print header

11 הפסלים המרשימים ביותר שנחצבו ישירות על הטבע

פיסול זו אחת מצורות האומנות המורכבות ביותר, שכן תנועה אחת לא נכונה של האומן יכולה להרוס את כל היצירה. ראינו כבר פסלים רבים, חלקם מורכבים יותר וחלקם פחות, אך ברחבי העולם מצויים גם כמה פסלים ענקיים שחצובים בסלעים טבעיים, אשר מהווים מקור לפליאה בקרב כל מי שצופה בהם. אתם מוזמנים לצפות ב-11 פסלים חצובים ענקיים מרחבי העולם, שאפילו עם הטכנולוגיה שיש בידינו היום, יגרמו לכם לשאול את עצמם "איך הצליחו לבנות את היצירות הענקיות האלה?"
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. אנדרטת האריה, לוצרן, שווייץ

פסלים חצובים ענקיים
אנדרטת האריה, שידועה גם בשם "האריה הגוסס" נמצאת בעיר לוצרן שבשווייץ, והיא סמל לזיכרון שכירי החרב השוויצריים ששירתו את בית המלוכה הצרפתית, אשר נספו במהלך המהפכה הצרפתית. הכיתוב שמעל הפסל, "Helvetiorum AC virtuti" פירושו בלטינית "הנאמנות והגבורה של השוויצרים" והכיתוב שמתחת לפסל מתאר את שמות קצינים שנהרגו, כמות החיילים שנהרגו (760) וכן את כמות החיילים שנותרו בחיים (350). את הפסל עצמו חצבו על גבי סלע אבן חול, ואורכו הוא 10 מטר וגובהו 6 מטר. 
 

2. פסל בודהה באבוקונה, סרי לנקה

פסלים חצובים ענקיים
פסל הבודהה של אבוקונה הוא פסל הבודהה הגדול ביותר בכל סרי לנקה. גובהו הוא 12 מטר והוא נחצב במהלך המאה ה-5 על גבי סלע גרניט ענק. הפסל מסמל שילוב בין אסכולות האומנות של ממלכת גנדהארה והבודהיזם האמרווטי. בדרך כלל פסלי הבודהה חצובים בתנוחת ישיבה, אולם הפסל הזה עומד והחלק המודגש ביותר שבו הוא הגלימה שאותה הוא עוטה. התנוחה שבה הוא עומד, עם ידו הימנית פונה כלפי מעלה, ידועה בשם אסיסה מודרה.

3. פסל הקיסרים יאן והואנג בז'נג'ז'ו, סין

פסלים חצובים ענקיים
פסל הקיסרים יאן והואנג שבז'נגז'ו, סין, הוא הפסל החמישי בגודלו בעולם ופסל ראשי המדינה הגדול ביותר. גובהו הוא 106 מטר והוא מציג את פניהם של קיסריה הקדומים ביותר של סין. הפסל מסמל את כוחה הפוליטי והכלכלי של סין, ובנייתו ארכה כ-20 שנה והסתיימה בשנת 2007.

4. פסלי טינת'נקרה ג'יין, גוואליור, הודו

פסלים חצובים ענקיים
פסלי טינתנקרה ג'יין הם ממוקדי התיירות הפופולאריים ביותר בגוואליור שבהודו. הם מראים את יכולות הארכיטקטורה המדהימות של מיעוטי דת הג'ייניזם, ולמרות שבתמונה אתם רואים רק 6 פסלים, בגוואליור קיימים מאות כאלה בגדלים שונים, כשהגבוה ביותר מביניהם מגיע לגובה של 17 מטר. כל הפסלים נחצבו במהלך המאה ה-15, אך יש חוקרים שטוענים כי הם שייכים למספר קבוצות תרבותיות, זאת בשל התנוחות השונות של הפסלים היושבים, המסמלות מנהיגים שונים של דת הג'ייניזם.

5. הפסל של דצ'באל, אורשובה, רומניה

פסלים חצובים ענקיים
הפסל של דצ'באל נמצא על גדות נהר הדנובה, קרוב לעיר אורשובה שברומניה. זהו הפסל החצוב באבן הגדול ביותר בכל אירופה, והוא נבנה לזכרו של המלך דצ'באל, שנלחם באימפריה הרומית, זאת על פי הכיתוב שתחתיו. למרות מראהו העתיק, הפסל נחצב בין השנים 1994-2004 בעקבות יוזמה של הסופר הלאומן הרומני-איטלקי יוסיף קונסטנטין דרגן. גובהו הוא 40 מטר, מה שאומר שהוא גדול אף יותר מפסל ישו הגואל שבריו דה ג'ניירו.
 

