print header

11 אטרקציות ואתרים שווים בטירנה, בירת אלבניה

 לפני קצת פחות מ-30 שנה, לא נראה שהיה אדם אחד שחשב שיגיע יום והוא יבקר בטירנה, עיר הבירה של אלבניה; זה לא בגלל המרחק – הרי העיר יושבת בסמוך לחופי הים התיכון, רק כמה שעות טיסה מכאן, זה בגלל שאלבניה נחשבה אז לאחת המדינות הסגורות בעולם, כשהמשטר הקומוניסטי ששלט בה והתרכז בטירנה הפך אותה למקום קודר ומבודד לחלוטין, ההיפך הגמור מיעד תיירותי נחשק. אך מאז ועד היום היוצרות התהפכו לגמרי – זה אמנם לא קרה בן רגע, אך במשך השנים העיר הבלקנית הזו הלכה והשתחררה מהענן האפרורי שרבץ עליה, וכיום היא ללא ספק יעד תיירותי תוסס ומלא חן, שאינו מרוחק או יקר מדי, וששווה לבקר ולטייל בו. מתוך שפע האטרקציות שמציעה טירנה למתייר בה, בחרנו עבורכם 11 שוות ומרתקות במיוחד, ואנו ממליצים לכם בחום להגיע ולבקר בהן.

1. כיכר סקנדרבג (Skanderbeg Square)

יעדים בטירנה: כיכר סקנדרבג

כיכר סקנדרבג היא ללא ספק הלב ההיסטורי הפועם של טירנה, כשסביבה תוכלו למצוא כמה מהבניינים היותר אייקונים של עיר הבירה האלבנית. הכיכר נקראת על שם ג'ירג קסטריוטי, המוכר יותר בכינויו סקנדרבג - גיבור לאומי אלבני מן המאה ה-15, הידוע בתור האיש שעצר במה גופו את התקדמות האימפריה העות'מאנית למרכז אירופה – שפסל של דמותו הרכובה על סוס מוצב בגאון במרכזה של כיכר. מסביב למקום שורה של בניינים בעלי חשיבות לאומית-היסטורית כמו המוזיאון הלאומי להיסטוריה, מסגד אטהם ביי (אודותיו יפורט בהמשך), מגדל השעון ועוד אתרים שתוכלו לבקר בהם כשאתם באזור.

2. הפירמידה של טירנה (Pyramid of Tirana)

יעדים בטירנה: הפירמידה של טירנה

אולי זה נראה מעט מוזר להמליץ על בניין נטוש כיעד תיירותי, אך הפירמידה של טירנה היא מבנה מיוחד במינו, שמרתק להתבונן ולחקור אותו, כמו גם להכיר קצת את ההיסטוריה שלו. הפירמידה הזו נחנכה בשנת 1988, ובמקור יועדה לתפקד כמוזיאון לזכר מורשתו של מנהיגה הקומוניסטי של אלבניה, אנוור הוג'ה, ששימש כשליט יחיד במדינה מקץ מלחמת העולם השנייה ועד מותו בשנת 1985. עם זאת, בתחילת שנות ה-90' התמוטט השלטון הקומוניסטי במדינה והמוזיאון נסגר, כשהמבנה עצמו עבר מאז מספר גלגולים ושימש כמרכז כנסים וכבסיס של נאט"ו, עד שנסגר וננטש לחלוטין בשנת 2001. על אף שמאז נזנח המקום וקירותיו התמלאו כתובות גרפיטי, עדיין מעניין לחזות בו כשריד מימיה של אלבניה כדיקטטורה קומוניסטית.

3. הפארק הלאומי הר דאיטי (Dajti Mountain National Park)

יעדים בטירנה: הפארק הלאומי דאיטי

זה לא מאוד רווח באירופה לראות פארק לאומי שממש נמצא על מפתנה של עיר הבירה, לכן אל תפספסו את ההזדמנות לצאת החוצה ולחקור את הפארק הלאומי המרשים ורחב הידיים הר דאיטי, המתנשא מעל חלקה המזרחי של טיראנה, ושאליו תוכלו להגיע בעזרת הרכבל החדיש שנפתח למרגלותיו – דאיטי אקספרס. המקום עצמו מתפרש על פני 33 קילומטרים רבועים, ושופע מסלולי הליכה נפלאים בינות השבילים והיערות הטבעיים שלו; אם אתם רוצים לקבל תצפית נפלאה על האזור כולו, עלו על השביל המוביל מהר דאיטי להר טוג'אני (Mount Tujani) שפסגתו, בגובה 1,580, היא הגבוהה ביותר בפארק וניתן להגיע אליה בהליכה.

4. בונקארט (Bunk'Art)

יעדים בטירנה: בונקארט

בונקארט הוא עוד אתר מרתק ומיוחד במינו, המאפשר ללמוד על ההיסטוריה הלא כל כך רחוקה של אלבניה כדיקטטורה קומוניסטית וכאחת המדינות המסוגרות והמבודדות בעולם. עקב הפחד של השלטון הקומוניסטי הישן מפני פלישת אויבים למדינה ואף מפני הפצצתה בפצצת אטום, נבנו באלבניה לא פחות מ-700,000 בונקרים תת קרקעיים, כשזה המשמש היום כמוזיאון בונקארט נוסד בעיר הבירה עבור האליטה של הפוליטיקאים הקומוניסטים, שחששו תדיר לביטחונם. הסיור במקום רחב הידיים הזה, 3,000 מטרים רבועים המתפרשים על פני לא פחות מ-5 קומות, יחזיר אתכם לתקופה האפלה והקודרת של המלחמה הקרה, ותוכלו לשוטט פה בין 100 חדרים שונים המציגים פריטים וחפצים מהזמנים ההם, וכן להגיע לאולם הישיבות הגדול – בו הותקנו לא פחות מ-200 מושבים.

5. חוף ספיל (Spille Beach)

יעדים בטירנה: חוף ספיל

ממש כמו בארצנו הקטנטונת, גם בטיראנה חודשי הקיץ יכולים להיות חמים ולוהטים במיוחד, אך אם אתם רוצים להתרענן מעט ולנקות את הראש – הגיעו אל חוף ספיל, המרוחק כשעה וקצת של נסיעה מעיר הבירה. החוף הנעים הזה, היושב דרומית לעיר דורס, משתרע על פני 3 קילומטרים, והוא רחב מספיק על מנת שתמצאו בו מקום פנוי במהלך כל השנה. באזור ספיל תוכלו למצוא את כל מה שבילוי אמיתי על חוף הים לא שלם בלעדיו – מסעדות, מתקני ספורט ופעילויות ימיות נוספות, כשהמחירים סבירים והגיוניים בהרבה מאלו שקיימים בחופים המפורסמים והיקרים בעולם.

6. מסגד אטהם ביי (Et’hem Bey Mosque)

יעדים בטירנה: מסגד אטהם ביי

בסמוך לכיכר סקנדרבג שהזכרנו מקודם, יושב מסגד אטהם ביי – אחד ממבני הדת ההיסטוריים המרכזיים של העיר, שמשקף את מורשתה המוסלמית של אלבניה אך גם את חופש הדת והפולחן הקיים בה כיום. המסגד הוותיק הזה, שנחנך בשנת 1823 ונבנה על ידי מנהיג הדת העות'מאני אלבני מולה ביי ובנו האג'י אטהם ביי, נסגר לאחר מלחמת העולם השנייה בהוראת השלטון הקומוניסטי. הוא נותר לא פעיל עד שנת 1991, אז קבוצה של לא פחות מ-10,000 מאמינים התכנסה לתפילה במקום והוציאה דרישה אל השלטונות לפתוח אותו מחדש - קריאה שנענתה בחיוב. כיום כאמור מהווה המסגד היפה סמל אלבני מקומי וגאה, וסיורים מתקיימים בו מדי יום. ציורי הקיר (פרסקאות) שתראו כאן כוללים גם תיאורי טבע דומם, דבר לא שכיח באומנות המוסלמית המסורתית.

7. הפארק הגדול של טירנה (Grand Park)

יעדים בטירנה:

אם אתם רוצים לנוח מעט מהמולת העיר ולמצוא לעצמכם פינה שקטה, ירוקה ומרעננת, הגיעו אל הפארק הגדול של טירנה, הסמוך לרובע בלוקו היוקרתי (עליו יפורט בסעיף הבא). בין 2.5 הקילומטרים הרבועים של הפארק הזה תוכלו למצוא שבילי הליכה נעימים בהם תוכלו לשוטט ולשאוף קצת אוויר צח, וכן אגם מלאכותי רחב ידיים שהוקם כאן ולצידו, ניתן לשבת וליהנות מן הרוח הנושבת (ובחודשי הקיץ אף לשחות במימיו). בכל רחבי הפארק מפוזרים בתי קפה ומסעדות קטנות בהם תוכלו לשבת, לאכול ולשתות להנאתכם, וגם רוכלים ומוכרים המציעים ממרכולתם הם חלק מן הנוף פה.

