print header

יצירות אומנות על גלגלים: הדגמים היפים ביותר של פרארי לאורך השנים

עבור חובבי המכוניות, המהירות והעיצוב עוצר הנשימה אין מילה יותר מרגשת מ"פרארי", יצרנית רכבי הספורט היוקרתיים מאיטליה. במשך יותר מ-80 שנה החברה הזאת ייצרה מכוניות ספורט לכביש ולמסלולי המרוצים שהעניקו לה את מספר הזכיות הרב ביותר במרוצי הפורמלה 1 המפורסמים. סימן ההיכר של המכונית האלו כמעט תמיד היה צבען האדום הבוהק ועיצובים שהפכו אותן ליצירות אומנות על גלגלים. אתם מוזמנים לצאת למסע אל העבר ולצפות בהתפתחות ההיסטורית של דגמי פרארי משנת 1947 (אז הם החלו בייצור סדרתי של רכבי כביש) ועד לעת המודרנית. 

 

מודל הכביש הראשון: פרארי (S 125 (1947

ההיסטוריה של פרארי
 
אנזו פרארי הקים את חטיבת הייצור של פרארי בשנת 1947, לאחר שהמותג עצמו כבר היה קיים כמעט 20 שנה כקבוצת מרוצים. הוא עצמו החל את הקריירה שלו כנהג מרוצים ולמרות שבשנת 1971 הוא פרש מתפקידו כדירקטור ניהולי, הוא המשיך להיות אחד מהאנשים החשובים והמשפיעים ביותר בחברה עד יום מותו בשנת 1988. רבים טענו שהאופי המיוחד של המכוניות של פרארי הושפע מהאופי ומהחיים של האדם עצמו. אחד מהסיפורים המפורסמים ביותר אודותיו מתאר כיצד בזמן מרוץ באיטליה רכבו נתקע בשלג והוא בתוכו. הוא הצליח לחלץ את עצמו מהרכב, להבריח זאבים שתקפו אותו ולחלץ את הרכב שלו כדי להשלים את המרוץ למרות הכל. בין אם הסיפור הזה נכון או לא, הוא בהחלט מלמד הרבה על האיש יוצא הדופן הזה שאחראי לכל כך הרבה מכוניות מדהימות שיצאו מהמפעל של פרארי לאורך השנים.
 

פרארי 166 (1949) Ferrari I66 MM

ההיסטוריה של פרארי
 
מכונית הכביש הראשונה שיוצרה על ידי פרארי, ה-S 125, הונעה על ידי מנוע בנפח 1.5 ליטר והייתה בנויה משלדת פלדה שכללה מערכת מתלים מורכבת. רק שני מודלים שונים של המכונית הזאת אי פעם נבנו, היות ואת המכונית הזאת אנזו פרארי הכין בלית ברירה, רק כדי שמכירת רכבי הכביש תעזור לממן את קבוצת המרוצים שלו. 
 

166 אינטר ברלינטה (1949) I66 Inter Berlinetta

ההיסטוריה של פרארי
 

פרארי 250 טסטה רוזה (1957) Ferrari 250 Testa Rossa

ההיסטוריה של פרארי
 

250 GT קליפורניה (1959) 250 GT California Spyder

ההיסטוריה של פרארי
 
גם ללוגו המפורסם של פרארי, הסוס המקפץ שכמעט ולא השתנה עד היום, יש סיפור רקע מסקרן ומיוחד. בשנת 1923 אנזו פרארי נסע למפגש עם הרוזן והרוזנת באראקה (Baracca) לאחר ניצחון באחד ממרוציו. בני הזוג היו הוריו של פרנססקו באראקה, הטייס המצטיין בעל מספר ההפלות הגבוה ביותר של איטליה בזמן מלחמת העולם הראשונה, שהסוס המקפץ היה הסמל שתמיד צייר על מטוסיו. הרוזן והרוזנת הציעו לאנזו הצעיר לאמץ את הסוס כסמל לקבוצת המרוצים שלו, כדי שגם הוא יזכה למזל ולהצלחה שמהם בנם נהנה. בין אם הסיפור הזה נכון או לא אנזו המתין כמה שנים עד לרגע החשיפה, ורק בשנת 1932 כשפרארי השתתפה במרוץ ה-24 שעות של ספא בבלגיה, הסמל הוצג לציבור.
 

סופר-אמריקה קופה 400 (1959) 400 Superamerica Coupé

ההיסטוריה של פרארי
 

250 GT לוסו ברלינטה (1962) 250 GT Lusso Berlinetta

ההיסטוריה של פרארי
 
לאורך כל השנים שבה הייתה קיימת החברה תמיד היה קשר הדוק בין מצב חטיבת רכבי הכביש לקבוצת המרוצים. בזמן שמכוניות הכביש של פרארי היו החלום הרטוב של כל נהג והן נמכרו במחירים חסרי תקדים, קבוצת המרוצים זכתה לאורך השנים ביותר מ-500 גביעים, 16 אליפויות פורמולה 1, 216 תארי גראנד פרי ולא פחות מ-9 זכיות במרוצי הלה מאן היוקרתיים והמפרכים שנמשכים 24 שעות. כמו כן פרארי גם זכו ב-14 תארים ליצרני מכוניות (תארים על השיגים טכניים), מה שמלמד שלא רק הנהגים שלהם היו כישרונים במיוחד, אלא גם המהנדסים.
 

 (1962) 250 GTO

ההיסטוריה של פרארי
 

פרארי 275 GTB-4 ברלינטה (1966) Ferrari 275 GTB-4 Berlinetta

ההיסטוריה של פרארי
 
המראה "הקלאסי" של הפרארי לרוב כלל עיצוב חלק ומעוגל, גריל קדמי "תוקפני" וצבעי אדום עזים. מפתיע לגלות שהצבע האייקוני הזה הוא תוצר של הכרח ולא של בחירה. בגלל שפרארי הייתה חברה באיגוד המרוצים היא הייתה חייבת לציית לתקנות שקבעו שצבען של מכוניות המרוץ האיטלקיות יהיה אדום. כמובן שחוק זה לא היה תקף גם על המכוניות שהיו זמינות לקהל הרחב, אבל הרצון לקנות רכבים שיהיו דומים ככל האפשר לדגמים שדהרו על מסלולי המרוצים גרם לכך ש-45% מרכבי הפרארי שאי פעם נמכרו היו בצבע אדום.
 

דינו 206 (1967) Dino 206 GT

ההיסטוריה של פרארי

דיטונה (1968) Daytona GTB-4

ההיסטוריה של פרארי
 
אם חשבתם שלקנות פרארי חדשה זה עסק יקר חכו עד שתגלו כמה הן שוות בשוק האספנות. 7 מתןך 10 המכוניות היקרות ביותר שאי פעם נמכרו במכירה פומבית היו פרארי ובמקום הראשון ניצבת פרארי מדגם 250 GTO שיוצרה בשנת 1962 ונמכרה במחיר 38,115,000 דולרים על ידי בית המכירות Bonhams בלונדון. אם עדיין לא התעלפתם אחרי שראיתם את המספר הזה, דעו לכם שבעבור מומחים מהתחום הוא נחשב לנמוך למדי, ושההערכות למכירת הרכב הזה הגיעו עד למספרים גבוהים פי 2! רק לשם ההשוואה, המודל החדש והיקר ביותר נכון לשנת 2015 הוא ה-F60, שמחירו "רק" 2.5 מיליון דולר.
 

 (1976) 512 BB

ההיסטוריה של פרארי
 

 (1984) 288 GTO

ההיסטוריה של פרארי
 
בשנת 2002 פרארי הציגו בפני העולם או מודל ה"אנזו" שהוקדש למייסד האגדי של החברה. מכונית הספורט הזאת תוכננה באמצעות טכנולוגיה שנעשה בה שימוש בקבוצת הפורמולה 1 של פרארי, וכתוצאה מכך היו לה ביצועי כביש טובים בהרבה מאלו של מכוניות יוקרה אחרות, אפילו פרארי. למרבה הצער דגם זה היה כישלון, שכן רכבים רבים סבלו מתקלות טכניות והיו מעורבים בתאונות - לא משהו שאתם מצפים שיקרה אחרי שקניתם רכב במחיר של מיליון דולר.
 

אנזו פרארי (2002) Enzo Ferrari

ההיסטוריה של פרארי
 

 (2011) 458 Spyder

ההיסטוריה של פרארי
 
בשנת 2013 פרארי החליטו להגביל את מספר הרכבים שהם מייצרים בכל שנה, לא כי הם נתקלו בקשיים כלכליים (כיום 90% מהחברה נמצאת בבעלות תאגיד פיאט הענק), אלא כי הם רצו לשמור על האקסקלוסיביות של המותג. בהתחלה הם הגבילו את עצמם ל-7,000 רכבים לשנה, אך בעקבות לחץ וביקוש גבוהה הם העלו את הרף ל-7,200. החברה ממשיכה לייצר מספר דגמים שונים של מכוניות כביש וקונספט, רכביה ממשיכים להתחרות ולזכות בתחרויות מסביב לעולם וסמל הסוס המקפץ הפך ללוגו כל כך מוכר ואהוב שהחברה מייצרת קווי מוצרים שונים שזוכים לעיטור הנכסף, החל מפרטי ביגוד ועד לאביזרי נוי. למרות כל אלו בשורה התחתונה פרארי תמיד יהיו יודעים יותר מכל בזכות דבר אחד פשוט: מכוניות מדהימות ועוצרות נשימה... 
 

 (2013) F150 LaFerrari

ההיסטוריה של פרארי
 

 

מקור: ערן ל.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו