print header

כך נראו 14 בניינים מפורסמים בעולם בזמן בנייתם, ויש גם בונוס מיוחד...

 את חלקם הגדול של 14 המבנים שתראו בכתבה הבאה כנראה שרובכם מכירים, אבל לא תמיד אנחנו מודעים לכמות העבודה והקשיים הרבים שהיו כרוכים בהקמתם. וכמובן, משום שמדובר ביצירות מופת של אדריכלות תכנון והנדסה, בעברם יש הרבה פרטי מידע מרתקים, מספרים בלתי יאומנים וגם כמה עובדות שיגרמו לכם לראות אותם באור חדש ומפתיע. החל מבית האופרה בסידני הרחוקה ועד למבנה מוכר מאוד שנמצא ממש כאן בארץ, אתם מוזמנים לקבל הצצה אל עברם של 14 המבנים המפורסמים האלו ולגלות כיצד הם נראו בזמן בנייתם.
 
לחצו על שמו של כל מבנה כדי לראות כיצד הוא נראה היום 

1. בית האופרה בסידני

רבים טוענים שמדובר באחד מהמבנים המפורסמים ביותר שנבנו במאה ה-20, וקשה לחשוב על דוגמאות רבות שסותרות את הקביעה הזאת. תוכניות להקמת בית האופרה החלו לצוץ בשנות ה-40 של המאה ה-20 כדי לספק לתושבי העיר סידני באוסטרליה מבנה לאירוח מופעים גדולים. לאחר תקופה ארוכה של תחרות בין אדריכלים ותהליכי בירוקרטיה שונים, בשנת 1958 נהרסה תחנת הרכבת הקלה שהייתה במקום, ובשנת 1959 החלה בניית בית האופרה. תהליך הבנייה ארך שנים רבות והסתיים רק בשנת 1973, כשעלותו הכוללת הסתכמה ב-102 מיליון דולרים אוסטרלים. זה אולי לא נשמע הרבה, אבל במונחים של היום מדובר בלא פחות מ-927 מיליון דולרים אוסטרליים!

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: בית האופרה בסידני

2. מגדל אייפל בפריז

אחד מהסמלים הכי מוכרים של בירת צרפת היה אמור בכלל להיות מבנה שיוקם בברצלונה, אך לבסוף הוחלט על ביתו הנוכחי בעקבות התערוכה העולמית שהתקיימה בפריז בשנת 1889. למרות התנגדות ציבורית רבה, ממשלת צרפת אישרה את הקמתו ומהנדס הפרויקט, גוסטב אייפל שעל שמו קרוי המגדל, התחייב שבנייתו תסתיים עד למועד התערוכה. הבנייה החלה בשנת 1887 והסתיימה כעבור שנתיים, חודשיים וחמישה ימים, כאשר גוסטב בכבודו ובעצמו טיפס במעלה 1,665 המדרגות לקומה השלישית של המגדל ותלה את הדגל הצרפתי על התורן שלו. במשך כ-40 שנה לאחר מכן היה מגדל אייפל המבנה הכי גבוה בעולם (324 מטרים) ועד היום הוא אחת מהאטרקציות התיירותיות הכי מוכרות ואהובות בצרפת.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: מגדל אייפל בפריז

3. גשר מנהטן בניו יורק

הגשר האייקוני הזה מחבר בין רובע ברוקלין המפורסם של העיר ניו יורק לאזור מנהטן תחתית - מרכז הכלכלה, הממשל והעסקים של העיר. זהו הגשר השלישי שנבנה באזור הזה מעל לאיסט ריבר (הנהר המזרחי) ולכן בראשית שלבי התכנון שמו היה פשוט "גשר מספר 3", אך רעיון יצירתי זה הוחלף במהרה בשם הנוכחי. בנייתו החלה בשנת 1901 והסתיימה כעבור כ-11 שנים, ומאז הוא חלק בלתי נפרד מקו הנוף של העיר. לאורך השנים הגשר שודרג ושופץ, וכיום הוא משמש כמות גדולה מאוד של כלי רכב וגם רכבות, מה שהופך אותו לאחד מצירי התנועה המרכזיים של ניו יורק. 

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: גשר מנהטן בניו יורק

4. גשר מצודת לונדון

כל מי שאי פעם ביקר בלונדון או ראה תמונות של בירת אנגליה כנראה מכיר את המבנה המפורסם הזה, שבאנגלית נקרא "טאוור ברידג'" (גשר המגדל) משום שזהו שמה באנגלית של המצודה העתיקה שלצדה הוא בנוי. הגשר עצמו הוא הרבה יותר מודרני, כאשר בנייתו החלה בשנת 1886 והוא נפתח באופן רשמי ב-1894, במקור כדי לאפשר תנועה של עגלות וסוסים בקלות בין שתי גדות נהר התמזה. משום שחלקו התחתון של הגשר נמוך למדי, כ-8.5 מטרים מעל גובה המים, בין המגדלים המרכזיים מחברים גשרי הרמה שעולים עד לזווית של 86 מעלות ומשקל כל אחד מהם הוא כ-1,000 טונות. בכל פעם שכלי שיט גדול עבר מתחת לגשר התנועה עליו הופסקה, מנועי קיטור היו מעלים את גשרי ההרמה לגובה הרצוי, והולכי הרגל היו יכולים לטפס במעלה המגדלים כדי לעשות שימוש במעבר העליון שלו. לאורך השנים מנועי הקיטור הוחלפו באמצעי הנעה חשמליים וכיום המעבר העליון נסגר והוחלף במוזיאון להיסטוריה של הגשר.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: גשר מצודת לונדון

5. בורג' ח'ליפה בדובאי

הבניין הגבוה ביותר בעולם, שממוקם באיחוד האמירויות הערביות, מתנשא לגובה של 828 מטר וכולל לא פחות מ-163 קומות שבהן ניתן למצוא בית מלון, משרדים, דירות מגורים, בריכת שחייה וקומות תצפית שמהן ניתן לראות נוף פנורמי עוצר נשימה של האזור. המגדל נבנה במשך כ-6 שנים בין 2004 ל-2010 בעלות כוללת של כ-1.5 מיליארד דולר, ומדובר בפרק זמן קצר ביותר כשלוקחים בחשבון את האתגרים הרבים שהיה צורך להתמודד עימם. למשל, יצירת מבנה יציב שיוכל להתמודד עם הרוחות החזקות שמשפיעות על חלקו העליון, שילוב של 57 מעליות שמאפשרות גישה קלה ומהירה לכל חלקיו השונים ותכנון מערכת מיזוג אוויר שמנצלת את העובדה שהאוויר בחלקו העליון של המגדל קר ונקי יותר מזה שבאזור הקרקע, ומזרימה אותו לקומות התחתונות. מי שהיה אחראי על תכנון הפרויקט הזה הוא האדריכל האמריקאי אדריאן סמית', שעיצב גם את מגדל ג'דה שבערב הסעודית, אשר עתיד לרשת את תואר הבניין הגבוה ביותר בעולם כשבנייתו תסתיים בשנת 2020.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: בורג' ח'ליפה בדובאי

6. מגדל השארד בלונדון

השארד (בעברית "רסיס" או "שבר") הוא הבניין הגבוה ביותר בבריטניה וללא ספק אחד מהמרשימים ביותר שבה בנוסף לכך, וזאת כמובן הודות לעיצובו המרשים ויוצא הדופן. 95% מעלות הקמתו (כ-425 מיליון לירות שטרלינג) סופקו על ידי מדינת קטר מחצי האי ערב, אך הוא תוכנן על ידי אדריכל איטלקי בשם רנצו פיאנו וחברת הקבלנות הראשית שהקימה אותו היא מייס (Maceׂ) האנגלית. השארד כולל 95 קומות שבהן יש בית מלון, דירות מגורים, מרפאה, קומות תצפית, חנויות בגדים ובתי עסק שונים. כמעט ואין אדם שמבקר בלונדון אשר לא מקבל המלצות חמות לבקר בבניין האייקוני הזה, וכמות התיירים הרבה שמגיעה למקום בכל שנה, שרק הולכת ועולה, היא עדות לכך שבהחלט מדובר בעצה שכדאי להקשיב לה.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: מגדל השארד בלונדון

7. גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו

הגשר הזה הוא נתיב הכניסה למפרץ סן פרנסיסקו מהאוקיינוס השקט ולעיר הרביעית בגודלה במדינת קליפורניה שבארה"ב, בה חיים למעלה מ-880 אלף תושבים. בנייתו של הגשר ארכה 4 שנים בלבד (1933-1937), ובאותן השנים הוא שבר מספר רב של שיאים, ביניהם הגשר בעל המפתחים הרחבים ביותר והגשר בעל המגדלים התומכים הגבוהים ביותר. כדי להפחית את הסכנה שנשקפה לאנשים שהקימו אותו, בזמן בניית הגשר נפרשה תחתיו רשת ביטחון מיוחדת שהקטינה את מספר האנשים שנפלו ממנו ונהרגו באופן דרמטי ביחס לאתרי בנייה בקנה מידה דומה באותן שנים. אמנם 11 עובדים נהרגו בזמן הבנייה, אך לפחות 19 אחרים ניצלו הודות לרשת הביטחון. לאורכם של 2,737 המטרים של הגשר עוברים 3 נתיבי נסיעה לכל כיוון, ואם תמיד חלמתם על נסיעה לאורכו ראוי לציין שהחוויה הזאת כרוכה בתשלום אגרה, אך רק לנוסעים לכיוון דרום. 

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו

8. סגרדה פמיליה בברצלונה

הכנסייה המפורסמת ביותר בברצלונה היא אחת מהיצירות הכי מרשימות ומורכבות של האדריכל הקטלוני הידוע אנטוני גאודי, האיש שבין עבודותיו הבולטות ניתן לציין את פארק גואל וארמון גואל שממוקמים גם הם בבירת מחוז קטלוניה שבספרד. העבודות להקמת הכנסייה החלו בשנת 1883 ולמעשה לא הסתיימו עד היום, משום שאירועים רבים גרמו להפסקת העבודות במקום לאורך השנים, לרבות מותו של גאודי עצמו בשנת 1926 ופריצת מלחמת האזרחים של ספרד בשנת 1936. למרות כל זאת, מדובר באתר מורשת עולמית שקשה להכחיש את הפאר וההדר שלו, למרות שהוא טכנית עדיין בשלבי בנייה. חלקה הפנימי של הכנסייה מרשים לא פחות מחלקה החיצוני, ולמבקרים במקום יש גם אפשרות לעלות במעליות אל ראשי הצריחים שבנייתם כבר הושלמה כדי ליהנות מנוף פנורמי עוצר נשימה של ברצלונה. 

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: סגרדה פמיליה בברצלונה

9. האובליסק של בואנוס איירס

אמנם המראה של המבנה הזה מאוד מזכיר את אנדרטת וושינגטון המפורסמת שבארה"ב, אך האובליסק הזה ממוקם בבירת ארגנטינה והוא הוקם בשנת 1936 לציון 400 שנים לייסודה של העיר, באותו המקום שבו דגל המדינה הונף לראשונה. חודש עבודה אחד בלבד נדרש מ-157 עובדים על מנת להקים את מבנה הבטון והמלט הזה, שגובהו הוא 71.5 מטרים ואותו מקשטות אבנים לבנות שהובאו במיוחד מהעיר קורדובה. שנתיים בלבד לאחר הקמתו מועצת העיר החליטה להרוס אותו משיקולים כלכליים ודאגה למראה פני העיר, אך ההחלטה בוטלה כעבור זמן קצר והיום מדובר לא רק באחד מהסמלים המוכרים של העיר, אלא גם במוקד של חגיגות והפגנות רבות. על כל אחת מדפנות האובליסק חרוט כיתוב בעל משמעות וחשיבות שונה, וניתן גם להיכנס אליו על מנת להגיע לקומה העליונה שלו, שבה יש 4 חלונות תצפית.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: האובליסק של בואנוס איירס

10. פירמידת מוזיאון הלובר בפריז

אמנם מוזיאון הלובר נפתח כבר בשנת 1793, אך מבנה הפירמידה המרשים, שהוא למעשה הכניסה אליו, נפתח רק בשנת 1989 וזאת כדי לתת מענה לכמות המבקרים הגדולה שהגיעה למקום מדי יום ויצרה עומסים אדירים על מתחם הכניסה הקודם. מי שהורה על הקמת המבנה היה נשיא צרפת באותה תקופה, פרנסואה מיטראן, ומלאכת התכנון הוטלה על אדריכל סיני-אמריקאי ידוע בשם איו מינג פיי, שידוע גם בראשי התיבות I. M. Pei. את ההשראה הוא שאב מתרבות מצרים העתיקה, ולמרות שרבים התנגדו לעיצוב משום שהוא "מתנגש" עם האדריכלות הקלאסית של הלובר וסביבתו, כיום כבר יש הסכמה רחבה למדי בקשר ליופי שנובע משילוב נועז וחריג שכזה. למעשה, מספר מוזיאונים בעולם החליטו לחקות את הרעיון הזה ולהקים מבנים דומים בשטחם.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: פירמידת מוזיאון הלובר בפריז

11. אליאנץ ארנה במינכן

האצטדיון הביתי של קבוצת הכדורגל הגרמנית באיירן מינכן מכונה בחיבה "הסירה המתנפחת" בשל צורתו, אך בניגוד לשם הקליל הזה מדובר בהישג הנדסי מרשים מאוד ובמבנה הראשון מסוגו בעולם, שכל חלקו החיצוני יכול להיות מואר בצבעים שונים. בניית האצטדיון החלה בשנת 2002 והסתיימה בסוף מאי של שנת 2005, בעלות כוללת של כ-340 מיליון אירו. בעת בניית האצטדיון נעשה שימוש ב-120,000 מטר מעוקב בטון ו-22,000 טון פלדה. ובנוסף לכך לצורך בניית המתחם סביבו נדרשו 85,000 מטר מעוקב של בטון ו-14,000 טונות של פלדה, מה שהופך אותו למבנה החנייה הגדול באירופה. כל זאת כדי לספק מקומות חנייה ומושבים ל-70,000 אנשים ועוד 5,000 איש נוספים בעמידה.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: אליאנץ ארנה במינכן

12. מגדל ויקטוריה בשטוקהולם

גורד השחקים הזה הוא אחד מהמבנים הכי גבוהים בבירת שוודיה, ולדעת רבים המרשים ביותר שבהם. אמנם הוא לא מתהדר בשבירת שיאים או עלויות בנייה בלתי נתפסות כמו מבנים מפורסמים אחרים, אך העיצוב שלו הופך אותו למראה שקשה מאוד שלא להתרשם ממנו. 118 המטרים של בית המלון הזה מכוסים ב-8,000 פאנלים של זכוכית וחלקו העליון רחב, מה שיוצר רושם של האות האנגלית T שנוצצת בקו הרקיע של העיר. עלות בניית מגדל ויקטוריה הייתה 90 מילון דולר, שהם כ-600 מיליון קונות שוודיות, שהגיעו ברובן מהמשקיע הנורווגי ארתור בוכררדט (Arthur Buchardt), וכדי להשיג רווח מהשקעתו, מחירי חדרים בבית המלון הזה מגיעים עד ל-270 אירו ללילה ואף יותר עבור הסוויטה הנשיאותית.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: מגדל ויקטוריה בשטוקהולם

13. כנסיית הדלגרים ברייקיאוויק

הכנסייה המפורסמת ביותר באיסלנד היא מבנה מרשים ביותר בגובה 74.5 מטרים שעוצב בסגנון נאו־גותי, וניתן לראות אותו כמעט מכל פינה בעיר רייקיאוויק. שלבי ההקמה הראשונים של הכנסייה החלו בשנת 1945 ורק ב-1986, כ-41 שנים לאחר מכן, היא נפתחה באופן רשמי. היא נקראה על שמו של המשורר ואיש הכנסייה האיסלנדי הדלגרימיר פייטירסון ותוכננה על ידי גיד'יון סמיאלסון שבמקור תכנן מבנה נמוך וצנוע יותר, אך מנהיגי הכנסייה באיסלנד רצו מבנה גדול יותר שעיצובו יאפיל על הקתדרלה המרכזית של הכנסייה הקתולית בעיר. בתוך הכנסייה ישנו עוגב ענק שבנייתו הושלמה בשנת 1992, וסיבה נוספת להיכנס לתוכה היא מרפסת התצפית שממוקמת בראש המגדל, שממנה יש נוף נפלא של העיר וההרים שמקיפים אותה.

אתרים מפורסמים בזמן בנייתם: כנסיית הדלגרים ברייקיאוויק

14. כנסת ישראל בירושלים

ולסיום, מבנה שככל הנראה כולנו מכירים טוב מאוד, משכן הכנסת בירושלים שהקמתו הסתיימה בשנת 1966 בעלות כוללת של למעלה מ-20 מיליון לירות ישראליות, חריגה עצומה מהתקציב המתוכנן של 9 מיליון בלבד. העיצוב של מבנה הכנסת ופרויקט הקמתו היו במרכז תשומת הלב הציבורית כבר מראשית ימי היוזמה הזאת בשנת 1949, ואתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא ולגלות פרטים נוספים על העבר שלו:

מקור התמונות: boredpanda.comTemplo ExpiatorioJoseolgonAiluraUlklicelandmag.is

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.