print header

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם נפתח בשאנגחאי והוא מרתק!

העיר שאנגחאי ידועה בעולם כולו כאחת מן החשובות והעיקריות שבערי סין, שנייה רק לבייג'ינג הבירה ואף בעלת אוכלוסיה רבה יותר - כ-25 מיליון איש גרים בתחומי שאנגחאי, מה שהופך אותה לעיר הגדולה בעולם מבחינת מספר תושבים. מלבד הנתון המדהים הזה, עכשיו יכול הכרך העצום הזה להתהדר במוסד שקם בתחומו לאחרונה וידבר לליבם של כל חובבי חקר החלל החיצון – מוזיאון האסטרונומיה החדש של העיר, אחד מן המוזיאונים הגדולים ביותר בעולם כיום המוקדש לתחום המרתק הזה. מלבד היותו בית לכל מי שמתעניין במסתורי הגלקסיה שלנו, המוזיאון הזה הוא גם פנינה אדריכלית יוצאת דופן וחדשנית בעיצובה, שאי אפשר שלא להביט עליה מבחוץ ומבפנים ולא להתרשם עמוקות. אתם מוזמנים לקבל הצצה מרהיבה ביופיה אל המקום החדיש והנוצץ הזה, להתבונן בעיצובו שובה העין וללמוד בין לבין פרטים נוספים על המוזיאון, שבהחלט עשוי להפוך לאחת מהאטרקציות התיירותיות הבולטות ביותר במטרופולין הענק של שאנגחאי.

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מבנה מוזיאון האסטרונומיה בשאנגחאי
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: פנים בניין המוזיאון האסטרונומי

כפי שאתם יכולים לראות, האנשים שתכננו את המוזיאון הענק הזה, שנחנך בקול תרועה בחודש יולי 2021 ומשתרע על פני כמעט 40,000 מטרים רבועים - לא חסכו בדבר. בתחרות לקביעת עיצוב המקום שנערכה טרם הקמתו, זכתה ההצעה של משרד האדריכלים הניו יורקי "אננאד ארכיטקטס" (Ennead Architects), בזכות צורתה הדינמית שמשקפת את  תנועתם של גופים שמימיים ונוצרת מהחיבור יוצא הדופן ושובה העין של צמד הכיפות – האחת סגורה עם אוקלוס (חלון פתוח) בראשה והאחת הפוכה ופתוחה לכיוון השמיים  – שניצבות על הגג רחב הידיים והייחודי למראה של המבנה.

תומאס ג'יי וונג, אחד מן השותפים שעומדים בראש משרד האדריכלות שעיצב את מקום תיאר זאת כך: "בעזרת המבנה הזה, רצינו ליצור מקום שבו מטרת המוסד מתלכדת במלואה עם הארכיטקטורה – המחנכת בפני עצמה – ויוצרת את צורתם של הכללים הבסיסיים המעצבים את יקומנו. הרעיון הגדול של מוזיאון האסטרונומיה בשנגחאי היה להשריש את החוויה הפנימית של הנושא לתוך העיצוב, ולהעביר את זה שאפילו לפני שנכנסת לבניין, וכן בסיום ביקורך, יש לך רגע שיא ישירות עם השמיים, שממוסגר ונתמך על ידי הארכיטקטורה".

חוויית הביקור במוזיאון גם היא דבר שוודאי טרם יצא לכם לחוות – וכאמור, מתכתבת מאוד עם העיצוב של המבנה המפואר הזה. ראשית, עם ההגעה למקום המבקרים מתקבלים מתחת לאוקולוס -  אותו פתח כיפה עגול שנמצא מעבר לכניסה הראשית של המבנה. אור השמש החודר למוזיאון דרך האוקולוס נע מין הכניסה אל בריכת ההשתקפות המוצבת בסמוך, על פי מיקומה של השמש בשמיים במהלך היום (בדומה לשעון שמש). לאחר התצוגה השמימית הגדולה שעומדת במרכזו של המוזיאון  ומיד נרחיב עליו יותר, יוצאים המבקרים אל אותה כיפה הפוכה ופתוחה שבראש המבנה – המאפשרת נקודת מבט נהדרת אל השמיים שמסביב.

