print header

15 תמונות חלל מדהימות שצולמו ברחבי העולם

חושבים שתמונות החלל היפות והמדהימות ביותר מגיעות מטלסקופים ענקיים ומתוחכמים? חשבו שנית! פרויקט ׳תמונת היום של נאס״א׳ הביא לנו די הרבה מראות שלא היינו נחשפים אליהם לעולם לולא היה קיים, ועל אף שחלקן מציגות גופים שמימיים רחוקים שאפילו לא ידענו שקיימים, כמה מהתמונות היפות ביותר הן דווקא אלו שצולמו בעזרת מצלמה רגילה ומהאדמה. גם מכאן אפשר לראות תופעות שונות ומשונות, שניתן להיחשף אליהן אפילו מהגינה הביתית שלכם, והנה 15 תמונות שיוכיחו לכם עד כמה שהעולם והיקום שלנו מופלאים.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

#1 הילות קרח מעל בוואריה, גרמניה

תמונות חלל מכדור הארץ: הילות קרח מעל בוואריה
בזמן שעבר בשדות בסביבת פוסן שבבוואריה, הצלם הבחין בכך שנכנס הישר לתוך ערפל קרח. עבור ערפל שכזה נדרשות טמפרטורות נמוכות במיוחד, ואכן באותו יום הטמפרטורות היו הרבה מתחת לאפס. ערפל הקרח החזיר אור מהשמש השוקעת שמאחורי כנסיית סיינט קולמן, וזו התוצאה – שמציגה לא רק כוכבים, אלא גם קרח שמרחף באוויר.

#2 ג׳מינידים מעל אגם ניאנהו שבסין

תמונות חלל מכדור הארץ: ג׳מינידים מעל אגם ניאנהו
מטר ג׳מנידים הוא מטר מטאורים חזק שמתרחש באמצע חודש דצמבר, כשכדור הארץ חולף דרך שובל אבק שמותיר אחריו האסטרואיד פאת׳ון 3200, אשר מקיף את השמש כל 1.4 שנים. המטר הזה מתחזק מדי שנה, ובשנים האחרונות אפשר לראות בו עד 160 מטאורים בשעה. הוא נקרא כך מכיוון שנקודת ההקרנה שלו נמצאת בקבוצת הכוכבים ״תאומים״, שבאנגלית נקראת ג׳מיני (Gemini).

#3 הזוהר הצפוני ושביל החלב מעל לשמי נורווגיה

תמונות חלל מכדור הארץ: הזוהר הצפוני ושביל החלב מעל לשמי נורווגיה
שתי קשתות שמימיות בתמונה אחת; משמאל רואים את שביל החלב שלנו, ותוכלו להבחין גם בנקודה בצבע כתום, שהיא למעשה כוכב מאדים, ומימין רואים את הזוהר הצפוני בגוונים מרהיבים.

#4 הדובה הגדולה מעל להר פירמיד שבאלברטה, קנדה

תמונות חלל מכדור הארץ: הדובה הגדולה מעל להר פירמיד שבאלברטה
אם אתם יודעים לזהות קבוצות כוכבים, סביר להניח שהאחת שהתחלתם איתה היא הדובה הגדולה, שקיבלה שמות ומשמעויות רבים בתרבויות שונות ברחבי העולם ולאורך ההיסטוריה. מדידת התנועה של הכוכבים מראה שהם נמצאים במרחק של 30-75 שנות אור מכדור הארץ.

#5 נד יבשה מעל טקסס, ארה״ב

תמונות חלל מכדור הארץ: נד יבשה מעל טקסס
בתמונה רואים מה שנראה כמו טורנדו בתוך טורנדו, אך זה לא יתכן. זה גם לא יכול להיות טורנדו בתוך עלעול חול, מכיוון שטורנדו יורד מהשמים, ואילו עלעול חול מתנשא מהאדמה. מה שרואים כאן זה נד יבשה – סוג נדיר של טורנדו שנוצר בקצה סופת ברקים אימתנית. הטורנדו הוא למעשה מה שאתם רואים בפנים, והשכבה החיצונית היא חלקיקי אבק שנזרקים החוצה ממנו.

#6 שלושה גופים שמימיים בוהקים בתמונה אחת – סיציליה, איטליה

תמונות חלל מכדור הארץ: שלוש גופים שמימיים בוהקים בתמונה אחת
בתמונה רואים את 3 מתוך 4 הגופים השמימיים הבוהקים ביותר בשמי כדור הארץ – צדק (משמאל), נוגה (במרכז) והירח (מימין). הקרבה הזו של כולם בשמי כדור הארץ מתרחשת רק פעם בשנה ונראית בכיוון מזרח לפני השקיעה או במערב לפני הזריחה. התמונה הזו צולמה רגע לפני שעלה לשמים הגוף הרביעי והבוהק ביותר בשמי כדור הארץ – השמש. 

#7 אנדרומדה מעל לאלפים, שוויץ

תמונות חלל מכדור הארץ: אנדרומדה מעל לאלפים
האור שמגיע אלינו מגלקסיית אנדרומדה הוא בן למעלה מ-2 מיליון שנה, והוא ככל הנראה האור העתיק ביותר שניתן לראות ללא שום אמצעים מיוחדים. עם זאת, לעיניכם הוא יהיה די מטושטש, והתמונה הזו צולמה בעזרת חשיפה ארוכה, שמראה את הגלקסיה בדיוק רב ומרשים.

#8 זוהר אדום מעל לשמי איטליה

תמונות חלל מכדור הארץ: זוהר אדום מעל לשמי איטליה
בדרך כלל הזוהר הצפוני מופיע, כפי ששמו מרמז, בחלק הצפוני של כדור הארץ, אך הזוהר האדמומי והלא שגרתי הזה הופיע מעל לאלפים האיטלקיים, וצבעו האדום גם הוא לא ממש רגיל. בצד שמאל של התמונה אפשר לראות גם את שביל החלב במעומעם.

#9 דמות מסתורית מעל לשמי קנדה

תמונות חלל מכדור הארץ: זוהר צפוני בצורת רוח רפאים
הצלם של התמונה הזו הצליח לתפוס צורה מיוחדת של הזוהר הצפוני מעל לשמי קנדה, וכל אחד יכול לראות בה משהו אחר – רוח רפאים, מכשפה, אלה ועוד. מה אתם רואים שם?

#10 ליקוי חמה בצילו של עץ בטקסס, ארה״ב

תמונות חלל מכדור הארץ: ליקוי חמה בצילו של עץ בטקסס
התבוננו היטב בצל שהעץ הזה יוצר – מה אתם רואים? הרווחים שבין העלים יצרו מעין עדשה זעירה שדרכה האיר ליקוי חמה, מה שיצר צללים בתצורת אותו ליקוי חלקי. בפעם הבאה שיהיה ליקוי חמה נסו להסתכל על האדמה ולא רק לשמים, ותוכלו גם אתם להיחשף לתופעה הזו – כל עץ יכול לייצר אותה.

#11 בגד הים של הירח, קטאר

תמונות חלל מכדור הארץ: ליקוי חמה בצורת בגד ים
בתמונה הזו רואים תופעה קצת לא שגרתית. זהו ליקוי חמה בעת זריחה, כשהירח מסתיר חלק מהשמש ממעל, אך תוכלו לשים לב שגם חלקה התחתון של השמש מעט מוסתר. זאת מכיוון שהאטמוספירה של כדור הארץ היא בעלת שכבת אוויר קצת חם יותר מעל לים, מה שמשמש כמעין עדשה ענקית שמייצרת אשליה של תמונה נוספת של הירח. התופעה הזה נקראת ״אפקט ואזה אטרוסקית״.

#12 ירח קציר מעל לשמי טוסקנה, איטליה

תמונות חלל מכדור הארץ: ירח קציר מעל לשמי טוסקנה
אלו שחיים בחצי הצפוני של כדור הארץ זוכים לירח קציר בתקופת הסתיו, שהוא השם שניתן לירח כשהוא מאיר את שמי הלילה כה חזק, כך שחקלאים יכולים לקצור את התבואה שלהם לאורו ולאורך הלילה.

#13 עץ תחת שדוני ברקים בצרפת

תמונות חלל מכדור הארץ: עץ תחת שדוני ברקים בצרפת
הם די דומים – שדוני הברקים והעץ שבתמונה – אך בעוד שהעץ הוא צמח שגדל על כדור הארץ, שדוני הברקים נמצאים הרחק מעל לאטמוספירה, כשאלו הם למעשה זרמים של אלקטרונים, כלומר הם דומים יותר לזוהר הקוטב מאשר לברקים הרגילים שאנחנו מכירים.

#14 כוכב השביט נישימורה בשמי סלובקיה

תמונות חלל מכדור הארץ: כוכב השביט נישימורה בשמי סלובקיה
התמונה הזו הייתה יפה גם ללא כוכב השביט שבצדה השמאלי, אך הוא, יחד עם כוכב נגה שבצד השני, הופכים אותה לייחודית וחד פעמית. 

#15 ליקוי טבעתי מעל יוטה, ארה״ב

תמונות חלל מכדור הארץ: ליקוי טבעתי מעל יוטה
מכיוון שהמרחק של הירח מכדור הארץ משתנה מעט בעת תנועתו, הוא לא תמיד מסתיר את כל השמש בעת ליקוי חמה, ובתמונה הזו ניתן לראות את מה שנקרא ״ליקוי טבעתי״, בו בשיא הליקוי נותרת טבעת זוהרת. הקרניים שמבצבצות מהטבעת לא נראו במציאות, אלא נבעו משבירת אור השמש בצמצם המצלמה, והתופעה הזו מתרחשת אך ורק כשמצלמים ליקוי טבעתי.
 
מקור התמונות: nasa.gov
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.