print header

טירות האהבה הגדולות בהיסטוריה

הדבר שהכי מעסיק את בני האדם הוא אהבה. אין שלא נסובב את זה, בני האדם עושים הכל כדי לאהוב ולהיות נאהבים, זה הטבע שלנו. מה לא נעשה בשביל אהבה? סיפורים של מחוות רומנטיות מתרחשים במיליונים מדי יום ביומו, אך ישנן מחוות שהותירו חותמן בהיסטוריה. הטירות האדירות שתראו, כולן נבנו מתוך תשוקה עזה ואהבה בוערת ונותרו כעדות חיה לרומנטיקה. בזכות המאמץ שהשקיעו הרומנטיקנים הללו, נותרו סיפורי האהבה בחיים, גם לאחר מותם.

 

אי הלב

הטירה הזו נמצאת על אי הלב, אחד מתוך "אלף האיים" שבמפרץ אלכסנדריה בנהר סיינט לורנס בניו יורק. את המבנה האדיר בנה ג'ורג' בולדט על כ-20 דונם, עבור אישתו האהובה לואיס. הוא תכנן למסור לה את הטירה בשנת 1905, אך כפי שתגלו, בהרבה מהסיפורים ישנו מוטיב חוזר של טרגדיה.

טירות
 
 

הבנייה החלה בשנת 1900 והשתתפו בה כ-300 אנשי מקצוע אשר הרימו טירה בת 6 קומות ו-120 חדרים. בנוסף לכך, הטירה כוללת תעלות, גשר מתרומם, גנים איטלקיים, בית משחקים לילדים, שובך יונים ותחנת כוח.

טירות
 
 

הבית אמור היה להיות מתחם של מבנה אחד, אך שנה לפני סיום הבנייה, נפטרה אישתו של בולדט. שבור לב, עצר בולדט את הבנייה, נטש את האי ולא שב לשם עוד לעולם. במשך 73 שנים, הטירה עמדה נטושה וספגה נזקים מחורפים קשים, עד שב-1977, הנהלת "אלף האיים" רכשה את האי ואת בית הסירות שלידו, עבור דולר אחד. הטירה עברה שיקום לטובת הדורות הבאים וכיום היא משמשת כאתר תיירות ידוע.

בתמונה מימין למעלה ניתן לראות את השער הראשי ובית המשחקים. באמצע, את בית הסירות ולמטה את תחנת הכוח. משמאל, ניתן לראות את פנים הבית.

טירות
 
 

מבט על אי הלב מלמעלה. זוגות רבים באים להתחתן בטירה המשמשת כסמל לאהבה נצחית.

טירות
 
 

קן הסנונית

הטירה הזו מכונה "קן הסנונית" וניצבת על מצוק מעל הים השחור, ביאלטה, אוקראינה. זוהי טירה שנבנתה בשנת 1912 כקן אוהבים, כלומר לצורך מפגשים רומנטיים סוערים...

טירות
 
 

הטירה אומנם לא נבנתה ממניעים של אהבת אמת, אך כמו בסיפורי האהבה הרומנטיים ביותר, גם היא סבלה מסוף מר. רעידת אדמה בעוצמה של 6-7 בסולם ריכטר סדקה את הצוק עליו ניצבת הטירה בשנת 1927. הסדק הזה גרם לסגירת הטירה למשך 40 שנים רצופות, בהן הייתה הטירה נטושה. לבסוף, המצוק והטירה עברו תהליך של חיזוק וייצוב והטירה נפתחה לתיירים, שנהנים מהמסעדה שבאתר ומהנוף עוצר הנשימה לים השחור ולקייפ אי טודור.

טירות
 
 


מראה הטירה בלילה כאילו לקוח מסרט מתח.

טירות
 
 

הבית שעל הגבעה

טירת קאסה לומה שבטורונטו, קנדה, נבנתה בין 1911 ל-1914, לאחר שהגנרל הנרי מיל פלאט הבטיח לאישתו מארי, טירה רחבת ידיים. משמעות השם קאסה לומה בספרדית הוא 'הבית שעל הגבעה', שם שנבחר על פני 'מארי-היל'. פאלט לא חסך בהוצאות והטירה נחשבה לסופר מודרנית בזמנו, כשעלותה הכוללת הייתה מעל 5 מיליון דולר. במונחים של היום, הסכום הזה שווה ערך ל-65 מיליון דולר.

גם כאן הסוף היה עצוב, כשהזוג נאלץ לעזוב את הטירה לאחר 10 שנים בלבד. הסיבה נבעה מתקופת השפל הכלכלי שלאחר מלחמת העולם הראשונה, כמו גם מחוסר יכולתו של הזוג לעמוד בהוצאות.

טירות
 
 


300 פועלים עמלו כדי להרים את טירת האוהבים על 93 חדריה ו-3 קומותיה. בזמנו,  הטירה שימשה כבית המגורים הפרטי הגדול ביותר בקנדה והיו לה אף אורוות וביתני ציד. בתוך הטירה המודרנית היו מעלית, תנור בישול (שהיה מסוגל לבשל פרה שלמה), כלי נגינה מרשימים, שני מעברים סודיים ושלושה אולמי כדורת פרטיים. לאחר שהזוג עזב את הטירה, היא שימשה כמלון יוקרה למשך זמן קצר, עד שהעירייה לקחה עליה בעלות, תקופה בה סבלה הטירה מהזנחה עד שהחלו דיבורים על הריסתה. בינתיים, במהלך מלחמת העולם השנייה, שימשה הטירה כאתר מחקר סודי לצורך פיתוח סונאר נגד צוללות גרמניות.

טירות
 
 

כיום, לאחר שיפוץ חיצוני של 15 שנים, קאסה לומה משמשת כמוזיאון ואטרקציה תיירותית. סביבה נשתלו 20 דונם של גנים יפהפיים והיא ניצבת במרכזם, כעדות היסטורית שהייתה חלק חשוב מחייו של זוג אוהבים אחד, אך גם נטלה חלק בסיפור של היסטוריה רחבה יותר.

טירות
 
 

טירת הקפטיין

הטירה הזו אינה הגדולה או המפוארת ביותר, אולם הסיפור שעומד מאחוריה הוא אחד המרתקים ביותר. "טירת הקפטיין", זהו שמה, נבנתה באוקלהומה, ארה"ב, על ידי מי שנחשב לאבי השובינזם. קפטיין ג'יי. אי. ריינולדס, היה סוג של חלאה, אם לנסח בעדינות, בטרם החלה מלחמת האזרחים האמריקאית. לא היה לו שום כבוד לנשים ועוד פחות מכך לעבודה של נשים. במהלך מלחמת האזרחים הוא נפצע מספר פעמים ובאחת מהן, היה על סף מוות ממש. הדבר היחיד שחצץ בינו לבין העולם הבא, הוא מי אם לא... שתי נשים. שתי בנותיו של מפקדו בצבא הקונפדרציה עמלו על החלמתו, עד שהוציאו אותו מכלל סכנה ושיקמו את בריאותו. ונחשו מה? הנמר הפך חברבורתיו ונהיה אביר בעל נפש אצילה.

טירות
 
 

ריינולדס התחתן עם פליסיטי, צאצאית של מנהיג שבט אינדיאנים. ב-1890 הם השתקעו בעיירה קטנה באוקלהומה, שם בנה לה הקפטיין את הטירה, כדי לסמל את אהבתו ואת שינוי דרכו.

טירות
 
 

הטאג' מאהל

הטאג' מאהל, אולי המבנה המפורסם ביותר בעולם, גם הוא נבנה על רקע טרגי רומנטי. שאה ג'האן, שליט הודו בנה את הקבר המפואר הזה עבור אישתו האהובה שנפטרה, ארג'ומנד. הקיסר רצה להרים את מצבת הקבורה הגדולה ביותר שמישהו אי פעם בנה עבור אישה.

טירות
 
 

המלאכה החלה בשנת 1630 ועסקו בה 20 אלף פועלים במשך 23 שנים.

