print header

התמונות האחרונות

המשפט "התמונה האחרונה שצולמה לפני המוות", מעורר הרבה מאוד אמוציות; לצד הצער והבהלה, יש גם אפוא סקרנות קוסמית גדולה. איך הם נראו? באיזה הקשר הם צולמו? האם התצלום ניבא את המוות? מה עבר להם בראש?

לפניכם 10 תמונות היסטוריות המתעדות את הרגע האחרון...

ביל ביגארט ואסון התאומים, 2001

תמונות אחרונות לפני המוות

צלם העיתונות ביג ביגארט סיקר את אירועי ה-11 בספטמבר ונהרג באופן טראגי כאשר הבניין השני של התאומים קרס. ארבעה ימים לאחר האסון, נמצאה גופתו של ביגארט בין ההריסות ולצידה חפציו האישיים ושתי המצלמות ששימשו אותו. החפצים הועברו לאשתו והיא העבירה בשלב מאוחר יותר את המצלמות לחבר טוב של ביגארט וצלם בעצמו. היא הייתה משוכנעת שהתמונות לא שרדו כי מצלמת הפילם נופצה לחלוטין והכיסוי של הסרט היה מקולף, כמו כן גם המצלמה הדיגיטאלית הייתה מנופצת. אך החבר הצלם הצליח לשחרר את כרטיס הזיכרון מהמצלמה הדיגיטאלית שנשמר ללא פגע והכיל 150 תמונות מהאירוע.
התמונה האחרונה צולמה באותו הבוקר בשעה 10:28 ו-24 שניות. השעה הייתה 10:30 כאשר המגדל השני התרסק.

עובדה מעניינת: לאחר הפגיעה בבניין הראשון, ביגארט דיבר עם אשתו בטלפון הנייד וביקש ממנה לא לדאוג והבטיח לפגוש אותה בעוד 20 דקות בסטודיו שלו. "אני
בטוח" הוא אמר לה "אני עם הכבאים". זו הייתה הפעם האחרונה שדיברו. כ-20 דקות מאוחר יותר הבניין השני התמוטט.

 

מרילין מונרו, 1962

תמונות אחרונות לפני המוות

רבים מאמינים כי ג'ורג' באריס, שהיה צלם ידוענים פופולארי, צילם את תמונותיה האחרונות של מונרו, אך זו טעות - היה זה צלם המגזין אלן גרנט. התמונה צולמה ב-7 ביולי 1962 במהלך ראיון שנערך בביתה, כחלק מסידרה של שש תמונות שתוכננו להתפרסם במגזין LIFE. חודש לאחר מכן ב-5 באוגוסט, התקבלה שיחה במשטרת לוס אנג'לס מד"ר היימן אנגלברג המכריז כי מונרו נפטרה בביתה. סיבת המוות הרשמית סווגה כ"הרעלת ברביטורטים חריפה"' אך נרשמה גם סבירות גבוהה להתאבדות. עד היום נותרו ללא מענה שאלות רבות על נסיבות מותה ועל כילוי גופתה.

עובדה מעניינת: הכתבה שנעשתה על מרלין מונרו במגזין LIFE התפרסמה ב-3 באוגוסט 1962, יומיים לפני מותה.  

 

אדולף היטלר, 1945

תמונות אחרונות לפני המוות

התמונה האחרונה של היטלר צולמה יומיים לפני מותו בעודו עומד מחוץ לכניסה לבונקר שלו בברלין, אומד את הנזק של פצצה הרסנית שהוטלה בסמוך. לאחר 6 שנים בהם סחף את גרמניה למלחמה עקובת דם והחריב אותה עד היסוד והוביל אותה לתבוסה מוחצת, היטלר שם קץ לחייו. רגע לפני שעשה זאת, הוא נישא לאווה בראון וכתב את צוואתו האחרונה. למחרת, בשעות אחה"צ של ה-30 באפריל 1945, היטלר שם קץ לחייו בסלון ביתו. מאוחר יותר אחר הצהריים חבריו מצאו אותו שרוע על מסעד הספה, כאשר אווה מוטלת בצידה השני. היטלר התאבד על ידי נשיכת קפסולת ציאניד בזמן שהוא ירה לעצמו בראש. אווה השתמשה רק בקפסולת הציאניד.

עובדה מעניינת: כאשר היטלר נועץ עם הרופא שלו על שיטה אמינה להתאבדות, הרופא המליץ לו בדיוק על זה.

ליידי דיאנה, 1997

תמונות אחרונות לפני המוות


כאשר חקירת המוות של הנסיכה דיאנה החלה, השתחררה התמונה הזו שמראה בפעם האחרונה את דיאנה, לפני ההתנגשות. העיתונים התחרו מי יהיה הראשון להדפיס את התמונה האחרונה (על אף שבעצם רואים רק חלק קטן מהשיער שלה). למרבה הצער והאירוניה התחרות וההמולה הזו הם אחד הגורמים למוות שלה.
התמונה מראה את הרביעיה דוהרת הרחק ממלון ריץ בפריז בסביבות השעה חצות ו-20 ב-31 באוגוסט 1997. מימין, הנהג הנרי פול, משמאל, שומר הראש של דודי
פאייד, טרבור ריס ג'ונס. במושב האחורי הנסיכה דיאנה (מסתכלת לאחור על הפפאראצי) ולצידה דודי פאייד. שניות לאחר שהתמונה צולמה, נהג המרצדס שנסע במהירות של 105 קמ"ש כדי להתחמק מהעיתונאים, איבד שליטה והסיט את המכונית לשמאל כדי לא להתנגש באחד העמודים החזיתיים של המנהרה בה עברו.

דודי פאייד והנרי פול נהרגו במקום. טרבר ריס ג'ונס עדיין היה בהכרה וסבל מפציעות קשות בפנים, דיאנה נפצעה אנושות ונפטרה מאוחר יותר בבית החולים.

עובדה מעניינת: גם לאחר התאונה, העיתונאים המשיכו לצלם. עדויות מספרות כי דיאנה מילמלה Oh My God ולאחר שהגיע צוות רפואי והרחיק משם את העיתונאים היא מילמלה Leave me alone.

 

אלביס פרסלי, 1977

תמונות אחרונות לפני המוות

התמונה האחרונה של אלביס צולמה ב-16 באוגוסט 1977 בשעה 12:28. היא צולמה בחטף כאשר אלביס חזר לביתו בגרייסלנד אחרי בילוי לילה. באותו היום אחר הצהריים, ארוסתו של פרסלי, ג'ינג'ר אלדן, מצאה את גופתו מוטלת על רצפת חדר האמבטיה. לדברי החוקר הרפואי, פרסלי "מעד או זחל מספר מטרים לפני שמת" ככל הנראה הוא השתמש בסמים בשירותים באותו הזמן. מותו הוכרז רשמית בשעה 3:30.

עובדה מעניינת: אלביס ביקר אצל רופא השיניים שלו ב-15 באוגוסט כדי לשים כתר זמני. יש המשערים כי הקודאין שרשם לו רופא השיניים, גרם לו להלם אנפילקטי שסייע למותו, שכן הוא כבר סבל מתגובות אלרגיות קודמות לתרופה.

 

אברהם לינקולן, 1865

תמונות אחרונות לפני המוות


יש מחלוקת רבה סביב השאלה מהי התמונה האחרונה של לינקולן לפני שנרצח, אולם מידע שהתקבל לאחרונה חיזק את ההשערה שזו התמונה האחרונה של לינקולן. היא צולמה על ידי הנרי ג. וורן כנראה סביב ההשבעה של לינקולן. מר וורן צילם ב-4 במרס 1865 תמונות של הקהל ויומיים לאחר מכן ב-6 במרס 1865, צילם את התמונה הזאת על מרפסת הבית הלבן.
קצת יותר מחודש לאחר שהתמונה צולמה, ב-14 באפריל 1865 לינקולן השתתף כצופה במחזה שהוצג בתיאטרון פורד. ג'ון וילקס בות', שחקן מוכר ששימש כמרגל בשירות הקונפדרציה ממירלנד, התגנב אל היציע בו ישב הנשיא והמתין לרגע מצחיק במיוחד שיטשטש את צליל הירייה. כאשר הגיע רגע הצחוק, בות' זינק אל המושב של לינקולן וירה בראשו קליע אחד מטווח אפס.

עובדה מעניינת: נכון להיום הרבה מאוד אתרים מפרסמים תמונות שונות של לינקולן תחת הטענה שזו התמונה האחרונה שלו. אומנם פורטרט מצויר של הנשיא צוייר ב-5 בפברואר 1865, אך הזכויות לתצלום האחרון שמורות למר וורן.

