print header

התמונות המרהיבות מפסטיבל גיון שבקיוטו ידהימו וירגשו אתכם

 דמיינו לעצמכם מה היה קורה אם במרכז העיר שלכם - המודרנית, המתקדמת והפקוקה להחריד - היו מדי שנה עוצרים את הכל ומתפנים במשך חודש שלם לשלל חגיגות ותהלוכות ענק מסורתיות המתקיימות בכל ערב? אם זה נראה לכם כמו תרחיש בלתי הגיוני, אתם מוזמנים להכיר את פסטיבל גיון (Gion Matsuri), שנערך בכל שנה במהלך חודש יולי כולו בעיר המפורסמת קיוטו, שנחשבת למרכז התרבותי של יפן. גם השנה כמדי שנה, יצאו כמיליון וחצי תושבי העיר לרחובות וחגגו בהמוניהם את האירוע רב המשתתפים, המסוגנן והמרשים הזה, שמקורותיו במסורות עתיקות ובמנהגים הנמשכים זה אלפי שנים. אחרי שתראו כמה תמונות מרהיבות מתוך הפסטיבל הזו ותתרשמו מהעושר התרבותי והמראות יוצאי הדופן שניתן לראות במסגרתו, לא תוכלו שלא לרצות לדעת עוד על ההיסטוריה העשירה שעומדת מאחוריו.

פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
 
פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
פסטיבל גיון בקיוטו: רחוב הומה אדם ואנשים מניפים מעלה את אחת מקרונות המצעד

לפסטיבל גיון שורשים ארוכים ביותר שמגיעים עד למאה הראשונה לספירה, אז שימשה קיוטו כעיר הבירה של יפן. בימים קדומים אלו סבלה בירת הקיסרות ממגפה קטלנית שנתית שהתרחשה מדי קיץ. כדי לרכך את זעמם של האלים, שלפי אמונתם של אנשי העיר הוא שגרם למגיפות הקשות, התפללו התושבים בהוראת הקיסר אל מקדש יאסקה, הממוקם ברובע גיון שבעיר, וקיימו בסמוך לו טקסים ומנהגים דתיים שנועדו להעביר את רוע הגזירה. עם השנים הפכו מנהגים אלו למסורת קבועה, ואט אט התפתח פסטיבל שנתי שכלל תהלוכה גדולה, בה נהגו עשירי העיר להציג לראווה את עושרם. פסטיבל גיון נהיה כה פופולארי בקרב אנשי קיוטו, כשגם כאשר ניסתה השושלת הקיסרית לעצרו במהלך המאה ה-16, מחו התושבים על הגזירה, לא הסכימו לקבלה, והמשיכו בקיומו של האירוע על אף התנגדות השלטונות. באופן זה שרדה המסורת המרתקת והמלהיבה הזאת עד ימינו. 

פסטיבל גיון בקיוטו: משתתפות במצעד בבגדים מסורתיים
פסטיבל גיון בקיוטו: ילד משתתף במצעד בבגדים מסורתיים ואיפור פנים
פסטיבל גיון בקיוטו: משתתפים במצעד בבגדים מסורתיים

פסטיבל גיון מתרחש מדי שנה, בין ה-1 ל-31 ביולי, כשכל יום מוקדש לחגיגות אחרות. שיאו של האירוע בשני מצעדים מרהיבים, המתרחשים ב-17 וב-24 לחודש ונקראים "המצעד הקדום" ו"מצעד הפנסים" בהתאמה. במהלך הימים הללו מרכז קיוטו נסגר לחלוטין ויותר מ-30 קרונות תהלוכה מרהיבים נישאים ברחובות לקול צהלת ההמונים שמתאספים לחזות בהם. גובהם של הקרונות אדירי הממדים מגיע עד ל-25 מטר, משקלם כ-12 טון וכל אחד מגלגליהם הוא בגודל של אדם ממוצע. הם מכונים "יאמאבאקו", והתושבים המקומיים נוהגים לעצבם בעצמם ולקשטם במיטב האומנות היפנית המסורתית. מכיוון שהם אינם ממונעים, נישאים הקרונות בגאון במורד הרחובות על ידי תושבים מתנדבים, הלבושים בקימונו המסורתי.

פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
 

אך לא רק מצעדי הענק של ה-17 וה-24 לחודש מוציאים את ההמונים אל רחובות העיר הגדולה במהלך ימי הפסטיבל הצבעוני והמיוחד הזה. ב-3 הלילות שלפני "המצעד הקדום", בין ה-14 ל-16 ביולי, מתרחש בעיר ה"יואי יאמה", או בתרגום חופשי: הערבים שטרם הפסטיבל. בלילות מיוחדים אלו מקושטת העיר כולה בפנסי נייר מסורתיים שמאירים את הרחובות בצורה מיוחדת במינה, שווקי אוכל יפני נפרסים לאורך השדרות ומושכים אליהם קהל רב, מוזיקה מסורתית מתנגנת ברחבי העיר וקיוטו כולה לובשת אווירת חג שקשה לתארה במילים. 

פסטיבל גיון בקיוטו: שוק לילה מואר בפנסים
פסטיבל גיון בקיוטו: קרון מצעד מואר בפנסים
פסטיבל גיון בקיוטו: פנסים מסורתיים מעירים את רחובות קיוטו
פסטיבל גיון בקיוטו: תושבים לבושים בבגדים מסורתיים מניפים את אחד מקרונות המצעד

כפי שראיתם, פסטיבל גיון הקסום הופך את קיוטו, עיר מתקדמת, מודרנית, עסקית ומפותחת, לזירת פסטיבל שוקקת והומה, המחייה מדי שנה מסורות יפניות עתיקות, שאין דבר בעולם שמשתווה לאסתטיקה וליופי שהן מקרינות. אם גם אתם, כמונו, התלהבתם והוקסמתם מהמראות עוצרי הנשימה של האירוע המופלא הזה, אתם בהחלט מוזמנים לשים פעמיכם אל קיוטו בסביבות חודש יולי של השנה הבאה, ולציין יחד עם התושבים הנלהבים את חודש חגם.

פסטיבל גיון בקיוטו: קרון תהלוכה במצעד
פסטיבל גיון בקיוטו: תושבים לבושים בבגדים מסורתיים בתוך קרון מצעד
פסטיבל גיון בקיוטו: מקומיים בלבוש מסורתי מניפים קרון מצעד

מקור התמונות: things to do in kyoto ,compathy magazine ,japancheapohoshino resorts magazinejapan visitor, welcome to kyotosharing kyotoNullumayulife

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו