print header

7 מקרי היעלמות מרתקים שמעולם לא פוענחו

רבים מאיתנו אוהבים לצרוך תכני מתח, בין אם בסרטים, סדרות או ספרים, ואני מודה שגם המדף שלי מלא בכמה וכמה מכותריו של סופר המתח הנודע הרלן קובן. כל פעם כשאני ניגשת אל התכנים הללו, אני מוצאת את עצמי נשאבת לתוכם וחושבת לעצמי שמדובר בסיפורים כל כך מזעזעים והזויים, ולכן אין סיכוי שהם יכולים לקרות במציאות. עם זאת, כולנו מכירים תעלומות שונות, שבהן עקבותיהם של אדם, ספינה או מטוס פשוט נעלמו, ואף אחד לא מצליח לאתר אותם. אחד הסיפורים המוכרים ביותר של השנים האחרונות הוא זה של הילדה מדלן מקאן, שחזרה לכותרות ביוני 2020, 13 שנים לאחר היעלמותה, בעקבות גילויים חדשים, אך ישנן עוד המון תעלומות שלא נפתרו גם לאחר זמן ממושך בהרבה. אספתי עבורכם 7 מקרי היעלמות מוזרים שכאלו שמעולם לא פוענחו, ואני מבטיחה לכם שהם יהיו מרתקים לא פחות מספר המתח הטוב ביותר שקראתם.
 
מקרי היעלמות לא מפוענחים: צללית של גבר על רקע זריחה בין עצים ביער

1. מדלן מקאן

כאמור, אחת התעלומות הידועות של השנים האחרונות היא היעלמותה של הילדה הבריטית בת ה-4 מדלן מקאן מעיירת נופש באזור אלגרבה שבפורטוגל, שהתרחשה במאי 2007. מדלן הצעירה הייתה בחופשה משפחתית יחד עם קבוצה של חברי משפחה וילדיהם. בערב שלפני החזרה המתוכננת למולדתה, הוריה קייט וג'רי בילו עם חבריהם במסעדה הסמוכה לדירה שבה הם שהו, וסיכמו לערוך כל חצי שעה סיור כדי לוודא שהילדים שנשארו לישון בסדר. כשהם יצאו מהווילה, הם נעלו את הדלת הראשית שלה והשאירו את דלת ההזזה שבמרפסת פתוחה. באחד מהסיורים שהם ערכו, נראה גבר חוצה את הכביש עם ילדה הלבושה בפיג'מה כמו זו של מדלן, אך התברר בדיעבד כהיה זה תייר אחר, שהחזיר את ביתו ממועדון ילדים. בסבב הבדיקה הרביעי, אותו ערכה קייט כשעה וחצי לאחר שיצאו מהבית, היא גלתה שביתה נעדרת, ולמחרת התפרסמה תמונתה של מקאן הצעירה באמצעי התקשורת בניסיון לאתרה. 
 
בחלוף השנים, נבדקו מספר כיוונים בחקירה שנוהלה על ידי משטרות פורטוגל ובריטניה, כמו למשל שמדלן נחטפה לפי הזמנה עבור רשת פדופילים בלגית, או לחלופין שהייתה זו פריצה שהשתבשה, ואפילו עלה חשד כנגד הוריה של מקאן בכך שניסו להעלים את גופתה לאחר שנהרגה בתאונה. ביוני 2020 החלו להתמקד בחקירת אסיר המרצה את עונשו בכלא בגין אונס, כריסטיאן ברוקנר, גרמני בן 43, שהיה בן 30 בזמן היעלמותה של מקאן והתגורר בוואן באזור אלגרבה. הוא חשוד בהיעלמותם של ילדים אחרים, וצוטט בעבר על ידי חבריו באומרו "הילדה עכשיו מתה ועכשיו זה דבר טוב. אתם יכולים לגרום לגופה להיעלם במהירות" - עם זאת, בשלב זה עדיין אין מידע וודאי אודות היעלמותה של מדלן מקאן.

2. ברברה ניוהאל פולט

בשנת 1927, כשהיא בת 12, נהייתה ברברה ניוהאל פולט תופעה בעולם הספרות, לאחר שהתפרסמה הנובלה הראשונה שלה; עלילת הספרה של פולט התרכזה בילדה קטנה שבורחת מהבית ומהמשפחה כדי לחיות באושר בטבע ובין בעלי חיים. לאחר מכן, בגיל 17, התחתנה ברברה ניוהאל פולט עם צעיר בשם ניקרסון רוג'רס, אך בהמשך נקלעו חייהם הזוגיים למשבר והיא נכנסה לדיכאון. ב-7.12.1939, לאחר מריבה עם בעלה, היא יצאה מדירתה כשבכיסה 30$ בלבד, ומאז נעלמו עקבותיה.
 
