print header

14 פסלי חיות מפורסמים ברחבי העולם

העולם האומנותי רווי בפסלים מרשימים בדמויות של בני האדם, אך ישנם אומנים שהחליטו לשים לרגע בצד את דמותו של בן האנוש ולהתמקד דווקא ביצורים שסובבים אותו - בעלי החיים המופלאים והפראיים, אשר סיפקו להם השראה לכמה מהפסלים המרשימים והמפורסמים ביותר בעולם. אז כדי שתוכלו לחזות ביצירות המופלאות האלה, אספנו עבורכם 14 פסלי חיות מיוחדים, מוכרים, מפתיעים ולפעמים גם מקסימים, ואת הסיפור שעומד מאחורים...

1. הקרנפים באסטור פלייס - ניו יורק, ארה"ב

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל הקרנפים באסטור פלייס, ארה"ב
ארה"ב היא בית להרבה מאוד פסלי חיות אייקוניים שאת חלקם תראו בהמשך, אך בחרנו להתחיל דווקא עם פסלי הקרנפים העצומים שממוקמים במנהטן ומתנשאים לגובה של יותר מ-5 מטרים, דבר שהופך אותם לבולטים מאוד בנוף הניו-יורקי. מטרת הפיסול של הקרנפים הייתה להעלות מודעות בלב המטרופולין העירוני הזה בנוגע למצבו הרע של "הקרנף הלבן", שנמצא בסכנת הכחדה ולעודד את שימור מינו.

2. "הקלפיז" - פאלקירק, סקוטלנד

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: הקלפיז, פאלקירק סקוטלנד
פסל "הקלפיז" בדמותם של שני ראשי סוס ענקיים הוא ללא ספק אחד, או ליתר דיוק שניים, מהפסלים הגדולים ומרהיבים ביותר בעולם. הפסלים המרשימים האלה, שעשויים משילוב של ברזל וכ-1,000 לוחות נירוסטה שנחתכו בלייזר, מייצגים את אות הכבוד שרוחשים הסקוטים לסוסי העבודה ששימשו את התחבורה והתעשייה הסקוטית במהלך המאה ה-19.

3. "החיות לשחיטה" - ורשה, פולין

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל החיות לשחיטה, ורשה, פולין
במאה ה-13, רווחה ברחובות העיר ורוצלב שפולין תופעה שבה איגוד של קצבים נהג לשחוט חיות משק ברחובות לעיני כל, מתוך מטרה לשכנע את המקומיים לצרוך בשר כדי שיוכלו להתפרנס. במאה ה-18, עיריית ורוצלב החליטה לעשות תיקון ולסלק את התופעה הזו מרחובותיה על ידי הוצאת כל החוות והאטליזים אל מחוץ לעיר. בעיר ורשה, בירת פולין, החליטו להציב פסלים בדמויות של חיות המשק הבולטות ביותר במדינה, כמחווה לחיות שנשחטו ברחובות ורוצלב.

4. הפר במקדשו של נאנדי - מיסורו, הודו

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: הפר במקדשו של נאנדי, מיסורו, הודו
כפי שרבים מכם ודאי יודעים, בהודו הפרה נחשבת לסמל מובהק של קדושה וההגנה עליה מעוגנת בחוקה הפדרלית של המדינה. דמותה של הפרה מעטרת סמלים רבים ומשמשת כהשראה לפיסולים מרשימים. פסל השור שאתם רואים בתמונה עשוי מאבן גרניט שחורה ומעוטר במחרוזות צבעוניות וציציות שנועדו להעצים את קדושתו. הפסל ממוקם בסמוך למקדש של ההינדואיזם המוקדש לאחד השומרים המוערצים במיתולוגיה ההודית ששמו נאנדי.

5. פסלי האריות - לונדון, בריטניה

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל של אריה בכיכר טרפלגר
פסלי האריות המפורסמים והאייקוניים בכיכר טרפלגר המרכזית בלונדון ללא ספק נמנים בין יצירות הרחוב המרשימות ביותר באי הבריטי. במרכז הכיכר, בסמוך לאנדרטת "עמוד נלסון", עליה ניצב בגאון פסלו של הלורד אדמירל הוריישו נלסון, שהיה מפקד הצי הבריטי בקרב טרפלגר, ניצבים ארבעת האריות. הם עשויים מברונזה ונועדו לשמש כ"שומרי הסף" עבור פסלו והם משקיפים לכל רחבי הכיכר.

6. פסל דג הסלמון - פורטלנד, אורגון, ארה"ב

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל של דג סלמון ברחובות אורגון
בלב העיר פורטלנד שבמדינת אורגון, בדיוק בפינת רחוב "סלמון", החליטה האומנית האמריקאית קייט ג'לום, להציב פסל גדול של דג סלמון עשוי מברונזה, בגובה של כ-3.4 מטרים מעל דלת הכניסה של מסעדת דגים מקומית. הפסל המשעשע הזה, שמתאר דג סלמון חודר את לבני הבניין שעליו הוא ניצב, הפך לנקודת ציון בולטת בעיר והוא בהחלט לא משהו שהייתם מצפים לראות יוצא מבניין בצורה שכזאת...
7. פסלי ההיפופוטמים - גן החיות של טאיפיי, טאיוואן
פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: כיכר ההיפופוטמים בגן החיות בטאיפיי
גן החיות רחב הידיים בעיר טאיפיי משתרע על פני שטח של יותר מ-1.5 מיליון מ"ר ונחשב לאחד הגדולים ביותר ביבשת אסיה. לצד החיות המרשימות שהוא אוצר בין גדרותיו הרחבים, הוא גם בית לכמה פסלים מקסימים, שאת חלקם ניתן למצוא ב"כיכר ההיפופוטמים" שבו פזורים כ-25 דמויות היפופוטמים ה"צפים" חלקית על פני הקרקע.

8. הספינקס הגדול של גיזה, מצרים

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: הספינקס הגדול של גיזה
בקרבת הפירמידות המפורסמות בגיזה שבמדינת מצרים, שוכן לו אחד המבנים העתיקים והגדולים ביותר בכדור הארץ שנחצבו בסלע. הספינקס הוא פסל גדול ממדים של יצור כלאיים הבנוי מגוף של אריה וראש של בן אדם. על אף היותו פסל נודע ואתר תיירות מפורסם, ישנה תעלומה גדולה מאוד סביבו ועד ימינו לא ברור מיהו האדם שהיווה את המודל לדמות שנחצבה בסלע, מתי בדיוק הוא נבנה, לשם מה, על ידי מי ומהו המקור של סיפורי האגדות על היצור הזה...

9. תשעת סוסי הפרא - טקסס, ארה"ב

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: סוסי מוסטנג בכיכר וויליאמס, טקסס
את כיכר וויליאמס במדינת טקסס מקשטים 9 פסלי סוסי מוסטנג שעוצבו ופוסלו על ידי אומן בשם רוברט גלן ויש להם משמעות סמלית המקושרת להווי של תושבי המדינה. המוסטנג הוא סוג של סוס פרא החי במערב ארה"ב, שלאורך ההיסטוריה היה קרוב מאוד לסביבת בני האדם בטקסס והפך לסמל של ממש בעיני המקומיים, שרואים בו כמייצג את חיי "המערב הפרוע" שהיו רווחים באזור בתקופת החלוצים.

10. הסוס של לאונרדו - מילאנו, איטליה

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל הסוס של לאונרדו
ללאונרדו דה וינצ'י היה חלום להציב פסל ברונזה ענק בדמות של סוס במרכז העיר מילאנו, אך בשנת 1499 קבוצה של חיילים צרפתיים, תחת פיקודו של לואי ה-12 הצליחה להפיל את פסל החמר שבנה לדוגמה ושמו קץ לתוכניתו השאפתנית. 500 שנה מאוחר יותר, מעריץ נלהב של דה וינצ'י החליט להחזיר עטרה ליושנה ותכנן את בנייתו של הסוס מחדש, אך הלך לעולמו בטרם עת. מי שהמשיכה את דרכו היא אומנית אמריקאית בשם נינה אקמו, שהצליחה לבסוף להשלים את הפרויקט שהיה לחזונו הגדול של דה וינצ'י.

11. בלטו - ניו יורק, ארה"ב

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל של הכלב בלטו
מאחורי הפסל שבתמונה ישנו סיפור מרגש של נאמנות והקרבה. בשנת 1925 התפרצה מחלת הדיפתריה בעיר נום שבמדינת אלסקה בארה"ב. התרופה היחידה למחלה נמצאה בעיר אחרת הממוקמת במרחק של כ-1,600 מטרים - והדרך היחידה באותה התקופה לשינוע מהיר של סחורה מעיר לעיר הייתה באמצעות צוותי מזחלות כלבים. מי שקיבל את משימת העברת התרופה הוא רוכב מזחלות נורווגי בשם גונאר קאסר, שאת מזחלתו הוביל הכלב האמיץ בלטו. בלטו הצליח להציל מספר פעמים במהלך המסע הארוך את קאסן ואת שאר כלבי המזחלות ממוות ועם הגעתם ליעד דמותו הפכה לסמל והיוותה מושא השראה לפסל שבתמונה.

12. ג'מבו הפיל - אונטריו, קנדה

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל של ג'מבו הפיל באונטריו, קנדה
ג'מבו היה פיל גדול ממדים שנולד בסודאן, משם הועבר לצרפת ואז לגן החיות בלונדון בריטניה, שם זכה לפרסום רב הן בשל גודלו והן בשל היותו חיה נעימת מזג שאפשרה למבקרים להתקרב אליה ואפילו לרכוב עליה. בשנת 1882 הועבר ג'מבו לארה"ב, שם כיכב בכמה קרקסים עד אשר נהרג מפגיעת קטר רכבת באונטריו שבקנדה. דמותו של ג'מבו, שהפכה להיות סמל של ממש, היוותה השראה למילה "Jumbo" בשפה האנגלית שהפכה למילה שמשמעותה היא עצם גדול ממדים.

13. השור המסתער - ניו יורק, ארה"ב

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: פסל השור המסתער בניו יורק, ארה"ב
"השור המסתער" הוא ללא ספק אחד מפסלי החיות המפורסמים בארה"ב ובעולם כולו. הוא מוצב ברובע הפיננסי שבמנהטן, בלב בירת העסקים האמריקאית, ונחשב לאחד ממוקדי המשיכה התיירותיים הבולטים ביותר במקום. האומן והפסל שאחראי ליצירה הזו הוא ארטורו די מודיקה, יליד סיציליה שלמד אומנות בעיר פירנצה שבאיטליה ואת תהילתו הגדולה השיג דווקא בתפוח הגדול, כשה"פנינה" הגדולה ביותר שלו היא הפסל שבתמונה.

14. טומבילי - איסטנבול, טורקיה

פסלי חיות מפורסמים מסביב לעולם: החתולה טומבילי
החתלתולה המקסימה שהייתה ההשראה לפסל הזה זכתה לתהילה בעקבות צילומה המפורסם נשענת בצורה כמעט אנושית על המדרכה, באחד מרחובות עיר הבירה הטורקית איסטנבול. התמונה, שהתפשטה במהירות ברשתות החברתיות, הפכה את החתלתולה הזו לכל כך פופולרית עד כדי כך שלאחר מותה, באוגוסט 2016, הוגשה עצומה ובה כ-17 אלף חתימות שדרשו את הנצחת דמותה. אומן מקומי נענה לבקשה, פיסל את החתולה טומבילי בתנוחתה המוכרת והציב את היצירה שלו באחד מרחובות העיר.

מקור תמונות: Shinya SuzukiBninjam200, Mik AyreFlorinuxPatche99z, Mister No, Tom Fassbender, Einar Einarsson Kvaran, AndrewHenkelman, Nevit

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.