print header

16 אתרים מדהימים בעולם שעומדים להיעלם

 
לא משנה כמה אנחנו מנסים לשמור עליו, כדור הארץ שלנו וכל המקומות המדהימים שעליו משתנים ללא הרף בשל גורמים סביבתיים והשפעות של מעשי ידי אדם. החל משינויי אקלים, עליית מפלס המים, נדידת חיות בלתי מפוקחת ועד להשפעות בלתי נמנעות של מעבר הזמן. בשל סיבות כאלו ואחרות בקרוב לא נוכל ליהנות יותר מכמה מהמקומות היפים ביותר בעולם. אם אי פעם חלמתם לבקר במקומות האלה בעצמכם כדאי לכם להזדרז, משום שבקרוב הגישה אליהם תהייה מוגבלת מאוד או בלתי אפשרית לחלוטין...
 

1. איי סיישל

מדינת האיים הקטנה הזו שבאוקיאנוס ההודי היא גן עדן שמשתרע על פני 45 איים שטופי שמש שמעוטרים באבני גרניט ענקיות. למרות שהאיים עצמם נשמרו בצורה מוצלחת מהשפעות התיירות הגוברת, הספינות והתיירים הרבים פוגעים השוניות האלמוגים שסובבות את האיים. סכנה זו למערכת האקולוגית של האיים, יחד עם עליית מפלס המים העולמי, גורמת לחוקרים להאמין בעוד 50-100 שנים מרבית איי סיישל יכוסו במים. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
Simisa

 

2. מקדש אנגקור ואט – קמבודיה

הג'ונגלים שסובבים אותו ניסו במשך שנים "לבלוע" את מקדש אנגקור ואט אשר מקודש לדת הבודהיסטית, אך נראה שדווקא האדם הוא זה שיוביל לאובדנו בשנים הקרובות. המתחם הענק הזה נבנה עוד בתקופת המאה ה-12, ולמרות שרק באמצע שנות ה-90 של המאה ה-20 התחילו לבקר בו תיירים באופן תדיר, אבני החול של המקדש כבר החלו להיסדק. לא רק התיירים עצמם מהווים סכנה למקדש אלא גם בתי המלון שניבנו באזור. על ידי שאיבת מי תהום מהאדמה המלונות האלו מאיימים על היציבות של המקדש שלא נבנה עם יסודות יציבים מלכתחילה. בעתיד הלא רחוק כל המבנה ההיסטורי הזה עלול לשקוע באדמה. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
sam garza

 

3. אנטרקטיקה

היבשת הדרומית ביותר בכדור הארץ היא מקום נהדר לבקר בו כדי לראות מבני קרח ענקיים ואת שלל גווני הלבן והכחול העשירים של הטבע. יחד עם זאת מדענים וחוקרים מזהירים כבר שנים רבות שהקרחונים של כדור הארץ נמסים. ייתכן שהתהליך ייקח עוד מאה שנים ואף יותר, אך כבר היום התחילו להגביל את מספר המבקרים שיכולים לבקר בשולי אנטרקטיקה. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
Andrew Mandemaker

 

4. קרחון את'בסקה – קנדה

הקרחון המתוייר ביותר בצפון אמריקה ממוקם במרחק סטייה קצרה מהכביש המחבר בין שתי ערים גדולות במחוז אלברטה שבקנדה. הקרחון נחשב לשטח הקרח הגדול ביותר בהרי הרוקי הקנדיים, אבל גם לאחד הקרחונים הנמסים במהירות הגדולה ביותר בעולם. הקרחון נמס כבר למעלה מ-125 שנים וכיום הוא נסוג בקצב של כ-2.5 מטרים בשנה. מומחים מעריכים שקצב הנסיגה רק ילך ויעלה ככל שיעבור הזמן, כך שכדאי לכם מאוד לראותו בהקדם האפשרי.
 
אתרים שעומדים להיעלם
Carlos Delgado; CC-BY-SA

 

5. הטאג' מאהל – הודו

מבנה הקבורה הענק הזה הוא כנראה אחד האתרים המפורסמים ביותר בהודו והוא ממוקם סמוך לעיר אגרה. כל המתחם נבנה לפי חוקי סימטריה מוקפדים, והוא שופע צמחייה מטופחת, תעלות מים ומבני שיש. באתר מבקרים כ-3 מיליון תיירים בשנה, והוא סובל מזיהום אוויר, נזקי לחץ ומאמצי שימור הלוקים בחסר. המבנה הבוהק נהפך בהדרגה לצהוב מלוכלך, והימים שבהם תוגבל משמעותית הכניסה אליו הולכים וקרבים.  
 
אתרים שעומדים להיעלם
Yann
 

6. ונציה – איטליה

העיר ונציה היא אחד מהיעדים הפופולריים ביותר באיטליה, אך בקרוב מערכת התעלות המורכבת של העיר תשתלט על מרבית שטחה. ונציה שוקעת, באופן מילולי, וחלקים רבים ממנה מוצפים באופן תדיר למרות שפרויקט שימור של ממשלת איטליה שואף לשנות את המצב. אמנם הסיכויים שעיר שלמה תיעלם מתחת לפני המים נשמעים קלושים, אבל יסודות העיר קיימים כבר מאות שנים, והם נשחקים בהדרגה בשל נזקי המים.
 
אתרים שעומדים להיעלם
Paste

 

7. פטגוניה – ארגנטינה וצ'ילה

רבים מאמינים שפטגוניה היא חבל הארץ היפה ביותר בדרום אמריקה, אבל ספק רב אם הוא יישאר במצבו הנוכחי לעוד שנים רבות. שינויי אקלים משנים באופן ישיר את הנוף בשל המסת קרחונים ושלגים מפסגות ההרים והצפת המישורים השטוחים שלמרגלותיהם. פטגוניה לא הולכת להיעלם, אבל כל עשור שעובר משנה את פני האזור באופן דרמטי.  
 
אתרים שעומדים להיעלם
Evelyn Proimos

 

8. יערות הגשם בסומטרה – אינדונזיה

שטחם הכולל של יערות הגשם בסומטרה הוא הוא 25,951,240 דונם, אך כל השטח הזה סובל מצייד וכריתת עצים בלתי חוקית. בנוסף לכך, יזמי נדל"ן מנסים כבר במשך תקופה ארוכה לקבל אישורים לתוכניות בנייה רחבות היקף שיזיקו לכל המערכת האקולוגית שבסביבה. מינים בסכנת הכחדה כמו הנמר הערפילי, טיגריס הסומטרה והטפיר האסייתי עומדים כולם להיעלם יחד עם היערות.
 
אתרים שעומדים להיעלם
Rahmatdenas

 

9. קיוטו – יפן

העיר העתיקה הזאת נוסדה במאה ה-8, ובמשך שנים רבות היא הייתה עיר הבירה של יפן עד שהוחלפה בשנת 1868 על ידי טוקיו. העיר עדיין נחשבת לאחד ממרכזי התרבות של יפן ומתגוררים בה כ-1.5 מיליון תושבים, אך היא הולכת וגדלה בקצב מאיים ודרסני. יזמי נדל"ן לא מעוניינים לשמר את סגנון הבנייה העתיק שמאפיין את רוב חלקי העיר, ומבנים הקיימים נהרסים לאט לאט עד שלא יישאר שריד מהעיר ההיסטורית והמיוחדת הזאת. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
由Oilstreet上传

 

10. האי אואהו – הוואי

האי הידוע בשמו "נקודת המפגש" הוא מרכז התרבות והאוכלוסייה של הוואי, אשר בנוסף למיליון התושבים שבו, מארח גם כ-4.5 מיליון תיירים מידי שנה. למרות שהוואי לא נחשבת למדינה כושלת, רבות מהאטרקציות המרכזית של האי, ובעיקר חופיו, נמצאים בסכנה ממשית. עליית מפלס המים כיסתה כבר כ-25% משטח החופים של האי, וקצב העלייה רק הולך ועולה, כך שאם חלמתם על נופש בהוואי כדאי לכם למהר ולארוז מזוודות. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
Cristo Vlahos

 

11. ביצות האברגליידס – פלורידה

למרות שביצה לא נשמעת לרוב האנשים כמו אוצר טבע, שמורת האברגליידס מכילה כמות אדירה של חיות בר ושטחים ירוקים שעומדים בפני סכנה חמורה. החל משנת 1900 נחפרו תעלות ניקוז, נבנו סכרים ובוצעו מאמצים שונים לייבוש הביצות. כיום, מחצית משטח האברגליידס הוא כבר אדמות חקלאיות מעובדות ואזורי התיישבות שנוגסים במשאבי הטבע ובמקורות המזון של החיות. הקונגרס האמריקאי אמנם העביר חוקים כדי לשמר את האזור, אבל השינוי לטובה הוא איטי מדי, וההידרדרות במצב השמורה מהירה מידי.
 
אתרים שעומדים להיעלם
Closedmouth

12. אי חג המולד – אוסטרליה

טריטוריית אי חג המולד כוללת אי קטן ששיטחו 135 קמ"ר צפונית לעיר פרת' שבאוסטרליה. היצור המפורסם ביותר על האי הוא הסרטן האדום, אשר מספר הפרטים ממנו (נכון לשנת 2004) עולה על 100 מיליון. המספר המרשים הזה הולך ופוחת במהירות מדאיגה, בשל מין אשר פלש לאי והפך את המערכת האקולוגית העדינה שבו. מדובר בנמלה הצהובה "המשוגעת", כינוי שהודבק לה עקב תנועותיה האקראיות כאשר היא מופרעת. מושבות הנמלים האלו מתפשטות בקצב של 3 מטרים בכל יום, והן ניזונות מהסרטנים והצמחים שעל האי. מדענים עדיין מנסים למצוא פתרון לבעיית הנמלים אשר לא יפגע בשאר חיי הטבע על האי, ובינתיים הם הולכים ונעלמים...
 
אתרים שעומדים להיעלם
DIBP images

 

13. הפארק הלאומי ראנת'המבור – הודו

הפארק המרשים הזה משתרע על שטח של כ-390 קמ"ר בצפון הודו, והוא ללא ספק המקום הטוב ביותר בעולם לצפייה בטיגריסים בסביבתם הטבעית. בעבר הלא רחוק שליטי הודו היו צדים את החיות האדירות האלה, ובעקבות ציד לא חוקי שממשיך עד היום נותרו בשמורה רק כ-3,200 טיגריסים. בכל שנה מספר הטיגריסים הולך ופוחת, ובעתיד הלא רחוק כבר לא תהיה הצדקה לקיום השמורה והשטח כולו יימכר לחברות פיתוח שרוצות להפוך את האזור למרכז תעשייתי. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
Brian Gratwicke

 

14. אי הפסחא – צ'ילה

האי המפורסם עם פסלי הפנים הוא דוגמה עצובה להשפעות של תיירות וכריתת יערות בקנה מידה רחב מידי על סביבה טבעית מבודדת. באי חיים בסך הכל כ-5,000 תושבים והם סובלים קשות מנפח התיירים שמגיע למקום. ממשלת צ'ילה ורשויות השימור מקיימות בימים אלו תכניות לצמצום הגישה לאי, כך שאם אתם רוצים לראות את נוף השקיעה על האי כדאי לכם למהר או שתיאלצו לקבוע הזמנה לתאריך רחוק ולא ידוע. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
 Hhooper1

 

15. ים המלח – ישראל

לצערנו הרב גם לישראל יש נוכחות ברשימה הזאת והיא ים המלח. מאגר המים המלוחים והמינרלים הנמוך ביותר בעולם היה הבסיס לייצור תעשייתי מצד ישראל וירדן במשך 40 השנים האחרונות, והדבר פגע קשות בגודלו של ים המלח ובזמינותו למבקרים. ים המלח התכווץ בשליש במהלך השנים האחרונות וכדאי לכם מאוד ליהנות מאחד מאוצרות הטבע הגדולים ביותר בישראל לפני שהוא ייעלם לחלוטין. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
israeltourism

 

16. פומפיי – איטליה

העיר שנהרסה בעקבות התפרצות הר ווזוב בשנת 79 לספירה עומדת בפני איום פעם נוספת בתחילתה המאה ה-21. גודלו העצום של שטח האתר, זרימת התיירים הבלתי פוסקת ונזקי הזמן הטבעיים מונעים שימור אפקטיבי של אחד מאתרי הארכיאולוגיה המרתקים בעולם. חלקים גדולים מהעיר הם כבר שיחזורים של עתיקות שהתפוררו לאבק, ויש הסבורים שבעתיד חלקים גדולים מהאתר ייסגרו למבקרים. 
 
אתרים שעומדים להיעלם
Wknight94
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו