print header

15 בתי ספר מרחבי העולם שחורגים ממסורות לימוד רגילות

רוב הילדים בימינו מעווים את פניהם במחשבה על בילוי של יום נוסף על ספסל הלימודים... הם יושבים על אותם הכיסאות בכל יום, מקשיבים למורים שכבר עייפים מלחזור על החומר הלימודי וצריכים לשנן דברים שלא תמיד נחוצים להם, רק כדי לקבל ציון מספרי ויבש. נראה כי המצב הזה ימשיך להתקיים, אך ישנם בתי ספר מיוחדים בעולם שמוכיחים את ההיפך. 15 מוסדות הלימוד הבאים מראים שלמידה לא צריכה להיות משמימה ונטולת חדווה, אלא יכולה להפוך לחוויה בה נחשפים לידע בצורה חדשנית, כמו בכיתות ללא מגדר בשבדיה, בתאי לימוד שבנויים כמו משרדים בארה"ב או לימודים ללא מקצועות מוגדרים כמו בקנדה... 
 
בתי ספר יוצאי דופן
 

1. בית הספר ה"ירוק" בעולם, צרפת

המייסדים של בית הספר המיוחד הזה סברו ששאיפה של אוויר מאובק ומחניק במשך יום שלם מזיקה לבריאות הילדים, וכדי למנוע מצב של תחלואה בית הספר כוסה כולו במדשאות שמספקות אוויר טהור ונקי לתלמידים. הילדים בבית הספר הזה לומדים בצורה יעילה ונעימה יותר, וכאשר יש מזג אוויר שמשי הם עולים על המדשאות הגבוהות ומקיימים שם שיעורים.
בתי ספר יוצאי דופן

2. בית ספר ללא מקצועות לימוד, קנדה

בבית הספר הזה בטורונטו שבקנדה המורים לא כופים את מרותם על התלמידים, אלא רק מייעצים להם מה לעשות. בתורם, התלמידים יכולים לבחור האם להישמע למורים או לא בלי שהדבר יגרור תוצאות משמעתיות ועונשים. בנוסף, התלמידים בוחרים לאילו שיעורים ללכת ואין להם מבחנים או הערכות אחרות. מתברר שזה עובד...

בתי ספר יוצאי דופן

3. בית ספר ללא מגדר, שבדיה

הערך המנחה בבית הספר הזה הוא שוויון מוחלט בין התלמידים בלי קשר למגדר שלהם. כך למשל לא מתייחסים לילדים לפי כינויי גוף של זכר או נקבה, אלא פונים אליהם בשמם הפרטי או בצורת רבים. המטרה של השיטה הלא שגרתית הזו היא לא להשתמש בסטראוטיפים מובנים שיש בחברה כלפיי המינים השונים, אלא לעודד את כולם להגיע לפוטנציאל המלא שלהם ולגדול עם נפש בריאה.
בתי ספר יוצאי דופן
 

4. בית ספר טכנולוגי, ארה"ב

בעמק הסיליקון בקליפורניה שבארה"ב תלמידים מכינים רשימה של פעילויות, בונים דגמים של בתי צעצוע תוך שימוש בתוכנות של תלת ממד ומפתחים את הכישורים הטכנולוגיים שלהם. ילדים מגיל 4 ועד 14 לומדים להבין את הקדמה של העולם המודרני על מנת שיהיו להם את הכישורים להשתלב בחברה ובשוק התעסוקה בעתיד.
בתי ספר יוצאי דופן

5.  בית ספר ללימוד מותאם אישית, אוסטרליה

כיתות לימוד קטנות, תכנית לימודים מותאמת אישית ותשומת לב פרטנית הם חלק מהיתרונות של בית הספר הייחודי הזה באוסטרליה. הצבעים המיוחדים בהם צבוע בניין בית הספר הם לא רק קישוט על פני השטח, אלא סמל לייחוד של כל תלמיד ותלמיד. תכניות הלימודים המותאמות אישית ניתנות לשינוי על ידי המורים וההורים לפי בקשת התלמידים, שבתורם יכולים גם להעלות הצעות לייעול ושיפור התכנים. 
בתי ספר יוצאי דופן

6. בית ספר ללימוד "מסוכן", ארה"ב

"תחזיק את המקדחה ישר" הוא לא משפט שגרתי שתגידו לילדיכם הקטנים, אך בבית ספר מיוחד בסן פרנסיסקו שבארה"ב למידה "מסוכנת" היא חלק מתכנית הלימודים. בית הספר שם דגש על השתתפותם של התלמידים בתהליך הלמידה שלהם, ואכן יש להם תכנית לימודים שנשמעת כמו חלומם של ילדים רבים: פירוק והרכבה של מכשירי חשמל שונים, משחקים באש ובבוץ וציור מרגיע אחרי יום עבודה ארוך.
בתי ספר יוצאי דופן

7. בית הספר על שם סטיב ג'ובס, הולנד

ייחוד הוא המפתח להתפתחות אישית בריאה לפי בית הספר הייחודי הזה. במוסד הלימודים על שם סטיב ג'ובס לא מתייחסים לכל התלמידים באותה צורה, אלא מבינים שלכל ילד יש את תחומי העניין והכישרונות הייחודיים רק לו. תכנית הלימודים של כל תלמיד מוערכת ומשתנה בהתאם לצרכיו במחזוריות של 6 שבועות, כך שכל תלמיד מפיק את המיטב משנות הלימודים שלו. 
בתי ספר יוצאי דופן

8. בית ספר שמכניס את הטבע פנימה, שבדיה

בית ספר ללא כיתות לימוד? לרובנו קשה לדמיין בכלל רעיון שכזה, אבל במקום מיוחד בשבדיה ביטלו את המחיצות בין הכיתות והקימו בית ספר שהחלק הפנימי שלו הוא חלל פתוח. ילדים יכולים להיכנס ל"מערות", לטפס על "הרים" ולשוחח לצד "עצים" שנבנו כולם במיוחד עבור חווית לימודים מהנה, שמשלבת בתוכה ריקוד, מוזיקה ועבודה במחשבים ייעודיים.
בתי ספר יוצאי דופן

9. בית ספר מקצועי - מעשי, ארה"ב

בבית הספר הזה מצמידים מנחים מיוחדים לתלמידים, ותפקידם הוא ללמד את הילדים כישורים מעשיים במקצועות שהם רוצים לעסוק בהם בעתיד. המטרה של לימוד מסוג זה היא הקנייה של ידע יישומי שישרת את התלמידים בעתיד כאשר הם יצאו לשוק העבודה. תכנית הלימודים הייחודית הזו אומצה כבר על ידי 55 בתי ספר ברחבי ארה"ב על מנת להוציא מהתלמידים את הפוטנציאל המלא שלהם.
בתי ספר יוצאי דופן

10. בית ספר ללא לחץ, פינלנד

רשימת המתקנים בבית הספר הרגוע ביותר בפינלנד נשמעת כמו חלום של אנשים שעברו כבר את גילאי הלימודים: חדר כושר, חדר אספות ומועדון נוער נבנו כולם על מנת למנוע מהתלמידים לחץ מיותר בשעות הלימודים. כשהם לא יושבים בכיתה או מדברים על ענייני היום במועדון שלהם, התלמידים יכולים לישון על הספות בכיתה אם הם עייפים או לקפוץ על הכיסא אם רק עולה בהם החשק. פטפוטים בין תלמידים באמצע השיעור גם הם מורשים בבית הספר החופשי הזה.
בתי ספר יוצאי דופן

11. בית ספר יסודי טכנולוגי, שבדיה

"מסדרונות לימוד" מחליפים את הכיתות המסורתיות בבית ספר יסודי צבעוני ומיוחד שהוקם בשבדיה. מצגות עם החומר הלימודי מועלות בחללי תקשורת הנמצאים במסדרונות השונים וישנם מקומות פרטיים בהם תלמידים יכולים לשבת וללמוד לבד ובשקט. תקשורת אלחוטית מצויה בכל פינה בבית הספר הייחודי הזה ומאפשרת לתלמידים ולמחנכים לתקשר בכל עת בצורה מתקדמת ומעניינת.
בתי ספר יוצאי דופן

12. בית ספר משרדי, ארה"ב

ארה"ב מככבת ברשימה הזו ולא בכדי. בנוסף לבתי הספר שהוזכרו ישנו בית ספר נוסף שכיתות הלימוד בו הוחלפו ב"משרדים" קטנים. האזור המרכזי בבית הספר מורכב מ-300 חללי קובייה שכל אחד מהם מיועד לתלמיד אחד בלבד. כל תא שכזה מכיל מחשב עליו התלמיד יכול ללמוד לפי תכנית הלימודים שהותאמה לו אישית, ואם יש לו שאלה הוא עדיין יכול להרים את ידו ולשאול את המדריכים במקום.
בתי ספר יוצאי דופן

13. בית ספר בתוך קובייה, דנמרק

עדיין בנושא של קוביות, ישנו בית ספר בקופנהגן שבדנמרק, שבו לומדים כ-1,100 תלמידים והכיתות שלו בנויות כקוביות זכוכית גדולות. בכל חלל לימוד ישנו מעין "תוף" גדול המשמש כאזור ישיבה ונועד לעודד גמישות מחשבתית וכן יצירתיות אצל התלמידים. 
בתי ספר יוצאי דופן

14. בית ספר לעידוד יצירתיות וחמלה, ארה"ב

הרעיון שלפיו נוסד בית הספר המיוחד הזה הוא פשוט מאוד: יום הלימודים צריך להיות כמו בילוי במגרש משחקים. המייסדים שהקימו את המוסד הזה מאמינים שההנאה שילדים חווים כתוצאה ממשחקים מעודדת אותם לבלות זמן גם על ספסל הלימודים. תלמידים צעירים דנים בהכנת דגמים תלת ממדיים של העיר ניו יורק ורעיונות לשיפור של שיטות מחזור קיימות, והם זוכים לבלות בדרכים נוספות המעוררות את יצר הסקרנות הטבעי שלהם.
בתי ספר יוצאי דופן

15. בית ספר צף, ניגריה

בבית הספר הייחודי הזה לא רצו להיכנע לאיתני הטבע הגורמים להצפה של אזורי מגורים ולימודים, ולכן בית הספר הצף הזה נבנה. למרות האתגר ההנדסי, נבנו בסירת הלימודים הזו אזורי לימוד וגם אזורי משחק. הסירה יכולה לשאת עד 100 תלמידים בו זמנית ולעמוד במימי הים הגועשים בשעות גאות. הבניה של בית הספר הזה מוכיחה עד כמה החינוך חשוב במיוחד לאלה שקשה להם להשיג אותו.
בתי ספר יוצאי דופן

אז מה ילדיכם מעדיפים? כיתות לימוד עם ספות ענק או בית ספר שמכוסה בדשא? עם היווסדות 15 בתי הספר הייחודיים הללו נראה ששיטות הלימוד המסורתיות הן זן הולך ונעלם, ומי יודע? אולי זה רק עניין של זמן עד שהילדים שלכם יחזרו מבית הספר ויספרו לכם איך היה להרכיב טלוויזיה בעצמם.

מקור: Brightside

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.