print header

חשיבה חיובית לפי הקבלהסדרה תשיעית - שיעור שני – תכלית הבריאה

למעבר לשיעור הראשון בסדרה התשיעית - חשוב טוב יהיה טוב - לחצו כאן!


תכלית הבריאה

תכלית הבריאה היא הפוכה לגמרי מהמציאות שאנו רואים בעיניים. בעיניים אנו רואים מציאות של חושך, עולם של הפקר, עולם שבו הרשעים גוברים. העולם מלא בדברים שליליים, וגם העולם הפנימי שלנו מלא ברע "יצר לב האדם רע מנעוריו".

חלל פנוי – חילול השם

בכתבי האריז"ל (מגדולי המקובלים) נכתב כי "בתחילה היה הכל אור אינסוף ממלא את כל החלל", קודם בריאת העולמות היה רק את האור האינסופי, אור במשמעות של טוב.
כפי שנאמר בפרשת בראשית "וירא אלוקים את האור כי טוב".

הטוב האינסופי של הבורא היה ממלא את כל מקום החלל. כל המציאות ביטאה שהרצון האינסופי של הבורא היה להטיב ולהאיר בלי גבול.

בהמשך מסביר האריז"ל, שהקב"ה היה חייב לפנות מקום כדי שיוכל לברוא את העולם.
כלומר, אם האור האינסופי ממלא את הכל, אז אין מקום לעולם. עולם הוא מלשון העלם, ולכן על מנת שיוכל להיות העלם, האור האינסופי היה צריך להסתלק. ולכן סילק הבורא את אורו הגדול על הצד ועשה חלל – מקום פנוי. כתוצאה מהחלל נגרם חילול השם.

הטוב שמך?

כאשר אנו רואים עולם שבו יש רוע, קשיים, עולם שבו הרשעים גוברים, קשה לנו לראות את הטוב של הבורא. מצב זה מביא אנשים לשאול, היכן נמצא הקב"ה, כיצד יתכן לומר עליו "הטוב שמך ולך נאה להודות". זהו מצב של חילול השם. חילול הנובע מהחלל והמקום הפנוי שהשאיר הקב"ה בבריאת העולם.

אך, כאמור, ללא החלל לא היה יכול להיברא העולם כפי שאנו מכירים אותו. אם לא היה את החלל, והעולם לא היה מעלים על הבורא, לא היינו מרגישים נפרדים מהבורא. כתוצאה מכך, לא הייתה לנו זכות בחירה, לא הייתה לנו התמודדות אמיתית.

הקב"ה רצה שתהיה לנו בחירה חופשית, שנגיע לטוב שלנו על ידי עשייה, על ידי מאמץ, שיהיו לנו מאבקים, ונתגבר עליהם.

אור הקו

לכן הקב"ה לא השאיר את העולם במצב של חושך גמור, ולאחר ש"צמצמם את אורו הגדול" ויצר את החלל והמקום הפנוי, הוא המשיך את "אור הקו" לתוך החלל. אור הקו הוא הגילוי של הטוב, הגילוי של הקב"ה בתוך המציאות.

את אותו אור אינסופי ואהבה אינסופית של הבורא, שהיה צריך לצמצמם כדי לברוא עולמות נפרדים, הוא המשיך לעולמות בצורה מוגבלת. וכך, מצד אחד מורגש בעולם מעט מן הטוב, אך מצד שני, הטוב הזה לא "מבטל" את העולמות, לא שולל את המצב של החלל, של ההעלם וההסתר.

הצמצום בשביל הגילוי

הכוונה הפנימית בצמצום אינה בשביל שיישאר המצב של חילול השם, הכוונה הפנימית אינה בשביל שיישאר המצב של העלם, להיפך. הכוונה הפנימית בצמצום היא הגילוי שבא לאחריו. הגאולה היא המצב בו מתגלה איך כל ההסתר הוא לא מטרה בפני עצמה, אלא רק אמצעי להגיע לגילוי נעלה יותר.

במילים אחרות, הכוונה הפנימית בקשיים שאנו עוברים בחיים היא לא שלב ההתמודדות, אלא השלב בו אנו מתגברים על הקושי. אין מטרה בהסתר עצמו, המטרה היא בגילוי שמגיע אחריו ובעילוי אליו אנו מגיעים בזכות ההתמודדות.

בכללות אפשר לומר כי היו תקופות בהיסטוריה שאי אפשר היה להגיע לדרגה זו. העולם עוד לא היו מוכן לכך. אך כיום כיוון שהגאולה קרובה לבוא, יש לנו כבר את הכוחות לעבודה זו. כיום אפשר (וגם נדרש) שנפתור את הבעיות, נתגבר עליהן ונראה את הטוב בגלוי.

תודעה

לפני שנסביר בהרחבה איך זה עובד וכיצד עושים את זה בפועל, נאמר כי עיקר העניין הוא שינוי התודעה, זוהי נקודת המפתח.

אם נהיה בתודעה של מלחמה, תודעה של התמודדות, כך גם יהיה היחס שלנו לבעיות. אך מה שנדרש מאיתנו כיום הוא לעשות שינוי בתודעה. לעבור לתודעה של גאולה.

הצמצום אינו כפשוטו

אנו צריכים להחדיר לנו לתודעה שהצמצום הוא לא כפשוטו. כלומר הקב"ה נמצא איתנו כאן כל הזמן. יותר מזה, הקב"ה רוצה שנגלה אותו כאן בתוך העולם. רוצה שנגיע למצב של טוב נראה ונגלה.

במילים אחרות, מצד הקב"ה הטוב כבר פה, השינוי צריך להיעשות רק בנו, וראשית השינוי הוא תודעתי. להבין ולהפנים שגם ההסתר הוא חלק מהתכנית האלוקית, גם מידת הדין, היא מידה של הקב"ה וגם בזה נמצא אלוקות.

"לית אתר פנוי מיניה" כלשון הזוהר, הקב"ה נמצא בכל מקום, הוא רוצה בטובתנו. החלל אינו המטרה אלא הגילוי שלאור הקו בתוך המציאות הוא המטרה. התפקיד שלנו הוא רק "לפקוח את העיניים", להתחיל לראות את זה.

הרע הוא רק אחיזת עיניים, אחיזת עיניים שמושרשת באנושות כבר שנים רבות, זהו חלום בלהות, אבל רק חלום. המציאות האמיתית היא הטוב האלוקי, והדרך להתחיל לראות זאת (באופן גלוי) היא על ידי שינוי התודעה, על ידי שנתחיל לפקוח את העיניים ולראות את הטוב האלוקי.

על ידי שנעלה למקום הגבוה הזה, המקום בו הצמצום אינו כפשוטו, נוכל להמשיך את האור לתוך המציאות היומיומית, ולראות כאן ועכשיו את הטוב הנראה והנגלה.

לסיכום

במשך דורות רבים עיקר העבודה הייתה בדרגת אמונה, להתמודד עם הקשיים, להאמין שיש טוב בכל דבר. בדורנו יש כבר כוחות להגיע לדרגה גבוהה יותר, דרגא של ביטחון. אפשר להתגבר על הבעיות, לנצח את הקשיים, לראות את הטוב שבכל דבר באופן גלוי.

ראשית השינוי הוא בתודעה. זה אינו שינוי פשוט, כיוון שאנו חיים בתודעה של גלות כבר שנים, תודעה לפיה קשה לפתור בעיות, קשה לנצח מלחמות. תודעה לפיה אין מושלמות בעולם, אין גילוי, אלוקי, להיפך יש הסתר, יש קשיים, יש רוע.

צריך הרבה אומץ ותעוזה לעשות את השינוי, אך זוהי ראשית העבודה.

לשנות את התודעה. להתחיל להסתכל על העולם בתודעה של גאולה. לפתוח את העיניים ולראות כבר היום, איך הקב"ה נמצא בכל מקום. לראות כבר היום כי הגלות היא החלום והגאולה היא המציאות האמיתית.

לא להישאר ברמה האמונה התיאורטית, להחזיק מעמד ולהאמין שיכול להיות טוב יותר, אלא לבטוח בהשם ולהרגיש איך גם המציאות שלי היא מציאות של טוב אלוקי. תודעה זו תגרום לטוב האלוקי להתגלות בעולם בפועל. זהו השינוי העיקרי ובהמשך נסביר איך מורידים זה לכלים ודפוסי התנהגות בחיי היום יום.

למעבר לשיעור הבא - אמונה וביטחון - לחצו כאן!
 

סוכם מתוך השיעורים של הרב יצחק ערד
באדיבות אתר "אסנט צפת" - חווית הקבלה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.