print header

הכירו את שיטת "קון-מארי" לארגון הבית

מי מאיתנו לא חולם לחזור בסוף יום עבודה ארוך לבית נקי ומסודר שמלא בפריטים המסבים לו אושר? השאיפה הזאת אולי נראית כמו חלום רחוק לחלקכם, אבל גורו הסדר והארגון מארי קונדו פיתחה שיטה ייחודית המונה שלושה עקרונות בסיסיים, בעזרתה יוכל כל אחד מכם לסדר את ביתו אחת ולתמיד. את השיטה, הנקראת קון-מארי, חשפה קונדו בספרה "סוד הקסם היפני", שהפך לרב מכר מצליח בכל רחבי העולם ועזר לאינספור אנשים לבצע מהפכה בביתם ובחייהם האישים. ההצלחה הזאת אף הובילה לסדרת טלוויזיה שבמסגרתה קונדו עצמה מגיעה לבתים של אנשים שמתקשים לארגן אותם ומראה להם כמה זה חשוב ומועיל לשיפור החיים. בעזרת הכתבה הבאה תוכלו גם אתם להכיר את עקרונות השיטה החדשנית ולהיפטר מכל הדברים המיותרים בחייכם.

שיטת קון-מארי לסידור הבית: אישה יושבת בנחת על ספה

השיטה של מארי קונדו

הבית שלנו הוא החלל החשוב ביותר בחיינו, בו אנו ישנים, נרגעים ומגדלים את ילדינו, ולפיכך חשוב מאוד שהוא יתאים לאופיינו בצורה מושלמת. סביר להניח כי פעמים רבות קיוויתם לסדר את הבית אחת ולתמיד ולהפוך אותו לנעים יותר עבורכם, אך לא עמדתם במשימה משום שהתעייפתם באמצע או שהתקשיתם לזרוק חפצים בעלי ערך סנטימנטלי עבורכם. שיטת קון-מארי תעזור לכם לבצע את השינוי המיוחל בפעם אחת, בלי להסתכל לאחור, אם רק תקפידו לבצע את מלאכת הארגון בסדר הנכון, לשמור רק את החפצים שאתם אוהבים באמת ולא לחלק את העבודה לחלקים. כדי שתדעו כיצד לעשות זאת, ריכזנו עבורכם את עיקרי השיטה של קונדו, שיעזרו לכם לשים קץ לבלגן.
 
עשו הכל בפעם אחת – קונדו טוענת כי ארגון הבית היא משימה שיש לבצע בפעם אחת ואין לחלק אותה למספר ימים או שבועות, לכן היא ממליצה להתייחס אל ביצוע המטלה כאירוע חגיגי ומיוחד. אמנם מדובר במשימה מתישה, פיזית ונפשית, אך אם היא תתבצע באופן יסודי, היא עשויה לחולל שינויים מהותיים באורח החיים שלכם. ההסבר המאוד פשוט לכך הוא שמי שמשליט סדר בביתו, משנה לטובה גם את שאר ההיבטים בחייו, ביניהם חיי המשפחה שלו ותנאי עבודתו.
 
שיטת קון-מארי לסידור הבית: בית מבולגן
 
מיינו על פי קטגוריות ולא על פי חדרים – אנשים רבים נוהגים לחלק את משימת ניקיון הבית ולהתמקד בכל פעם בסלון, במטבח או בחדרי השינה. קונדו טוענת שכאשר עובדים בשיטה כזאת, עלולים להישאב לתוך "מעגל סדר" בלתי פוסק ולבצע עבודה חלקית בלבד. לעומת זאת, חלוקה של כלל החפצים שיש בביתכם לקטגוריות, דוגמת בגדים או מסמכים, וריכוז כלל הפריטים המשויכים לכל קטגוריה בחלל אחד, תאפשר לכם להסתכל על הדברים מנקודת מבט רחבה יותר ולהבין במדויק כמה חפצים יש לכם, על מנת שתוכלו לארגן את כל הבית בפעם אחת.
 
עברו מה"קל" אל ה"כבד" – על אף שמדובר בפרטים דוממים, אנשים רבים קשורים מאוד לחפצים שלהם ומתקשים להיפרד מהם, במיוחד כשמדובר בפריטים כמו תמונה ישנה או תכשיט שקיבלתם במתנה. בשל כך, קונדו מציעה להתחיל מהחפצים אליהם אתם פחות קשורים; יש להתחיל ממיון הבגדים, שכן מהם לרוב יהיה קל יותר להיפרד, לאחר מכן יש לעבור לספרים, ניירות שונים, פריטים כלליים שאינם מקטגוריה מוגדרת (דוגמת כלים קטנים או פרסים בהם זכיתם) ולבסוף, פריטים בעלי ערך כמו אלבומי תמונות או מזכרות, שגם מחלקם תיאלצו להיפרד.
 
