print header

תמונות מתוך תערוכה חדשנית המציגה את ציורי ואן גוך

 הצייר ההולנדי ואן גוך נחשב לאחד מהגדולים בתחומו בכל הזמנים, עם יצירות מוכרות כמו דיוקנים-עצמיים, "אירוסים", "חמניות" ו"ליל כוכבים". למרות שעברו שנים רבות מאז שהוא התאבד ב-1890, הוא זוכה בימים אלו לכבוד מיוחד בזכות לתערוכה שמציגה את עבודותיו חדשני ששובה את העין והלב. הציורים המוכרים הללו ורבים אחרים מוצגים במוזיאון "אטלי דה לומייר" (Atelier des Lumières, "סדנת האורות" בתרגום לעברית) הממוקם בפריז ומשלב בין אמנות לטכנולוגיה. תערוכה זו מציעה למבקריה גישה מפתיעה ועוטפת לאמנותו העל-זמנית, בה יוכלו לחוש כאילו הם נמצאים בתוך כמה מיצירות הקנבס הגדולות והמוכרות ביותר של התקופה הפוסט-אימפרסיוניסטית שהתקיימה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. תוכלו ליהנות ממנה עד סוף שנת 2019, אך כדי לחסוך לכם טיסה לפריז, אספנו 14 תמונות וסרטון שממחישים את ייחודה וחידושה בעולם האמנות.
 
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: פרחים לבנים
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: שדה
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: סירה במים
הצייר ההולנדי ואן גוך נחשב לאחד הציירים הגדולים והמוכרים בהיסטוריה, וחי בין השנים 1890-1853. חייו האמנותיים נחלקים לשניים, בהתאם למקומות בהם חי וליצירותיו: התקופה בה פעל בהולנד וצייר יצירות קודרות, והשנים שהוא חי בצרפת שבהן עבודתו התאפיינה בצבעים בהירים. הוא השתייך לזרם הפוסט-אימפרסיוניסטי, בו שלבו אמנים היבט רגשי ופרשנות אישית ביצירותיהם. בעשור האחרון לחייו צייר את רוב יצירותיו המוכרות ואת שנותיו האחרונות העביר במוסד פסיכיאטרי בעיירה סן-רמי דה פרובנס בעקבות דיכאון. במהלך חייו אייר דיוקנים-עצמיים שהיוו חלק נכבד מעבודותיו ונעשו על ידי הסתכלות במראה. כדאי לדעת שאף אחד מציורי דיוקנו לא מראים את חציו השמאלי של פניו, ממנו חתך את אוזנו.
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: דיוקן עצמי
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: בית בעמק
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: פרחים לבנים על רקע כחול
ציור השמן "ליל כוכבים" פורסם בשנת 1889 ומבוסס על אוסף עבודות, כשהוא צויר על סמך זכרונו של ואן גוך ומתאר את הנוף שנשקף מחלון חדרו בעיירה סן-רמי דה פרובנס בתקופת שהייתו במוסד פסיכיאטרי בעקבות דיכאון. יצירה זו מתמקדת בשמיים עתירי כוכבים ומנצלת את משיכות מכחול של הצייר המוכשר כדי ליצור תחושת תנועה. בנוסף, היא מסתמכת על סגנונות הציור האימפרסיוניסטי, בו מתארים את הטבע כפי שהוא נגלה לעיניי האמן, והפוסט-איפמרסיוניסטי, לפיו מכניסים ליצירה רגש ופרשנות אישית.
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: ליל כוכבים
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: ליל כוכבים, מתמקד בירח
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: ליל כוכבים, כמה מסכים
דוגמה מוכרת נוספת לציורי שמן שפרסם ואן גוך בשנת 1889 הם איורי האירוסים, אשר נעשו בהשראת הגן שראה באותו בית חולים פסיכיאטרי. מעניין לגלות שאיורים אלו נעשו בהשראת אמנות יפנית, שהשפיעה על רבות מיצירותיו ומתבטאת בקווי מתאר עבים ובזוויות ייחודיות. בניגוד לתקופה הקשה בה היה נתון ואן גוך באותן שנים, סדרת עבודות זו מלאה ברכות ובאור ומייצגת חיים נטולי טרגדיות, ולכן אולי דווקא הפער הזה מסביר מדוע הגדיר ואן גוך את הציור כתרופה שמנעה ממנו מלהשתגע.
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: אירוסים
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: אישה צופה באירוסים
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: אירוסים ממבט רחב
מקבץ ציורי שמן שנחשב למוכר הוא ה"חמניות", שצויר בשנת 1887 ונועד לייצג טבע דומם. סדרת יצירותיו הראשונות של אוסף זה כוללת חמניות שמונחות על הקרקע ושני ציורים ממנה נרכשו על ידי חברו, הצייר הצרפתי פול גוגן. הסדרה השנייה כוללת זרי חמניות באגרטל ונועדה להרשים את גוגן בעת ביקורו בביתו של ואן גוך. עבודות אלו נחשבו לחדשניות בתקופת יצירתן בגלל השימוש בצבע צהוב, שנחשב לגוון שמן חדש יחסית בזמנו.
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: חמניות
תערוכה חדשנית עם ציוריו של ואן גוך: פרחים

תצוגה מרהיבה זו תוכננה על ידי הבמאי האמנותי ג'אנפרנקו יאנוצ'י (Gianfranco Iannuzzi), ומשתמשת ב-140 מסכי וידאו וב-50 רמקולים על מנת ליצור חוויה רב-חושית, מוזיקלית וויזואלית מרשימה לאוהבי אמנות מכל הגילאים. ניתן לקוות שבעתיד נראה הרבה יותר תערוכות שכאלה, שבזכותן יצירות האומנות הגדולות מהעבר יזכו בחיים חדשים.

מקור התמונות: mymodernmet

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.