print header

חסרונות מושלמים

 

מאת: רוזלי זלצמן

באדיבות www.aish.co.il
אתר עם חכמת חיים

 

החיים ובני האדם אינם מושלמים - והם גם לא אמורים להיות.

חברתי ואני סיימנו להקליט דיסק לילדים. טכנאי הקול ערך את המיקס, ואני עשיתי פרצופים בכל פעם ששמעתי את הטעויות שלנו. הטכנאי נד בראשו והעיר בחוכמה: "כל היופי של האמנות הוא שהיא לא מושלמת".

החיים האמיתיים אינם מושלמים, והם גם לא אמורים להיות - החסרונות הם חלק מהיופי.

ברשת מסתובב מייל פופולארי שנקרא דליים סדוקים. הוא מספר על דלי שנסדק, והתבייש משום שכל הזמן דלפו ממנו מים. עד שהוא גילה שהמים שנזלו ממנו השקו את הדרך, ובזכותו צמחו לאורכה פרחים יפים.

החברה בימינו שמה דגש חזק על 'שלמות'. אנחנו מחפשים את המשרה המושלמת, את בן/בת הזוג המושלם ואת המראה המושלם. מטרתן של הפרסומות היא לגרום לנו להרגיש לא מושלמים, שמשהו עדיין חסר לנו (אלא אם נשתמש במוצר שלהם כמובן!) ובל נשכח את הספרים והקורסים שנועדו לשפר כל פן בחיינו האישיים והמקצועיים. המסר הכללי ברור: החסרונות מיותרים.

עבדתי פעם עם מנתח פלסטי, שהחזיק ספר ובו תמונות של כל מיני סלבריטאים. התמונות הראו איך הסלבריטאים הללו היו נראים, אילו הפנים שלהם היו סימטריות באופן מושלם (רוב הפרצופים שלנו אינם סימטריים!). מעניין, שאילו הם היו מושלמים, הם בכלל לא היו יפים או מעוררי עניין כפי שהם. כל הייחודיות והאופי נבעו דווקא מהחסרונות שבתווי הפנים שלהם.

לחגוג את החסרונות

בתקופת ספירת העומר, נפטרו 24,000 תלמידי חכמים, משום שהם 'לא נהגו כבוד זה בזה'. מדוע אנשים לא מכבדים אחד את השני? למה אנחנו מרכלים, מבקרים, ואפילו שוללים בני אדם אחרים? משום שבעינינו הם לא מושלמים. יש להם – לפנים שלהם, לגוף שלהם ואפילו לאישיות שלהם – חסרונות. בקיצור, הם בני אדם.

וגם אנחנו. למרות שהגענו לעולם הזה כדי לתקן אותו ואת עצמנו, שלמות אינה תנאי מוקדם לתיקון, ותפקידנו גם אינו מוגדר כ"ללא חסרונות". משמעותו של התיקון הוא לנצל את החסרונות שלנו לטובה. למשל, לא להשתמש בכעס שלנו כדי לצעוק על חברים ובני משפחה, אלא כדי להילחם בחוסר צדק; לחייך בחמימות – אפילו אם השיניים שלנו לא ישרות ולבנות בצורה מושלמת; לשיר מהלב, גם אם אנחנו מזייפים לפעמים; להיות האדם המיוחד שהננו, ולאהוב את הזולת בשל האדם המיוחד שהוא – כולל החסרונות.

רבי עקיבא מפורסם בדגש שהוא שם על מצוות "ואהבת לרעך כמוך". מעניין שהמילים רֵעַ ורַע נכתבות באותן אותיות, והחלטה אם להתייחס לאדם כאל חבר או כאל אדם שלילי, תלויה במקום בו אנו שמים את הדגש.

כשעם ישראל קיבל את התורה, הוא עמד למרגלות הר סיני מתוך אחדות מוחלטת – נשמה אחת, לב אחד, רוח אחת. שלושה מיליון איש, 12 שבטים, צעירים וזקנים, גברים ונשים, במטרה אחת: לקבל את התורה.

רבי עקיבא הסביר לנו שמטרתה הראשונית של התורה היא ללמד אותנו לעבוד את ה', דרך אהבה הדדית חסרת תנאים.

כשערכנו את המיקס של דיסק הילדים, שמתי לב לעוד משהו. במקומות שבהם חברתי שרה איתי בהרמוניה, גם אני שרתי יותר טוב. לכל אחד מאיתנו יש חולשות. אבל כשאנחנו שרים יחד – מתאימים את המנגינות האישיות שלנו, את הסגנונות והחסרונות השונים, את הניואנסים וגווני הקול – אנחנו יוצרים שיר מקסים ועמוק באמת, ובהחלט בעל שלמות שמימית.
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: יהדות, דת, יופי, חסרונות, שלמות
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.