print header

10 הסרטים הישראליים הטובים ביותר של המאה ה-21

  מדינה יכולה להתגאות בהרבה דברים, ביניהם בכוחה הצבאי, בחידושים והמצאות טכנולוגיים שהגיעו מתוכה וכמובן שגם לא מעט ביצירות שחשפו אותה, את תרבותה ואת שפתה לתושביה ולעולם כולו. היצירות שעושות את זה בצורה הטובה ביותר הן ללא ספק אלו הקולנועיות, שמאפשרות להתמקד בחלק קטן אך משמעותי בתרבות של המדינה, ולחקור או לשתף אותו בדרך מרתקת, מעשירה ומהנה. אז מה הם הסרטים הטובים ביותר שיצאו מישראל מהמאה הנוכחית, אלו שבהם הספיקו לצפות כבר מאות אלפי אנשים בכל רחבי העולם וכמובן שגם כאן בארץ, זכו להערכת הקהל והמבקרים וקטפו גם לא מעט פרסים? ערכנו לכם רשימה של 10 הסרטים הישראליים האלו, ואם עוד לא ראיתם כמה מהם, כדאי מאוד שתעשו זאת ותיהנו מיצירה קולנועית משובחת תוצרת כחול-לבן. 
 

1. עג'מי (2009)

עלילת הסרט מתרחשת בשכונת עג'מי שביפו, בה רמת הפשיעה גבוהה, כשכל השחקנים הם תושבי השכונה במציאות ואינם בעלי ניסיון משחק קודם. הסרט עצמו מבוסס על אירועים אמיתיים, והוא אחד מבין עתירי הפרסים שבקולנוע הישראלי, כשהוא זכה בלא פחות מ-11 פרסים בפסטיבלים בישראל וברחבי העולם, לרבות פסטיבל קאן. 
 
הסרט גם גרף את הפרסים ברוב הקטגוריות שבהן היה מועמד בפרס אופיר לשנת 2009 – 5 מתוך 9, והוא היה הסרט דובר הערבית הראשון שנשלח מטעם ישראל לתחרות האוסקר מאז "אוונטי פופולו" הנוסטלגי, אולם לא זכה בתחרות זו. 

2. ואלס עם באשיר (2008)

בסרט "ואלס עם באשיר", שאמנם עשוי באנימציה אך מיועד לקהל הבוגר, אנחנו עוקבים אחרי הבמאי ארי פולמן, שהיה חייל בתחילת שנות השמונים, בשיחותיו עם חברים, פסיכולוגים ועיתונאים בניסיון להיזכר מחדש בחוויותיו ממלחמת לבנון. הסרט משלב בתוכו גם ביקורת פוליטית על צה"ל, מה שגרם למבקרים הישראלים להיות חלוקי דעות לגביו, אולם זה לא מנע ממנו מלזכות בפרס אופיר בקטגוריית הסרט העלילתי הטוב ביותר – על אף שיש הטוענים שהוא לא נכלל בקטגוריה זו ושהוא למעשה סרט תיעודי. 
 
יחד עם זאת הוא זכה גם בפרסי הבמאי, התסריט, העריכה, העיצוב והפסקול האומנותי הטוב ביותר, וכן בשלל פרסים בפסטיבלים ברחבי העולם. הוא היה מועמד לאוסקר ואפילו עקף במיקומו סרטים ידועים וגדולים יותר בביקורות של מבקרי הקולנוע בלוס אנג'לס, ביניהם "נער החידות ממומביי" ו"וול-E", שיצאו באותה שנה. 

3. בופור (2007)

במשך 23 שנים, מאז הסרט "מאחורי הסורגים", לא היה עוד סרט ישראלי מועמד לפרס האוסקר, זאת עד שיצא  לאקרנים "בופור". הסרט למעשה מבוסס על הספר "אם יש גן עדן" של רון לשם, ואמנם הוא לא זכה באוסקר, אך הוא כן גרף 4 פרסי אופיר ואת פרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין. עלילת הסרט מתמקדת בחיילי צה"ל שאיישו את מוצב בופור בחודשים האחרונים לפני הנסיגה מרצועת הביטחון בלבנון, ומתארת את ההתמודדות שלהם עם חיי היום יום והשגרה הקשה שבמוצב. 
 
הסרט נחשב עד היום לאחד המצליחים ביותר בקולנוע הישראלי, כשהוא שבר את שיא הפתיחה לסרט ישראלי בכך שבימי ההקרנה הראשונים שלו צפו בו מעל 90,000 צופים, ואילו בחודשיים הראשונים ליציאתו הוא הגיע ל-280,000 צופים.

4. הערת שוליים (2011)

הדרמה הזו, בכיכובם של ליאור אשכנזי ושלמה בראבא, עוסקת באב ובנו, פרופסורים בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, כשכל אחד מהם מסמל דור אחר של חוקרים ואנשי רוח, וכך עולה ומתגלה מאבק כוחות בין שניהם. זהו הסרט הישראלי המצליח ביותר של שנת 2011, כשהמכירות שלו הסתכמו ברבע מיליון כרטיסים. 
 
בשנת 2012 הסרט אף הגיע למקום הרביעי בדירוג של הניו יורק טיימס לרשימת הסרטים הטובים ביותר של אותה שנה, ובלוס אנג'לס טיימס הכריזו עליו, יחד עם עוד עשרה אחרים, כסרט שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר לעמוד במבחן הזמן. הסרט גם זכה בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן, שם הוא הוצג בהקרנת בכורה, ובלא פחות מ-9 פרסי אופיר, וכן היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

5. גט – המשפט של ויויאן אמסלם (2014)

עלילת הדרמה הזו מתרחשת כולה באולם בית הדין הרבני ובמבואה שלו, ונפרשת לאורך מספר שנים, במהלכה אנו עדים לניסיונותיה המתישים של ויויאן אמסלם לקבל גט מבעלה, אלישע. הסרט הזה הוא למעשה השלישי בטרילוגיית הסרטים של האחים אלקבץ, בה מככבת רונית אלקבץ, כשלפניו היו "ולקחת לך אישה" (2004) ו"שבעה" (2008). 
 
הסרט זכה ב-2 פרסי אופיר וב-3 פרסי וולגין, ובשנת 2016 בחר בו מבקר הסרטים מאט זולר סייץ כסרט הטוב ביותר מאז שנת 2000. אם אתם מתכננים לראות אותו, מומלץ לצפות גם ב-2 הסרטים שקדמו לו, שזכו גם הם בפרסים וביקורות חיוביות בארץ ובעולם.

6. ביקור התזמורת (2007)

מה קורה כשתזמורת מצרית שהוזמנה לנגן במרכז התרבות של פתח תקווה, מגיעה בטעות לעיירת פיתוח בשם "בית התקווה?" כבר מהפתיחה הזו ניתן להבין שמדובר בקומדיה שאסור לפספס, בה מככב ששון גבאי בתפקיד הראשי. הסרט הזה זכה ב-20 פרסים בישראל ובעולם, ביניהם 8 פרסי אופיר ו-3 פרסים בפסטיבל קאן, וכן בהצלחה מסחרית גדולה בישראל ובעולם. 
 
באופן מצער, מועמדותו של הסרט לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר נפסלה, זאת מכיוון שרובו דובר אנגלית, אך במקומו נשלח באותה השנה הסרט בופור, שגם כן מאוזכר ברשימה זו. מאידך, "ביקור התזמורת" עדיין נכלל בין עשרת הסרטים הטובים ביותר של אותה שנה על ידי שלל גופים תקשורתיים בינלאומיים, ביניהם הניו יורק פוסט, הלוס אנג'לס וויקלי וההוליווד ריפורטר. בשנת 2016 עובד הסרט למחזמר שהוצג באוף-ברודווי, ובשל הצלחתו עברה ההפקה לאחר שנה לככב בתאיטרון Ethel Barrymore שבברודוויי.

7. אפס ביחסי אנוש (2014)

כל מי ששירתה בצה"ל בתפקיד משרדי מכירה את המצבים המשעשעים שמוצגים בסרט הזה, בו אנו עדים לשלושה סיפורים בדיוניים של חיילות שלישות ממחנה שיזפון. הקומדיה השחורה הזו זכתה ב-8 פרסים בישראל, 6 מתוכם פרסי אופיר, כשהסרט קיבל ביקורות משבחות הן בישראל והן בארה"ב. יש שקראו לו "הקומדיה הצבאית הטובה ביותר שנעשתה אי פעם", ואכן הוא היה לאחד הסרטים הישראליים הרווחיים והנצפים ביותר בעשור האחרון, כשצפו בו כחצי מיליון איש בסך הכל. גם הסרט הזה עובד למחזמר, שהועלה בתיאטרון בית ליסין בשנת 2019.

8. ללכת על המים (2004)

בסרט הזה אנחנו עדים ליחסים המסובכים שבין הישראלים לגרמנים בעקבות טראומת השואה, כשעלילתו מתמקדת בסוכן מוסד בשם אייל (ליאור אשכנזי), בן לניצול שואה, שנשלח לתפוס פושע גרמני נאצי קשיש. הסרט הזה זכה לפתוח את פסטיבל ברלין, ונכון להיום הוא נחשב לאחד הסרטים הישראליים המצליחים ביותר בארץ ובעולם ואף לסרט הישראלי הרווחי ביותר אי פעם, כשהוא הכניס כמה וכמה מיליוני דולר – 3 מיליון מארה"ב בלבד. את פס הקול שלו כתב עברי לידר, עובדה שזיכתה אותו בפרס אופיר על הסאונד והמוזיקה המקורית הטובה ביותר. 

9. כנפיים שבורות (2002)

עלילת הדרמה הזו עוקבת אחרי אם וארבעת ילדיה שגרים בחיפה ומתמודדים, כל אחד בדרכו, עם מותו הפתאומי של אבי המשפחה. גם הסרט הזה, כמו רבים ברשימה זו, נחשב לאחד המצליחים ביותר בקולנוע הישראלי, כשהוא הוקרן ביותר מ-20 מדינות שונות, ובשנה שבה יצאה זכה בשלל פרסים בארץ ובעולם – ביניהם 9 פרסי אופיר. הוא זכה גם בפרס חביב הקהל בפסטיבל ברלין ובפרסים הראשונים בתחרות וולג'ין ובפסטיבל טוקיו.

10. פוקסטרוט (2017)

הסרט מתחיל בהגעה של צוות מודיעי נפגעים של צה"ל לבית משפחת פלדמן, שמספרים להורים שבנם נפל בעת מילוי תפקידו, והם מתבקשים להעביר את ההודעה לשאר בני המשפחה. אם נספר לכם את ההמשך, זה רק עלול להרוס לכם, ולכן נפסיק כאן וניתן לכם להכיר בעצמכם את העלילה של הסרט עטור השבחים הזה. 
 
מדובר כאן בשיתוף פעולה ישראלי-גרמני-צרפתי, שיצר סערה פוליטית גדולה הן מצד ימין והן מצד שמאל של המפה הפוליטית בישראל, אך זה לא מנע ממנו לזכות ב-10 פרסים, ביניהם 8 פרסי אופיר. האקדמיה האמריקאית לקולנוע הכריזה עליו כאחד מ-9 הסרטים הזרים הטובים ביותר לשנת 2017, אולם הוא לא קיבל מועמדות לאוסקר, כשהבמאי שמוליק מעוז טען כי זאת מכיוון שנפל קורבן לחרם על ישראל. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.