print header

10 המשתתפים הבולטים בתחרות האדריכלות 2015

פסטיבל האדריכלות העולמי הוא תחרות שמתקיימת אחת לשנה, שמטרתה לבחור את המבנים הייחודיים והחדשניים ביותר מרחבי העולם שבנייתם נסתיימה לאחרונה. השנה הגישו מועמדות קרוב ל-2,000 אדריכלים מ-65 מדינות שונות, שאחראיים להקמתם של מבני תרבות, מבני מגורים, בתי חולים, פארקים עירוניים ועוד. הרשימה הבאה תאפשר לכם להכיר מקרוב 10 פרויקטים מעניינים במיוחד, שחלקם זכו במקומות הראשונים בתחרות ואחרים היו מועמדים מובילים שהגיעו עד לגמר. צפו וגלו מה ניתן ליצור בזכות שילוב בין יצירתיות, דימיון והערכה רבה לסביבה בה אנו חיים.

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא.

 
1. האינטרלנס (The Interlace), סינגפור
 
פרויקט אדריכלי זה, שהושלם בשנת 2013, הוא מראה חריג מאוד על רקע הנוף של סינגפור, שהעניק לאדריכל שיזם אותו את הזכייה בקטגוריית המבנה של השנה. מדובר במבנה מגורים שמורכב מ-31 חלקים ש"הוערמו" באלכסון זה על גבי זה, בצורה המדמה ערימת קוביות או אבני לגו שהניח ילד בעת משחק
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

הרעיון שעומד מאחורי סגנון הבנייה הזה מאפשר יצירת חללים חדשים וניצול מיטבי של חללים קיימים, שכן כל מרווח בין חלקי המבנה השונים משמש למרפסות ירוקות שחלקן כוללות בריכות פרטיות.

תחרות פרסי אדריכלות
 
2. היגו (HIGO) הוקאידו, יפן
 
הקוביה הקטנה הבאה היא למעשה משרד גדול בן שלוש קומות שבנייתו הושלמה בשנת 2014. המבנה עשוי פלדה, אולם כולל גם שימוש נרחב בעץ אלון השעם, חומר קל משקל הידוע בתרומתו לבנייה ירוקה וכן בתפקודו כמבודד קול. 
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

מבנה זה זכה בפרס הבניין המשרדי החדשני של השנה בזכות השימוש החכם בשטח, ניצול החלל הפנימי שבו ושילוב יעיל של חומרי הבנייה שלו. למרות שהמבנה הוקם בלב שכונת מגורים הוא תופס מקום מצומצם ואינו פוגע במרקם הסביבתי, ועל אף שלמתבונן מבחוץ נדמה שמדובר במבנה קטן ממדים יחסית, התמונה הבאה ממחישה שמדובר במשרד מרווח ונעים מאוד.

תחרות פרסי אדריכלות
 
3. מרכז פולטון, ניו יורק, ארצות הברית
 
מבנה מרשים זה, שבנייתו הושלמה בשנת 2014, הוא שילוב בין תחנת רכבת לבין מרכז קניות מסחרי, ובו עוברים כ-300 אלף נוסעים מדי יום. אף על פי שתחנות רכבת רבות משמשות כתחנות מעבר בלבד, הצליח העיצוב הנעים והמודרני של המבנה להפוך אותו במהירות לקניון לכל דבר, מה שהעניק לו את הזכייה בקטגוריית התחבורה בתחרות. התרשמותם העיקרית של השופטים הייתה מעבודת האמנות שהושקעה בחלון הזכוכית הגבוה שבו, אשר נועד לאפשר חדירת אור טבעי למבנה בדרך ייחודית ומעניינת. ואכן, המפגש בין קרני השמש לבין הזכוכית המפוספסת מציף את פנים התחנה במגוון נקודות אור בצורות שונות. 
 
תחרות פרסי אדריכלות
 
4. פארק יאנוויזו (Yanweizhou Park), ינהואה, סין
 
בליבה העירוני של ינהואה, עיר סינית הכוללת אוכלוסייה של למעלה ממיליון איש, ממוקם מקום המפגש של שני הנהרות שחוצים אותה לכל אורכה. עם הזמן ולאור שינויים באזור, נוצרה במקום המפגש הזה ביצה טובענית שכיערה אותו. האתגר שעמד בפני אדריכלי הנוף שעבדו על הפרויקט היה להקים פארק שישתלב עם הסביבה, וימשוך אליו מחדש את המבקרים שנטשו אותו. התוצאה של העבודה הרבה שהושקעה בתהליך הבנייה הייתה פארק רחב ידיים שהוא סוג של אי מלאכותי, אשר כולל גם גשרים שעוברים מעל הנהרות ומחברים בינו לבין העיר.
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

ממה שהיה אזור נטוש, הפך המקום האסתטי והמטופח לאחת מנקודות המפגש האהובות ביותר על התושבים, מה שגרם לו גם לזכות בתחרות בקטגוריית עיצוב הנוף.

תחרות פרסי אדריכלות
 
5. חדר התצוגות של חברת אונס אינסק (ONS INCEK), אנקרה, טורקיה
 
מבנה זה, ששייך לחברת נדל"ן טורקית, זכה בתחרות בקטגוריית "בנייה בצבע". המבנה, שנבנה בהשראת גלי הים קיבל צורה ייחודית שמזכירה את זרימת המים. בסיום הבנייה הוחלט להוסיף לו מימד נוסף, ולעטוף אותו בלוחות זכוכית צבעוניים בגוונים שונים של ירוק וכחול, התואמים לצבעי מי הים, וכתום וצהוב שממחישים את גווני השמש באור היום. כל אלה גורמים למבנה לבלוט מרחוק, מה שלכד גם את תשומת לבם של השופטים.
 
תחרות פרסי אדריכלות
 
6. מוזיאון ההיסטוריה של הטבע של שנחאי, סין
 
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע של שנחאי, שהגיע לגמר בקטגוריית מבנה תרבות, הוא אחד ממוזיאוני הטבע הגדולים ביותר בכל סין. המוזיאון הוקם בשנת 1956, שכן עד שנת 2015 בבניין בורסת הכותנה של שנחאי ולאחרונה הועבר למבנה חדש שנבנה בפארק הפסלים ג'ינג'אן. 
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

קירות המבנה מתכתבים היטב עם הפסלים בזכות חריצים בגדלים שונים שמשתלבים לכל אורכם, וכיוון שהמוזיאון בנוי בצורה של חצי עיגול, הוא "מחבק" את גן הפסלים שבתוכו ומעניק לו את הכבוד הראוי.

תחרות פרסי אדריכלות
 
7. מלון הספא התרמי (Thermal Spa Hotel) אסקישהיר, טורקיה
 
מלון יוקרה זה ממוקם בעיר אסקישהיר שבצפון טורקיה, השוכנת באזור הידוע במעיינות החמים הרבים שבו. העיצוב הפנימי והחיצוני של המבנה הושפע מאוד מאלמנטים של מים, ומתחם הספא שלו מורכב כולו ממוטיבים של "בועות" קטנות שצמודות זו לזו. בלילה זוהר גגו של המתחם מבפנים, ומאיר את הנקודות הממוקמות על גבי כל בועה שכזו.
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

גם אולם האירועים המרכזי של המלון מכיל התייחסות רבה למוטיב המים: קירותיו כוללים עיטורי עץ המזכירים בועות, וכל מי שנכנס אליו לא יכול שלא להשתאות מהנברשת הענקית שבמרכז החדר, שעשויה מאוסף של מאות בועות זכוכית קטנות. 

תחרות פרסי אדריכלות
 
8. מרכז הקניות ותחנת הרכבת וולוונג (Wollongong Central), אוסטרליה
 
המבנה הבא נראה מעט משונה מרחוק, אולם כאשר מתקרבים אליו ומתבוננים בקירותיו, ניתן לראות את הסיבה שבזכותה הוא עלה לגמר תחרות העיצוב היוקרתית. 
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

קירות המבנה, שבנייתו הושלמה בשנת 2014, מורכבים מלוחות מתכת צפופים הצמודים זה לזה ומאפשרים לאור לחדור לאורך כל שעות היום אל מעל ל-80 החנויות שמאכלסות אותו.

תחרות פרסי אדריכלות
9. שדות עירוניים (City Fields), מונטריאול, קנדה
 
"שדות עירוניים" הוא השם שניתן לתצוגה זמנית שהקימו מספר אדריכלים במרכז העיר מונטריאול שבקנדה, כאשר נתבקשו להציג פתרונות אפשריים למילוי שטח הרחוב השומם. המטרה של הפרויקט הייתה ליצור נקודות אור באזור עירוני מנוכר בחודשים הקרים ביותר של השנה, ולאפשר לאנשים להרגיש כאילו הם יוצאים לרגע לטייל בשדה פרחוני. למעלה מ-80 אלף איש הגיעו לבקר בשדות הללו, שהיו מורכבים ממוטות גמישים, ועל אף שלא מדובר במבנה, הרעיון המקורי של האדריכלים הללו הצליח לענות מעל ומעבר על הדרישות אותם ביקשה העירייה למלא, מה שהביא אותו לגמר התחרות.
 
תחרות פרסי אדריכלות
 
10. אולם החתונות "הסרט" (The Ribbon), הירושימה, יפן
 
אולמות אירועים רבים ברחבי העולם מעוצבים במגוון צורות יצירתיות, אך האולם הבא, שממוקם בעיר הירושימה שביפן, זכה להיות היחיד שהתברג אל רשימת הגמר של התחרות היוקרתית, וזאת בשל הרעיון שמאחורי מראהו הייחודי. צורתו של הבניין, שנראה כמו סליל של סרט קישוט לבן, נועדה לסמל את הנצחיות של הקשר בין בני הזוג שקושרים את חייהם יחד בסרט אחד.
 
תחרות פרסי אדריכלות
 

המבנה משתלב עם סביבתו בצורה יוצאת דופן, שכן ה"סרט" מתחיל כבר בשביל הלבן עליו צועדים האורחים עד להגעתם לתוך הבניין. לאחר שכל המוזמנים נכנסים, מגיע תורם של הכלה והחתן, שצועדים לאורך המדרגות החיצוניות של המבנה, שגם הן חלק מהסליל, עד לכניסתם פנימה לתחילת הטקס.

תחרות פרסי אדריכלות
 

מקור: הראל ג.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו