print header

10 מקומות שאתם חייבים לראות בעצמכם בקורדובה

קורדובה שבספרד היא עיר אנדלוסית עם עבר מפואר ואם אף פעם עוד לא שמעתם עליה, אתם עומדים לגלות מקום קסום וצבעוני במיוחד. היא הייתה העיר המאוכלסת ביותר בעולם במהלך המאה ה-10 והפכה למרכז חינוכי להשכלה תחת שליטת המורים שכבשו אותה במאה ה-8. הארכיטקטורה האסלאמית שנמצאת ברחבי העיר מרשימה במיוחד, בעיקר הקתדרלה של קורדובה, שהיא בעצם מסגד-קתדרלה גבוה אשר בו ניתן להבחין בו מכל תצפית על העיר. בקורדובה תמצאו גם ארכיטקטורה רומית עתיקה, והעיר אף ידועה בזכות הצמחייה הפרחונית המדהימה שבה. כדי ליהנות מכל אלה, אסור לכם לפספס את 10 המקומות הבאים בטיול הבא שלכם לקרודובה.

 

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא.

לחצו על שמות המקומות על מנת לצפות בהן על המפה.

1. רחוב הפרחים (Clleja de las Floras)

קורדובה

רחוב הפרחים שבקורדובה נראה כאילו יצא מתוך ציור אל העולם האמיתי, והוא אחד הרחובות שאף מטייל לא מפספס הליכה בו בזמן ביקורו בעיר. האמת היא שמדובר יותר בסמטה צרה מאשר רחוב, אשר עוברת בין השאר דרך הרובע היהודי שבעיר. אדניות צבעוניות, חלונות מעוטרים ומרפסות שמלאות בפרחים תלויים מברכים את פני המבקרים ברחוב הפרחים, והוא נגמר בכיכר קטנה ומקסימה שתשמחו להגיע גם אליה. זה מקום מצוין לצילום תמונות מהטיול שלכם, שלא רק מכיל צבעים רבים ויפהפיים, אלא שממנו ניתן גם לראות בבירור את הקתדרלה המרשימה של קורדובה.

 

2. מגדל קאלאהורה (Calahorra Tower)

קורדובה

מגדל קאלאהורה הוא אחד האתרים בקורדובה שמהווים דוגמה מצוינת לארכיטקטורה האסלאמית המרשימה שמצויה בעיר. המגדל נמצא בחלק הקיצוני הדרומי של הגשר הרומי והוא מבנה ההגנה העתיק ביותר בקורדובה. את צורת הפרסה המקורית שלו עיצבו ובנו המורים שהגנו על העיר מפני תוקפים, אם כי בתקופת שלטונם נכללו בו רק 2 מגדלים נפרדים שביניהם היה שער מקושת. מגדל שלישי ועגול התווסף ביניהם על ידי המלך הנרי במהלך המאה ה-14. היום המגדל השלם הוא ביתו של מוזיאון המציג את ההיסטוריה של קורדובה, כולל את החיים המשולבים של היהודים, הנוצרים והמוסלמים בעיר. ניתן לראות במוזיאון גם מוצגים שקשורים למדע ולהנדסה, תחומים מפותחים מאוד באנדלוסיה העתיקה.

קורדובה
 

3. ארמון ויאנה (Palacio de Viana)

קורדובה

מבחוץ, ארמון ויאנה נראה שמרני וצנוע מאוד, אך ברגע שתצעדו פנימה תוכלו לראות כיצד בדיוק חיו בני האצולה במאה ה-17 בקורדובה. הארמון ידוע גם בכינויו "מוזיאון הפטיו", שכן הוא מכיל 12 חצרות פנימיות גדולות ומרשימות, שבכל אחת ניתן להבחין בעיצוב שונה לחלוטין. החלק הפנימי של המבנה מכיל היום מוזיאון כרכרות, ואין מקום מתאים יותר מזה למוזיאון שכזה, מאחר שהאספקה לבני האצולה הגיע על גבי כרכרות שיכלו להיכנס אל תוך המבנה. בתוך הארמון יש גם ספריה שמכילה כ-7,000 ספרים ושטיחי קיר מרשימים, ובנוסף תרצו לראות גם את גלריית האומנות שבו, שמעוטרת ברצפת פסיפס רומי וחפצים שונים ומשונים שמגיעים גם הם מאותה התקופה.

קורדובה
 

4. הגשר הרומי (Puente Romano)

קורדובה

הגשר הרומי שמעל נהר גואדלקיוויר הוא מראה מרהיב במיוחד בשעות השקיעה והחשכה והוא אזור מושלם לטיולים ליליים. לפי היסטוריונים, הגשר נבנה במהלך המאה הראשונה לספירה על ידי הרומאים, ולאורך ההיסטוריה נבנה מחדש מספר פעמים מאחר שנהרס עם השנים. הגשר הנוכחי נבנה במהלך תקופת השלטון המורי ומעוטר בסגנון הארכיטקטורה האופייני להם. כפי שכבר צוין, מומלץ לראות את הגשר בשעות השקיעה, כשהקתדרלה של קורדובה נמצאת ברקע ונצבעת בגוונים אדומים בוערים. אם תעלו לטיול על הגשר, תוכלו להבחין במרכזו בפסל שנבנה לכבוד רפאל הקדוש, אשר התווסף במהלך המאה ה-16. 

קורדובה
 

5. הרובע היהודי (Juderia de Cordoba)

קורדובה

היהודים חיו בקורדובה עוד מאז תקופת השלטון הרומי, והם שגשגו לאחר שכבשו המורים את העיר במהלך המאה ה-8. הקהילה היהודית הפכה להיות קהילה של אנשים עשירים ואמידים שמילאו את כמה מהתפקידים החשובים ביותר בחצר השלטון המורי. הרמב"ם נולד ברובע היהודי שבקורדובה, ובכיכר טבריה ניתן לראות עד היום פסל שהוקם לכבודו. הרובע היהודי הוא גם מקום מושלם לרכישת תכשיטים וכלים מכסף, אשר רבים ממליצים על ביקור בחנויות שבו.

קורדובה
 

6. מדינה אזהרה (Medina Azahara)

קורדובה

מדינה אזהרה, הידוע גם בכינויו "העיר הבוהקת" הוא ארמון מדהים ביופיו מהמאה ה-10 שנבנה כ-8 ק"מ מחוץ לעיר קורדובה. האגדה מספרת שהח'ליפה שהנהיג את קורדובה באותה התקופה קרא לארמון על שם הפילגש החביבה עליו, למרות שיש ממצאים שמראים שהסיבה לבניית הארמון הייתה דווקא כדי להראות שהשלטון המוסלמי שלו הוא החזק ביותר באירופה. הארמון בנוי בצורה של 3 מדרגות, כשהטירה נמצאת על 2 המדרגות העליונות. המדרגות היו מוקפות חומה כשמחוצה לה היה נבנה מסגד. הארמון נבנה בעזרת חומרי בנייה יוקרתיים וצבעוניים, אשר כללו מספר רב של אבני חן יקרות, וגילו אותו רק בתחילת המאה ה-19, כך שעבודות השימור והשחזור שלו מבוצעות מאז ועד היום.

קורדובה
 

7. בית הכנסת בקורדובה (Sinagoga de Cordoba)

קורדובה

האטרקציה המרכזית ברובע היהודי היא בית הכנסת העתיק, שהוא אחד מתוך שלושה בתי הכנסת העתיקים שנותרו בספרד. בית הכנסת נבנה במהלך המאה ה-14, ולאחר גירוש יהודי ספרד בשנת 1492 הוא הוסב לבית חולים לחולי כלבת, ולאחר מכן לגן ילדים. בשנת 1588 הוא הפך לכנסייה קתולית, והיום הוא משמש כמוזיאון. בחלקו הפנימי עדיין ניתן לראות כיתובי קיר בעברית ובמהלך שנות ה-90 הוא עבר מספר שיקומים, כשבשנת 1985 פתחו אותו מחדש לכבוד חגיגות 850 השנים להולדת הרמב"ם.

קורדובה
 

8. ארמון האלקזר (Alcazar de los Reyes Cristianos)

קורדובה

ארמון האלקזר, או בשמו האחר "מבצר המלכים הנוצרים", נבנה במהלך המאה ה-8 כארמון-מבצר של הח'ליפות המורים. זהו אתר תיירות פופולארי מאוד בקורדובה שהפך במהלך ההיסטוריה להיות מקום המגורים העיקרי של המלכים הספרדים ששלטו במקום במשך 160 שנה. כריסטופר קולומבוס אפילו הגיע לארמון הזה כדי לבקש סיוע מהמלך פרננדו השלישי במימון מסעותיו לארצות הלא ידועות. לאורך השנים הפך הארמון לבית כלא, והיום הוא מוזיאון שמכיל חפצי ארכיאולוגיה עתיקים. עם זאת, הסיבה לכך שהארמון פופולארי כל כך כאתר תיירות היא הגנים שבחצרו האחורית, בהם ניתן לראות מזרקות וגדרות חיות שהוקמו וטופחו כדי לציין ולפאר את ההיסטוריה המורית שלו.

קורדובה

9. הקתדרלה של קורדובה (Mezquita of Cordoba)

קורדובה

הקתדרלה של קורדובה, שהיא בעצם מסגד-קתדרלה, לא תמיד נראתה כפי שאתם רואים אותה כעת בתמונות, אך התוצאה הסופית הזו מציגה את שילוב התרבויות והדתות המדהים ששלט בקורדובה לאורך כל ההיסטוריה. המקדש הרומי המקורי הוחלף על ידי קתדרלה ויזיגותית שהפכה למסגד במהלך המאה ה-8 כשהמורים כבשו את העיר.לפי הסיפרים העתיקים בעבר המסגד הכיל את העותק המקורי של הקוראן ואת עצמות ידו הימנית של הנביא מוחמד. המסגד הפך שוב לקתדרלה במהלך המאה ה-13, כשנכבשה קורדובה על ידי הנוצרים. הם החליטו להשאיר את העיצוב הארכיטקטוני המוסלמי ותרמו לשימורו, ולמרות שהיא עדיין בנויה כמסגד, כיום היא נחשבת קתדרלה. 

קורדובה
 

10. בונוס: פסטיבל הפאטיו (Festival de Patios)

קורדובה
 

למרות שלא מדובר במקום, אלא באירוע, אם בחרתם לבקר בקורדובה מומלץ שתעשו זאת במהלך חודש מאי, כשהאביב בפתח והפרחים פורחים ברחביה בשלל צבעים. הפסטיבל כולל תחרות שבה המשתתפים פותחים לקהל הרחב את חצרות הבית שלהם ומקשטים אותן בשלל פרחים שהופכים את העיר למראה מלבב במיוחד. מאחר שבקורדובה מזג האוויר הוא לרוב חם ויבש, רוב הבתים נבנו עם חצרות פנימיות עוד מאז השלטון הרומי, וזו מסורת שהמשיכו המורים ונשמרת עד היום. החצרות האלו, שמלאות בצמחייה ירוקה ומים זורמים, עוזרות לשמור על קירור הבית, וקישוט החצרות האלו הפך להיות חלק בלתי נפרד מחייהם של התושבים בעיר. הפסטיבל מתקיים במשך 13 ימים במהלך חודש מאי ומומלץ מאוד לבקר בו ובבתי האנשים שפותחים את דלתם לקהל הרחב.

קורדובה
 

מקור התמונות: Trevor Huxham, jojo 77, CameliaTWU, Daniel Lombraña González, Olivier Bruchez, elaios2008, Patrick Down, Jiuguang Wang, Javi, Nicolas Vollmer, Paul Asman and Jill Leno, Carlos Espejo, BotMultichillT, Patrick Down, Kevin Poh, Nathan Rupert, Comparsa Fotografia

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.