print header

10 מקדשים מיוחדים ומרהיבים בתאילנד

 כשאומרים לנו "תאילנד" רובנו חושבים על חופשה מפנקת באחד החופים מבלי להשקיע מאמץ רב בתכנון מסלולים או אטרקציות. כנראה שחופשה בסגנון דומה נוכל גם לעשות במקומות אחרים בעולם, לכן מוטב שתכירו עוד פן מרשים שיש למדינה המדהימה הזו להציע. אם אתם סקרנים לדעת, אנחנו כמובן מדברים על כמות המקדשים המרהיבים שפזורים ברחבי המדינה, ולאחר שתראו את עשרת המקדשים היפים והמרשימים שחבויים בה, אתם תהפכו אותם לחלק מהיעדים בטיול הבא שלכם. אז קדימה, למה אתם מחכים? המשיכו לגלול וגלו את המקדשים המרהיבים שבתאילנד.
 

1. ואט פרה טאט דוי סוטפ (Wat Phra That Doi Suthep)

ואט פרה טאט דוי סוטפ הוא מקדש בודהיסטי שנמצא בצפון תאילנד, ויש לו שם נוסף על שם ההר עליו הוא נמצא – דוי סוטפ. מספרים כי קבוצת נזירים הצעידה בטבע פיל עם האפר של בודהה והחליטה כי היכן שהפיל ייעצר שם ייבנה המקדש. הפיל נעצר בראש ההר והחל לבכות ומששמעו אותו הנזירים, הגיעו אליו ובנו שם את המקדש שבתוכו נמצא האפר של בודהה. לפי המסורת המקדש נוסד בשנת 1383 ובנייתו נמשכה מאות שנים בהן התווספו לו תוספות מרהיבות.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט פרה טאט דוי סוטפ

2. ואט ארון (Wat Arun)

ואט ארון הוא מקדש בודהיסטי בבנגקוק שבתאילנד, ובעברית הוא נקרא "מקדש השחר". המקדש נבנה בימי הבירה העתיקה של ממלכת איוטהאיה, סביבות המאה ה-14 לספירה, בשם ואק מאקוק ועם השנים החליף את שמו לשם העכשווי. במתחם המקדש תוכלו למצוא את הפראנג המרכזי שהוא למעשה מגדל ענק בסגנון קמבודי הנישא לגובה של כ-75 מטרים, ומסביבו ארבעה פראנגים קטנים המקושטים בצדפים ופיסות חרסינה.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט ארון

3. ואט רונג קון (Wat Rong Khun)

ואט רונג קון, הנקרא בעברית "המקדש הלבן", הוא מקדש בודהיסטי בצפון תאילנד. בניית המקדש החלה ב-1997 כמחווה למלך תאילנד, ראמה התשיעי, על ידי אמן תאילנדי שמימן את בנייתו, והוא עדיין בתהליכי בנייה שעתידים להסתיים ב-2070. המקדש הזה מיוחד במינו משום שהוא מתהדר בצבעו הלבן, אשר מסמל את טוהר הבודהה, והוא למעשה בנוי מתשעה בניינים שמעניקים לו חזות מרהיבה. כל בניין מעוטר בעיצובים מיוחדים במינם שביניהם ניתן למצוא מראות זוהרות, גיבורי על, גיבורי ילדים, נזירים ועוד.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט רונג קון

4. ואט פרה קוו (Wat Phra Kaew)

ואט פרה קוו הוא מקדש בודהיסטי בבנגקוק שבתאילנד ובעברית הוא נקרא "מקדש הבודהה מאמרלד". מקדש זה נחשב למקדש הבודהיסטי הקדוש ביותר ברחבי תאילנד, כאשר פסל בודהה מאבן אמרלד ממוקם במבנה המרכזי שבמתחם המקדש. הפסל עשוי מאבן אמרלד ירוקה-כהה אחת בגובה של 66 סנטימטרים והוא מעוצב בתנוחת מדיטציה. כמובן שלאיש אסור לגעת בפסל הקטן, מלבד מלך תאילנד שמחליף את גלימת הפסל 3 פעמים בשנה, בהתאם לעונות במדינה המוגדרות כקרה, חמה וגשומה, וזאת בטקס חשוב שנועד להבטיח מזל טוב למדינה לאורך העונה הקרובה.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט פרה קוו

5. ואט סאקט (Wat Saket)

ואט סאקט הוא מקדש בודהיסטי בבנגקוק שבתאילנד, המכונה בשל מראהו "גבעת הזהב". הקמת המקדש מתוארכת למאה ה-14 ובמרכז המתחם ממוקמת "גבעת הזהב" – גבעה מלאכותית שהוקמה במאה ה-19. המבנה המקודש אשר הכיל חלק משרידיו של בודהה התמוטט בשל אדמת הביצה שעליה נבנה, ובמהלך השנים שלאחר מכן נותר המקדש עזוב במשך תקופה ארוכה. עם השנים שיפצו את המבנה והחזירו את השריד של בודהה אליו ואף נבנתה חומה גבוה מסביב לגבעה. בשל קדושתו, גובהו וצורתו של המקדש המפואר, המקום הפך לאתר תיירותי פופולרי ולאחד מסמלי העיר.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט סאקט

