print header

9 טירות יפות ומבצרים מרשימים ברומניה

רומניה היא מדינה מיוחדת במינה והיא נחשבת לאחת המדינות היפות ביותר במזרח אירופה - היא מתהדרת בנופים הרריים וירוקים, עיירות קסומות ומצודדות לב, וזהו לא סוד ששטחה רחב הידיים הוא בית לעשרות טירות מיוחדות ומבנים יוצאי דופן שמקורם בימי הביניים. מאחר שזה כמעט בלתי אפשרי לחזות בכל האתרים המדהימים האלה בטיול אחד, קיבצנו עבורכם ברשימה הבאה את 9 מהטירות ומהמבצרים המרשימים ביותר ברומניה ואת הסיפור שעומד מאחוריהם.

1. ארמון פלש

טירות ברומניה: ארמון פלש
המבנה היפהפה בעל הצריחים המחודדים שבתמונה הזו שוכן על אחת הפסגות הגבוהות ביותר של הרי הקרפטים, בעיר הקיט סינאיה, ונחשב לאחד הארמונות היפים ביותר שקיימים ברומניה. בנייתו של הארמון החלה באמצע המאה ה-19 והושלמה בשנת 1914 וייעודו העיקרי היה להיות מעון הקיץ של משפחת המלוכה הרומנית, שבראשה עמד המלך קרול הראשון. בארמון ישנם כ-160 חדרים, המגדל המרכזי בו מתנשא לגובה של כ-66 מטרים כאשר לצדו הוקמו שני מגדלים נוספים - ה"פלישור" וה"פוישור". בארמון עצמו ישנה תחנת כוח מקומית שהפכה אותו בזמנו לארמון הראשון באירופה שחובר לחשמל.

2. טירת סטורדזה

טירות ברומניה: טירת סטורדזה
הטירה הצחורה הזו שוכנת בכפר מנומנם בפרברי העיר יאשי ונחשבת לאחד המבנים בעלי המראה הרומנטי ביותר ברומניה. היא מתהדרת בשילוב אלגנטי בין שני סוגים של אדריכלות - הנאו-גותי והבארוק - שהעניקו לה מראה כובש במיוחד. טירה זו הוקמה מחדש ושופצה על ידי משפחת סטורדזה, שהייתה משפחה מוכרת ומכובדת ברומניה והולידה עבור המדינה אנשי תרבות רבים ומנהיגים רמי מעלה. המתחם עצמו כולל אגם יפהפה, פארק ירוק גדוש בעצים עתיקים וכנסייה. על חזית המבנה הוטבע על ידי משפחת סטרודזה הכיתוב: "היופי נמצא בכל מקום".

3. טירת יוליה חאשדו

טירות ברומניה: טירת יוליה חאשדו
הטירה שבתמונה מגוללת מאחורי הנוף הקסום והמרגיע שלה סיפור נוגע ללב על אבא שאיבד את בתו היחידה - זה הוא בוגדן פטריצ'ייקו חאשדאו, שהיה במאה ה-19 איש אשכולות ונחשב לאחד האישים הבולטים ביותר ברומניה. בתו היחידה והמחוננת, יוליה, הייתה האישה הרומנייה הראשונה שהתקבלה ללימודים הגבוהים באוניברסיטת הסורבון בפריז - שנחשבה לאחד המוסדות האקדמיים היוקרתיים והנחשבים ביותר בעולם; אך לרוע מזלה, לקתה יוליה בשחפת ומצאה את מותה בגיל 19 בלבד. האב שבור הלב החליט להקים את הטירה הזו כמחווה לבתו המנוחה, כאשר אחד החדרים בה עוצב בצורה רוחנית שתאפשר לנשמתה של יוליה לתקשר עם אביה האהוב.

4. טירת באנפי

טירות ברומניה: טירת באנפי
בימי הזוהר שלה, טירת באנפי נחשבה ל"ארמון ורסאי של טרנסילבניה" - מבנה מפואר המתהדר בתערובת סגנונות של אדריכלות מתקופת הרנסאנס ועד התקופה הנאו-גותית, כאשר הסגנון הבולט ביותר בו הוא הבארוק. הטירה הזו הוקמה על יסודותיו של בית פשוט שנבנה אי שם במאה ה-15, כאשר במאה ה-20 התרחשו תמורות רבות בנוגע לאופי המבנה ומטרתו - במלחמת העולם השנייה הוא שימש כבית חולים שדה עבור פצועי בעלות הברית, אך הוחרב מאוחר יותר על ידי הכוחות הגרמניים כנקמה. בתקופת השלטון הקומוניסטי המבנה הוסב לבית ספר לנהיגה, לחווה ובהמשך אף לבית חולים לילדים. ב-1999 נכנס המקום לרשימת 100 אתרים ברחבי העולם הנמצאים בסיכון.

5. טירת קנטקוזינו

טירות ברומניה: טירת קנטקוזינו
טירת קנטקוזינו הוקמה בשנת 1911 בסגנון אדריכלות רומני ייחודי והייתה שייכת למשפחת קנטקוזינו עד הלאמתה בשנת 1948. בתקופת השלטון הקומוניסטי, הרהיטים המקוריים שהיו מצויים בטירה פונו וחלקים נרחבים מהחלל הפנימי נצבעו ועוצבו ברוח הקומוניזם. לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי בשנת 1989, חזר המתחם לידיה של משפחת קנטקוזינו, שמכרה אותו בשנת 2004. כיום, המבנה משמש כמוזיאון בו מצויים כלי נשק ודיוקנאות של המשפחה.

6. טירת בתלן

טירות ברומניה: טירת בתלן
המבנה שבתמונה השוכן בעיר דווה שברומניה נבנה במאה ה-16 ולאורך שנות קיומו נחרב ונבנה מחדש פעמים רבות, אך עם זאת שמר על מראהו הייחודי והמקורי.  כמו טירת באנפי, גם מבנה זה הוקם על יסודותיו של בית קטן יותר שעבר שינוי משמעותי בשנת 1621 על ידי מלך טרנסילבניה, גבריאל בתלן, שהעניק לו סגנון אדריכלי מתקופת הרנסאנס - אך מאז המבנה עבר שינויים נוספים שהפכו את סגנונו האדריכלי למזוהה דווקא עם הבארוק. כיום, הטירה היא בית למוזיאון אודות העיר דווה, המגולל את סיפורן של הטירות הרבות באזור ואוצר בין כתליו ממצאים ארכיאולוגים מרשימים מהשטח.

7. מצודת פאגראש

טירות ברומניה: מצודת פאגראש
יסודותיה של מצודת פאגראש הוקמו בשנת 1310 על חורבותיו של מבצר קדום שהיה בנוי מעץ ועפר. תכלית הקמתה של המצודה הייתה לספק הגנה עבור טרנסילבניה כישות עצמאית מפני פלישה של כובשים זרים, כמו הטטרים והעות'מאנים. בשנת 1526 הטירה עברה סדרת שדרוגים שכללו את עיבוי הקירות וביצור החומות מתוך מטרה לספק מעטה הגנה חסון מפני האיום הצבאי החיצוני. על אף המאמץ, המקום נכבש בשנת 1541 על ידי העות'מאנים - ששבו גם את מיכאי האמיץ, נסיך טרנסילבניה. הטירה נכבשה בחזרה כ-14 שנים מאוחר יותר, בשנת 1555, והוצעה לאשתו של מיכאי כמתנה. בתקופת השלטון הקומוניסטי המבנה שימש כבית כלא עבור אסירי המשטר וכיום הוא מתפקד כספרייה ובדומה לטירות רבות אחרות ברומניה גם בו ישנו מוזיאון.

8. טירת בראן

טירות ברומניה: טירת בראן
טירת בראן נחשבת למפורסמת ביותר מבין הטירות הרבות והמרשימות שנמצאות ברומניה. היא נבנתה על ידי הסקסונים הטרנסילבנים בשנת 1382, לאחר שאלה קיבלו אישור מלאיוש הראשון, מלך הונגריה, להקים טירה עשויה מאבן על חשבון ממלכתם. הטירה המרשימה הזו ידועה לתיירים המבקרים בה בשם "טירת דרקולה", בעקבות אזכורה ברומן המפורסם "דרקולה" של הסופר האירי ברם סטוקר. בספרו, תיאר סטוקר את המקום כמושבו של גיבור הסיפור - הרוזן דרקולה, שהיה חצי אדם וחצי מפלצת מוצצת דם - שהגיע מיערות טרנסילבניה לחופי אנגליה כדי לרדוף את קורבנותיו ולהפיץ את קללתו.

9. מבצר רשנוב

טירות ברומניה: מבצר רשנוב
תכליתו של המבצר המרשים הזה, השוכן על חודו של הר גבוה בעיירה הרומנית רשנוב, היא זהה לזו של מצודת פאגראש - לספק שכבת הגנה נוספת מפני פלישה של טטרים ועות'מאנים אל תוככי טרנסילבניה. לאורך שנות קיומו, מבצר רשנוב נהרס חלקית מספר פעמים, ב-1718 כתוצאה משריפה גדולה שפרצה במקום וב-1802 בעקבות רעידת אדמה. המקום שופץ והוחזר לקדמותו בין השנים 1955-1966 תחת המשטר הקומוניסטי.
 
בשנת 1612, בתקופת שלטונו של גאבור באטורי ("המלך המשוגע"), נכבש המבצר בפעם היחידה בכל תולדותיו - הסיבה העיקרית לנפילתו הייתה חסימת מקור המים היחיד של המקום על ידי הכוחות העות'ומניים. בזמן המצור שהטילו העות'מאנים על המקום, הכריחו תושביו שני אסירים עות'ומניים לחפור באר מים לעומק של כ-146 מטרים במשך 17 שנים כדי לספק לטירה מקור מים ראוי. כיום, האורחים שמגיעים למקום יכולים לצפות בכיתובים מהקוראן שחרוטים על הדפנות הפנימיים של הבאר. גורלם של שני האסירים שחפרו את הבאר נותר תעלומה עד ימינו, ישנן סברות סותרות - יש כאלה שטוענים שהם שוחררו וכאלה שטוענים כי הם נרצחו. בנוגע לבאר עצמה, זקני המקום טוענים כי בתחתיתה ישנו אוצר בן 300 שנה.

מקור תמונות: TiberiuSahleanCezarika1, Constantin Barbu, Kondrei Costea StefanTudorTulokTodor Bozhinov, Neighbor's goat

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.