רוג'רס דיווח למשטרה על היעלמותה של ברברה רק כעבור שבועיים, בטענה שהוא המתין לחזרתה בזמן הזה. בשנת 1952, לאחר שהחיפושים אחרי ברברה עלו בתוהו, אימה הלן התעקשה שהמשטרה תחקור את התעלומה לעומק, וחשדה ברוג'ר לאחר שהיא גילתה שהוא לא עשה הרבה כדי למצוא את ביתה. במכתב ששלחה לו האם, היא רשמה שהיא תנצל את שנותיה האחרונות כדי לגלות האם ביתה חיה, מתה או שמא מאושפזת במוסד כלשהי, סובלת מאמנזיה או התמוטטות עצבים - אך למרות זאת גופתה של ברברה מעולם לא נמצאה עד היום, ולא ידוע אם לרוג'רס היה קשר להיעלמותה.
מקרי היעלמות לא מפוענחים: שני ספרים אחד על השני, ומעליהם פרחים סגולים

3. ספינת מרי סלסט

בדצמבר 1872 נמצאה בסמוך לאיים האזוריים שבאוקיינוס האטלנטי ספינת סוחר אמריקאית נטושה, ללא צוותה. חודש לפני כן היא הפליגה לאיטליה כשעליה יינות, אלכוהול וכותנה, יחד עם קפטן מנוסה, משפחתו ושבעה אנשי צוות נוספים. כעבור כחודש מיציאתה של "מרי סלסט" לים, הבחינו קפטן וצוות של ספינה קנדית בשם "דה גרטיה" בספינה ששטה מוזר ושאין עליה שום פעילות. כשהם עלו על הסיפון של "מרי סלסט", הם גילו שהיא הייתה במצב מצוין, עם אספקת מזון גדולה, מטען מסודר ומזון שנותר על שולחן בחדר האוכל הראשי. הפריטים היחידים שחסרו היו אביזרי ניווט וסירת הצלה.
 
הרישום האחרון ביומן הקפטן שלה היה ב-24 בנובמבר, ולא נמצאו בו הסברים או רמזים לפעילות לא תקינה. מכאן, הבינו החוקרים כי הספינה שטה לבד ובמסלולה המקורי כ-740 ק"מ למשך 10 ימים. סירת ההצלה או אנשי הצוות של הספינה מעולם לא אותרו, וישנם דיווחים לא מבוססים על כך שנמצאו בה כלי נשק ומפרשים מגואלים בדם. ישנם כאלו המאמינים שהיעלמותם המסתורית של אנשי הצוות קשורה לכך שהספינה עברה במשולש ברמודה הידוע לשמצה. ה"מרי סלסט" אוזכרה בספרים ובסרטים שונים, אך עד היום לא יודעים מה באמת קרה בה.

 4. פאולה ז'ן ולדן

פאולה ז'ן ולדן האמריקאית הייתה סטודנטית כשהחליטה לצאת ב-1.12.1946 להליכה בפעם הראשונה במסלול שליד פסי רכבת שבוורמונט, בסמוך לקמפוס שבו למדה. היא יצאה לדרכה לבד עם בגדים שמתאימים למזג האוויר שהיה באותן שעות, אך לא ללילה, וללא תיק או כסף – מה שמוכיח שהיא כנראה לא תכננה להיעלם להרבה זמן. היא יצאה מהקמפוס ותפסה טרמפ שקירב אותה אל היעד, ואת שאר הדרך היא הלכה ברגל עד שנעלמו עקבותיה.
 
למחרת דיווחה שותפתה לחדר של פאולה כי היא נעלמה, ובמהרה החלו חיפושים שנערכו לא רק על ידי המשטרה והנהלת הקמפוס, אלא גם על ידי מאות מתנדבים, חברי משפחה, סטודנטים וכבאים. חשודים ואנשים שטענו שראו אותה נחקרו, אך לא נמצאו רמזים להימצאותה. ישנן כמה תיאוריות אודות גורלה, חלקן גורסות שהיא החליטה לברוח כדי להתחיל חיים חדשים או עם מאהב סודי, אחרות אומרות שנפגעה וסבלה מאמנזיה, ויש שטוענים כי נכנסה לדיכאון והתאבדה או לחלופין נחטפה ונרצחה. החוקרים גילו שאחד האנשים האחרונים שראו אותה בחיים היה חוטב עצים בשם פרד גאדט, שסבל מהתקף קנאה בעקבות מריבה עם חברתו והחליט לנסוע לבדו לאזור בו פאולה הייתה. לפי דיווחים שונים, הוא סיפר לשני אנשים שהוא יודע באיזה אזור היא קבורה, אך לאחר מכן טען שזו הייתה סתם הלצה. עד היום אף אחד לא יודע מה באמת קרה לה וגופתה לא נמצאה.
מקרי היעלמות לא מפוענחים: מסילת רכבת ליד יער

5. טיסה 739 של פליינג טייגר

המטוס האמריקאי הצבאי הזה נעלם בשנת 1962 מעל הצד המערבי של האוקיינוס השקט, ועד היום הוא נחשב לאחד מסימני השאלה הגדולים ביותר בעולם התעופה, לפחות בכל מה שקשור למטוס מסוג זה. הכל התחיל כאשר טיסה 739 העבירה 93 חיילים אמריקאים ו-3 וייטנאמים מבסיס צבאי מקליפורניה לסייגון שבווייטנאם. לאחר תדלוק שנערך בבסיס בגואם, המטוס חזר למסלולו ונעלם בדרך לנקודת התדלוק הבאה שהייתה בפיליפינים. כל 107 האנשים שהיו על המטוס, לרבות החיילים, הוכרזו כנעדרים ונחשבו כמתים. החיפושים אחר המטוס הזה התפרשו על שטח של 520,000 קמ"ר ונמשכו 8 ימים, מה שהופך אותם לאחד מהגדולים ביותר שנערכו באוויר ובים באזור אוקיינוס השקט. 
 
