print header

7 סרטוני טבע על בעלי חיים מפתיעים ומדהימים

משום שרובנו חיים בעיר, או לכל הפחות ביישוב קטן, בעלי החיים שאליהם אנחנו נחשפים באופן יומיומי כמו יונים, כלבים וחתולים לא מפתיעים אותנו עד כדי כך במנהגים ובפעולות שלהם. עם זאת, חיות אחרות בטבע שאינן נמצאות בקרבתנו שומרות לעצמן כמה סודות שרק מי שיוצא לחקור אותן מסוגל לגלות. תשובות מרתקות לשאלות כגון למה צב מסתובב לבדו במדבר, איך דיונון מהפנט יצורים אחרים, כמה זאבים צריך כדי לצוד ארנבת ואיך מיליוני דבורים עובדות יחדיו כדי להרחיק טורפים מהכוורת שלהן? את התשובות המפתיעות לשאלות האלו, ועוד הרבה אחרות, תמצאו ב-7 הסרטונים שלפניכם.
 

 

1. למה הצב חצה את המדבר?

הצבה שבסרטון הבא עזבה את היער והתקדמה אל עבר לב מדבר, שם היא הלכה במשך ימים שלמים תחת השמש הלוהטת. ללא אוכל ומים היא לא תשרוד למשך זמן רב, אז למה היא יצאה למסע הזה? הסיבה היא הגשמים שעומדים לרדת ומשנים את הנוף לחלוטין – לפתע המדבר הופך לאזור שמלא באלפי לגונות, זאת בשל שכבת האבן שמתחת לחול אשר מונעת מהמים לחלחל מטה.
 

2. עכביש טווה קורים למרחק של 25 מטר

בסרטון הבא אתם תראו נקבת עכביש קליפה דארוויני, שביכולתה לטוות קורים למרחקים עצומים של עד 25 מטר. רשת הקורים שהיא טוות נפתחת כמו מפרש ונישאת על גבי הרוח, כשכל כמה שניות העכבישה מאגדת את הקורים כדי ליצור גשר חזק. כשעכביש אחר מנסה לנצל את העבודה הקשה שלה, היא מחליטה לנתק את הקורים ולנסות שוב, אך הם לא יתבזבזו עם זאת משום שהיא תאכל אותם! לבסוף העכבישה בונה מלכודת ברוחב 2 מטר – הגדולה ביותר בטבע.
 

3. דיונון מהפנט סרטן

הדיונון הוא חיה שמתמחת בציד סרטנים, אך מדובר בטרף מסוכן בשל הצבתות החזקות שלו. עם זאת, לדיונון יש כישרון מיוחד, כשביכולתו לשנות את צבע עורו, מה שככל הנראה מהפנט את הסרטן! עם זאת ועל אף כשרונו של הדיונון, כפי שידוע תמיד יש דג גדול יותר, ובמים מחכים לו כרישים שמסכנים את חייו בשל היותו טרף עבורם. על כן הציד אחר הסרטן יצטרך לחכות ליום אחר...
 

4. הכוח במספרים – להקת זאבים צדה ארנבת

קשה למצוא מזון באזור הצפוני שבו חיים הזאבים האלה, ועליהם לסרוק שטח של 100 קמ"ר כדי להצליח. לשם כך עליהם לעבוד יחדיו, ולכן כל להקת הזאבים מגדלת את הגורים בשיתוף פעולה ומוודאת שיגיעו לגודל של זאב בוגר לפני הגעת השלגים. לזאבים קל לאתר ארנבות בוגרות, אך קשה לתפוס אותן, ואפילו כשביכולתם לרוץ במהירות של 60 קמ"ש, הארנבת יכולה לבצע פניות חדות מהר יותר מהם. כששני זאבים מנסים לתפוס אותה הן נוחלים כישלון, אך כשעוד זאבים מצטרפים לציד, הם מוכיחים שהכוח שלהם נמצא במספרים. 

5. הדרך המפתיעה שבה מיליוני דבורים מרחיקות טורפים

בסרטון הבא אתם תראו עשרות כוורות, שבכל אחת חיות מאות אלפי דבורים. הן מקיפות את הכוורות שלהן כך שהן נראות כמו אורגניזם אחד שלם, והאסטרטגיה הזו עוזרת להן להגן על ביתן מפני צרעות. כשהכוורת נמצאת תחת מתקפה, הדבורים מזיזות את חלק גופן האחורי יחדיו בתנועת גל שמרתיעה את הטורפים. עם זאת, הצרעות עדיין לא מוותרות ומחכות לדבורים שחוזרות לכוורת מאיסוף צוף, ואלו שאינן ברות מזל מופלות לאדמה ונתפסות בקלות. אף על פי כן, מדובר בהשפעה מזערית על קהילת הדבורים הזו, שמכילה ככל הנראה כ-2 מיליון פריטים.
 

6. המסע המסוכן של הסרטן אל האוכל

לא רק דיונונים צדים סרטנים, אלא גם צלופחים, שלהם יש שיניים שביכולתן לרסק את השריון של הסרטנים. אלו הם למעשה האויבים הקטלניים ביותר של הסרטנים, ובסרטון הבא תראו כיצד על היצורים האלה להתמודד עם הצלופחים בניסיון להגיע לאוכל שלהם. צלופחים הם לא הציידים היחידים שמחכים לסרטנים, אלא גם תמנונים – האם הסרטן יצליח להגיע לשדות המרעה שלו?
 

7. כמה צ'יטות צריך בשביל לצוד יען?

קניה ידועה בחתולים הגדולים שחיים בה, במיוחד הצ'יטה (ברדלס), שמתמחה במרדף מהיר אחר טרף קל משקל. לרוב הצ'יטות צדות לבד, אך הזכר שבסרטון הבא למד ששניים טובים יותר מן האחד, ושלוש אפילו עוד יותר. מדובר בשינוי טקטיקת הציד של הצ'יטות, ועל כן ביכולתן להפתיע את הטרף שלהן שלא מצפה להן – כשהן עובדות יחדיו הן יכולות לצוד טרף גדול כמו יען. לא מדובר במשימה קלה, שכן בעיטה אחת של יען יכולה לפגוע קשות באחת הצ'יטות, מצד שני, אם הן יצליחו הפרס יהיה עצום...
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.