טירות
 
 

חלקים גדולים נבנו מאבן חול אדומה וחלקים מצופים בשיש לבן. את כל אבני הבניין סחבו פילים ממרחקים עצומים כמו מסין, אפגניסטן ואפילו מתימן. העיצוב שואב השראה מארכיטקטורה הודית, איסלמית ופרסית, אך הכוונה העיקרית אינה דתית, כי אם הנצחה של אהבה אבודה. המשורר ההודי רבינדראט טאגור, תיאר את הטירה בדיוק רב וכינה אותה "דמעה על פני הנצח".

טירות
 
 

טירת קלי

טירת קלי היא העתיקה ביותר במלזיה וגם היא נבנתה מתוך אהבה. וויליאם קלי סמית' היה חוואי סקוטי שגר במלזיה. לאחר שהרוויח הון בגידולים חקלאיים הוא שב לסקוטלנד ונשא לאישה את אהובתו אגנס. ב-1903 נסעו השניים בחזרה למלזיה, אך הטירה שבנה בעלה לא גרמה לה אושר כיוון שגעגועיה הביתה היו עזים. ב-1915 נולד לזוג בן, וקלי החליט להרחיב את הטירה.

טירות
 
 

קלי רצה לחגוג את הולדת בנו בבניית חלקים נוספים לטירה ולשלב 3 סגנונות: גרקו רומן, מוריש והודי. כמעט באופן מיידי, מגפת שפעת ספרדית הרגה 70 פועלים הודים ואיימה להבריח את המעט שנותרו. לכן, קלי בנה מקדש הודי בסמוך לטירה, מה שהשביע את רצונם של הפועלים, אשר הסכימו להישאר לבנות את הטירה הרדופה לכאורה.

טירות
 
 

לאחר שהמשיך השיפוץ, התעלם קלי מהקללה שרבצה על הטירה וחזר לאנגליה כדי לרכוש מנוף למגדל של הטירה. זמן לא רב לאחר מכן, הוא מת כתוצאה מדלקת ריאות.

הפועלים נמלטו והטירה נותרה חצי בנויה. האתר נחשב מקולל עד היום ומשמש כאתר משיכה לציידי רוחות.

טירות
 
 

טירת ת'ורנווד

טירת ת'ורנווד נבנתה בוושינגטון, ארה"ב, מלבנים שיובאו במיוחד מאנגליה והיו שייכות לבית בן המאה ה-15. הסיפור של טירה זו שונה מאחרים. היא לא נבנתה כמתנה לאישה טרייה או כקן אוהבים. למעשה, צ'סטר ת'ורן היה נשוי לאישתו כבר 20 שנים כאשר החלה בניית הטירה שגם שימשה כסט לסרט "רוז רד" של סטיבן קינג.

טירות
 
 

הטירה מוקפת גנים אנגליים, כולל לוח שחמט ענק, אותם כינתה אנה, בעלת הבית, "הגנים הסודיים שלי". דבר נוסף ששונה כאן, הוא הסוף. הזוג התגורר שם עם ביתו שנישאה, הביאה ילדים והמשיכה לגור בטירה. זהו אחד הסיפורים של אהבת אמת שדווקא נגמרו עם סוף טוב.

טירות
 
 

ארמון הטאג' לייק

ארמון הטאג' לייק באודאיפור, הודו, נבנה בהתחלה כמחוות מרד על ידי הנסיך, אך יותר מאוחר הפך לאחד מהמלונות היותר רומנטיים בעולם. האגדה מספרת על הנסיך מהרנה ג'אגט סינה השני, שנהג לבלות עם גבירות, באי של אביו. לאחר שזה גילה את מעלליו של בנו, אסר עליו את הגישה לאי התענוגות. לנסיך לא נותרה ברירה, אלא לבנות ארמון תענוגות מפואר משלו על אי אחר באגם פיצ'ולה.

טירות
 
 

קן האהבים נבנה לא מתוך אהבה, אלא לצורך אהבה ושימש כמקום מפגש של הנסיך עם נשים רבות. הבנייה החלה ב-1743 והסתיימה לאחר 3 שנים. הטירה מצויה על אחד מארבעה איים באגם פיצ'ולה בעל הנוף המרהיב.

טירות
 
 

טירת טורצ'יארה

טירת טורצ'יארה העצומה נמצאת בצפון איטליה ונבנתה בין 1448 ל-1460. האחראי ליצירה זו הוא הרוזן מסן סקונדו שבנה את הטירה עבור אהובתו, ביאנקה פלגריני. גם טירה זו שימשה כסט לצילומים, כאשר ב-1985 צולמו חלקים מהסרט "ליידי הוק" בטירה.

טירות
 
 

אפילו ארבעת המגדלים של הטירה מנציחים את אהבתו של הרוזן. על אחד מהם, מגדל לילי, חרוט סמל האצילות המשוייך לגברת פלגריני. הטירה ידועה ב"חדר הזהב", קן אהבה אשר בתוכו עיטורים רבים, ביניהם לבבות תאומים עם ראשי התיבות של שמות בני הזוג, הנושאים גם סרט עליו כתוב "עכשיו ולתמיד". המשפט הזה מסמל את הסוף של הסיפור, שנגמר טוב בניגוד לטרגדיות שהיו מנת חלקם של מרבית האוהבים.

טירות
 
 

טירת לייטון

טירת לייטון, יוטה, ארה"ב. טירה זו לא נבנתה מטעמי אהבה, אלא מטעמי קנאה ולעג. הסיפור מתחיל עם זוג נשוי, שלא הצליח להתרומם כלכלית. אימה של האישה לחצה עליה כל הזמן לעזוב את בעלה הלא יוצלח ולמצוא מישהו עשיר יותר. בסופו של דבר, הלחץ עבד והאישה נישאה מחדש ועברה לעמק נחמד במדינת יוטה. זמן לא רב לאחר מכן, בעלה הראשון הצליח להרוויח סכום גדול מאוד של כסף ובנה טירה על צלע ההר המשקיפה אל ביתה של אישתו לשעבר. זו הייתה דרכו להשגיח עליה ובכל פעם שהיא יצאה מביתה, ניצבה לנגד עיניה הטירה שיכולה הייתה להיות שלה, לו הייתה הולכת אחרי ליבה ולא אחרי הכסף.

טירות
 
 

לסיפורה של טירת לייטון יש גם גרסה נוספת. היא מספרת על זוג שהתאהב ממבט ראשון, יצא לטייל בעולם ואף התאהב עוד יותר במהלך טיולים אלו. לבסוף, השניים נישאו והגשימו את אהבתם, אך האישה חלתה בסרטן. באחת מתקופות הטיפול, בעלה נשבע כי יבנה לה את בית חלומותיה עם בריכה, מגרש טניס ואורוות, אך למרבה הצער היא נכנעה למחלתה. הבעל בנה את הטירה בכל זאת וערך שם סיורים כדי להנציח את אהובתו המנוחה.

טירות
 
 

טירת דוברויד

סיפורה של טירת דוברויד באנגליה, החל כסיפור אגדה קסום. תעשיין עשיר, ג'ון פילדן, התאהב בפועלת כותנה מקומית, רות' סטנספילד. היא אמרה לו שתתחתן איתו רק אם יבנה לה טירה, ומה שהתחיל כמתנת נישואים, הפך לבית מהומה. הנישואים החלו לקבל גוון של מתיחות במהלך הבנייה של הטירה בת 66 חדרי הפאר, 4 צריחים, מגדל מרכזי ואורווה גדולה. גם כאן נחרטו ראשי התיבות של הזוג בחלקים שונים במבנה, אולם הסוף הזה לא היה טוב. למטה אנו רואים את האורווה הנטושה היום.

טירות
 
 

פילדן, שרצה להנציח את שושלתו, החליט שאישתו אינה מספיק מעודנת ומתורבתת כדי לאכלס את הטירה. לכן שלח אותה לבית ספר בשוויץ, בו היה עליה להשלים את השכלתה ולשפר את גינוניה. החלטה זו הרגה את האהבה סופית וכנראה גם את אישתו, 8 שנים לאחר שהושלמה בניית הטירה. פילדן נישא בשנית, אך בעיטת סוס הותירה אותו בכיסא גלגלים לשארית חייו.

