שהפכו את הזאבים הטלואים למין בסכנת הכחדה, כולל עימות הולך וגובר עם בני האדם והחיות המבוייתות (מלכודות של ציידים לא חוקיים, אבדן שטחי מחייה, תנועה ומחלות). "לעיתים, זה קורע לב. המשימה שלי היא להיפטר מהמיתוס שהם מהווים איום ולעורר מודעות למצוקתם". זאבים טלואים זקוקים לטריטוריות עצומות ולכן הגנה עליהם יכולה להגן על מערכות אקולוגיות שלמות". כשהתמונה הזו צולמה, הלהקה נדדה למרחק 4 ק"מ לבור המים סוסיגי, רק כדי למצוא אותו יבש לגמרי. "המוזאיקה של הבוץ נראתה כמתמצתת את העולם השבור לרסיסים בו גדל הגור הזה".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Flight paths - Owen Hearn,  UK

נתיבי טיסה, אואן הירן, בריטניה

זוכה בפרס הצלם הצעיר של השנה. זמן הקציר בחוות סבו של אואן הירן משך את ציפור הטרף לצוד את היונקים הקטנים הנמלטים והוא משך גם את אואן כשמצלמתו מוכנה. "לראות את הנץ הזה עם המטוס ברקע, היה רגע שלא יכולתי להחמיץ". הצילום הוא סימבולי עבורו משתי סיבות: "התמונה צולמה בלב בדפורדשייר, אזור שנבחר לשדה התעופה השלישי של לונדון בשנות ה-60 המאוחרות. התנגדות לבניית שדה התעופה, עצרה אותו מלהתקדם, וזו הסיבה שאני יכול לצלם את חיי הבר בחווה עכשיו. במקביל, ניצי ה-Red Kite הבריטיים, עומדים בסכנת הכחדה בשל מאות שנים של רדיפות. אך תודות להצגתם מחדש לטבע, מספרם עלה בדרמטיות והם מתפרסים מזרחית לצ'ילטרנס".

תמונות השנה 2012
 

 

 

Bubble-jetting emperors Paul Nicklen, Canda

קיסרים בתנועת סילון בועות, פול ניקלן, קנדה

זוכה בפרס הצלם הטוב ביותר של השנה. זוהי התמונה שפול ניקלן קיווה לקבל: מאסה של פינגוויני קיסר מוארים באור השמש ומסתערים מעלה, משאירים אחריהם שתי וערב של נתיבי בועות. המיקום היה סמוך למושבת הקיסרים בקצה האזור הקפוא של ים רוס, אנטרקטיקה. היה זה לפתח היציאה היחיד הסביר אליו הוא ירד. אז הוא היה צריך להמתין לשובם של הפינגווינים, עם זפק מלא בדגי קרח עבור צאצאיהם. פול נעל את רגליו מתחת לשפת הקרח, כדי שיוכל להישאר חסר תנועה, נושם דרך שנורקל כדי לא להבהיל את הפינגווינים עם הגעתם. אז זה הגיע: התפוצצות של ציפורים מהמעמקים. הם היו כה מהירות, שעם אצבעות קפואות, הפיקוס ובחירת הפריים היו חייבים להיות מתוך אינסטינקט. "זה היה מראה פנטסטי, כשמאות שיגרו עצמם מחוץ למים, אל הקרח מעליי - רגע שהרגשתי מאוד בר מזל להיות לו עד ואותו לא אשכח לעולם".

תמונות השנה 2012
 
מקור: נטלי שוורצבר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.