maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

והארץ הייתה תוהו ובוהו: סדרת תעודה שחושפת את תולדות ישראל

  ארץ ישראל היא אחד המקומות העמוסים ביותר בממצאים ארכיאולוגיים מתקופות קדומות, ויש לנו מזל רב כעם שביכולתנו לחקור את ההיסטוריה שלנו ושל המקום שאנו מכנים כביתנו לעומק בזכותם. לאחר שנעשו אינספור מחקרים היסטוריים וארכיאולוגיים לצד סיפורים שונים שידועים לנו מהמקרא, רשות השידור הפיקה סדרת תעודה מדהימה שחושפת את ההיסטוריה השלמה של ארץ ישראל, עם צילומים נפלאים מכל אורכה ורוחבה. מראשית האדם בעולם כולו ובאזור המזרח התיכון בפרט, דרך גל היציאה מאפריקה ושרידי החיים הקדומים בישראל ועד להיווצרות היריבויות האנושיות הראשונות וניצני האמונה והפולחן הדתי, אתם מוזמנים להכיר את ההיסטוריה של ארץ ישראל עם פרקי הסדרה "והארץ הייתה תוהו ובוהו", שמוגשים כאן לפניכם. צפייה מהנה.

 

פרק 1: שחר האדם

בתקופה הפרה היסטורית, עוד הרבה לפני שארץ ישראל קיבלה שם כלשהו, אזור זה היה מיוער, גדוש בחיות טרף גדולות ומלא במים שוצפים. בפרק הראשון תלמדו על הדרך שבה ריסן האדם את הטבע בארץ, גילוי האש, ביות הגידולים החקלאיים ובעלי החיים, המעבר מחיי ציד ולקט וקבוצות חסרות היררכיה ליישובי קבע, וכן ניצניה של היצירה האומנותית והטקסית.
 
 

פרק 2: שחר האמונה

בתקופת האבות, לפני כ-6,000 שנה, החלו להתגבש הציוויליזציות הראשונות. בני האדם החלו להקים ממלכות, פיתחו את כתב היתדות, יצרו את עקרונות החוק ונכנסו לתקופת הברונזה המוקדמת. כ-3,000 שנה לאחר מכן החל אברהם אבינו את מסעו המטפיזי, שיצר את המעבר של תרבות האדם מפולחן פגאני מוחשי אל אמונה באל יחיד ערטילאי.
 

פרק 3: שחר האומה

בתקופת ההתנחלות והתבססות בית דוד, שבין השנים 1000-1200 לפנה"ס, התפתחה שיטת השלטון בכנען העברית. אז החלה מנהיגותו של המצביא יהושע, לאחר מכן הגיע עידן השופטים השבטיים ומשם התקדמנו להכרזה על בית שאול כעל בית המלוכה הישראלי הראשון – כך קמה לה אומה שלמה.
 

פרק 4: מעצמה אזורית

משנת 1000 לפנה"ס ועד 720 לפנה"ס התרחשו מספר אירועים משמעותיים שהשפיעו על השיח הפוליטי והדתי עד לימינו, ועיצבו את ממלכת ישראל כמעצמה אזורית. זוהי התקופה שבה ישראל חולקה לשתי ממלכות, ישראל הצפונית ויהודה, ובה החלו להיווצר קשרים ובריתות עם העמים השכנים למען הגנה מפני האימפריה האשורית, שהיוותה איום מרכזי על כל אזור הלבנט.
 

פרק 5: ממלכות לגלות

במאה ה-10 לפנה"ס מתחילה לצמוח ממלכת יהודה סביב העיר ירושלים. גילויים מהמאה ה-8 מעידים על התחלה של רפורמה דתית, שהגיעה לשיאה כמה עשרות שנים לאחר מכן בתקופתו של המלך יאשיהו. מאה שנים לאחר מכן ממלכת יהודה נשבעת אמונים למלך אשור, ובעוד שצבאו החריב את כל ערי הממלכה, רק ירושלים נשארה משוחררת מכיבוש – כאן מתחיל סיפור קדושתה של ירושלים, עבודת האלוהים כפי שאנו מכירים אותה כיום וראשיתה של חקיקה דתית חברתית-מוסרית, עד שנחרב בית המקדש על ידי הבבלים בשנת 586 לפנה"ס.
 
 

פרק 6: השיבה

בין השנים 586-332 לפנה"ס החלו לצוץ שאלות קיומיות של העם היהודי, המלוות אותנו עד היום: מיהו יהודי ועד כמה עליו להיות פתוח לתרבות זרה? פרק זה עוקב אחר דמותו של עזרא, מנהיג רוחני שהביא איתו ממון רב מקהילת הגולים, ומציג אותו לצד נחמיה שהגיע להנהיג את ישראל מטעם השליט הפרסי וזכה להישגים רבים, אשר עם הזמן יצרו גם קונפליקטים שונים.
 

פרק 7: הממלכה האחרונה

בין השנים 332-4 לפנה"ס עברה על יושבי הארץ תקופה סוערת במיוחד, שהחלה בכיבוש אלכסנדר הגדול. המלך המוקדוני, שנחשב לאחד מגדולי המצביאים והמדינאית של העת העתיקה, הביא איתו בשורה תרבותית חדשה על ידי הקמת מדינת החשמונאים. בפרק זה תתוודעו לממצא מדהים שנחשף ממש לאחרונה, המסביר את מאפייני השליטה ההלניסטית על אזור בית המקדש.
 

פרק 8: בין עצמאות לחורבן

פרק זה מכסה את תקופת הזמן שעברה מכיבוש הארץ בידי הרומאים בשנת 63 לפנה"ס עד לנפילת מצדה בשנת 73 לספירה. בתקופה זו בנה הורדוס מספר מבני פאר, קם מרד, נזרעו הסיבות לחורבן וצמחה לה דת חדשה שהתחילה מפעילותו של נביא יהודי צעיר מן הגליל. פרק זה מנסה גם לענות מנקודת מבט אחרת על שאלות רבות שכביכול כבר נמצאה להן תשובה.
 

פרק 9: רומא בירושלים

בשנת 73 לספירה הלגיון הרומי העשירי החל לצעוד לכיוון מצדה. לאחר שחוסל אחרון המורדים בארץ ישראל, נוצר משבר זהות שאיים למחוק את העם היהודי מן ההיסטוריה. עם זאת, אותו המשבר הוליד את עיקרי היהדות של היום, הכוללים דת רבנית שמתבססת על הלכה ותפילה בלי צורך בפולחן, קורבנות או מקום פיזי אחד. כ-300 שנים לאחר מכן נוצרת הרמוניה בין ההנהגה היהודית לשלטון הרומי, וכן מתחזקת דת הנצרות ברחבי האימפריה הרומית.
 

פרק 10: עולמות מצטלבים

בין השנים 325-640 לספירה, החלה תופעה שנמשכה לאורך יותר מאלף שנה – רבבות צליינים פוקדים את ארץ ישראל בדרכם לאתרים שקדושים לנצרות. מדוע זה קרה, כיצד הפכה ארץ ישראל הנידחת לארץ הקודש של העולם הנוצרי ואיך הפכה הנצרות לדת המובילה בעולם? את כל התשובות תמצאו בפרק הזה.
 

פרק 11: איסלאם בארץ הקודש

פרק זה עוסק בשנים 638-1099 לספירה, כ-1,400 שנה מאז המסע המיתולוגי של הנביא מוחמד ממכה אל מסגד אל-אקצא. הפרק סוקר את היחסים הקרובים בין האיסלאם ליהדות ואת ההיסטוריה שמעטים זוכרים - הסיפור על ההגנה שסיפקו השבטים היהודיים לנביא מוחמד מפני רודפיו. 
 

פרק 12: הצלב, החרב ורוח הקודש

בין השנים 1099-1299 החלו להופיע בישראל יותר ויותר צלבנים, ששינו ללא הכר את פני הארץ, את המזרח התיכון ואת העולם כולו. איך התחילו מסעות הצלב, מדוע נקראו נוצרים לשחרר את ירושלים וכיצד כל זה השפיע על הקשרים שבין שלושת הדתות השונות? את התשובות לשאלות האלה ועוד תקבלו בפרק הבא.
 

פרק 13: קדושת ארץ הקודש

ארץ ישראל היא ככל הנראה היחידה בעולם שנקראה "ארץ הקודש", שכן חלקים ממנה שימשו רקע למלחמות קודש עקובות מדם שנמשכו אלפי שנים, עד לימינו. מדוע דווקא ארץ ישראל היא מרכז משיכה לכל העמים, ומתי היא באמת התחילה להיות כזו? הפרק הזה חוצה מספר תקופות ומנסה לענות על השאלות הללו.
 

פרק 14: התקופה הממלוכית

האם אתם יודעים מי היו הממלוכים? השם מוכר לרבים שכן תקופת שלטונם באזור התפרסה על פני יותר מ-250 שנה והשאירה חותם ניכר בפני הארץ, אך רבים לא מודעים לפרטים אלו ולרבים אחרים. ישי גולן, מנחה הפרק, יוצא למסע מרתק ברחבי הארץ וההיסטוריה בעקבות שלטונם של הממלוכים על ארץ ישראל...
 
הסדרה "והארץ הייתה תוהו ובוהו" כוללת 15 פרקים שלא כולם שודרו עד היום, ואנו מבטיחים לעדכן את הרשימה ברגע שיצאו חלקים חדשים מסיפורה של ארץ ישראל. לכן אם נהניתם מהצפייה בפרקים, מומלץ שתשמרו את הכתבה במועדפים ותחזרו אליה בכל שבוע לצפייה בפרק חדש.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו