print header

29 שבטים מסורתיים מרחבי העולם

העולם בו אנו חיים הוא מקום רחב ידיים ועשיר בתרבויות שונות ומשונות. חלק מתרבויות אלה עוד חיות בשבטים קטנים ופרימיטיביים, בהרמוניה מושלמת עם הטבע. החשש הגובר בקרב הקהילה המדעית הוא ששבטים אלה הולכים ונעלמים עקב התבוללות והשפעות התרבות המערבית והגלובאליזציה. בתמונות הבאות תוכלו לחזות ב-29 משבטים אלה, ללמוד על תרבותם הייחודית ולהבין עד כמה מגוונת היא התרבות האנושית.

אסארו - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

בני שבט האסארו חזו לראשונה בציוויליזציה המודרנית רק באמצע המאה ה-20. בני השבט מכסים את גופם בבוץ מנהר האסארו ויוצרים מסכות מבהילות על מנת להפחיד את אויביהם.

 

הולי - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

בנות שבט ההולי נוהגות ללבוש חצאיות עשב, ובני השבט לא לובשים דבר פרט לדלעת מאורכת על איבר מינם. בעיתות מלחמה בני השבט עוטים איפור צבעוני ופאות מקושטות, העשויות, פרט לנוצות ופרחים, משערם שלהם.

 

הימבה - נמיביה

שבטים
 
שבטים

נשות שבט ההימבה מנהלות את כל משק הבית בעצמן. הדבר הראשון אותו הן עושות על הבוקר הוא למרוח על גופן ושערן את משחת האוטג'יזה. משחה אדומה זו, העשויה משומן עזים, אפר ועפר, משמשת כאיפור והיא ייחודית לשבט זה.

 

קזאח - קזחסטאן

שבטים
 
שבטים

הקזחים הם ילידי קזחסטאן, ונחשבים לסייסים ומאלפי עיטים מעולים. הקזחים משתמשים בעיטים המאולפים כדי לצוד ארנבות ושועלים, מהם מכינים את רוב בגדי הפרווה המסורתיים של בני השבט.

 

מאורי - ניו זילנד

שבטים
 
שבטים

ילידיה של ניו זילנד נקראים המאורים, והם בעלי תרבות עתיקה עשירה ומפוארת. כחלק מטקס ההתבגרות של בני המאורים, פניהם מקועקעות בקעקועים המסורתיים.

 

צ'וקצ'י - סיביר

שבטים
 
שבטים

בני שבט הצ'וקצ'י, החיים בחצי האי צ'וקצ'י אשר בסיביר, נחשבים לאנשים לוחמניים. מאז שהתנחלו בחצי האי, כוחות רוסיים מעולם לא הצליחו להשתלט עליהם.

 

גורוקה - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

איזור הרמות של פפואה גינאה החדשה הוא ביתם של שבטים רבים, בינהם שבט הגורוקה. כל שנה, מאז שנת 1957, מגיעים כל השבטים לבירת אזור הרמות, ומפגינים את תרבותם בפסטיבל גדול וצבעוני.

 

קאלאם - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

אל הכפר בו חיים בני שבט הקאלאם ניתן להגיע אך ורק באמצעות מטוס קל, ומסע רגלי של שלושה ימים דרך הג'ונגלים. בידוד זה עזר לשבט לשמור על תרבות עשירה ומורכבת, המנותקת לגמרי מהתרבויות הסמוכות לה.

 

סמבורו - קניה וטנזניה

שבטים
 
שבטים

שבט הסמבורו הוא שבט נוודים, המעבירים את משק הצאן שלהם ממרעה למרעה. הפוריות חשובה במיוחד לבני השבט, ואפילו ילדים נוהגים ללעוג לנשים שנחשבות עקרות.

 

דוחא - מונגוליה

שבטים
 
שבטים

בני הדוחא, הידועים גם בשם צאטא'אן, הם רועי איילים נודדים החיים במונגוליה. משמעות השם צאטא'אן הוא "אנשי האיילים".

 

גאוצ'ו - ארגנטינה ואקוודור

שבטים
 
שבטים

בני הגאוצ'ו הנודדים בערבות הפמפס נחשבים לעם חסון ובלתי מתפשר. למרות המוניטין הקשוח שלהם, בוקרי הגאוצ'ו נחשבים למכניסי אורחים מצויינים, הנוהגים לחלוק את המזון שלהם עם המטיילים באזור.

 

מוסטנג - נפאל

שבטים
 
שבטים

לשבט המוסטנג, החי בנפאל, מסורות ואמונות קדומות ביותר. רבים מהם עדיין מאמינים כי העולם הוא שטוח, וכי מחלות מגיעות מחוסר איזון בין היסודות המרכיבים את הגוף. אצל נשות המוסטנג נהוגה פוליאנדריה - חתונה של אישה אחת למספר בעלים, אך במקרה של השבט היא יכולה להתחתן איתם רק אם הם אחים. מנהג זה מונע חלוקה של אדמת המשפחה הפורייה, שהיא נדירה מאוד בנפאל.

 

וונואטו - רפובליקת וונואטו

שבטים
 
שבטים

בני השבט הם הילידים של איי וונואטו, הממוקמים ממזרח לאוסטרליה. במסגרת טקס ההתבגרות של הנערים הוונואטים, הם עוברים ברית מילה.

 

לדאקי - הודו

שבטים
 
שבטים

בני הלדאקי הם עם מסורתי מאוד, ותחומים רבים מחייהם נשארו כשם שהיו לפני כ-2,000 שנה. מזג האוויר הקשה בחבל הארץ ההררי בו חי השבט גרם ליצירה של קומונות קטנות, קבוצות של משפחות המשתפות פעולה וחולקות את מטלות הבית וגידול הילדים.

 

מורסי - אתיופיה

שבטים
 
שבטים

שבט המורסי נחשב לפרימיטיבי מבין השבטים החיים בעמק האומו, לא בגלל אורחות החיים שלו, אלא בגלל יחסם העוין לזרים. לבני המורסי יש פתגם שאומר "עדיף למות מאשר לחיות בלי להרוג".

 

רבארי - הודו

שבטים
 
שבטים

אחת המסורות החשובות ביותר של בני הרבארי היא הרקמה. בנות השבט לומדות את מלאכת הרקמה המסורתית בגיל צעיר, ומתחילות לעבור על יצירות רקמה. כל הרקמות אותן יצרה הנערה הופכות מאוחר יותר להיות הנדוניה שלה.

 

דאסאנך - אתיופיה

שבטים
 
שבטים

ייחודו של שבט הדאסאנך הוא בכך שאינו מובחן אתנית. השבט מוכן לצרף אליו את כל מי שמוכן לעבור ברית מילה.

 

דרוקפה - הודו

שבטים
 
שבטים

במשך מאות שנים לבני הדרופקה הכפריים היה מנהג מסורתי של חילופי זוגות פומביים. אנשי העיר שהגיעו לאזור טענו כי מנהג זה פרימיטיבי, ולכן עכשיו בני הדרופקה נוהגים לעשות זאת רק בהיעדר זרים.

 

האוראני - ארגנטינה ואקוודור

שבטים
 
שבטים

בני שבט ההאוראני מחשיבים את עצמם לצאצאים של יגואר ועיט. הם לעולם לא יצודו אחד מן השניים, וגם לא נחשים, אותם הם מחשיבים לסימן מבשר רעות.

 

טיבטאן - סין וטיבט

שבטים
 
שבטים

הטיבטאנים הם ילידיה של טיבט, אך חיים היום בעיקר בשטחי סין. אחת המסורות הוותיקות שלהם היא האופרה הטיבטאנית. מסורת זו החלה במאה ה-14 כאשר ראש הכפר ארגן הופעת אופרה כדי לגייס כספים להקמתו של גשר חדש.

 

ארבור - אתיופיה

שבטים
 
שבטים

בני שבט הארבור החיים באתיופיה מאמינים כי שירה וריקוד יכולים לגרש רוחות רעות ולהוביל לשגשוגו של השבט. בעבר היה לשבט מונופול על הסחר בשנהב באיזור.

 

חמאר - אתיופיה

שבטים

שליטתם של הורי שבט החמאר על בניהם היא מרשימה. גברי השבט חייבים לקבל את ברכת הוריהם כדי להינשא, ורובם זוכים לה רק באמצע שנות ה-30 לחייהם. נשות השבט מתחתנות בדרך כלל סביב גיל 17.

 

קארו - אתיופיה

שבטים
 
שבטים

בעבר שבט הקארו היה ידוע בבית המפוארים שלו, אך מאז השבט איבד הרבה מהונו. כיום לכל משפחה בשבט יש שתי בקתות קטנות - בקתה אחת למגורים, ובקתה אחת לפעילויות משפחתיות, מעין סלון חיצוני.

 

באנה - אתיופיה

שבטים
 
שבטים

בני הבאנה צריכים להוכיח את עצמם לפני שזקני השבט יאשרו להם להתחתן. בני השבט צריכים לקפוץ מעל 4 פרות כדי להוכיח את זכאותם, ובנות השבט מקבלות מלקות משוט כדי להוכיח את האומץ שלהן.

 

ננט - סיביר

שבטים
 
שבטים

שבט הננט הוא שבט נוודים אשר מגדלים עדרי צבאים. בני השבט מאמינים כי קיים הסכם בין בני האדם לצבאים, לפיו הצבאים מציעים את בשרם ועורם לבני האדם, והאדם מלווה את הצבאים, מטפל בו ומגן עליו מפני טורפים.

 

קורוואי - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים

בני הקורוואי גרים בבקתות עצים גבוהות, ומפרידים בין הגברים לנשים. הנשים חיות יחד עם הילדים בבקתות משלהן.

 

יאלי - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

גובהם של בני היאלי נע סביב 1.50 מ', ורשמית הם נחשבים לננסים. משמעות השם "יאלי" הוא "אדוני הארץ".

 

דאני - אינדונזיה ופפואה גינאה החדשה

שבטים
 
שבטים

שבט הדאני גר בשכנות לשבט היאלי ועם זאת יש לו שפה ותרבות נפרדים לגמרי. השבט מפורסם במגיני איבר המין אותו לובשים בני השבט.

 

מסאי - קניה וטנזניה

שבטים
 
שבטים

שבט המסאי הוא שבט של לוחמים גאים. בני השבט לומדים כבר מגיל צעיר את אומנות הלחימה השבטית, את חובותיו של הלוחם ואת תרבותו.

 

מקור: נעם זילבר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו