print header

אוסף סרטוני מורשת קרב לזכר חללי מערכות ישראל

 לאורך 70 שנות קיומה מדינת ישראל הייתה צריכה להתמודד עם אתגרים רבים ולהגן על עצמה מפני כוחות אויב רבי עוצמה שרצו להשמידה. בעזרת הגבורה, העוצמה, הנחישות והיצירתיות של כוחות מערכת הביטחון וצבא ההגנה לישראל הצלחנו להתמודד עם המאיימים על עצם קיומנו, אך לפעמים הדבר לווה במחיר כבד מאוד - חייהם של בנינו ובנותינו. לזכרם של הנופלים והלוחמים שהגנו על המדינה החל מימי מלחמת העצמאות ועד למלחמת לבנון השנייה, אספנו עבורכם סרטוני מורשת קרב וסרטים תיעודיים שמציגים את הסיפורים המדהימים והמרגשים שלהם ושל שלל מערכות ישראל והאירועים המוכרים ביותר שבהן.

הסיפור האמיתי של גבורת לוחמי גבעתי בצוק איתן

בעקבות חטיפתם ורציחתם של גיל-עד מיכאל, איל יפרח ויעקב נפתלי פרנקל החל מבצע "שובו אחים" שלווה בשיגורי רקטות מרצועת עזה לישראל וחדירת מחבלים, מה שהוביל להתפתחות של מבצע צוק איתן שנערך בתאריכים 8 ביולי עד 26 באוגוסט 2014. במסגרת הקרבות החלה תקיפה קרקעית על שטחי רצועת עזה שבה לקחו חלק גם לוחמי חטיבת גבעתי, שהיו מעורבים בקרב רפיח שבו נפלו רס"ן בניה שראל, סגן הדר גולדין וסמ"ר ליאל גדעוני. הסרטון הבא מציג את אירועי הקרבות הקשים האלו מנקודת המבט של החיילים בשטח.

 

 

קבל אריזונה: סיפור השמדת הכור הסורי ב-2007

לאחרונה הודתה ישראל באופן רשמי בכך שהיא זו שעומדת מאחורי תקיפת הכור הגרעיני בסוריה בשנת 2007 במסגרת מבצע "מחוץ לקופסה. הסרטון שלפניכם מציג את אירועי התקיפה המסתורית הזו, וגם מספק הצצה אל מאמצי המודיעין וההכנות הסודיות למבצע שהחלו הרבה לפני שמטוסי חיל האוויר המריאו. עוד תוכלו לראות ב"קבל אריזונה" (סרטם של רועי שרון וכרמלה מנשה ששודר בכאן - תאגיד השידור הישראלי) את עדותם של ראשי המערכת הביטחוני והפוליטית, שמציגים את נקודת מבטם על המבצע הנועז הזה.

 

הקרב על הקסטל - מלחמת העצמאות

קרב הקסטל היה חלק ממבצע נחשון המפורסם, שמטרתו הייתה לפרוץ את הדרך לירושלים. כדי להגיע אל עיר הבירה ההיסטורית שלנו, כוחות פלמ"ח ולוחמים מחטיבת עציוני כבשו את גבעת הקסטל, אך כוחות ערביים תקפו אותם זמן קצר לאחר מכן ובמקום התקיימו קרבות במשך מספר ימים עקובים מדם. כיום אפשר למצוא במקום גן לאומי שכולל אתר הנצחה עבור הנופלים בקרב, שאת סיפורו וסיפורם תוכלו לראות בסרטון הבא:

 

אירועי מלחמת ששת הימים - הקרב על גבעת התחמושת

בסרטון הבא תוכלו לחזות בשחזור הקרבות על ירושלים שנערכו במסגרת מלחמת ששת הימים, ובעיקר ללמוד עוד על אחד מהמפורסמים ביותר שבהם. הקרב הזה נערך בין כוחות חטיבת הצנחנים לצבא הירדני, שהשתלט על מוצב צבאי שהקימו הבריטים בשנות ה-30. למרות שכיום יש דעות סותרות בקשר לנחיצותו של הקרב הקשה הזה, שבמסגרתו נפלו 36 צנחנים, הוא עדיין נחשב לסמל מובהק לגבורה וליכולת של חיילי צה"ל.

 

סיפורו של יוני נתניהו

יוני נתניהו היה אחד מהמפקדים המוכרים ביותר של סיירת מטכ"ל, ולוחם רב הישגים ועיטורים שנפל במהלך מבצע אנטבה. את המידע הזה כמעט כל אזרחי ישראל מכירים, אך סיפורו של הלוחם והמפקד הזה הוא הרבה יותר מורכב, והוא נחשף בסרט שלפניכם. צילומי ארכיון, סיפורים של חבריו ובני משפחתו (לרבות אחיו, בנימין נתניהו) ומכתבים שהוא עצמו כתב, מציגים את סיפורו האמיתי של יוני נתניהו עד לאירועים הגורליים באוגנדה, שלימים יזכו בשם "מבצע יהונתן".

 

 

פעילויות סיירת הצנחנים במלחמת לבנון השנייה - הקרב במארון א-ראס

כשמלחמת לבנון השנייה החלה הלוחמים של סיירת חטיבת הצנחנים עסקו בפעילות באזור שכם, והם שמעו על חטיפתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב ברדיו כמו רוב אזרחי ישראל. יחד עם כוחות שריון, הנדסה קרבית וחיילי יחידת אגוז של חטיבת גולני, תקפו חברי סיירת הצנחנים את הכפר מארון א-ראס, שהיה מעוז מוכר של ארגון חזבאללה וגם נקודת שליטה אסטרטגית על האזור. בסרטון הבא תוכלו לראות את עדותם של הלוחמים שהשתתפו בקרב הקשה הזה.

 

צליחת תעלה סואץ במלחמת יום הכיפורים: מבצע אבירי לב

ב-15 באוקטובר של שנת 1973 יצאו חיילי אוגדה 143 בפיקודו של האלוף אריאל שרון למבצע שהיה נקודת מפנה חשובה מאוד במלחמת יום הכיפורים. ההכנות לאתגר העצום שהוא חציית תעלת סואץ החלו למעשה כבר בשנת 1967 לאחר מלחמת ששת הימים, אך עדיין היה מדובר במבצע הנדסי מורכב מאוד שבו כוחות רבים שיתפו פעולה. למרות אתגרים רבים הכוחות הישראליים הצליחו במשימתם, וכוחות הצבא המצרי הופתעו לחלוטין...

 

חיל האוויר במלחמת ששת הימים: מבצע מוקד

ב-5 ביוני 1967, בשעה 7:10 בבוקר, יצאו מטוסי חיל האוויר הישראלי למתקפת מנע כנגד חילות האוויר הערביים שלמעשה פתחה את מלחמת ששת הימים. כמעט כל מטוסי חיל האוויר הישראלי השתתפו במבצע הזה, ובסיומו הושמדו כ-70% מכלי הטייס של חילות האוויר הערביים. להצלחה הזאת הייתה השפעה אדירה על מהלך המלחמה והיא העניקה לישראל שליטה אווירית מוחלטת שאפשרה לכוחות אוויר להתמקד בסיוע לכוחות החי"ר והשריון ולתקיפת מטרות קרקע מגוונות. זהו סיפורו של המבצע הזה:

 

30 שנה למלחמת שלום הגליל

מלחמת לבנון הראשונה, שכונתה בתחילתה "מבצע שלום הגליל", התרחשה בשנת 1982 במשך 16 שבועות ו-4 ימים בעקבות ניסיון ההתנקשות בחייו של שגריר ישראל בבריטניה, שלמה ארגוב, והסלמת המצב הביטחוני בצפון הארץ שהגיעה לאחריו. לרגל יום השנה ה-30 למלחמה, במשרד הביטחון הפיקו סרט מיוחד שמתעד את הימים האלו ומציג את סיפורי המפקדים, את הנופים של אזורי המלחמה ואת עדותיהם של החיילים שלחמו בשטח. 

 

בופור: פצע פתוח - סיפורו של אחד מהמוצבים המפורסמים ביותר בדרום לבנון

בסרט התיעודי המרתק הזה יוצאים אלון בן דוד והבמאית ציפי ביידר למסע שחושף את סיפורו של הקרב על מוצב הבופור. האירוע הזה היה אפוף בערפל מסתורי במשך שנים רבות, ורק כיום, בזכות תחקירים שכאלו, אנחנו מסוגלים להבין מה התרחש בליל ה-6 ביוני 1982. בעזרת אנשי מפתח בפיקוד הצבאי, חומרי ארכיון ועדויות של בני משפחותיהם של הלוחמים והנופלים, הסרט הזה חושף את הכישלונות והגבורות שהפכו את סיפורו של הבופור לאירוע כל כך משמעותי בהיסטוריה הישראלית.

 

קרבות הצנחנים בגדה המערבית של תעלת סואץ - יום הכיפורים

כפי שכבר נאמר, במסגרת מלחמת יום הכיפורים חצו כוחות ישראלים את תעלת סואץ והחלו לפעול בשטחה המערבי - שטחה של מצרים. צילומים היסטוריים מרתקים של ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון מאפשרים לנו לחזור אל הזמן והמקום הזה, ולראות כיצד חיילי חטיבת הצנחנים התמודדו עם האיומים והאתגרים שחיכו להם שם, עד לרגעים הסוערים שקדמו להפסקת האש בין שני הצדדים.

 

מלחמת לבנון השנייה - קרב הגבורה בבינת ג'בייל

בשבוע השלישי של מלחמת לבנון השנייה כוחות גולני וצנחנים תקפו את העיירה בינת ג'בייל, שממנה בוצע ירי לעבר ישראל, ונתקלו בכוח מיוחד של ארגון החזבאללה. לכוח הזה היה זמן רב להתכונן להגעתם של חיילי צה"ל ולכן העימות שנערך במקום במשך שעות רבות היה מורכב וקשה. כוחות רבים הגיעו למקום כדי לסייע ללוחמים ולחלץ את הנפגעים. בגבורה, בעקשנות ובאומץ לב, הם נלחמו עד להכרעתם של כוחות האויב וחיסול כארבעים מחייליו.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.