6. פסל בודהה הענק של מקדש בינגלינג, יונגג'ינג, סין

פסלים חצובים ענקיים
פסל הבודהה הענק של מקדש בינגלינג שביונגג'ינג, סין, מתנשא לגובה של 30 מטר ובנייתו, כולל חציבת 183 מערות המקדש, ארכה כמעט 1,000 שנים. בתמונה אתם יכולים להבחין במדרגות מעץ לשמאלו של הפסל וגשר מעל לראשו, אשר מאפשרים למבקרים לזכות במבט עליו מקרוב. בנוסף אליו במקום יש עוד 692 פסלים מאבן ועוד 82 פסלים שעשויים מחמר.

7. הר ראשמור, דקוטה הדרומית, ארה"ב

פסלים חצובים ענקיים
האנדרטה הלאומית שבהר ראשמור שבארה"ב מציגה את פניהם של נשיאי המדינה, שסימלו לדעת הפסל, גאטסון בורגלם, את 150 השנים הראשונות בהיסטוריה של המדינה; ג'ורג' וושינגטון, תומס ג'פרסון, תאודור רוזוולט ואברהם לינקולן. תהליך החציבה של הפסל הזה, שהחל בשנת 1927, נמשך במשך קרוב ל-14 שנים, וכיום למעלה מ-2 מיליון איש מגיעים לחזות בפלא הזה בכל שנה. זהו אחד הסמלים האייקוניים ביותר לגדולתה והתפתחותה של ארה"ב.

8. הספינקס הגדול של גיזה, מצרים

פסלים חצובים ענקיים
הספינקס הגדול של גיזה שבמצרים הוא מהמונוליתים (פסלים חצובים על סלע יחיד) הגדולים והעתיקים ביותר בעולם. הפסל בנוי מראש של אדם וגוף של אריה, הוא נבנה בין השנים 2558-2532 לפנה"ס, גובהו הוא 20 מטר ואורכו הוא 73 מטר. מטרתו עדיין נסתרת מעיניהם של החוקרים, אך ארכיאולוגים רבים מאמינים שהוא נבנה כאנדרטה לשליטי מצרים העתיקה. במשך שנים רבות שיערו כי האף החסר נפל מיריית תותח של צבא נפוליאון, אולם ציורים מלפני בוא צבאו למצרים מוכיחים אחרת, ולא רבים יודעים זאת, אך כנראה שלפסל היה גם זקן טקסי שהוסר בשלב מסוים במהלך שלטון האימפריה המצרית.

9. ענק האפינינים, פלורידה, איטליה

פסלים חצובים ענקיים
זהו המראה המדהים ביותר בכל גני וילה דמידוף שבפלורידה, איטליה. ענק האפנינים נחצב בשנת 1518 על ידי פסל איטלקי בשם ג'אמבולוניה וגובהו הוא 10 מטר. זקן העבות והתנוחה הייחודית שלו גורמים לו להפוך למראה בלתי נשכח עבור התיירים שמגיעים לחזות בו, ובתוכו יש מעבר שמוביל למזרקה של הגן.

10. אנדרטת סוס משוגע, דקוטה הדרומית, ארה"ב

פסלים חצובים ענקיים
למרות שהר ראשמור מסעיף 7 הוא הפסל החצוב המוכר ביותר בארה"ב, אנדרטת סוס משוגע צפויה להיות הפסל החצוב הגדול ביותר בארה"ב ובעולם כולו. הפסל מתאר את המצביא האינדיאני 'סוס משוגע', שהנהיג את מתקפתם של האינדיאנים נגד שלטונות ארה"ב והוביל לניצחונם בשנת 1876. סוס משוגע נכנע בשנת 1877 לאחר שנפצע קשות, אך דמותו נותרה בתודעה של האומה האמריקאית כסמל להיסטוריה שלה. חציבתה ובנייתה של האנדרטה החלו בשנת 1948 וייקח עוד זמן רב עד שיושלמו. בתמונה אתם יכולים לראות את דגם הפסל ומאחוריו את הפנים שכבר מופיעות על גבי הסלע.

11. פסל בודהה הענק בלשאן, סין

פסלים חצובים ענקיים
פסל הבודהה הענק של בלשאן שבסין הוא פסל הבודהה הגדול ביותר בעולם. גובהו הוא 71 מטר והוא עוצב ונחצב במהלך המאה ה-8. הפסל פונה לכיוון הר אומיי, שהוא אחד מארבעת ההרים הקדושים לבודהיזם בסין, ושניהם הוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. הנזיר הבודהיסטי שיזם את חציבת הפסל האמין שבודהה יגיע במורד זרם הנהר שבקרבתו ברגע שבנייתו תסתיים. בודהה לא הגיע, אך הפסל זכה לשמש כמקור לאמרה הבודהיסטית, "בודהה הוא הר וההר הוא בודהה", משום שכשחוזים בו מרחוק נראה כאילו הוא חלק טבעי מההר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.