print header

עו"ד מסביר: מי יירש את הכסף שלכם אם לא תכינו צוואה?

אף אחד מאיתנו לא רוצה לחשוב על היום שבו הוא יעבור מהעולם, לכן רבים דוחים שוב ושוב את היום שבו יצטרכו לשבת מול עורך דין, לדמיין מה יקרה אחרי לכתם ולקבל החלטות הרות גורל. אנחנו רוצים להאמין שגם אם לא תהיה לנו צוואה – הכסף בוודאי יגיע לקרובים שלנו ללא שום בעיה, אולם, במציאות שלנו איש לא מבטיח שזה באמת יהיה המצב. הסיבה לכך היא שדיני הצוואות בישראל עלולים להיות מבלבלים ואף משונים לעיתים, בייחוד במצבים שמוגדרים כ"אזורים אפורים" מבחינה משפטית. עורך הדין בעז קראוס, יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין, מציג כמה דוגמאות מהחוק שממחישות כי בהיעדר צוואה אין שום ערבות שהכסף שלכם יישאר בידיים טובות כאשר לא תהיו שם כדי לשמור עליו.
 
חוקי ירושה: חתימה על מסמכים

מה קורה לכסף של זוג ללא ילדים שנפטרו יחד?

החוק בישראל קובע שאם שני בני זוג נהרגים בתאונה, העיזבון מתחלק בין ילדיהם. אם אין לזוג ילדים – הסכום מתחלק בין הוריהם ואם גם הם לא בין החיים – הכסף מתחלק בין האחים של המנוחים. במקרה אחד שליווינו, בני זוג נספו יחד בתאונת דרכים והורי האישה לא רצו שהכסף יחולק גם למשפחת הבעל. 
 
על פי החוק, אם הבעל נפטר קודם ואין להם צאצאים - מחצית מעזבון הבעל עובר לאישה – כך שהורי האישה יקבלו בסופו של דבר את כל עזבונה ואת מחצית עזבונו של הבעל. במקרה הזה, ההורים הצליחו להוכיח באמצעות מומחים רפואיים כי הגם שבני הזוג נספו יחד - בן הזוג נפטר ראשון ולכן בית המשפט פסק שהם ירשו את כל חלקה הכולל של בתם ואף את מחצית מעזבונו של בעלה שנפטר לפניה. כמובן שכדי למנוע דיונים כואבים כאלה אחרי טרגדיה קשה כל כך, מומלץ להיערך מבעוד מועד ולקבוע למי בדיוק תרצו שיועבר הכסף בלכתכם.

כשאחד מבני הזוג נפטר ואין ילדים שירשו אותו

במקרה של זוג נשוי ללא ילדים שזה עתה קנה דירה, אם חלילה אחד מבני הזוג נפטר והשני נותר לבדו, הייתם כנראה מניחים שבן הזוג יירש את כל הכסף ללא שום בעיה, נכון? ובכן, מתברר כי המציאות הישראלית לא כזאת פשוטה וצפויה בהקשר הזה. למעשה, במקרה שכזה בן הזוג יירש רק חצי מהנכסים המשותפים, בעוד ששאר הרכוש והכסף יועברו להורי המנוח. במצב כזה, איש לא באמת יכול לדעת מה הייתה כוונתו המקורית של הנפטר.
חוקי ירושה: אדם עומד ליד עץ ומביט לעבר שמים כתומים

ילדים אבודים או ידועים בציבור

אם בצעירותכם הייתם פרועים למדי ואתם חוששים שיש לכם כיום ילדים שאתם מודעים או לא מודעים לקיומם – ייתכן שביום פטירתכם הם יוכלו לקחת חלק נכבד מהנכסים שהותרתם מאחור. ילדים כאלה, גם אם לא הכרתם בהם בעצמכם, זכאים לכספכם בדיוק כמו הילדים שגידלתם. כך גם בן או בת זוג שנחשבים ידועים בציבור, כלומר שהם יכולים להוכיח מעבר למאזן הסתברויות סביר שהם ניהלו אתכם חיים משותפים במשק בית משותף עם כוונה להמשכיות. במקרה כזה, ידועים בציבור יכולים לרשת מחצית מכל הרכוש שלכם, בעוד ששאר הכסף יתחלק בין ילדיכם. 

צוואה בין בני זוג - צוואה הדדית

זוגות נשואים יכולים לבחור להכין צוואה הדדית – שבה הם מורישים באופן דומה את הרכוש בין בן הזוג, הילדים ובני משפחה נוספים. צוואה זו נועדה להבטיח את הוודאות של ההחלטה המשותפת הזאת – כלומר, לא ניתן יהיה לשנות אותה בלי ליידע בכתב את בן הזוג או אם אחד מבני הזוג כבר לא בין החיים. הבעיה בצוואה כזו מתחילה כאשר אחד מבני הזוג הולך לעולמו והשני נישא מחדש. במקרה כזה, האלמן לא יוכל לערוך צוואה חדשה, אלא אם יוותר על כל מה שקיבל בירושה. לכן, גם כשמחליטים לערוך צוואה – יש להיות מודעים לעובדה זו ולשקול אותה כראוי. 
חוקי ירושה: גבר ואישה מהלכים יד ביד

איך מנסחים צוואה אפקטיבית?

המקרים שפירטנו ממחישים יותר מכל כמה חשוב שלא להפקיד את החסכונות שהשגנו בעמל רב ליד הגורל. זה אמנם נראה משונה, אך במותנו יש לנו במקרים רבים שליטה רבה יותר על הסביבה מאשר בחיינו. לדוגמה, למשרדנו הגיע בעבר נכד שסבתו הורישה לו חצי מרכושה בתנאי שיתגרש מאישתו. אז נכון, זו דוגמה קיצונית ליכולת להשפיע אחרי המוות, אך היא ממחישה את הכוח החשוב שיש בידיים שלכם במעמד עריכת צוואה. 
 
כשמקבלים החלטה לערוך צוואה, חשוב לדעת כיצד לנסח אותה כמו שצריך. אם לדוגמה יש לכם כמה נכסים ואתם מעוניינים לחלק אותם בין ילדיכם, חשוב להבין כי בחלוף השנים יכולים להתרחש שינויים כמו מכירה של אחד הנכסים, שיפוץ או עלייה משמעותית בערך שלו. כדי לא ליצור טינה וקנאה בין הילדים בעקבות עלייה לא אחידה בשווי הנכסים, עדיף לנסח את הצוואה באופן גמיש ולקבוע חלוקה כללית והוגנת. בנוסף, חשוב להבין כי ישנם מנגנונים רבים בחוק שמאפשרים שליטה רחבה בתהליך וניתן גם לשנות את הצוואה כמה פעמים לאחר חתימתה. כך שאין צורך לחשוש שהתהליך יהיה בלתי הפיך או בלתי ניתן לשינוי. 

כיצד יוצרים צוואה שלא תבוטל?

במקרים רבים, היורשים לא בהכרח מרוצים מהוראות הצוואה. מציאות זו יוצרת אינטרס מובהק למי שאינו מרוצה מהצוואה לפעול לתקיפתה ולביטולה. פעולה שכזו יוצרת כאוס בין היורשים, מרחיקה משמעותית את מועד קבלת העזבון וגורמת לאובדן כספי ניכר בהליכים משפטיים שלא ברור מה יהיה בסופם. כדי להימנע מכך, חשוב לכלול בצוואה מנגנונים מתאימים שיצמצמו את אפשרות תקיפת הצוואה, כמו הוראות אשר שוללות את זכות הירושה לחלוטין במקרה של התנגדות לצוואה וכן בדיקות רפואיות ואחרות אשר יבטיחו את קיומם של אישורים שימנעו את אפשרות תקיפת הצוואה.
 
עו"ד בעז קראוס הוא יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין ובעל משרד עו"ד מוביל בתחום דיני משפחה וירושה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.