 

אלברט איינשטיין, 1955

תמונות אחרונות לפני המוות

זו התמונה הידועה האחרונה של איינשטיין. היא צולמה במרץ 1955. אין הרבה פרטים על התצלום, אבל כנראה שהוא צולם בביתו ליד פרינסטון בניו ג'רזי. חודש לאחר מכן ב-17 באפריל 1955, איינשטיין לקה בדימום פנימי שנגרם מקרע של מפרצת אבי העורקים. כנראה שהאמין שכמו בפעם הקודמת, הרופאים יצליחו לפתור את הבעיה שכן אל בית החולים הוא הביא טיוטה של נאום שתיכנן לשאת בהופעה בטלוויזיה לציון יום השנה השביעי של מדינת ישראל. איינשטיין לא הספיק להשלים את הנאום. למחרת, בגיל 76 הוא נפטר.

עובדה מעניינת: מיד לאחר מותו, המוח של איינשטיין הוסר מגופו ונשלח לצורכי מחקר (ללא רשות מהמשפחה). מחקרים מדעיים קיוו לגלות את הסיבה לאינטיליגנטיות הפנומנאלית של איינשטיין. הם גילו כי אזורים שמעורבים בדיבור ובשפה היו קטנים לעומת האזורים שהיו מעורבים בעיבוד מספרים ומרחבים.

 

ווילי פוסט (1898-1935) וויל רוג'רס (1879-1935)

תמונות אחרונות לפני המוות

ווילי פוסט, שנחשב לטייס הראשון שטס לטיסת סולו מסביב לעולם, החליט לצאת ב-15 באוגוסט 1935 לטיסה משותפת יחד עם חברו הטוב והקומיקאי המפורסם וויל רוג'רס. התמונה צולמה זמן קצר לפני ההמראה מנמל לגונה שליד פוינט בארו באלסקה, כאשר וויל רוג'רס הוא זה שעומד על הכנף עם כובע ועניבה. במהלך ההמראה במטוס לוקהיד הניסיוני, המנוע צנח וכתוצאה מכך המטוס התרסק לים ושני הגברים נהרגו.

עובדה מעניינת: שדה התעופה של בארו באלסקה נקרא היום על שמם.

 

אנה פרנק ואחותה מרגוט

תמונות אחרונות לפני המוות

ככל הנראה זו התמונה הידועה האחרונה של אנה פרנק ואחותה מרגוט שצולמה בתחילת 1942. מאוחר יותר באותה השנה, בחודש יולי, מרגוט קיבלה הודעה להתייצב במחנה עבודה בגרמניה הנאצית. אביהן של הבנות החליט לרדת למחתרת. כתוצאה מהלשנה של אחד השכנים ההולנדים, משפחת פרנק התגלתה ב-4 באוגוסט 1944 ונשלחה לעבודת פרך במחנה אושוויץ. בסוף אוקטובר, הועברו אנה ומרגוט למחנה ברגן-ברזן הצפוף ונדבקו במגיפת הטיפוס שהרגה קרוב ל-17,000 מאסירי המחנה. על פי עדויות, במרץ 1945, מרגוט נפלה מהמיטה במחנה ובעקבות מצבה המוחלש נהרגה מהזעזוע. אנה נהרגה מספר ימים לאחר מכן.

עובדה מעניינת: באפריל 1945 שבועות ספורים לאחר מותה של אנה פרנק, שוחרר המחנה על ידי הצבא הבריטי.

 

הזוג ג'ון וג'קי ניל ואסון הצונאמי, 2004

תמונות אחרונות לפני המוות

ב-13 בינואר 2005 גופותיהם של בני הזוג הקנדיים ג'ון וג'קי ניל נתגלו בחופי תיאלנד. הם היו שניים מתוך אלפי הקרבנות של אסון הצונאמי מה-26 בדצמבר 2004.
מספר שבועות לאחר האסון, בחור אלמוני מסיאטל מצא על החוף מצלמה פגומה, הוא השליך אותה, אך שמר את כרטיס הזיכרון. בכרטיס נמצאו תמונות של בני הזוג ניל במהלך החופשה, כמו גם תמונות של גל ענק מתקרב אל החוף. התמונה האחרונה צולמה ב-26 בדצמבר בשעה 8:30 בבוקר.

עובדה מעניינת: בטרם התגלו גופותיהם של הזוג, הבחור מסיאטל זיהה את תמונותיהם כפי שהתפרסמו במדור לאיתור נעדרים ויצר קשר עם שני הבנים של הזוג שהתגוררו בוונקובר קנדה. הוא נסע מסיאטל לוונקובר כדי להביא להם את התמונות האחרונות של ההורים שלהם.

 

 

מקור: רותם שטרקמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.