print header

תמונות שמתעדות רגעים מרתקים ואפלים בהיסטוריה

בהתבוננות על ההווה, לעיתים אנו שוכחים איך הגענו כחברה עד הלום ואילו אירועים מדהימים והתנהגויות מוזרות מסתתרים בהיסטוריה שלנו. רבים מהישגים המשמעותיים של האנושות שאנו נהנים מהם כיום, התממשו בזכות אותם אנשים והמצאות מהעבר, וגם בזכות במאבקים, סבל אין סופי והתמודדות עם דברים שבמבט לאחור נראים מוזרים מאוד. לטובה ולרעה, אלו הם הדברים שמוצגים ב-16 התמונות הבאות, שאין סיכוי לראות כיום במקומות ובאווירה בה הן צולמו במקור. ברוב המקרים זה מזל גדול, אך חלק מהתמונות האלו גם מעלות בליבנו געגועים לימים יפים ופשוטים יותר...
 
 
1. נשים מורחקות מחוף הים של שיקאגו בשנת 1922, בעקבות לבישת בגד ים חושפני מדי, נכון לאותם ימים. שוטרים היו מודדים את אורך הרגליים החשופות של נשים בחופים, מבלי להתחשב בגובהן, ובמסגרת החוק הם אף יכלו לקחת נשים למעצר.
תמונות היסטוריות: נשים מורחקות מחוף הים של שיקאגו, אילינוי בשנת 1922, בעקבות לבישת בגד ים חושפני מדי
2. התיירים הראשונים שהגיעו לפירמידות במצרים לאחר פתיחתן לקהל הרחב יכלו לטפס בחופשיות על העתיקות ולקחת חלק מהן למזכרת. בתמונה זאת ניתן לראות תיירים מטפסים על הפירמידות של גיזה בשנת 1890 לערך. 
תמונות היסטוריות: תיירים מטפסים בעזרת מדריכי הטיול שלהם, על הפירמידות של גיזה בשנת 1890 לערך
3. הצדעה במועל יד בחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה של שנת 1938, מציגה את התגובות השונות של האזרחיות לחיילים הגרמנים שחולפים על פניהן בזמן הכיבוש הנאצי.
תמונות היסטוריות: שתי נשים מצדיעות במועל יד, בחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה של שנת 1938
4. אליגטורים רובצים בחווה בלוס אנג'לס, קליפורניה בצמוד לבני אדם שהגיעו לנפוש במחיצתם בשנת 1925. המבקרים נדרשו  לא לזרוק על החיות אבנים  לירוק עליהם, אך היו כאלה שעשו זאת ואף גנבו לעצמם אליגטור הביתה. האטרקציה התיירותית הופסקה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, לאחר כמה וכמה תאונות צפויות לחלוטין...
תמונות היסטוריות: אליגטורים רובצים בחווה בלוס אנג'לס, קליפורניה בצמוד לבני אדם שהגיעו לנפוש במחיצתם בשנת 1925
5. מלח בריטי מנסר את האזיקים מרגליו של עבד אפריקני שיצא לחופשי, באזור חופי קונגו בשנת 1907. משטר העבדות והדיכוי האכזרי התנהל באזור הזה בעת שלטון מלך בלגיה לאופולד השני שמשל על קונגו והפך אותה למושבה אירופאית.
תמונות היסטוריות: מלח בריטי מנסר את האזיק מרגלו של עבד אפריקני שיצא לחופשי באזור חופי קונגו - אנגולה בשנת 1907
6. בימינו כל אדם יכול לצלם מאות תמונות ביום עם הטלפון הנייד שלו ולפרסם אותן מידית להמונים - אך כמובן שזה לא תמיד היה כך. בתמונה המקסימה ומלאת התמימות הזאת  שצולמה בשנת 1900 ברחובות קופנהגן שבדנמרק, משנת 1900, ניתן לראות איך כל הרחוב נעמד לכבוד האירוע הנדיר של הצילום, כולל האנשים הרחוקים ברקע.
תמונות היסטוריות: אנשים נעמדים לצילום ברחובות קופנהגן, דנמרק, שנת 1900
 
7. הבמאי והשחקן האמריקני אורסון ולס, מקריא את תסכית הרדיו שיצר לספר "מלחמת העולמות", בהמחזה מציאותית שנתנה תחושה של שידור אירוע חי. התכנית ששודרה בשנת 1938 יצרה אגדה שאמינותה לא ברורה, לפיה מאזיני רדיו שהחמיצו את ההודעה שמדובר בתסכית, חשו פאניקה והחלו בבריחה המונית מבתיהם. 
תמונות היסטוריות: הבמאי והשחקן האמריקני אורסון ולס, מקריא את תסכית הרדיו שיצר לספר "מלחמת העולמות"
8. המוני ילדי ילידים אמריקנים, שכונו אז אינדיאנים, בתמונה מבית הספר התעשייתי בקרלייל, פנסינבלניה בסוף המאה ה-19. בין השנים 1879-1918, כ-10,000 ילדי ילידים אמריקנים הורחקו ממשפחותיהם ומשבטיהם ונשלחו ללמוד בבית הספר הזה כדי שייטמעו בתרבות האמריקנית המודרנית. רק 158 ילדים סיימו את בית הספר.
תמונות היסטוריות: ילדי ילידים אמריקנים בתמונה מבית הספר התעשייתי בקרלייל, פנסינבלניה מסוף המאה ה-19
9. שתי יצאניות לוקחות הפסקה לשתייה ומשחק קלפים בשנת 1912 בניו אורלינס, לואיזיאנה  - לפני שזנות הוצאה מחוץ לחוק ברוב מדינות ארצות הברית.
תמונות היסטוריות: 2 יצאניות לוקחות הפסקה לשתייה ומשחק קלפים בשנת 1912 בניו אורלינס, לואיזיאנה
10. בתמונה הזו מוצגות נשים אנגליות הפגינו בשנת 1915 כדי לקבל את הזכות לשרת בצבא ולהשתתף במלחמת העולם הראשונה. המפגינות מחזיקות שלט בו נכתב "נשים איטלקיות משרתות את מולדתן. מדוע אנחנו איננו יכולות?". בזכות הנשים האמיצות האלו נפתחו שערי צבאות רבים לנשים בתפקידים שונים, לרבות תפקידים קרביים.
תמונות היסטוריות: נשים בריטיות מפגינות נגד עמדת הממשלה שאסרה עליהן לשרת במלחמת העולם הראשונה
11. ילדים ארמנים ממתינים לגירוש מהעיר מלטיה הטורקית בשנת 1918, במאמץ מיוחד של הטורקים העות'מאניים לחסל כמה שיותר מהם לפני סוף מלחמת העולם הראשונה, במה שנודע כשואת הארמנים. כל האנשים המופיעים בתמונה זו, ימותו תוך כחודש ימים.
תמונות היסטוריות: ילדים ארמנים ממתינים לגירוש מהעיר מלטיה, הטורקית בשנת 1918
12. הולנד מזוהה כיום כמדינת האופניים, אך היא עברה כמה מחאות אזרחיות כדי להגיע למעמד זה. בהפגנה בתמונה משנת 1970, אנשים השחיתו והפכו מכוניות ברחובות אמסטרדם כדי להתנגד לעדיפות שניתנת לרכבים על פני אופניים.
תמונות היסטוריות: הפגנה ברחובות אמסטרדם, הולנד בשנת 1970 במחאה על העדיפות שניתנת לרכבים על פני אופניים
13. אישה שורפת חבילות של שטרות כסף בזמן האינפלציה הגדולה בגרמניה בשנות ה-20 של המאה הקודמת. שטרות הכסף שאיבדו מערכם, הפכו להיות זולים יותר מעץ או פחם, ולכן שימשו להסקת הבית. 
תמונות היסטוריות: אישה שורפת חבילות של שטרות כסף אמיתיים בזמן האינפלציה הגדולה בגרמניה בשנות ה-20 של המאה הקודמת
14. הוצאתו להורג של ג'יי. אר מילר, בתלייה החוקית האחרונה שהתקיימה במדינת טקסס בשנת 1910. הנידון שהורשע ברציחת שני ילדים, קיבץ קהל סקרנים גדול - שהורכב מגברים בלבד - שהגיע לצפות ברגעיו האחרונים של מילר ושל סגנון הענישה הפומבית הזאת. 
תמונות היסטוריות: הוצאתו להורג של ג'יי. אר מילר, בתלייה החוקית האחרונה שהתקיימה במדינת טקסס בשנת 1910
15. מנהג כריכת רגליים של ילדות סיניות, כפי שהוא תועד בשנת 1930 לערך. המסורת שהייתה קיימת במשך קרוב ל-1,000 שנים, נועדה לשם התאמת מבנה גופן של ילדות קטנות לאידיאל היופי בתרבות הסינית. לשיטה הזו היו השפעות בריאותיות נוראיות והיא הופסקה במהלך המאה ה-20 בהוראת השלטונות.
תמונות היסטוריות: מנהג כריכת רגליים של ילדות סיניות, כפי שהוא מתועד בשנת 1930 לערך
16. להקת פופ של נשים איראניות שהצטלמה לפוסטר קידום מכירות לפני סיבוב הופעות בפקיסטן, בשנת 1974. חמש שנים לאחר מכן איראן תהפוך ממדינה פרו-מערבית לרפובליקה אסלאמית, בה לא ניתן עוד להצטלם כך.
תמונות היסטוריות: להקת פופ של נשים איראניות, מצטלמת לפוסטר קידום מכירות לפני סיבוב הופעות בפקיסטן, בשנת 1974

מקור התמונות: imgur

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.