print header

מה הקשר של קולין פאוול ליידיש?

הברונקס, בשנת 1950, היה הבית של קהילה גדולה ומשגשגת, יהודית ברובה. בשנת 1950 הברונקס הציע בתי כנסת, מקווה, מאפיות כשרות וקצביות כשרות - כל מה שיהודי שומר מצוות צריך.

כמות ההורים המאושרים שחבקו תינוק רך היתה גדולה, וכתוצאה מכך, הקימו שם היהודים חנות ציוד לתינוקות משלהם - החנות של סיקסר.

החנות של סיקסר היתה ממוקמת בפינה בין ווסטצ'סטר ופוקס, והסלוגן שלה היה "הכל בשביל התינוק".

היה ניתן למצוא בה עריסות, עגלות לתינוק, כסאות גבוהים להאכלה, בגדי תינוקות וצעצועים. הרבה מעבר למה שהתינוק רוצה וצריך. מר סיקסר, בסיוע חתנו לו קירשנר, הקים ותחזק את העסק הרווחי בשל ההתרבות המהירה של האוכלוסייה.

השפה העיקרית בה דיברו בחנות היתה יידיש, אבל החנות של סיקסר היתה מקום לא רק ליהודים, אלא גם ללא-יהודים רבים שהיו צריכים אספקה לחבילות האושר שהגיעו להם זה עתה, ולכן דיברו בה גם באנגלית.

ביום אביב אחד, החנות היתה גדושה מדיי, עד כדי כך שמר סיקרס וחתנו לו קירשנר, לא יכלו להתמודד עם כמות הלקוחות העצומה. מר סיקסר היה נואש לעזרה ורץ מיד לרחוב. הוא הבחין בנער ושאל אותו: "איש צעיר, את רוצה לעשות קצת כסף? אני צריך קצת עזרה בחנות. אתה רוצה לעזור קצת?"

הנער הגבוה והשחור חייך חיוך רחב ואמר: "כן, אדוני, אני רוצה לעבוד קצת".

"טוב, אז בא נתחיל".

הנער עקב אחרי המעסיק החדש שלו לעבר החנות. מר סיקסר התרשם מייד ההתנהגות הטובה והנימוסים של הנער.

ככל שנקפו הימים, בא הנער שוב ושוב לעזור. מר סיקסר התרשם מההתמדה, הדייקנות ונכונותו ללמוד.

בסופו של דבר, הפך מר סיקסר את הנער לעובד מין השורה. היה קשה למצוא עובד עם נכונות כמעט כמו של חייל, שעומד בכל משימה שנותנים לו ובצורה הטובה ביותר.

מגיל 13 ועד שנת הלימודים השנייה שלו בקולג', עבר הנער 12-15 שעות בשבוע, במחיר של 50-75 סנט לשעה. לרוב, הוא ביצע עבודות כלליות: ליקוט סחורה, פריקת משאיות והכנת פריטים למשלוח. הוא העריך, בדרכו השקטה, לא רק את העבודה היציבה והקבועה, אלא גם את החברות שלו עם מר סיקסר.

עם הזמן, למד מר סיקסר על המקורות הג'מייקנים של הנער, והנער מבחינתו למד יידיש והצליח לבצע עסקאות טובות עם שליטתו בשפה.

במשך הזמן, היה מסוגל הנער לשוחח די טוב עם המעסיקים שלו, וחשוב יותר, עם מספר רב של לקוחות יהודים שהיתה להם אנגלית קלוקלת. בגיל 17, בעודו עובד בחנות של סיקסר, התחיל הסמסטר הראשון שלו בסיטי קולג' של ניו-יורק. הוא השתלב מצויין עם חבריו לכיתה, רובם יהודים, מה שלא מפתיע כיוון שידע את שפתם.

אך לימודי ההנדסה, ולאחר מכן, קורסי הגיאולוגיה שלקח היו מאתגרים מדיי בשילוב עם עבודה. מאוחר יותר הצהיר הנער שהעבודה בחנות של סיקסר היתה הנקודה היציבה ביותר בחייו.

בשנת 1993, בתפקידו כיו"ר המטות המשולבים, שנתיים אחרי הניצחון האמריקאי על עירק במלחמת המפרץ, הגנרל קולין פאוול ביקר בארץ הקודש. לאחר הפגישה עם ראש ממשלת ישראל דאז, יצחק שמיר, בירושלים, כשבירך את ישראל הוא אמר: 'מיר קענען רעדן ייִדיש' כלומר, אנחנו יכולים לדבר יידיש.

קולין פאוול

כמובן שכל מי שלא הכיר את ההיסטוריה של קולין פאוול היה המום, הוא פשוט דיבר בשפה השנייה האהובה עליו. הוא לעולם לא שכח את הימים הראשונים בחנות של סיקסר.

---------------------------

קולין לות'ר פאוול שימש כמזכיר המדינה של ארצות הברית מ-20 בינואר 2001 ועד 23 בינואר 2005 בממשל של ג'ורג' ווקר בוש. כגנרל בצבא ארצות הברית, הוא שירת בתפקיד היועץ לביטחון לאומי (1987-1989) של הנשיא רונלד רייגן ויושב ראש המטות המשולבים במשך 4 שנים (1989-1993), כולל תקופת מלחמת המפרץ ב-1991. עם מינויו למזכיר המדינה היה פאוול הגבר האפרו אמריקאי בדרגה הבכירה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית (מאז נבחר ברק אובמה לתפקיד נשיא ארצות הברית נשבר שיאו של פאוול).

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.