print header

10 הארמונות המרהיבים ביותר בעולם!

מה הייתם עושים אם היה לכם את כל הדברים שאי פעם רציתם ועוד היה נותר לכם כסף לבזבוזים? אולי הייתם נוסעים לטייל בעולם, אולי הייתם תורמים לצדקה או שאולי הייתם בונים לעצמכם הצהרה של הוד ופאר, כיאה למעמדכם הרם. הכירו את 10 הארמונות המפוארים בעולם - אלה שאפשר רק לפנטז עליהם...


ארמון Nonsuch
ארמון נונסאץ', שבסאריי, אנגליה, נקרא כך מתוך הטענה ש'מעולם לא היה' כזה ארמון. היה זה הפרויקט של המלך הקנאי הנרי השמיני, שלא יכול היה לסבול את הרעיון שלמלך אחר יהיה ארמון שיאפיל על שלו.
זו הסיבה שבנה ארמון מונומנטאלי שיהווה חגיגה לעיניים וייצג את המעמד המכובד של שושלת טיודור. היסטוריונים רבים מתייחסים אל המבנה כנקודת הפתיחה של האדריכלות הרנסנסית באנגליה. עם זאת, הנרי השמיני לא זכה לראות את רצונו מתגשם, כיוון שנפטר בשנת 1574. מקורביו, מכרו אותו לאציל בריטי בשם הנרי פיציאלן וזה השלים את בנייתו. הארמון חזר לידי המלוכה בשנות ה-90 של המאה ה-16, עד שבשנת 1670 המלך צ'ארלס השני הוריש אותו לפילגשתו, ברברה. היא החזיקה בו כעשור ואז, בין השנים 1682-3, הרסה אותו עד היסוד. את חומרי הבניין היא מכרה כדי לשלם את חובות ההימורים שלה. נכון להיום, אין זכר לארמון המפואר. שרידים מעטים נשמרו לתצוגה במוזיאון הבריטי.

 

דומוס אוראה (Domus Aurea)
העיר רומא נחשבת לפסגת התרבות המודרנית, המייצגת בין רבדיה מורשת עתיקה. רומא העתיקה הייתה עיר דינאמית וצפופה, שהתגאתה בארכיטקטורה משוכללת של מגורים רבי קומות, אך לא הותירה מקום לארמון שייבנה בה. כל זה השתנה ב
לילה שבין ה-18 ביולי ל-19 ביולי בשנת 64 לספירה, כשפרצה השריפה הגדולה. השריפה החלה באזורים מאוכלסים בצפיפות, אך התפשטה אל בתי האצולה שנבנו על מורדות גבעת Palatine. גבעת פאלטין, או גבעת הפאלאטיום, היא הגבעה המרכזית בין שבע גבעות רומא והיא בין אזורי ההתיישבות העתיקים ביותר. באופן מעניין, המילה Palace (ארמון) היא נגזרת של המילה Palatine, ששימשה את קיסרי רומא כקרקע לארמונותיהם. הראשון לבנות את ארמונו על הגבעה היה הקיסר נירון, הידוע לשמצה באכזריותו. מספרים עליו שבזמן השריפה הגדולה, הוא עמד על אחת הגבעות, ניגן ושר בשמחה, כי ידע שהאש תספק לו סוף סוף את הקרקע שנדרשה לו לבניית ארמון חלומותיו. ואכן, לאחר השריפה הוא מיהר לדרוש את האדמה ולבנות את אחד מהבתים הפרטיים הגדולים ביותר שנבנו באימפריה הרומית - ארמון ה-Domus Aurea (מלטינית: בית הזהב). הארמון כיסה שטח של כ-400 דונם על מורדות הפלטין, כשהוא מכיל אגם מלאכותי, חורשות עצים, שטחים חקלאיים, כרמים ושדות מרעה. היה זה מעין כפר בלב העיר הגדולה, אך בהחלט לא כפר צנוע. הקיסר הזמין פסלי ענק של עצמו שהוצבו מחוץ לכניסה הראשית לארמון, ומספרים כי בתום הבנייה הוא נשם לרווחה וקרא "עכשיו אני יכול לחיות כמו בן אדם!" ה-Domus Aurea הוא אחד הארמונות הגדולים והמדהימים ביותר בעולם. היום, הוא פתוח לקהל הרחב.

 

ארמון אלהמברה
ספרד היא מדינה שבמרוצת ההיסטוריה שלה "אירחה" שורה של עמים כובשים. כל אחד מהם השפיע על הארכיטקטורה שלה, אך ההשפעה המשמעותית ביותר נרשמה למורים, שכבשו אותה במאה ה-14. הכובשים המוסלמים בנו בה שורה של מסגדים, אבל היהלום שבכתר התעוזה האדריכלית היה ארמון אלהמברה. אלהמברה הוא השם הניתן למתחם ארמונות ומבצרים שנבנו בעיר גרנדה. המתחם בנוי לפי הארכיטקטורה המורית הטיפוסית, תוך שימוש מתקדם באלמנטים סימטריים וגיאומטריים. אלהמברה שימש כביתם של האמירים המוסלמים ולאחר שהקתולים
כבשו את ספרד בחזרה לקראת סוף המאה ה-15, הוא שימש גם אותם, בחלקו. אומנם המגדלים וקירות האבן הגבוהים היו מוכרים באדריכלות האירופית, אך מה שהבדיל את אלהמברה מארמונות אחרים היה השימוש הנרחב בחצרות ובמזרקות מפוארות. לאחר הכיבוש הקתולי, הארמון הותאם לפי טעמו של כל שליט ושליט. רק במאה ה-19 החלו להתייחס לארמון כאוצר אדריכלי ובהמשך אף הכריזו עליו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. היום, אלהמברה משמש כדוגמא ומופת לאדריכלות מוסלמית רוויות הוד והדר.

 

ארמון החורף
ארמון החורף בסנט פטרסבורג שימש כביתם של צארי רוסיה משנת 1732 ועד המהפכה הקומוניסטית של 1917, כאשר כל משפחת המלוכה נורתה, והמורדים פשטו על הארמון. הארמון ממוקם על גדת נהר הנבה (Neva) ובנייתו הייתה הדרגתית. את מראהו הנוכחי הוא קיבל במחצית המאה ה-18. הארמון נבנה בקנה מידה ענק במטרה לשקף את העוצמה והכוח של האימפריה הרוסית. היו בו 1,786 דלתות, 1845 חלונות ו-
1,500 חדרים, כאשר הגדולים ביותר היו מסוגלים להכיל כ-10,000 אנשים. לאחר המפכה ברוסיה, הקומניסטים פשטו על הארמון וגילו מרתף יין עצום שהספיק לכל הלוחמים שפשטו על הארמון לחודש שלם. היסטוריונים כינו זאת "ההאנגאובר הגדול בהיסטוריה".
כיום, הארמון הוא חלק ממבני מוזיאון ארמיטאז', אשר מחזיק באחד מאוספי האמנות הגדולים והחשובים בעולם.

 


ארמון בלנהיים
ארמון בלנהיים הוא ארמון מונומנטלי בוודסטוק, אוקספורדשייר, והוא הארמון היחיד באנגליה שלא היה בבעלות או בשימוש משפחת מלוכה. הוא נבנה בין השנים
1705 ל-1722 כמתנה לדוכס ממרלבורו, ג'ון צ'רצ'יל, וזאת כהוקרה על תפקודו בניצחון הצבאי על צרפת ובוואריה בקרב בלנהיים. זהו אחד מהבתים הגדולים בבריטניה המשתרע על שטח של כ-28 דונם והוא משמש כמשכנה של משפחת צ'רצ'יל כבר 300 שנה. ארמון בלנהיים מפורסם כמקום הולדתו של וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה במלחמת העולם השנייה. בשנת 1987, הארמון הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

 

ארמון פוטאלה
ארמון פוטאלה שבלהסה טיבט,
שימש במשך מאות שנים כמשכנו העיקרי של הדלאי למה, המנהיג הרוחני של הבודהיזם הטיבטי ומנהיגה הפוליטי של טיבט. מסורת זו נקטעה בשנת 1959, אז נאלץ הדלאי למה ה-14, טנזין גיאטסו, לברוח לדרמסאלה, הודו, לאחר כישלון ההתקוממות העממית של הטיבטים נגד שלטון הרפובליקה העממית של סין. ארמון פוטאלה הוא הארמון הגבוה ביותר בעולם. הוא שוכן על גבעת "מרפּוֹ רי" בלב להסה, בגובה של 3,700 מטרים מעל לפני הים. מכלול הבניינים של הארמון משתרע על מתחם שאורכו 400 מטרים ממזרח למערב, רוחבו 350 מטרים מצפון לדרום ושטחו 130,000 מטרים רבועים. יסודותיו יצוקי נחושת, עובי הקירות נע בממוצע בין 3 ל-5 מטרים והוא מתנשא לגובה של 117 מטרים. עד לסוף המאה ה-19, ארמון פוטאלה נחשב למבנה המגורים הגבוה ביותר בעולם. גובה הארמון מבחוץ הוא כשל בניין בן 13 קומות והוא מתנשא בסך הכול לגובה שמעל ל-300 מטרים מפני העמק של להסה. בארמון יש מעל ל-1,000 חדרים, 10,000 מקדשים וכ-200,000 פסלונים ובשנת 1994 הוא נוסף לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

 

הארמון הקיסרי של טוקיו
הארמון הקיסרי הוקם במאה ה-17 ושימש כמעונו הפרטי של קיסר יפן, מיג'י, כשעברה הבירה מקיוטו לטוקיו. הארמון מורכב מבניינים רבים הכוללים ארמון, מגורים פרטיים של משפחת הקיסרות, גנים ירוקים, מוזיאון ומשרדי ההנהלה. הארמון אומנם מתנשא לשתי קומות בלבד ובאופן יחסי הוא הכי פחות מרשים מבין הארמונות שברשימה, אבל ערכו רב בהרבה. הארמון הקיסרי של טוקיו משתרע על פני שטח של 3.41 קמ"ר והוא נחשב לריאה ירוקה בלב ליבה של אחת מהערים המתועשות והצפופות בעולם. נכון להיום, כ-20% מהעצים של טוקיו הם חלק מחצר הארמון. הארמון נהרס בהפצצות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה והוקם מחדש ב-1968, בסגנון מודרניסטי, עם אזכורים ארכיטקטוניים יפניים. נכון ל-2011 מתגורר בארמון הקיסר הנוכחי, ה-125 במספר בשושלת הקיסרים, אקיהיטו.

 

Schönbrunn Palace
ארמון שנברון הוא מקום משכנם לשעבר של קיסרי וינה. ארמון מלכותי זה המכיל 1,441 חדרים וגנים מרהיבים, עבר גלגולים היסטוריים שונים כאשר את צורתו המודרנית הוא ק
יבל בסוף המאה ה-17 כראווה לפאר וההדר של שושלת הבסבורג. במרוצת ההיסטוריה, קיסרים שונים עשו בו שינויים רבים, אך את מראהו הנוכחי השלימה אימה של מארי אנטואנט, הקיסרית מריה תרזה. בתום מלחמת העולם הראשונה, כשהאימפריה האוסטרו-הונגרית התפרקה, הארמון הוסב למוזיאון. ארמון שנבורן הוא מחשובי אתרי התיירות של המדינה ואתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו.

 

העיר האסורה
העיר האסורה הממוקמת בלב ליבה של בייג'ין שימשה כמקום משכנם של הקיסרים הסיניים במשך מאות שנים;
החל מאמצע תקופת שלטונו של הקיסר ה-3 משושלת מינג (1644-1368), וכלה בסוף תקופתו של הקיסר האחרון משושלת צ'ינג (1912-1644). כ-100,000 אנשי מקצוע ויותר ממליון פועלים השתתפו ב-15 שנים של בנייה, שבסופה הוקם "הארמון האסור", ראווה לארכיטקטורה הסינית המסורתית. הארמון משתרע על שטח של כ-720 קמ"ר וכולל 980 מבנים, ובהם 8,707 חדרים. נטען כי זהו מכלול הארמונות הגדול ביותר בעולם. צורת העיר היא כשל מלבן שאורכו, מצפון לדרום, 961 מטרים, ורוחבו, ממזרח למערב, 753 מטרים. משנת 1925 הארמון משמש כמוזיאון, ורק ב-1987 הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

 

ארמון ורסאי
הטירה המפוארת של ורסאי הממוקמת ליד פריז, שימשה כמשכנם העיקרי של מלכי צרפת משלהי המאה ה-17 ולאו
רך המאה ה-18. היא נבנתה תחילה כבקתת הציד של המלך לואי ה-13, אך הפכה מאוחר יותר, תחת שרביטו של לואי ה-14 למבנה אצולה מפואר. המלכים שבאו אחריו רק הוסיפו והרחיבו את הארמון, שמהר מאוד כבר לא שימש רק כמקום מגורים אלא כמרכז האדמיניסטרציה והשלטון של צרפת. היסטוריונים רבים טוענים כי אורח החיים הראוותני בתוך חומות הארמון וההיבדלות של אנשי האצולה והמלוכה מהעם, הם שהיוו את הסיבה לנפילתה של המונרכיה הצרפתית. במהלך המהפכה הצרפתית, יצירות האומנות שהיו בארמון הועברו למשמורת מוזיאון הלובר בפריז, הספרים הועברו לספריה הלאומית של צרפת והשעונים וחפצי המדע שהיו באוסף של לואי ה-16 הועברו לבית הספר לאומנות ומדע. רק בשנות ה-60 של המאה ה-20 הצליחו להשיב חלק מהריהוט לארמון. הארמון נותר בלא שימוש גם לאחר השבת המלוכה, ובשנת 1830, המלך לואי פיליפ הכריז על הארמון המפואר באירופה כמוזיאון.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.