print header

8 מאתרי המורשת העולמית החדשים שהוכרזו ב-2023

ישנה חשיבות גדולה מאוד לשימור ההיסטוריה, התרבות והנוף שבעולמנו הרחב, ולמזלנו, יש ארגון שממונה על כך, והוא אונסק״ו. מדי שנה מתווספים עשרות מקומות מכל רחבי העולם לרשימת האתרים הראויים לשימור, הלוא הם אתרי המורשת העולמית של אונסק״ו, והחלטנו להראות לכם כמה מהאתרים שהם בחרו להוסיף לרשימה שלהם השנה. אחרי שתראו אותם, תבינו היטב מדוע הם ראויים לשימור, ואף תתפלאו איך הם לא צורפו לרשימה שלהם עוד קודם לכן.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. מורשת יהדות ימי הביניים בארפורט, גרמניה

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: בתי אבן של יהודים
במרכז ארפורט נמצאת קבוצה של מבנים משומרים להפליא הקשורים לקהילות היהודיות שחיו שם עוד מימי הביניים, ביניהם בית כנסת עתיק, מקווה ובתי מגורים. הייחודיות שלהם היא בכך שהם מראים כיצד הקהילות היהודיות חיו והסתגלו לחיים בעיר שהייתה ברובה נוצרית במהלך ימי הביניים, והם גם מראים את ההיסטוריה של הסחר היהודי במרכז אירופה בין המאות ה-11 וה-14, עד למגפת המוות השחור, שגרמה לגל של אלימות כלפי היהודים. 
 
המבנים האלה חשובים מכיוון שהם מבין הדוגמאות העתיקות ביותר לארכיטקטורה היהודית במרכז אירופה, והם משתלבים בסגנון המקומי ומראים עד כמה היהודים היו חלק מהקהילה עד לגל האלימות של אמצע המאה ה-14. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: בית הכנסת העתיק

2. העיר העתיקה של קולדיגה, לטביה

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: העיר העתיקה של קולדיגה
העיר העתיקה של קולדיגה ידועה במבניה המשומרים היטב ובמסורת האדריכלות הבלטית שבה, שמקורה בימי המאה ה-13. יש לה עבר עשיר כמרכז מסחרי, ורבים מהמבנים שבה הושפעו גם על ידי סגנונות אחרים עקב ערבוב של האוכלוסייה המקומית עם בעלי מלאכה זרים. על אף שפעמים רבות הייתה העיר העתיקה בסכנה עקב שריפות והצפות, היא שימרה את המראה שלה בעיקר בזכות נהלי וחוקי בנייה נוקשים. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: מבנים בעיר העתיקה של קולדיגה

3. קוה קר: האתר הארכאולוגי של לינגפורה או צ'וק גרגיאר העתיקה, קמבודיה

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: קוה קר ממעוף הציפור
קוה קר הייתה בירת האימפריה החמרית בין השנים 921-944, והיא נמצאת ביער שבין שני רכסי הרים בקמבודיה. היא הוקמה על ידי המלך ג׳ייאוורמן הרביעי וידועה במקדשים ובפסלים הייחודיים שבה. על אף שהיא הייתה עיר בירה רק למשך זמן קצר, סגנון וטכניקת הבנייה הייחודיים שלה השאירו חותם ענק על האדריכלות והאומנות של האזור כולו, ובייחוד על הפיסול בסגנון קוה קר, שעד היום נמכרות יצירות מופת בסגנון זה במכירות פומביות. 
 
באתר יש עירוב של סגנונות אומנותיים הודיים ומקומיים, ושימוש חדשני בבנייה עם אבנים גדולות. המקום נותר כמעט כפי שהיה ללא שינוי מאז שננטש במאה ה-15, ומשמעות הדבר היא שלאתר הזה יש ערך היסטורי שראוי לשימור, ועל כן הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: קוה קר

4. האתרים הפרה-היסטוריים של מנורקה הטליוטית, ספרד

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: אחד האתרים הפרה-היסטוריים של מנורקה הטליוטית ממבט על
אוסף האתרים הזה נמצא באי מנורקה שבספרד, והם כולם מתוארכים לזמנים שבין תקופת הברונזה לבין תקופת הברזל המאוחרת, כשיש בהם דוגמאות יוצאת מהכלל של אדריכלות קיקלופית, אשר כוללת שימוש באבנים גדולות ליצירת מבנים כמו היפוגאומים (מבני קבורה תת קרקעיים), טליוטים (סוג של מגליתים), היפוסטילים (אולמות עם תקרה הנתמכת על ידי עמודים) ובתים בצורת מעגל – זאת מבלי להשתמש במלט. הסדר של המבנים האלה מעיד על התפתחות של היררכיה חברתית, קשרים חברתיים וכן על אמונה קוסמולוגית. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: מבנים עגולים במנורקה הטליוטית

5. מכלולי ההויסלה הקדושים, הודו

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: מקדש הויסלה
מכלולי ההויסלה הקדושים הם קבוצה של 3 מקדשים בסגנון הויסלה בדרום הודו, אשר נבנו בין המאות ה-12 וה-13 תחת אימפריית ההויסלה. הסגנון האדריכלי של המקדשים פותח על ידי שליטי ההוסילה הראשונים כאדריכלות קדושה, כשמטרתם הייתה להבדיל בין המקדשים שלהם לבין אלו של הממלכות והשושלות האחרות שהיו בזמנם. הם התווספו לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק״ו בזכות סגנונם יוצא הדופן, יחד עם הפסלים ההיפר ריאליסטיים וגילופי האבן שבהם. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: גילופים היפר ריאליסטיים במקדש הויסלה

6. העיירה העתיקה סי תפ ומבני הדווארוואטי שקשורים אליה, תאילנד

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: צילום אווירי של סי תפ
העיירה סי תפ והמבנים שקשורים אליה מתוארכים לשנים לבין המאות ה-6 וה-10, והם מראים את ההתפתחות התרבותית והדתית בדרום מזרח אסיה, כפי שהושפעה מהמסורות ההודיות. המבנים מפוזרים בין מספר אתרים, וכולם יחדיו מראים גיוון של סגנונות אדריכלות, אומנות ודתות, אשר כולם משקפים את ההינדואיזם, הטהרוואדה בודהיזם והמהאיאנה בודהיזם. אחד המאפיינים הבולטים ביותר בסי תפ הוא האומנות הייחודית שבה, אשר כוללת פסלים בתנוחת טריבהאנגה (עמידה עם נטייה קלה של האגן), אשר השפיעו רבות בשלב מאוחר יותר על האומנות של התרבויות הדרום-מזרח אסייתיות. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: גילופים במבנה בסי תפ

7. המזון קארה של נים, צרפת

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: מזון קארה
בתרגום ישיר, שמו של המקום (Maison Carrée) הוא ״הבית המרובע של נים״, וזהו למעשה מקדש רומי עתיק שנבנה בתחילת המאה הראשונה לספירה והשתמר להפליא עד לימינו אנו, כשהוא מהווה עדות לסמכות ולאידיאולוגיה של האימפריה הרומית. במקור הוא נבנה כהיכל לאלים, ולפי הכיתוב שמופיע עליו הוא הוקדש לבניו של אגריפה – גאיוס ולוקיוס – שאומצו על ידי אוגוסטוס לאחר מותו של אביהם. לאורך המאות המקדש שימש ככנסייה, בית פרטי, אורווה ובית עירייה, עד שבשנת 1823 הוא הפך למוזיאון. 
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: העמודים של מזון קארה

8. המרכז ההיסטורי של אודסה, אוקראינה

אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: בית האופרה של אודסה
למרכז ההיסטורי של אודסה יש ערך אוניברסלי כעיר נמל עשירה בתרבויות ממקומות רבים ושונים. היא הוקמה בשנת 1794 אחרי המלחמה העות׳מאנית-רוסית, והתפתחה מהר מאוד במהלך המאה ה-19 עקב הצלחת הנמל ובעזרת המדיניות של המושלים בה. הנוף העירוני של אודסה הוא רשת של רחובות עם מבנים בשלל סגנונות אדריכלות, המציגים את ההיסטוריה העשירה והענפה של העיר. מבין האתרים הידועים ביותר שבמרכז ההיסטורי ניתן למנות את מדרגות פוטיומקין ובית האופרה של אודסה.
אתרי מורשת עולמית חדשים של אונסקו לשנת 2023: הבית של רוסוב
מקור התמונות: Werner StreitbergerLarissa SabottkaArchive of Kuldīga MunicipalityKrists Spruksts, National Authority for Preah Vihear (NAPV) (1)(2), Mario GutiérrezJuan Antonio BelmonteAr Maniyarasan RAravind C, (1)(2) The Fine Arts Department, Dominique Marck Dominique MarckVille de Nîmes, (1)(2) Alexey Acepovsky, Yuri Filonenko, Dmitry Moiseev, 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.