6. ואט סותאט (Wat Suthat)

ואט סותאט הוא מקדש מלכותי בודהיסטי בבנגקוק שבתאילנד והקמתו מתוארכת לתחילת המאה ה-19 בתקופתו של המלך ראמה הראשון. במרכז המקדש הוצב הפסל "פרא סרי סאקאיאמוני" – פסלו של בודהה, ובמתחם התחתון של המקדש תוכלו למצוא 18 פגודות בסגנון סיני – מגדלים מדורגים ששימשו כמקום פולחן בודיהסטי. מול המקדש המרהיב ניצבת נדנדת הענק אשר אין סיכוי לפספסה בזכות גובהה המרשים, והיא שימשה, ועדיין משמשת, את הנזירים בטקסים דתיים מיוחדים במשך שנים רבות.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט סותאט

7. ואט סואן דוק (Wat Suan Dok)

ואט סואן דוק הוא מקדש בודהיסטי חשוב מבחינה היסטורית הממוקם בצפון תאילנד. האגדה מספרת כי בתקופת ממלכת סוקותאי, במאה ה-12, מצא נזיר שריד מבודהה ובחזיון נאמר לו לקבור אותו במקום של המקדש. ביום הקבורה השריד הכפיל את עצמו באורח פלא וחלק אחד נקבר במתחם המקדש, ואילו השני הועמס על פיל שאותו אנו מכירים מסיפור מקדש דוי סוטפ. במתחם תוכלו למצוא בית קברות מלכותי המכיל את אפרם של מלכי שושלת צ'אנג מאי, מבנה מקודש מוזהב בצורת פעמון הנישא לגובה של 48 מטרים ומכיל בתוכו את השריד של בודהה, ואולם תפילה גדול ומרשים ובתוכו פסלי בודהה גדולים ומרשימים.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט סואן דוק

8. ואט צ'די לואנג (Wat Chedi Luang)

ואט צ'די לואנג הוא מקדש בודהיסטי שהוקם לפני 600 שנים ונחשב למקדש המרשים ביותר בצפון תאילנד. בנייתו של מקדש זה הייתה הארוכה ביותר מבין מקדשי הצפון, זאת בשל מיקומו הבעייתי שסבל מפגעי מזג אוויר ורעידת אדמה שהרסה חלק ניכר ממנו בסביבות המאה ה-16. גובהו של המקדש כ-98 מטרים ובקצהו תוכלו למצוא פסל בודהה מוזהב. במתחם מתקיימים טקסים רבים שפונים גם לתיירים.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט צ'די לואנג

9. ואט בנצ'אמאבופיט (Wat Benchamabophit)

ואט בנצ'אמאבופיט, המוכר יותר בשם "מקדש השיש", הוא מקדש בודהיסטי בבנגקוק שבתאילנד. מקדש זה הוא אחד המקדשים היפים ביותר בעיר ומהווה אתר תיירות מרכזי, ושמו נובע מהעובדה שהוא כולו בנוי מאבן שיש איטלקית - קרארה. את המקדש החלו לבנות ב-1899 בהוראתו של המלך ראמה החמישי ואפרו של זה נמצא במקום. במתחם המקדש תוכלו למצוא השפעות בנייה מהסגנון האירופאי של סוף המאה ה-19 ששולבו יחדיו עם אלמנטים אדריכליים מסורתיים של הבנייה התאילנדית הקלאסית. בחצר המתחם נמצאים 53 פסלי בודהה ושלל פינות מנוחה קרירות ונעימות שנמצאות בגינת המקדש.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט בנצ'אמאבופיט

10. ואט מאהאתאט (Wat Mahathat)

ואט מאהאתאט הוא מקדש בודהיסטי באיוטהאיה שבתאילנד ששימש כאחד המוקדים החשובים ביותר בתקופת ממלכת איוטהאיה. במקום נמצאים שרידיו של בודהה ולכן המקדש מוכר גם בשם "המקדש של השרידים הקדושים". המבנה הוקם בשנת 1374 ובמשך השנים המתחם חווה אסונות טבע שהשפיעו על צורת הנוף לצד בזיזות תכופות של גנבים שהשאירו את המקום הרוס. באחד מאירועי הביזה במקום, השודדים ערפו את רוב ראשי פסלי הבודהה שבמתחם, כאשר את אחד מהראשים הם השאירו טמון בעץ במטרה לחזור ולקחת אותו מאוחר יותר. השודדים מעולם לא חזרו לקחת את ראש הפסל, ועם השנים שורשי העץ עטפו אותו וכיום זוהי אחת האטרקציות הבולטות הקיימות במתחם המקדש.
מקדשים בתאילנד: מקדש ואט מאהאתאט

מקור התמונות: Justin VidamoMarco NürnbergerKay LiNick KembelxiquinhosilvajamesjustinFeng ZhongBerryJ

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.