טירות
 
 

טירת פוסט

טירת פוסט בקנטאקי, ארה"ב, בנויה על מעל 200 דונם של שטח. הבנייה החלה ב-1969, לאחר שגשוג פתאומי של תעשיית הפחם המקומית. אולם הכסף אזל והבנייה נפסקה. הבעלים המקורי, רקס מרטין וכלתו הטרייה, בילו את ירח הדבש שלהם באירופה, שם התאהבה האישה בטירות. הוא בנה עבורה את הטירה הזו כשחזרו, אך הם התגרשו לפני השלמת הבנייה. עם 12 צריחים, חומות גבוהות ו-4 מגדלים, נראה כאילו ימי הביניים חזרו לבקר במרכז ארה"ב.

טירות
 
 

בשנת 2004, עו"ד ממיאמי רכש את הטירה בכמעט 2 מיליון דולר, אך היא עלתה באש ונשרפה כליל, במה שנחשד כהצתה. רק ב-2008, שוקמה הטירה וכיום היא פתוחה לתיירים אשר יכולים להתאכסן בה ואף לקיים טקסי נישואים.

טירות
 
 

טירת קרייגדרוש

טירה זו נמצאת בבריטיש קולומביה, קנדה ושמה הוא טירת קרייגדרוש. מהגר סקוטי בשם רוברט דאנסמויר הצליח להרוויח הון רב, בעקבותו הבטיח לבנות לאישתו ג'ואן, בית חלומות. ב-1887, שכר דאנסמויר את שירותים של שני מעצבים שיבנו לו את הטירה, אחד מהם מת 4 חודשים לאחר תחילת הפרוייקט, אולם השני סיים לבדו את הבנייה. זה לא כל כך עזר לדאנסמויר, שנפטר ב-1889, כשנה לפני סיום הבנייה.

טירות
 
 


השטח המקורי של הטירה נפרש על פני יותר מ-113 דונם, בו נבנו 39 חדרים על פני 4 וחצי קומות. 87 מדרגות מובילות לראש המגדל, אך לאחר שצולחים את המכשול, נגלה אל מול העיניים הנוף המדהים של נמל ויקטוריה במערב, מיצרי חואן דה פוקה בדרום והרי אולמפיק, איי סן חואן והעיר ויקטוריה במזרח. בנוסף, יש באחוזה 17 קמינים, ציפוי חיצוני משיש, גרניט, אבן חול וטרה קוטה. כמו מרבית קודמותיה, הטירה משמשת כיום לעסקי התיירות וצילום סרטים.

טירות
 
 

טירת לרנאש

על חצי האי אטאגו שבניו זילנד, ממוקמת טירת לרנאש. תחילת הבנייה ב-1871, כשאוסטרלי בשם וויליאם לרנאש החליט לבנות בית לאישתו, אליזה ג'יין גויס. הבנייה הושלמה ב-1887, כשאולם נשפים נבנה לכבוד יום הולדתה ה-21 של ביתו, קייטי. בנוסף לאולם הנשפים, יש בטירה 43 חדרים וצוות המונה 46 משרתים. למרות שהבית נבנה מאהבה, הוא לא הבטיח אושר.

טירות
 
 

הטירה נחשבת לרדופה, כשבשנת 2008 דווח על 30 מקרים של רוחות רפאים. לאחר הדיווחים, ביקרו בטירה צוותי חוקרים אשר ניסו לרדת לעומק התעלומה.

טירות
 
 

טירת לידס

טירת לידס ליד קנט, אנגליה. הטירה החלה דרכה כביצור מלחמה, אך שמה נקשר דווקא לנושא האהבה. אחד המלכים הרומנטיים בהיסטוריה, ריצ'רד השני, העניק את הטירה כמתנה לאהובתו, אן מבוהמיה. המלך ריצ'רד היה רגיש ושאף לשלום בממלכה וכדי לברוח מעימותים צבאיים, הוא היה מבלה עם אן בטירת לידס. 

טירות
 
 

טירת לידס מאופיינת בנשיות והייתה שייכת גם למלכה אלינור ולאישתו של המלך אדוארד השני והשלישי וכן לאישתו של הנרי החמישי. אדוארד הראשון אף טרח להביא להקה שתשיר בכל בוקר לכבוד אישתו. 

טירות
 

אהבה... מה לא נעשה בשם האהבה...

מקור: lovethesepics.com

מקור: אבינועם צברי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.