8. רובע בלוקו (Blloku)

יעדים בטירנה: רובע בלוקו

אם אחרי הביקור הרוגע בפארק אתם רוצים לשוב אל האווירה התוססת והאופנתית של העיר הגדולה, הגיעו לרובע בלוקו – המקום להיות ולהיראות בו בימים אלו בטירנה. לאחר שנים רבות שבהן שכן בו מתחם המגורים של בכירי המפלגה הקומוניסטית, התעורר הרובע הזה לחיים והפך לאחרונה לאחד האזורים היותר שוקקים ומסעירים של עיר הבירה. שפע של מסעדות ובתי קפה וכן אפשרויות בילוי בערב ובלילה כמו ברים ומועדונים מחכים לכם ברובע שבו מבלים יום ולילה, אלו לצד אלו, תייירים ומיטב הצעירים המעודכנים של טירנה.  

9. מצודת פרזה (Preza Castle)

יעדים בטירנה:

יציאה קצרה מן העיר, הכוללת נסיעה של לא יותר מחצי שעה לכיוון צפון מערב, תוביל אתכם למצודת פרזה – מנקודות החן היפות והציוריות ביותר של האזור. המצודה הזו, המשקיפה על כפר באותו השם, נבנתה בתקופת ימי הביניים על ידי משפחת ת'ופיה - משפחת פאודלים אלבנים מפורסמת - שחלשה על השטח רחב הידיים הזה וביקשה להגן עליו מפני שודדים וגנבים. כיום תוכלו להתרשם כאן מן המבנה העוצמתי, הכולל 4 מגדלי שמירה וכן מגדל שעון שהותקן במקום במאה ה-19, ולעלות אל ביצורי האבן מהם תוכלו להשקיף על הנוף הירוק ועוצר הנשימה של מישורי טירנה.

10. קתדרלת התחייה (The Resurrection Cathedral)

יעדים בטירנה: קתדרלת התחייה

הקתדרלה המרשימה והגדולה הזו היא אורחת חדשה בנוף העירוני של טירנה – היא נחנכה כאן לפני לא יותר מ-6 שנים. זוהי הכנסייה האורתודוקסית השלישית בגודלה באירופה, ומקום מושבו של הארכיבישוף של אלבניה. חלקה הפנימי של הקתדרלה יפה כמעט כמו חלקה החיצוני, כשקירותיו קושטו ועוטרו רק לאחרונה במיטב סמלי האמנות הדתית המסורתית; מגדל הפעמונים המרשים שלצד הכנסייה כולל לא פחות מ-16 פעמונים גדולים וכן 4 שעונים המקיפים אותם מכל צדדיהם. בתוככי הכנסיה תוכלו גם למצוא מרכז כנסים, הכולל אמפיתיאטרון רחב ידיים שיכול לארח בתחומיו כ-500-850 אנשים.

11. השוק החדש (New Bazaar)

יעדים בטירנה: השוק החדש

השוק החדש הוא עוד אחת מן האטרקציות העדכניות של טירנה, וביקור במקום ייתן לכם דוגמה חיה כיצד אלבניה כולה מתפתחת ומשנה את פניה באופן ניכר בשנים האחרונות. המתחם עצמו מרוחק כ-10 דקות מהמקום שבו היה מתנהל בעצלתיים ובחוסר סדר אופייני השוק המקומי הישן. אך פתיחתו של השוק החדש נתנה לאזור כולו זריקת מרץ ורעננות, וכיום תזכו לבקר כאן במגוון של מסעדות ובתי קפה, וכמובן גם בשלל דוכנים בהם תוכלו לרכוש בו את התוצרת המקומית – מפירות וירקות ועד פריטים אלבניים מסורתיים.

מקור התמונות:  Daniel ,Predrag_Bubalo (1) (2), Kroll MarkusAlbinfo (1) (2), Arianit,  spaztacular,  ,cameron lucidaTobias KlenzeKevin Jasini

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.