לפי עדויות של אנשים שהיו באזור, המטוס כנראה התפוצץ באוויר, ובצבא האמריקאי האמינו כי הוא התרסק בסמוך לגואם, זאת על אף שידוע כי הראות הייתה טובה והים היה רגוע בזמן ההיעלמות, כך שלא ברורה סיבת ההתרסקות. כמו במקרים אחרים, גם סביב התעלומה הזו התפתחה קונספירציה, לפיה באותה שעה ומאותו מקום המריא מטוס צבאי נוסף – ושניהם נעלמו באותו יום ובאותן נסיבות. בכל מקרה, עד היום לא יודעים מה באמת קרה לטיסה 739.

6. פרסי פוסט

הסיפור הזה ישמע לכם כמו תסריט של סרט מסדרת "אינדיאנה ג'ונס" שהשתבש בדרך. פרסי פוסט היה גאוגרף בריטי, קצין, קרטוגרף, ארכאולוג וחוקר דרום אמריקה, שיצא ב-1925 לחפש את העיר האבודה "Z" שבברזיל, יחד עם בנו הבכור ג'ק, חברו ראלי רימל וצוות נוסף. הם יצאו לדרך מצוידים בכל מה שהיו צריכים, ופרסי ביקש שלא לשלוח משלחת הצלה אם הוא לא ישוב. התקשורת האחרונה עימו הייתה במאי של אותה שנה, במכתב שנמסר לאשתו ובו כתב שהוא יוצא לשטח שטרם נחקר רק עם ג'ק וראלי, והוסיף את מיקומם הנוכחי. לפי הדיווחים, הם חצו יובל נהר בדרום מזרח האמזונס, ושם נעלמו עקבותיהם.
 
קיימות מספר תיאוריות אודות גורלם, שאחת מהן גורסת כי המשלחת הייתה קטנה מדי בשביל לשרוד בג'ונגל, ולכן חבריה מתו מרעב. לפי גרסה אחרת, הם נהרגו על ידי אינדיאניים או שבטים מקומיים אחרים ששהו באזור, והראייה לכך היא שראש שבט הקאלפלו שבאזור סיפר לאנשיו כיצד רצח אותם. לפי סיפור אחר שעבר בעל פה בשבט הזה, הגיעו לאזורם 3 חוקרים שנסעו מזרחה, ואחרי 5 ימים אנשי השבט הבחינו שהמשלחת הקטנה כבר לא הדליקה מדורות. ישנה תיאוריה נוספת שאומרת כי פוסט בכלל לא תכנן לחזור לבריטניה, אלא רצה למצוא קומונה מסוימת בג'ונגל. בחלוף השנים נמצאו חלק מחפציו של פרסי בקרב שבטים אינדיאנים שונים באזור, אך יתכן שאין לכך קשר למקרה ההיעלמות. הסיפור הזה אוזכר בספר ובסרטים שונים, וטרם התגלה מה באמת קרה לפרסי פוסט ואנשיו.
מקרי היעלמות לא מפוענחים: יער

7. אלכסנדרה ברנדט

אחד מסיפורי ההיעדרות הבלתי מפוענחים המפורסמים פה בארץ שייך לאלכסנדרה ברנדט בת ה-10, שעלתה לארץ בשנת 1992 עם הוריה. היא נראתה לאחרונה בנובמבר 1994 בשעה 14:00 בגן ציבורי ליד בית ספר ברמת גן, ומאז נעלמו עקבותיה. המשטרה חקרה את בני משפחתה וגורמי פשיעה שונים, אך היא לא הגיעה לתובנות פורצות דרך. נבדק גם מידע שהגיע לידי המשטרה, לפיו היא נראתה ארבע שעות לאחר ההיעלמות על ספינה ששטה לכיוון אודסה שבאוקראינה, ולכן ניסו לאתר אותה גם במדינות אירופה.
 
בנוסף לכך, נחקר עבריין מין שהודה בכך שהוא וחברו חטפו ואנסו אותה, וקברו את גופתה באזור הפארק הלאומי ברמת גן, אך לא נמצאו לכך הוכחות בשטח. כמעט 20 שנים אחרי שנעלמה, טענה אימה שהיא נתקלה בה במקרה במהלך אירוע משפחתי ברמת גן, אך מבדיקת DNA שנערכה לאישה שזוהתה כאלכסנדרה, התברר שמדובר במישהי אחרת. כמו בשאר המקרים שציינו, גם כאן טרם התגלה מה עלה בגורלה של הנעלמת, אלכסנדרה ברנדט.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.