print header

על הקשר בין יהירות ליצירתיות

"אני לא משתמש בסמים," אמר לא פעם האמן סלבדור דאלי, "אני הסמים".

דפדוף בדפי ההיסטוריה מגלה כי ישנה נטייה ברורה בקרב אנשים מוכשרים לסוג מסוים של יהירות. ניטשה, שופנהאואר, דקארט, סוקרטס - כל אחד היה פילוסוף גדול בזמנו, ועם אותה הגדולה באה גם מידה גבוהה של יהירות.

בגיל 6," אמר סלבדור דאלי "רציתי להיות טבח. בגיל שבע כבר רציתי להיות נפוליאון. השאיפות שלי גדלות מאז בהתמדה."

מחקר שנערך לאחרונה על ידי פול סילביה ועמיתיו מאוניברסיטת קרוליינה, מצא כי אכן קיים קשר בין יהירות ליצירתיות. הניסוי שהתבצע על קבוצת סטודנטים הראה כי ככל שסטודנטים חשבו את עצמם יצירתיים יותר ועסקו יותר בפעילות יצירתית, כך השיגו ציונים נמוכים מהממוצע במבחנים הבוחנים מידה של ענווה וכנות. ממצאים אלה הצביעו במהופך על מגמות של חשיבות עצמית, חוסר צניעות, יהירות ואף מרמה ורדיפת בצע.

הקשר בין יהירות ליצירתיות הולך הרבה אחורה. לפניכם 10 מהציטוטים הכי שחצנים שאי פעם נאמרו על ידי כמה מהאנשים המוכשרים ביותר בעולם.

 

ציטוטים

"ביקורת רעה היא אפילו פחות חשובה מהשאלה אם יורד גשם בפטגוניה."

איריס מרדוק

   
ציטוטים יהירים "יהירות של הראויים לשבח היא פוגענית יותר מהיהירות של אלו שאין להם ערך - הכשרון עצמו הוא פוגע."

ניטשה

   
ציטוטים יהירים

"שוב, תכונה טיפוסית היא לאדם הגאה לא לנסות את כוחו באלה הדברים שהינם מוסכמים על הכל כמביאי כבוד, או הדברים בהם אחרים מצטיינים; להיות איטי ולהחביא את כוחו אלא כאשר מעורבים כבוד או סכנה גדולים, ולהיות אדם הנוקט במעט מעשים, אך אותם מעשים הינם גדולים וזוכים לתהילה. חייב הוא גם להיות פתוח, הן בשנאתו והן באהבתו (משום שלהחביא את רגשותיו, לכבד פחות את האמת מאשר את דעת האנשים, היא תגובת הפחדן), וחייב לדבר ולפעול בגלוי, מאחר שהוא חופשי מדיבורים משום שבז הוא, ונוטה לספר את האמת, אלא כאשר מדבר באירוניה לגסי רוח."

אריסטו

   
ציטוטים יהירים

"אני מקווה כי הדורות הבאים ישפטו אותי באדיבות, לא רק עבור הדברים שהסברתי, אלא גם עבור אלו שהשמטתי במכוון, כדי להשאיר לאחרים את  ההנאה של הגילוי."

דקארט

ציטוטים יהירים

"אמא שלי אמרה לי: 'אם תהיה חייל, תהפוך לגנרל'. 'אם תהיה נזיר, תהפוך לאפיפיור'. במקום זה הייתי צייר והפכתי לפיקאסו."

פאבלו פיקאסו

   
ציטוטים יהירים

"היו ימים בהם הייתי מתרוצץ בעולם, שכן דמיינתי שאני מועסק. אך באמת שהייתי הדבר האומלל ביותר, לא טוב יותר ממה שאתה עכשיו. חשבתי שאני חייב לעשות כל דבר מאשר להיות פילוסוף."

אפלטון

   
ציטוטים יהירים

"אני לא שובר את הראש יותר מדיי על שאלות של טוב ורע, אבל מצאתי מעט מאוד 'טוב' בבני אדם בכלל. מנסיוני, רובם הם זבל, לא משנה לאיזו דוקטרינה מוסרית הם שייכו את עצמם, אם בכלל." 

זיגמונד פרויד

   
ציטוטים יהירים

"רק אינטלקט גברי, המוחלש על ידי הדחף המיני, יכול לקרוא למין המעוות, צר הכתפיים, רחב הירכיים וקצר הרגליים - המין היפה... יותר מתאים  לקרוא לנשים 'המין חסר האסתטיות / המין הלא אסתטי'. אין להן תחושה אמיתית של הבנה וקבלה למוסיקה, לא לשירה ולא לאומנויות הפלסטיק: אם הן מוכרחות לעסוק בכך, זהו אך ורק חיקוי הנולד מרצונן לרצות."

ארתור שופנהאואר

   
ציטוטים יהירים

"אם אתה מתכוון לחלוק איתי ולהחליף יופי ביופי, יהיה לך יתרון גדול עליי - אתה תרוויח את היופי האמיתי תמורת יהלום למראית עין. זהב תמורת פליז."

סוקרטס

   

ציטוטים יהירים

"סמנו זאת טוב, גברים גאים של פעולה! אתם, אחרי הכל, המכשירים הלא מודעים של אנשי המחשבה."

הגל - גיאורג וילהלם פרידריך

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.