print header

12 ערים מסביב לעולם בעלות היסטוריה עתיקה

כיום במאה ה-21 אנחנו רגילים למציאות שבה כמעט על מה שאנחנו צריכים נמצא בהישג היד שלנו, המעבר ממקום למקום חופשי הרבה יותר ויש שפע של מידע שזמין ברשת האינטרנט - המודרניות ללא ספק בשיאה; כמובן שיש לנו לאן לשאוף ולהשתפר, אך העבר של האנושות הוא שבנה את ההווה, שישפיע על העתיד. יגאל אלון אמר פעם "עם שלא יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל", ולכן בהחלט כדאי להכיר את העבר המרתק של העולם שלנו. לאורך ההיסטוריה ערים רבות במדינות שונות הושפעו ועוצבו בעקבות אירועים מכוננים שהתרחשו בהן, כאלו שכיום אנו יכולים רק לדמיין במחשבות שלנו - וזאת בזכות המבנים העתיקים, הסיפורים המרתקים והשרידים שהשתמרו באותן ערים, ומאפשרים לנו להעריך כיצד הדברים נראו במאות הקדומות, אפילו לפני הספירה. כדי שתוכלו ללמוד על ההיסטוריה של עולמנו, אספנו לפניכם רשימה של 12 ערים עם היסטוריה מפוארת שבהחלט כדאי לבקן בהן כדי לגלות אותה בעצמכם.
 

1. קרטחנה, קולומביה (Cartagena)

עיר הנמל הזו שנמצאת בצפון קולומביה נוסדה על ידי הספרדים בשנת 1533, אך ישנם ממצאים ארכאולוגיים שהתגלו במקום המעידים על התיישבות אנושית בה כבר מסביבות שנת 7,000 לפנה"ס. ראשוני הספרדים שהגיעו לחופי קולומביה בראשית המאה ה-16 בראשותו של פדרו דה ארדיה, ייסדו את העיר וקראו לה על שם העיר קרטחנה הספרדית שממנה הגיעו. לאורך השנים ועד המאה ה-20 חוותה העיר עליות וירידות בדמותן של פשיטות, אינקוויזיציה, מצורים, שריפות, סחר בזהב וכסף ועוד - וההיסטוריה הארוכה הזו היא שגרמה לאונסק"ו, ארגון התרבות והמדע של האו"ם להכריז על ביצוריה, נמלה ואתריה ההיסטוריים הרבים של קרטחנה כאתרי מורשת עולמיים בשנת 1984. בין האתרים ניתן למצוא את הקתדרלה של העיר, מנזר סן פדרו קלאוור, ארמון האינקוויזיציה, ארמון המושל שברובע סן פדרו ורובע סן דייגו.
 

2. קרקסון, צרפת (Carcassonne)

קרקסון היא עיר מבוצרת בדרום מערב צרפת השוכנת בקרבת הגבול עם ספרד, כאשר העדויות הראשונות להתיישבות אנושית במקום מתוארכות לשנת 3,500 לפנה"ס. הנכס ההיסטורי החשוב והמרשים ביותר בעיר הוא המצודה העתיקה שנוסדה במאה ה-4 לספירה וחומותיה הכפולות, שאורכן 3 ק"מ, היו קו הגנה מרכזי נגד התקפות שונות שנערכו על העיר לאורך ההיסטוריה. בשנת 1849 החליטה ממשלת צרפת שצריך להרוס את ביצורי העיר, אך המקומיים התנגדו בתוקף לכך, ורק לאחר ארבע שנים נאותה הממשלה לשנות את החלטתה ולשקם את העיר. בסוף המאה ה-19 המצודה שוחזרה לחלוטין ובשנת 1997 התווספה לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו.
 

3. באקו, אזרבייג'ן (Bakı)

בירת מדינת אזרבייג'ן והעיר הגדולה ביותר בה, באקו, היא אחת מהערים העתיקות בעולם כשניתן לתארך את היישוב הראשוני בה לאלף הראשון לפנה"ס. במשך רוב שנות קיומה הייתה באקו תחת שליטה פרסית עד המאה ה-18 כאשר הרוסים כבשו אותה, נסוגו ואז כבשו אותה בשנית בסוף אותה המאה; מאז ועד תחילת המאה ה-20 באקו עברה בין ידיים רוסיות לפרסיות עד אשר הוכרזה לבסוף כבירתה של אזרבייג'ן. את העיר העתיקה של באקו מקיפה חומה ומגדלי תצפית, ובין המבנים הקדומים שבה בולטים במיוחד ארמון שירוואנשה ומגדל העלמה, שזכו יחד עם העיר עצמה לציון כאתרי מורשת עולמיים של אונסק"ו.
 
4. שיאן, סין (Xian)
לעיר שיאן, בירת מחוז שאאנשי שבסין, יש היסטוריה של למעלה מ-3,100 שנים ברציפות. שיאן הייתה אחת מערי הבירה העתיקות של סין ובה היו 13 שושלות מלוכה; מהמאה ה-10 ועד המאה ה-20 חוותה העיר עליות ומורדות, כאשר היא עצמה וחומותיה נחרבו ונבנו מחדש באותה התקופה. זו אחת הערים היחידות בסין בהן נשתמרו בצורה כה יפה החומות, שנבנו במאה ה-14 על ידי אנשים שושלת מינג, שגם נתנה לעיר את השם שיאן. בתחילת שנות ה-70 התגלה בקרבת העיר צבא הטרקוטה - 7,000 דמויות חיילים בגודל טבעי עשויים טרקוטה וערוכים לקרב יחד עם שריוניהם, סוסיהם וכלי נשקם - דבר שגרם לעיר להשיב את מעמדה הנושן כמסמלת את האחדות העוזרת לגבש את סין.
 

5. רוטנבורג, גרמניה (Rothenburg ob der Tauber)

רוטנברג על הטאובר היא עיירה בגרמניה שזכתה לפרסום רב בזכות רובע שמור וקסום מימי הביניים, המהווה יעד תיירותי חשוב. שמה ניתן לה מפני שהיא נמצאת על רמה המשקיפה על נהר הטאובר (Tauber), ובה שוכנת מצודה משוחזרת שנהרסה ברעידת אדמה בשנת 1356. במאה ה-17, בתקופת מלחמת שלושים השנים, נכבשה העיר על ידי הצבא הקתולי בפיקודו של גנרל טילי, שרצה להחריבה. האגדה מספרת כי הגנרל הסכים לא להרוס את העיר אם אחד מחברי מועצת העיר יוכל לשתות בפעם אחת חבית יין שהכילה 3.25 ליטר; ראש העיירה הסכים לכך ותוך עשר דקות גמר ללגום את כל היין מהחבית - וכך ניצלה העיר מחורבן. החל משנת 1881 נערך מדי שנה פסטיבל לציון אירוע זה, הכולל תלבושות מסורתיות, מצעדים ושתיית יין ובירה, ובנוסף כאשר השעון בכיכר העיר מצלצל מדי שעה בכל יום, נפתחים שני חלונות בהם נראים גנרל טילי וראש העיר שותה יין.
 

6. קורינתוס, יוון (Corinth)

העיר העתיקה קורינתוס היא עיר נמל המשמשת כצומת תחבורה בין צפון יוון ודרומה. במרכז העיר נבנתה מצודה עוד במאה ה-7 לפנה"ס, ובין אותה מאה ועד המאה ה-6 לספירה חוותה העיר מלחמות, בזיזות, ייסוד של מבנים מחדש, מצורים, שריפות ועוד, כשגם יוליוס קיסר עצמו לקח חלק באחת מהפעמים שהעיר נבנתה מחדש, בשנת 44 לפנה"ס. בשנת 521 לספירה נהרסה העיר ברעידת אדמה ושטחה צומצם עד למצודה, שבסופו של דבר נפלה לידי הטורקים בשנת 1458 ולא חזרה לידי היוונים עד לתקופה המודרנית. לפי המיתולוגיה היוונית קורינתוס נוסדה על ידי סיזיפוס, אל הרוחות ובנו של איולוס, והמקדש הגדול שבעיר נבנה לכבודה של אפרודיטה, אלת האהבה והיופי היוונית.
 

7. טולדו, ספרד (Toledo)

העיר טולדו נמצאת במרכז ספרד, דרומית לבירה מדריד, ובעברה הייתה בירת ממלכת ספרד, החל משנת 1085 ועד 1561. העיר שמרה על צורתה מימי הביניים, כשהרובע העתיק שלה עודנו מוקף חומה ובנוי מסמטאות צרות. מיקומה הטופוגרפי של העיר, על גבעה מוקפת נהר, נבחר משום שמדובר בעמדה נהדרת להתגוננות מפני התקפות, אך זה לא ממש עזר - בשנת 711 נכבשה טולדו על ידי המוסלמים, שתחת שלטונם שינו את שמה לטוליטולה; בשם זה היא נקרא עד שנת 1085, אז כבש אותה אלפונסו השישי מלך קסטיליה, קבע בה את בירת המדינה והחזיר את שמה המקורי. בתקופה שבין המאה ה-8 ועד המאה ה-15 חיו בעיר בצוותא יהודים, מוסלמים ונוצרים ולכן תקופה זו מוגדרת כתקופת הדו קיום של טולדו. עם הזמן ירדה חשיבותה של העיר ובירתה של ספרד עברה למדריד, אך בזכות המורשת של תרבות ומבנים לצד אחוות הקיום ששררה בה בין שלושת הדתות, זכתה העיר בשנת 1986 למעמד של אתר מורשת עולמי מטעם אונסק"ו. כיום ניתן למצוא כאן מבנים עתיקים מתקופת ימי הביניים כמו מבצר אלקסר, הקתדרלה של טולדו, בית הכנסת "אל טרנסיטו", ביתו של הצייר אל גרקו ובית הכנסת אבן שושן הקרוי היום "סנטה מריה לה בלנקה".
 

8. סיגישוארה, רומניה (Sighișoara)

סיגישוארה היא עיר בחבל טרנסילבניה שברומניה, והרובע העתיק שבה נבנה בימי הביניים והשתמר היטב, במצבו המקורי, עד היום. ההתיישבות במקום מתוארכת למאה ה-3 לספירה, כשהרומאים הקימו באזור מצודה; לאחר מכן, במאה ה-12 המלך ההונגרי הזמין גרמנים סאקסונים ליישב ולבנות ערים בחבל טרנסילבניה, כך שהעיר הפכה למרכז מסחר ואומנות במרכז אירופה. במשך מספר מאות, העיר מילאה תפקיד אסטרטגי ומסחרי חשוב כאשר בעלי המלאכה שלטו בכלכלה העירונית ובנו את הביצורים המגנים עליה. הנסיך ולאד השלישי (ולאד המשפד, הידוע גם בשמו הרוזן דרקולה) הטביע בעיר מטבעות והוציא את המסמך הראשון בו אוזכר שמה הרומני - סיגישוארה. המרכז העתיק של העיר הוכרז בשנת 1999 כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בזכות הבתים העתיקים, מגדלי השמירה, מגדל השעון והשימור של הארכיטקטורה מתקופת ימי הביניים.
 

9. אבורה, פורטוגל (Évora)

העיר אבורה ממוקמת מזרחית לליסבון שבפורטוגל, ובתקופת ימי הביניים הייתה למושבם של כמה ממלכי המדינה. לאורך ההיסטוריה עברה העיר  מלחמות, תנופות בנייה והרס, תחת ידיהם של שלטונות מתחלפים כגון הרומאים, המוסלמים, הספרדים והנוצרים. כמות הכיבושים והמלחמות שהתנהלו בסביבתה של העיר השאירו את חותמם עליה עד עצם היום הזה, וברחביה עדיין ניתן לראות מבנים מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה; המקדש הרומי, מנזר לויוש, ארמון הדוכסים של קדאבאל, הקתדרלה סה, כנסיית המנזר סן פרנסישקו, ככר ז'רלדו, ארמון הרוזנים בשטו, חומות העיר, האקוודוקט ועוד רבים ואחרים. בגלל עושרה ההיסטורי והאדריכלי קיבלה אבורה מעמד של אתר מורשת עולמי מאונסק"ו בשנת 1986, והיא מתוארת על ידי הארגון כ"עיר מוזיאון".
 

10. פאס, מרוקו (Fez)

פאס, או פז, היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה, והיא למעשה איחוד של שלוש ערים: פאס אל באלי (פאס העתיקה), פאס אל ג'דיד (פאס החדשה) ופאס המודרנית (נובל ויל). תולדות העיר פאס מתחילות זמן קצר לאחר שכוחות מוסלמים פלשו לצפון אפריקה, אחרי מותו של מוחמד, ועד היום היא נחשבת לעיר קדושה בעיני רבים מבני הדת הזו. לשמה של העיר יש שני הסברים: לפי האגדה מסופר כשהבנאים הראשונים בנו את יסודות העיר הם מצאו מכוש (פאס בערבית) ומכאן שמה, כשאגדה אחרת טוענת כי בזמן מדידת העיר הגיעו קבוצת מבקרים מפרס שכונו שבט פארס, ומפולת סלעים קברה את כולם תחת האדמה, ולכן העיר נקראה בשמה לזכרם. לאורך המאות שליטים מוסלמים שונים שלטו בעיר ועיצבו את נופה המיוחד, כשבתקופת הקולוניאליזם הצרפתי, בין השנים 1912 ועד 1956, נבנתה העיר החדישה (נובל ויל). כיום, ניתן לטייל בכל שלושת האזורים של פאס, ליהנות מהשווקים המיוחדים שלה ומביקורים בשער העיר, במדרסת אבו ענאנייה, בבית הרמב"ם ובמסגד קייראון.
 

11. פלובדיב, בולגריה (Plovdiv)

פלובדיב היא העיר השנייה בגודלה בבולגריה, המשתרעת בין שבע גבעות, כאשר החלק התיירותי המעניין שבה הוא הרובע העתיק; מבוך של רחובות צרים מרוצפים באבנים קטנות לצד בתים בצבעים שונים. עיר זו היא אחת הערים העתיקות באירופה, זאת לפי השרידים הארכיאולוגיים שנמצאו בה, המשייכים את ההתיישבות במקום לתקופת האבן החדשה, תקופת הברזל ותקופת הברונזה. לאורך ההיסטוריה שלטו בפלובדיב שליטים שונים - המקדונים, הרומאים, הביזנטים, הצלבנים, העות'מאנים והרוסים - אך זאת רק עד לשנת 1878, בה נכללה העיר כחלק מנסיכות בולגריה העצמאית. בעיר ישנם מספר אתרים היסטוריים שנשתמרו בצורה טובה מאוד וביניהם ניתן למצוא את מסגד דיומאיה, המדרחוב הראשי, הקתדרלה הקתולית, התיאטרון הרומי, המגדל העות'מאני ועוד.
 

12. ברוז', בלגיה (Brugge)

העיר ברוז' נמצאת במערב בלגיה, בקרבת הים הצפוני, ושמה נזכר לראשונה על מטבעות מן המאה ה-9 כשעוד לפני כן, החל מהמאה ה-7, האזור שסבל מהצפות רבות מכיוון הים הפך מתאים יותר למגורים כשהמים החלו לסגת. באותה התקופה חוותה העיר התקפות וויקינגים חוזרות ונשנות, אך הפרנקים שחיו במקום סיכלו אותן, עד שפסקו לחלוטין במאה ה-10, אז החלה ברוז' לשגשג בזכות קשרי מסחר עם אנגליה וסקנדינביה. במאה ה-12, עקב סדרה של שיטפונות, נפרץ מוצא ישיר מהעיר לים, ואז נחפרו בה לראשונה תעלות ניקוז והיא הוקפה בחומה, שנשארה עומדת עד סוף המאה ה-15. לאחר מכן החל העיר לאבד את חשיבותה, עד שבמאה ה-19 החליט המלך לאופולד השני לדאוג לשיפוץ מבנה ההיסטוריים וכך להעניק לה את הצביון הנאו גותי שהיא מתהדרת בו כיום. ברוז' העתיקה בימינו היא אחת הערים המתוירות באירופה והבניינים העתיקים, הסמטאות המתפתלות והתעלות החוצות וסובבות אותה, העניקו לה בשנת 2000 את התואר אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. בין האתרים השונים בה ניתן למצוא את כיכר השוק, מגדל התצפית, בניין העירייה הגותי, קפלת הדם הקדוש, ארמון שליטי העיר, בחיינהוף (מבנים בהם גרו מסדר נשים נזירות לא ממוסד), אגם האהבה וכנסיית גבירתנו הגותית.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.