print header

שיווק שותפים: האם באמת אפשר להרוויח מזה כסף?

 טוב, בעידן של היום, אני בטוח שאתם חסרי סבלנות, במיוחד בכתבה שמדברת על היכולת להרוויח כסף. אז נעים להכיר, שמי אייל ואני מקדם אתרים ומנהל חברה לקידום אתרים, בשביל לעודד אתכם הפעם אתחיל מהסוף: כן, בהחלט אפשר להרוויח כסף טוב מתכניות שיווק שותפים (Affiliate Marketing), ואפילו משכורת מלאה שיכולה להוות עבודה משתלמת מהבית. אבל חשוב מאוד להבין שהתשובה המלאה היא הרבה יותר מורכבת. 

שיווק שותפים: מחברת עם שרבוטים צבעוניים בנושא שיווק
השאלה שבכותרת הכתבה נשאלת פעמים רבות על ידי אלה שמתעניינים בתכניות של שיווק שותפים אולם גם מביעים חשדנות כלפי התחום. המוניטין של תכניות שיווק השותפים נפגע לא פעם על ידי שורה ארוכה של רמאים ונוכלים המציגים את עצמם כמומחים ו/או מציעים תכניות מפתות בסגנון "בוא תעשה מאות אלפי דולרים בתוך חודש בלי לעבוד בכלל! רק כמה קליקים והכסף יתחיל לזרום לחשבונך בלי שום מאמץ!" – קומץ הרמאים והנוכלים הוא זה שהוציא שם מפוקפק לתחום כולו. 
 
האמת היא שבתכניות שיווק שותפים, בדיוק כמו כל עבודה אחרת מהבית, יש מעט מאוד אנשים שמצליחים להתעשר בטירוף, מספר סביר של אנשים שמצליחים לעשות כסף בכמות שמתאימה למטרות שהציבו לעצמם, ואינספור אנשים שלא מצליחים להרוויח שום דבר. במילים אחרות, השאלה היא לא "האם שיווק שותפים היא אפשרות לגיטימית", אלא "האם אתם יכולים לגרום לשיווק השותפים לעבוד בשבילכם"; והתשובה היא שאם ברצונכם להצליח, אתם צריכים להשקיע מאמץ ולעשות כל מה שצריך באופן נכון ועקבי. 

יתרונות תכניות שיווק שותפים

לא סתם תכניות שיווק שותפים קורצות לרבים המבקשים מקור הכנסה מהבית (עיקרי או נוסף):
 
 • השקעה התחלתית מינימלית: למרבית תכניות שיווק שותפים ניתן להצטרף ללא תשלום כלל, כך שמרבית העלויות קשורות לשיטות השיווק או ההפניות שבהן תנקטו.
 • אין צורך ליצור מוצר או שירות
 • אין צורך להחזיק מלאי או לבצע משלוחים
 • אפשר לעבור מכל מקום בעולם ובכל שעה של היממה, כל עוד קיימת גישה לרשת האינטרנט.
 • פוטנציאל להכנסה פסיבית, בתלות בצורת השיווק של תכניות השותפים.
 • אפשרות לשילוב עם עסק ביתי קיים על מנת לייצר זרם הכנסה נוסף, ולפיכך אידאלי עבור בלוגרים, יזמים ולמעשה כל מי שכבר יש לו אתר אינטרנט.

חסרונות תכניות שיווק שותפים

רגע לפני שהיתרונות מפתים אתכם להצטרף לשיווק שותפים, כדאי להכיר גם את האתגרים שיעמדו בפניכם:
 
 • פרק הזמן החולף מהצטרפות לשיווק השותפים, דרך יצירת תנועת גולשים ועד לרווח ממשי, עשוי לארוך זמן ולדרוש סבלנות רבה.
 • קיימת תופעה המכונה "Affiliate Hijacking" ("חטיפת שותפים") במסגרתה שותף שמפנה לקוח אינו מקבל את הקרדיט על ההפניה שלו ולכן לא מקבל תשלום בעבורה. עם זאת ראוי להבהיר שיש גם דרכים להתמודד עם התופעה, כגון באמצעות מיסוך כתובת ה-URL. 
 • הפנייה גרועה אחת יכולה להרוס אמינות של שותף אשר לעיתים לוקח זמן רב לבנות אותה וזמן רב לתקן אותה. זו אחת הסיבות בעטיין חשוב לעבוד עם עסקים איכותיים.
 • לשותף אין שליטה על מוצרי העסק, על השירותים או על הדרך בה העסק מתנהל.
 • קרו מקרים בהם חברות שמנהלות תוכנית שיווק שותפים סירבו לשלם לשותפים, אולם קיימות דרכים לבצע סינון מוקדם על מנת לבחור לעבוד רק עם חברות איכותיות ואמינות.
 • התחרות עלולה להיות עזה למדי. אם כבר מצאתם תוכנית שיווק שותפים טובה, רוב הסיכויים הם שאחרים מצאו אותה גם כן ואתם מתחרים ביניכם.
 • הלקוח שייך לעסק שאתם משווקים ולא לכם, השותפים. ברוב המקרים תוכלו לדעת כמה מכירות התבצעו ושל אילו מוצרים או שירותים, אולם בדרך כלל לא תדעו פרטים נוספים אודות הלקוחות, מה שיקשה עליכם לבצע מכירות חוזרות.
שיווק שותפים: מכירות באינטרנט
 

איך להצליח בשיווק שותפים?

שיווק שותפים הוא עסק ביתי אידיאלי: לא צריך לשלם כדי להצטרף; לא צריך לייצר או לשרת, לאחסן או לשלוח שום דבר; באופן עקרוני אתם מקבלים תשלום בעבור הפניית לקוחות חדשים אל העסקים שאיתם אתם עובדים בשיווק השותפים.
 
לא מדובר בעבודה מסובכת במיוחד, אבל כמו בכל מיזם עסקי יש צורך בידע, תכנון ומאמצים מתמשכים על מנת לייצר הכנסות משמעותיות. איך גורמים לזה להצליח? הנה כמה טיפים:
 
 • הדבר הראשון, הבסיסי והחשוב ביותר שעליכם לעשות אם אתם רוצים להצליח בשיווק שותפים הוא ללמוד כל מה שאתם יכולים ללמוד אודות תכניות שיווק שותפים, לרבות הצעדים הנדרשים כדי להצליח בהן.
 • הקפידו לבחור אך ורק תכניות שיווק שותפים בהן העסקים מציעים מוצרים ושירותים איכותיים. למעשה, שקלו לבצע רכישה בעצמכם על מנת שתוכלו להעריך את איכות המוצר או השירות ממקור ראשון.
 • ודאו שאתם מבינים איך וכיצד אתם אמורים לקבל תשלום משיווק השותפים, ובעצם כל נושא אחר שקשור בכסף.
 • פתחו בלוגים או תשקיעו באפשרות של בניית אתרים איכותיים. האפשרויות הטובות ביותר לצרכי תכניות שיווק שותפים הם אתרים או בלוגים בנושאים אינפורמטיביים, מדריכים שונים או לייפסטייל. 
 • אם כבר יש לכם אתר או בלוג שקשור לעסק ביתי אחר שאתם מפעילים, השתדלו לבחור תכניות שיווק שותפים שבהן המוצרים או השירותים קשורים בצורה כלשהי לענף שלכם. למשל, יהיה מוזר אם אתר העוסק באפייה ביתית יתחיל להציג סקירות על אופנועי מירוץ, אולם הגיוני למדי אם יופיעו בו המלצות על אביזרי מטבח.
 • שקלו להצטרף למספר תכניות שיווק שותפים וערבבו בין המודעות והתכנים על מנת לא לשעמם את הגולשים החוזרים לאתר שלכם. אגב, בהקשר זה כדאי לדעת שקישורים בגוף התוכן בדרך כלל מוכחים כטובים ואפקטיביים יותר מאשר מודעות תמונה.
 • היו שקופים כלפי הגולשים שלכם, ואל תסתירו את העובדה שתוכן מסוים קשור לשיווק שותפים כלשהי. להיפך, היו כנים כדי שהגולשים יתנו בכם יותר אמון.
 • שווקו בכל הכוח. יש דרכים רבות, בחינם או במחירים נמוכים מאוד, בהן תוכלו לשווק את שיווק השותפים שלכם. תשקיעו בתהליך של קידום אתרים אורגני או שיתוף ברשתות חברתיות שיביאו גולשים לאתר או לבלוג שלכם וממנו אל העסק שאתם משווקים. הבינו מיהו קהל היעד שלכם, איפה אתם יכולים לפגוש אותו וכיצד אתם יכולים למשוך אותו אל האתר שלכם. 
 • צרו רשימת תפוצה בדואר אלקטרוני. המשווקים הטובים ביותר משתמשים בדואר אלקטרוני על מנת לגרום לשיווק השותפים שלהם להצליח. אל תזלזלו באפיק השיווקי הזה, הוא יכול להגדיל את הרווחים שלכם באופן משמעותי.
 • שקלו להשתמש בעמודי נחיתה ייעודיים שאוספים לידים ובמשפכי מכירות על מנת לשווק את העסקים בתכניות השותפים שלכם. שכנעו גולשים להצטרף לרשימת התפוצה בדואר האלקטרוני בעזרת הצעה שלא יוכלו לסרב לה, ואז תוכלו לשלוח להם עמודי נחיתה, הצעות אטרקטיביות ותכנים נוספים.
 • מדדו את הצלחת תכניות שיווק השותפים שלכם, בעיקר אם אתם משתתפים ביותר מאחת ויש לכם כמה סוגים שונים של מודעות, תכנים וערוצי שיווק.

סיכום

לפני שתצטרפו לשיווק שותפים, למדו כל מה שאתם יכולים על מה שיגרום לזה להצליח. אפילו יותר חשוב – בין אם אתם מתעניינים בהצטרפות לשיווק שותפים כעבודה במשרה מלאה בעסק מקוון משלכם או כזרם הכנסה משלים לעסק קיים, זכרו שלא מדובר בקסם מהיר, אוטומטי ונטול מאמץ. הסיכויים שלכם להרוויח כסף משיווק שותפים הם לא יותר טובים או יותר גרועים מכל סוג אחר של עבודה מהבית; וכמו בכל עבודה כזו, אם אתם רוצים להרוויח כסף משיווק שותפים עליכם להשקיע בה על בסיס יומיומי, לרבות תכנון, יישום ומעקב.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.