print header

הדרכים להשגת שליטה עצמית בחיינו

 

שליטה עצמית חיונית להצלחה שלנו. אנשים שיש להם שליטה עצמית טובה, נוטים להיות פופולאריים ומוצלחים בתחומים רבים בחיים. בעלי שליטה עצמית נמוכה לעומת זאת, נמצאים בקבוצת סיכון להתמכרות, אכילת יתר והפיכה לפוטנציאל מבוזבז.
 
למרבה הצער, כפי שכולנו וודאי יודעים, שליטה עצמית זה משהו שקשה להשיג ואנו נכשלים בניסונות לעיתים קרובות. חלק מהבעיה היא שאנו מעריכים בצורה שגויה את הכוחות שלנו להתמודד עם הפיתוי.
 
ניתן לחזק שליטה עצמית, ממש כמו שריר. העניין הוא שהתרגילים שאותם צריך לבצע על מנת לבנות שליטה עצמית הם תרגילים מנטאליים.
 
לפניכם 10 טכניקות שיעזרו לכם לבנות את השליטה העצמית שלכם. הטכניקות מבוססות על מחקרים פסיכולוגיים.
 
1. רוקנו את האגו.
מחקר מצא כי שליטה עצמית היא משאב מוגבל. כלומר, כאשר עובדים ומתרגילים שליטה עצמית, יש לה גם השפעות פיזיולוגיות כמו רמות גלוקוז נמוכות.
 
בכל זמן נתון יש גבול לכמות השליטה העצמית במיכל. כאשר אתה שולט בעצמך בצורה נוקשה, המיכל נמוך והסיכוי גבוה יותר שתיכנע לפיתוי. פסיכולוגים קוראים לכך: 'ריקון-אגו'.
 
אם כן, זהו מתי רמות השליטה העצמית שלכם נמוכות, ומיצאו דרך שתעזור לכם להימנע מליפול לפיתוי בתנאים האלה. הצעד הראשון בבניית שליטה עצמית הוא להכיר בעובדה שאתם נמצאים ברגע חלש.
 
2. החליטו לפני המעשה.
קבלו החלטה לפני שאתם נכנסים למצב מפתה. החלטה קודמת למטרות קשות, תשיג ביצועים טובים יותר. במחקר שנערך, סטודנטים שכפו על עצמם מועדי הגשה קפדניים וקשים יותר היו עם ביצועים טובים יותר מאלה שלא.
 
קחו איתכם כמות מוגבלת של כסף כדי לצמצם הוצאות או שתכניסו הביתה רק מזונות בריאים כדי להימנע מהפיתוי.
 
קשה לקבל החלטה מראש כי בדרך כלל אנחנו מעדיפים להשאיר את כל האפשרויות פתוחות. אך אם תהיו עם גבולות עצמיים לגבי העתיד, סביר להניח שלא תצטערו על כך.
 
3. תגמלו את עצמכם.
תגמולים באמת יכולים לעבוד ולעזור בבניית שליטה עצמית. פסיכולוגים מצאו כי המשתתפים הצליחו לפעול בטווח הקצר טוב יותר, כאשר היה להם תגמול. השיטה עובדת, גם אם אתם כופים זאת על עצמכם.
 
4. וכן, גם הענישו את עצמכם.
כל גזר מגיע עם המקל. אנחנו לא צריכים לתת רק פרסים במקרה של התנהגות ראויה, אלא גם להעניש את עצמנו במקרים שחרגנו מהגבולות שהצבנו לעצמנו.
כאשר אנשים מודעים לכך שבמידה ולא יגיעו למטרה, הם יכריחו עצמם להיענש, הרי שהם עתידים לשפר ביצועים. כמובן שמדובר בעיקר על מטרות לטווח הרחוק ורצוי שהעונשים יהיו ברמת הסבירות ולא המזוכיסטיות, כמו לוותר על מאכל מתוק בשבוע הקרוב או לא ללכת למשחק חשוב עם חברים.
 
5. הילחמו במודע שלכם.
חלק מהסיבות לכך שאנחנו נכשלים ומתפתים לדברים שהצבנו לעצמנו כאסורים, נובעים מהמחשבה שבסופו של דבר זה בינינו לעצמנו, ואף אחד לא ידע מזה, ומותר, ולא יקרה כלום.
הילחמו במודע שלכם, שלטו בעצמכם ואל תתנו לגירויים לשלוט בכם.
 
6. התאמת ציפיות.
גם אם זה לא בא לכם באופן טבעי, נסו להיות אופטימיים לגבי היכולת שלכם לעמוד בפני פיתויים.
מחקרים מראים כי אופטימיות לגבי היכולת שלכם, תעזור בתהליך כולו ותגרום לכם להאמין שאתם באמת מסוגלים. הרשו לעצמכם להעריך את עצמכם כראוי, אך לא בגדר הפנטזיה. תדאגו להיות מציאותיים.
 
7. הבינו את הערך.
בדיוק כפי שאתם יכולים להיות יותר אופטימיים לגבי סיכוייכם להצליח, כך יעזור שתבינו את הערך של ההתמודדות שלכם.
ברגע שתבינו את חשיבות הדבר עבור עצמכם, כך תפעלו עם מוטיבציה מוגברת ותימנעו מפיתויים.
 
8. השתמשו בלבכם.
הלב משפיע לעיתים קרובות על ההחלטות בראש.
השליטה העצמית תהיה גבוהה יותר ברגע שהרגש יהיה מעורב בהחלטות השכליות שלכם. כך למשל בשביל להמנע מאכילת מרשמלו ניתן להגדיר זאת בראש כעננים לבנים, ולא לחשוב עליהם בהקשר המפתה שהייתם נוהגים עד כה.
 
9. הצהרה עצמית.
לפעמים הפעלת שליטה עצמית פירושה הימנעות ממעשה רע; אחת הדרכים להגיע לשם היא באמצעות חיזוקים חיוביים. משמעות הדבר היא להאמין במה שאתם עושים, להבין שאתם עושים זאת בשביל עצמכם ובשביל הקרובים לכם.
המחשבה על הערך והתוצאה הצפויה יעשו את כל ההבדל.
 
10. חשבו בצורה מופשטת.
חלק מהעבודה על שליטה עצמית מגיעה מהפשטת התהליך, מה שמגביר את היכולת לחזק את השליטה העצמית.
כשאנחנו חושבים בצורה מופשטת על דבר, הוא נראה לנו מגוחך. סיגריה, למשל, היא נייר שבתוכו ישנו טבק ורעלים, ומה שאנחנו עושים איתה זה לנשום פנימה, אל תוך הריאות, תוך סיכון הבריאות שלנו.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.