סדרו רק לאחר שסיימתם למיין – לאחר שריכזתם מולכם את כל החפצים ששייכים לקטגוריה מסוימת, מיינו אותם לערימות חפצים המיועדים למסירה, חפצים המיועדים לזריקה וחפצים אותם שבחרתם לשמור. רק לאחר שתסיימו את התהליך הזה תוכלו להתחיל לסדר את החפצים שבחרתם לשמור במקום המיועד להם. מכיוון שלא קל להחליט כיצד ממיינים את כל הפריטים השונים שיש לנו בבית, מארי מספקת מספר טיפים שמקלים על ביצוע השלב המהותי הזה בסידור הבית.
 
שיטת קון-מארי לסידור הבית: המון ספרים

תהליך המיון על פי שיטת קון-מארי

שאלו את עצמכם שאלה אחרת – אנשים רבים מארגנים את הבית בצורה דומה: יושבים בחדר מלא בחפצים שונים, מרימים חפץ ושואלים את עצמם האם הם רוצים לזרוק אותו. כפי שאתם יכולים לשער, התשובה לשאלה זו תהיה לרוב "לא" או לכל הפחות "אולי", מכיוון ששאלה מסוג זה דורשת מכם למצוא סיבות לזרוק את החפץ, מה שעלול להתגלות כמשימה לא קלה. משימה זו קשה אף יותר כאשר מולכם נמצא חפץ אחד, אך ייתכן שברחבי הבית מסתתרים עוד עשרה חפצים זהים לו. על פי קונדו, עליכם לשאול את עצמכם האם אתם רוצים לשמור את החפץ וכדי לענות על כך תצטרכו למצוא הצדקה לצורך שלכם בו. השאלה הזאת היא הרבה יותר ביקורתית והיא תקל עליכם לנקות את הבית מחפצים מיותרים. בנוסף, היות שכבר סידרתם את כל הפריטים מאותה הקטגוריה במקום אחד, אתם תגלו שהרבה יותר קל למצוא הצדקה למסור או לזרוק חפץ מסוים, שכן מצקת זה דבר חשוב אך ארבע מצקות זה פשוט בלגן.
 
גלו האם הפריט מסב לכם אושר – שאלה חשובה נוספת שעליכם לשאול את עצמכם בתהליך המיון היא "האם הפריט מסב אושר?" כדי לענות על השאלה הזו בקלות, החזיקו את הפריט בידיכם ותופתעו לגלות כי תגובות הגוף שלכם יספקו את התשובה. הביטו בפריט הראשון לגביו השבתם "כן" והשתמשו בו כסמן לפיו תשפטו את הפריטים הבאים. במקרה שהפריט הבא שתבחנו לא ייתן לכם את אותה תחושה, מסרו או זרקו אותו.
 
התחשבו באלמנט היופי – שני השלבים הקודמים יאפשרו לכם להיפרד מכל מה שאתם לא באמת צריכים וממה שאתם אולי צריכים, אך לא מסב לכם אושר. עם זאת, לעיתים ישנם פריטים יוצאים מן הכלל אותם תרצו לשמור גם אם אין לכם צורך ממשי בהם. אם יש לכם עכבר סגול למחשב ואין לכם כלל מחשב, אך הוא גורם לכם לחייך ומסב לכם אושר, תוכלו להשאיר אותו לשם היופי שבו. יחד עם זאת, אל תשכחו לשאול את עצמכם את השאלות ברצינות ולהשאיר רק את מה שבאמת חשוב לכם, כדי שלא תמצאו את עצמכם מוקפים בפריטים חסרי שימוש שרק מסבכים את חייכם.
 
שיטת קון-מארי לסידור הבית: צלליות של שתי נשים קופצות מאושר על רקע שקיעה
 
ותרו על הניירות שלכם – חלק מן הפריטים שתמיינו בתהליך יסבו לכם אושר, אותם תבחרו לשמור, וחלק ישאירו אתכם אדישים, מה שיסמן לכם שהגיע הזמן להעביר אותם הלאה. על פי שיטת קון-מארי, המקרה של ניירות ומסמכים שונה משום שהם כמעט אף פעם לא יפיצו אושר, לכן אין להם מקום בביתכם. כיוון שלא ניתן לבקש מכם להיפטר מכל הניירת והמסמכים שתופסים מקום רב בבית, קונדו מייעצת שתעברו בצורה מדוקדקת על כל הניירות שלכם, השאירו אך ורק את אלו שאתם ממש חייבים, כמו חוזה חשוב או חשבונות שטרם שילמתם, וזרקו כל נייר אחר. בכל מקרה אם החלטתם לשמור כמות גדולה של מסמכים לצורך גיבוי ומעקב, רצוי מאוד שתסדרו אותם בתיקיות שמחולקות בצורה הגיונית ותאחסנו את כולן באותו המקום. 

סידור הבית על פי שיטת קון מארי

בשלב זה ייתכן שכבר גיליתם כיצד חשיבה במונחים של צורך ואושר עשויה לשפר את חייכם ולעודד אתכם לבצע פעולות כמו מעבר דירה, בקשת העלאה במשכורת או הפסקת מערכת יחסים לא מוצלחת. יחד עם זאת, עיקר השיטה מתמקד בארגון הבית וכעת תלמדו כיצד לסדר בצורה מיטבית את החפצים אותם בחרתם לשמור.
 
שיטת קון-מארי לסידור הבית: מגירת כלי כתיבה מסודרת
בחרו מקום מיועד לכל פריט – לאחר שמיינתם את כל החפצים שלכם ונותרתם רק עם אלו שאתם זקוקים להם ומסבים לכם אושר, הגיע הזמן לסדר את החפצים במקומם. קונדו טוענת כי כל חפץ צריך "בית" בו הוא יוכל "לנוח" בסוף היום. החליטו מראש היכן להניח כל חפץ כך שפריטים מקטגוריה מסוימת יהיו מסודרים יחדיו באותו החדר בסדר שיש בו היגיון עבורכם, על מנת שתוכלו למצוא כל אחד מהם ביתר קלות. אחסון אנכי הוא עיקרון יסודי שכדאי לדבוק בו, שכן הוא יעזור לכם לשמור על הסדר הקיים ולהימנע מבזבוז כסף על קניית חפצים שכבר יש לכם אך פספסתם משום שהם נמצאים בתחתית הערימה.
חסכו כסף על מקומות אחסון – אחת ממטרות השיטה היא לעזור לכם לצמצם את מספר החפצים שלכם ולדעת היכן הם נמצאים בכל זמן נתון, ולשם כך אינכם זקוקים למערכות אחסון חדישות ומתקדמות. למעשה, קונדו אומרת שצורת האחסון הנוחה ביותר היא בתוך קופסאות נעליים ישנות או בכלי פלסטיק שקופים, ואם ביצעתם את השלבים כנדרש הארונות והקופסאות שיש בכל בית צריכים לספק לכם די והותר מקום לאחסון אנכי ומרווח.
 
כבדו את החפצים שלכם – כשפיתחה את השיטה שלה, החלה קונדו להתייחס לחפצים שלה כאל יצורים חיים ובעלי רגשות שיש להתחשב בהם. על כן יש לקפל את החולצה יפה ולהניחה בארון משום ש"לא נעים לה" להידחק במדף ויש להקפיד לקפל את הגרביים ולא לגלגל אותם משום שהם "עבדו" קשה כל היום ומגיע להם לנוח. מאותה סיבה, אין "להפוך" בגד שעבר זמנו לסמרטוט, והדבר המכובד והנכון שעליכם לעשות עמו הוא להחזיק אותו בידכם, להודות לו על ששימש אתכם ולאחר מכן תוכלו למסור אותו לצדקה או לזרוק אותו.
 
קפלו את הבגדים – אחד העקרונות החשובים ביותר בשיטת קון-מארי הוא עקרון הקיפול, ומלבד מעילים כבדים או חליפות יקרות, אותם כדאי לתלות, קונדו דוגלת בקיפול הבגדים לגודל קטן וסידורם זה לצד זה באופן ש"עולה ימינה". 
 
שיטת קון-מארי לסידור הבית: מגירת בגדים מסודרת

 הדרך הנכונה לעשות זאת היא לסדר את כל הבגדים הארוכים, הכהים או אלה שעשויים מבד עבה יותר בצד שמאל ולהתקדם ימינה עם הבגדים הקלים יותר. סידור הבגדים באופן זה יתפוס הרבה פחות מקום ויאפשר לכם לראות הכול ולמצוא בקלות את הבגד שאתם מחפשים, כמו גם שהוא נעים יותר לעין.

לסיכום: לא קל לסדר את הבית ולהיפרד לשלום מהחפצים שבשורה התחתונה רק מסרבלים את חיינו, אך חשוב מאוד לעשות זאת. עקרונות השיטה הזאת סיפקו לאנשים בכל רחבי העולם את המסגרת הנכונה לעמוד במשימה המאתגרת הזאת, ועכשיו כשגם אתם מכירים אותם, כל מה שמפריד בניכם לבין בית מסודר וחיים רגועים יותר הוא קצת מאמץ. אז קדימה, פנו לעצמכם יום לסידור הבית והחיים שלכם ולא תתחרטו על כך!

מקור התמונות: Wonderlane, פיקוויקי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.