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: אדם מצלם את האורקולוס במוזיאון

 

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: אנשים מתקבצים תחת האורקולוס בפתח המוזיאון

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: אישה עוברת לצד האורקולוס

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: תצוגת חלל בתערוכה במוזיאון

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: תצוגת מסכים בתערוכה במוזיאון

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: ירח זורח מעל הכיפה ההפוכה ביציאה מהמוזיאון

התערוכות במוזיאון מחולקות בין שלושה אזורים עיקריים: "בית", "יקום" ו"אודיסאה" – במסלול שנועד לקחת את המבקרים למסע ברחבי מערכת השמש, גלקסיות רחוקות ואפילו חורים שחורים, הכל על מנת להבין את ההיסטוריה של האסטרונומיה ולעורר באנשים השראה לחשוב על עתידה של הפלנטה שלנו. ישנם כאן מיצגים רבים מספור: ממטאוריטים שנלקחו מן הירח, מאדים ומהאסטרואיד וסטה, ועד עבודותיהם המקוריות של אסטרונומים פורצי דרך בהיסטוריה האנושית כאייזיק ניוטון, גלילאו גליליי ויוהאנס קפלר.

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: תערוכת חלל במוזיאון
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מבקרים בתערוכת החלל במוזיאון
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מבקרים בתערוכת החלל במוזיאון
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מוצגים בתערוכת החלל במוזיאון

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מוצגים בתערוכת החלל במוזיאון

ישנם גם מיצגים אינטראקטיביים כדוגמת משקפי מציאות רבודה שמאפשרים למבקרים לדמות הליכה על הירח, כמן גם דגם בגודל מלא של יחידת הליבה טיהאן - שעמדה במרכזה של תחנת החלל הסינית הראשונה טיאנגונג 1 – בו יכולים המבקרים ללמוד ממקור ראשון כמעט על חייהם של האסטרונאוטים בחלל, כולל מה הם אוכלים, כיצד הם ישנים ובאיזו דרך הם מתאמנים.   

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: דגם יחידת הליבה טיהאן מתחנת החלל טיאנגונג 1

אחד מן המיצגים הנחשבים לגולות הכותרות של הביקור במוזיאון הוא "דגימת ירח מספר 007" – שסופקה למקום על ידי סוכנות החלל הסינית הלאומית ומוצגת בתוך כדור בדולח בקומתו השנייה של המוזיאון. היא נלקחה מתוך אוקיינוס הסערות הנמצא על פני השטח של הירח, על ידי הגשושית צ'אנג 5 שביקרה במקום בחודש דצמבר 2020. הדוגמית הזו שוקלת כ-10 מיליגרם בסך הכל, אך ניתן לראות בה סיבי מינרלים רבים הנמצאים על פני אדמת הירח, ובעתיד היא עשויה לעזור למדענים לפענח יותר את מקורות והיסטוריית התפתחותו של הירח.

מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: דגימת ירח מספר 007
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: מבקרים בין המוצגים בתערוכת החלל
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: אישה עומדת מול דגם של השמש בתערוכת החלל
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: המבנה החיצוני של המוזיאון בלילה
מוזיאון האסטרונומיה הגדול בעולם בשאנגחאי: המבנה החיצוני של המוזאון בלילה
למרות שזה כנראה לא יקרה בקרוב, אם יזדמן לכם להגיע אל המוזיאון החדש והנפלא הזה שממוקם בשדרות לינגאנג שבשנגחאי (Lingang Avenue) מובטחת לכם חוויה בלתי נשכחת. בכל מקרה, לכל חובבי האסטרונומיה מביניכם - כמו גם למתעניינים באדריכלות, מדע ובתרבות האנושית בכלל - מומלץ להכניס את המוסד החדשני, המרתק והמעוצב הזה לרשימת היעדים שכדאי לבקר בהם בהקדם האפשרי. 
מקור התמונות: my modern met, shine
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.