print header

מחצית השקל ומתנות לאביונים - מדריך מקיף לשנת 2024

פורים הוא חג יהודי הנחגג מדי שנה לזכר הצלת העם היהודי מהמן הרשע בימי אחשוורוש בפרס העתיקה. פורים הוא זמן של שמחה ונתינת מתנות למשפחות נזקקות המוגדרות בתואר אביונים. במדריך הבא נספק לכם הבנה מקיפה של מצוות ומנהגי פורים:

 • איך חוגגים את החג?
 • למה חוגגים אותו?
 • מהם המצוות המיוחדות שניתקנו לזכר החג?
 • מה הם פרטי הדינים וההלכות?
 • ועוד פרטים רבים נוספים!
מצוות פורים: מסכה חגיגית
נציין כי חב"ד השיקו אתר לכבוד חג הפורים בו ניתן ללמוד את מצוות ומנהגי החג. מומלץ להיכנס לאתר כדי ללמוד בהרחבה את כל ההלכות והמנהגים הרלוונטים לשנה הנוכחית - כתבו במנועי החיפוש ברשת "פורים עם חב"ד".
 

לפני שנרחיב על הלכות ומנהגי החג, חשוב להדגיש שיש מצווה שאמנם לא קשורה באופן ישיר לחג הפורים אבל נוהגים לקיימה החל מחודש אדר, והמנהג הרווח ביום תענית אסתר, והיא לתת תרומה זכר למחצית השקל. על המצווה המיוחדת נאמר בספרי המקובלים סגולות עצומות כמו לדוגמה שמי שמתמיד בקיום המצווה לא יראה כל פגע רע באותה השנה וכן יזכה לשמירה והגנה מאת בורא עולם.

מצוות פורים

פורים מלא במצוות הייחודיות. המצוות כוללות:
 • קריאת מגילה: מגילת אסתר, המספרת את סיפור פורים, נקראת בבית הכנסת פעמיים במהלך פורים - פעם אחת בערב ושוב בבוקר.
 • נתינה לנזקקים: נהוג לתת מתנות לכל הפחות לשני אביונים - עניים מרודים.
 • משתה: ליהנות מארוחה חגיגית, כולל מטעמים מיוחדים.
 • משלוח מנות: החלפת חבילות מזון ומתנות עם חברים ובני משפחה.
חג הפורים בשנת תשפ"ד 2024 יחול במוצ"ש 23/03/2024 וכן למחרת ביום ראשון 24/03/2024.
בירושלים החג נחגג יום למחרת והוא מתחיל במוצאי יום ראשון 24/03/2024 ולמחרת ביום 25/03/2024.
לנוחיותכם מצורף קישור לתרומה מתנות לאביונים אונליין דרך אתר חב"ד: https://chabad-purim.org.il/gifts/

מנהגים ומסורות

בנוסף למצוות יש בפורים מנהגים שונים המוסיפים לאווירה הייחודית של החג:
 • תחפושות: התלבשות בתחפושות, לרוב בדמות מסיפור פורים, היא מסורת אהובה לילדים ולמבוגרים כאחד.
 • רעשן: להרעיש בזמן שמזכירים את המן הרשע במגילה. נציין כי בשל חילוקי מנהגים בעם ישראל יש מי שמרעיש בכל פעם שאומרים את השם המן, ויש כאלה שמרעישים רק בהמן עם תואר כמו "המן הרע" או "המן האגגי".
כפי שניתן לראות, פורים הוא חג תוסס, הכולל מגוון מנהגים ומצוות. על ידי שקיעה בקריאת מגילה, נתינה לנזקקים, סעודה, התחפשות והשתתפות בשאר מנהגי פורים, תוכלו לחוות במלואה את השמחה והחגיגה של החג המיוחד הזה.

מה קרה בפורים?

שורשיו של פורים באירועים ההיסטוריים שהתחוללו בפרס העתיקה. הסיפור מתועד במגילת אסתר, הנקראת במהלך החג. במגילה מסופר איך אסתר המלכה, אישה יהודייה, השתמשה במעמדה כדי להציל את העם היהודי ממזימתו של המן הרשע שהיה יועץ למלך אחשוורוש הפרסי.

משמעות קריאת המגילה

קריאת מגילה היא אחת המצוות המרכזיות של פורים. בשמיעת סיפורם של אסתר ומרדכי אנו נזכרים באירועים המופלאים שהובילו להצלת העם היהודי. 

גמילות חסדים בפורים

אחת המצוות המרכזיות של פורים היא נתינה לנזקקים. מעשה צדקה זה, המכונה "מתנות לאביונים", מבטיח שכולם יוכלו להשתתף בחגיגות השמחה של החג. בנתינה אנו מגלמים את רוח החמלה והסולידריות שפורים מייצג. חשוב לציין שמצוות המתנות לאביונים שתקנו חז"ל לא קשורה למצוות זכר למחצית השקל הכתובה בתורה ונוהגים לקיימה בחודש אדר.

חיזוק קשרים באמצעות משלוח מנות

משלוח מנות, המנהג לשלוח חבילות מזון לחברים, משפחה ומכרים, הוא דרך יפה לטפח אחדות וידידות בפורים. על ידי פנייה לאחרים ושיתוף פינוקים טעימים, אנו מחזקים את הקשרים שלנו ובונים תחושת קהילה בתקופה חגיגית זו.

סיכום

לסיכום, פורים הוא חג שמח ומשמעותי הנחגג על ידי קהילות יהודיות ברחבי העולם, ובמיוחד בישראל. זה הזמן להנציח את ניצחון העם היהודי על אויביו ולזכור את גבורתם של אסתר המלכה ומרדכי. לאורך מדריך זה, בדקנו את המצוות והמנהגים השונים הקשורים לפורים. מקריאת המגילה ועד למתן מתנות לעניים, לכל מסורת יש משמעות מיוחדת ומוסיפה לקיום החג הכולל. פורים הוא לא רק זמן לחגיגה, אלא גם זמן למחשבה ולהכרת תודה. זוהי הזדמנות להתכנס כקהילה, לחזק קשרים ולהראות טוב לב ונדיבות כלפי אחרים. אם אתם משתתפים במסיבת פורים, מתלבשים בתחפושת ועורכים את שאר מנהגי היום, זכרו את המשמעות העמוקה מאחורי המנהגים הללו. אמצו את רוח פורים ותנו לה לעורר בכם השראה להשפיע לטובה בעולם.
 
בעודכם חוגגים את פורים עם יקיריכם, שהשמחה והאחדות של החג הזה ימלאו את לבכם ויקרבו אתכם למורשתכם. מקריאת המגילה ועד לסעודת החג, יהי רצון שכל מצווה ומנהג יהיו תזכורת לכוחו המתמשך של העם היהודי.
 
פורים שמח!
 
מקור תמונה ראשית: freepik
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.